Охрид од вчера е домаќин на конференцијата „Евро-атлантската интеграција на Балканот 2015-2020 – нов трансатлантски дијалог: германски и американски лидери со лидерите од западен Балкан“, информираат од Министерството за надворешни работи Предвидено е на неа да учествуваат истакнати личности од Германија, Австрија, САД и регионот, при што ќе се дискутира за интеграцијата на земјите од западниот Балкан во Европската Унија и во НАТО. Конференцијата е во организација на македонското МНР и Институтот „Аспен“ од Берлин, а ќе трае до 17-ти јуни
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот на италијанскиот прволигаш Наполи и на аргентинската репрезентација Хуго Кампанаро ќе биде суден за сообраќајната несреќа што ја предизвика во која загинаа три лица Во несреќата загинаа полицајка и затворски чувар во другото возило, како и совозачот на Кампанаро. Фудбалерот помина со полесни повреди. Обвинението го товари за убиство од небрежност. Кампанаро е на подготовки со аргентинската репрезентација, а кауцијата за него е одредена на 500 илјади долари..
| | веќе видена

Осум луѓе загинаа, а четворица се раните во самоубиствен бомбашки напад, кој утрово се случил во северо источниот дел на Авганистан Според зборовите на портпаролот на провинцијата Капис, напаѓачот се саморазнел на околу 200 метри од канцеларијата на гувернерот на таа провинција, Азиз Рахман Таваб. Меѓу загинатите четворица се полицајци, а четворица цивили, сите ранети се локални жители.
| | веќе видена

Банките не се подготвени за ниски каматни стапки и за намалување на задолжителните банкарски трошоци, а тоа би можело да доведе до нов „балон на финансискиот пазар“, предупредува аналитичарот Бери Вилкисон, кој се занимава со проценување на ризик Во извештајот „ Финансиската криза 2015 “ тој ги предупредува банкарите да не си играат: „Не е реално да очекувате добивка каква што имавте до сега. Потребно е да се следат ризиците, посебно во делот на високите каматни стапки„. За него голем проблем преставува тоа што банките во голема мера располагаат со „лош имот“, од кој мора да се ослободат без да го менуваат начинот на работа. Вилкисон потсетува дека голем број светски влади вбризгаа големи количини на пари во банките за да се спречи нивниот колапс. За повторување на оваа помош пари повеќе нема, смета Бери Вилкисон . „Доколку дојде до нова банкарска криза, ќе се види дека западните влади немаат пари за стабилизација. Сите ги потрошија на последниве финансиски инекции“, вели Вилкисон.
сите 3 | | | веќе видена

Според Фудбалската федерација на Бангладеш, македонскиот тренер Ѓоре Јовановски наредната година ќе ја води репрезентацијата на оваа земја Претходно тренер на селекцијата на Бангладеш беше Хрватот Роберт Рубчиќ . Тој откако УЕФА на оваа земја не и’ дозволи двата меча против Пакистан во азиските квалификации за Мундијалот да ги одигра на свој терен ја напушти репрезентацијата. Барањето беше поради недоволната безбедност на спортистите од Бангладеш во Пакистан. Се’ уште е во сеќавање 2009 година кога во Лахоре, во Пакистан од огнено оружје беше нападната репрезентацијата на Шри Ланка. Рубчиќ си замина, а на негово место по итна постапка беше поставен нашиот стратег Ѓоре Јовановски .
сите 6 | | | веќе видена

Среќата ни се насмевна, добивме посакувана група и сега сé од нас ќе зависи. Со добри подготовки можеме да бидеме најпријатното изненадување на шампионатот „Добивме посакувaни противници, да се разбереме нема слаби селекции на Европското првенство, но во секој случај мора да бидеме задоволни од ждрепката. Сигурно дека Чешка е селекцијата против која ќе ја бараме нашата шанса. Сигурно дека и тие се задоволни што не добија нас за противник. Носителот во нашата група, Германија е селекцијата против која може да се носиме и да се надеваме на победа, Шведска е селекција во подем и исто така не е противник од кој треба да стравуваме“ смета пивотменот Ванчо Димоски . Најдобриот македонски ракометар за минатиот век Пепи Мансков , е оптимист дека можеме да ја минеме прелиминарната група и да се најдеме во главната фаза во Белград. „На хартија коцките се поклопија, останува да видиме што ќе се случува на терен. Како играч се концентрирав натпревар за натпревар и тие треба да се подготват така. На мечот со Шведска ...
сите 16 | | | веќе видена

„Не’ очекува совршена бура, која ќе ја разниша светската економија и ќе не доведе до самиот раб, најкасно до 2013 година“, тврди угледниот светски познат економист Нурел Роубини, човекот кој што ја предвиде светската криза, кој е познат под прекарот „Др.Пропаст“. Роубини верува дека успорувањето на економскиот раст во Кина, земјотресот во Јапонија, кризата во Европа и кризата која повторно „напаѓа“ во Америка, се причините поради кои има шанси светската економија да биде повторно потресена. „Веќе постојат сериозни знаци кои ја покажуваат кроткоста на светската економија“, вели тој за Reuters и додава: „ситуацијата е како сите да се обидуваат да шутираат лименка по улицата на преголемиот јавен и приватен долг. Таа станува се потешка, а од 2013 година нејзиниот товар ќе стане неиздржлив“. Тој сепак верува дека постои излез и дека со благ стопански раст ќе може да се избегне најцрното сценарио. Како најголема закана ја посочува состојбата во Кина и немањето интерес од страна на Кинезите да се позанимаваат ...
сите 4 | | | веќе видена

Обединети за Македонија денеска обвинија за нехуман однос кон нивниот лидер, Љубе Бошкоски, кој поради сомнение за незаконско финансирање на предизборната кампања на партијата, се наоѓа во притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари Од Обединети за Македонија тврдат дека Љубе Бошкоски е подложен на постојана психолошка тортура преку навреди и вулгарности од страна на, како што велат, специјално избрани службеници, за кои велат дека се донесени и од други институции. „Сево ова оди во прилог на нашите тврдења дека целиот случај е мотивиран од потребата за политички реваншизам и нема никаква правна основа. До моментов останува фактот дека не се приложени никакви докази поради кои на Претседателот на Обединети за македонија му е одредена мерката притвор. За сите факти со кои сме запознати, како и за условите и третманот на Љубе Бошкоски се известени сите релевантни меѓународни институции“, изјави Наталија Ивчева , член на претседателството на ОМ. Од партијата велат дека по откривањето на идентитетот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Европската комисија изрази големо незадоволство бидејќи Русија и покрај ветувањето дека ќе го укине, го задржа ембаргото на увоз на европскиот зеленчук, поради ширењето на новиот вид на ешерихија коли, рече портпаролката на ЕК, Пија Ахренкилде, пренесе AFP Портпаролката Пиа Ахренкилде , додаде дека таа мерка е неоправдана и дека „мора веднаш да биде укината“ а како што кажа, изворот на зараза е јасно идентификуван и отстранет од пазарот, а тоа потврдува дека ембаргото е неоправдано. Русија на 2.јуни воведе ембарго на увоз на европскиот зеленчук поради ширење на епидемијата на новиот тип на ешерихија коли што предизвика силно противење во Брисел. ЕУ секоја година извезува 1,1 милион тони зеленчук во Русија во вредност од 600 милиони евра.
| | веќе видена

Интер ја започна трката по Бразилецот Кака. Управата на нераѕурите од Милано даде конкретна понуда која изнесува 30 милиони евра Со оглед на тоа што Бразилецот којшто дојде од Милан во Реал е врзан со договор до 2015 година, а мадриѓантие за него исплатија 67 милиони евра, можно е оваа понуда да биде зголемена. Реал очекува да добие 40 милиони, а за Кака се заинтересирани уште и неговито поранешен клуб Милан , англиските премиерлигаши Челзи и Манчестер сити, како и бразилските прволигаши Сао Паоло и Коринтијанс .
сите 16 | | | веќе видена

Веста за поставувањето на скулптурата „Воин на коњ“ на плоштадот „Македонија“ во Скопје се најде во речиси сите релевантни светски медиуми Фото: Ивана Кузмановска (Форум) BBC под наслов „ Македонија монтира огромна статуа и покрај кавгата со Грција “, пишува дека во центарот на Скопје започна составувањето на споменикот на Александар Македонски , официјално именуван како „Воин на коњ“. „Грција, која има своја провинција наречена Македонија, се противи на правото на Скопје да се повикува на наследството на Александар. Тензиите меѓу Македонија и Грција го блокираа влезот на екс-југословенската република во НАТО и нејзиниот прогрес кон ЕУ“, јавува BBC . Австралиски Herald Sun под наслов „ Македонија подигнува огромна статуа на Александар“ , пишува дека споменикот ќе предизвика лутина меѓу Грците, кои го сметаат античкиот херој за свој. „Властите официјално статуата, дизајнирана од скулптурата Валентина Стевановска, ја нарекоа ’Воин на коњ ’ како обид да ги спречат грчките противења, но ликот открива ...
сите 23 | | | веќе видена

Банкарските сметки на А1 телевизија и другите фирми на „Перо Наков“ остануваат замрзнати, одлучи Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд 1 Кривичниот совет вчера на седница ја преиспитувал оправданоста на привремената мерка „замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки спрема правните лица“ од случајот „Пајажина“. Донесено е решение да остане на сила мерката за замрзнување на сметките на десет правни лица ТРД “А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, Време ЕЧ ДОО Скопје, Печатница Мисирков ДОО Скопје, Хедис ДОО Скопје, Синим ДОО Скопје, УНИ Проком Вемакс ДОО Скопје, Акс-тра ДООЕЛ Скопје, А2 Телевизија ДООЕЛ Скопје, Плус Продукција ДООЕЛ Скопје и Стратус ДОО Скопје. „Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, на начин што се забранува подигање и располагање со наведените парични средства“ се вели во соопштението од Основниот суд 1 Скопје.
сите 15 | | | веќе видена

Норвешките медиуми неделава ги објавуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење, според кое 66 отсто од жителите на оваа земја се против членството во Европската унија (ЕУ), додека само 26 отсто сакаат земјата да биде дел од Унијата За влезот на Норвешка во ЕУ најмногу негативно се изјасниле младите, оние под 30-годишна возраст. Дури 77 отсто се против членството во ЕУ. Норвешка не е членка на ЕУ, бидејќи на референдумите во 1972 и 1994 година Норвежаните се одлучија да гласаат против членството во ЕУ. Сепак иако не е членка на ЕУ, Норвешка е тесно поврзана со Унијата, членка е на Европскиот простор, а учествува и во Шенгенскиот договор.
| | веќе видена

Сириските сили не интервенираа за да ги спречат палестинските демонстранти да ја минат линијата на прекинот на огнот на Голан во текот на протестите на 15-ти мај и на 5-ти јуни, се вели во извештајот на Обединетите нации (ОН) Во двата инцидента загинаа 27 лице, кога израелските сили отворија оган на демонстрантите, а дипломатите го обвинија Дамаск дека со овој пограничен инцидент сакал да го сврти вниманието на светската јавност од репресиите против продемократските протести во Сирија. Извештајот кој се темели на сведоштва од силите на ОН распоредени на Голанската висорамнина, не ја обвинува Сирија дека ги организирала демонстрациите, но истакнува дека сите елементи од сириските безбедносни сили биле во близината на двата настана. Исто така, според извештајот, ИЗраел и Сирија „воопшто“ соработувале со силите на Светската организација (УНДОФ), во чиј состав се околу 1.400 „сини шлемови“ од Австрија, Канада, Хрватска, Јапонија и филипини.
сите 3 | | | веќе видена

Авионите на западната воена алијанса во текот на ноќта кон средата извршиле нов напад врз либиската престолнина Триполи, откако либиските бунтовници ги принудија на повлекување силите лојални на лидерот Гадафи на три фронта, со што напредувале кон главниот град на Либија, јавувa Reuters Воздушните напади на НАТО уследија по затишјето во бомбардирањето на Триполи кои траеја целиот вторникот, но во вечерните часови силни експлозии го потресле градот проследени со облаци од чад кои се издигнуваат високо од источните квартови на либиската престолнина, како и постојано надлетување на сојузничките авиони, пренесува агенцијата. Либиската државната телевизија соопшти дека бомбите погодиле воени и цивилни цели во Фиранг, еден од најнаселените квартови во главниот град, како и населбата Аин Зара. Според телевизијата, во нападите на НАТО имало жртви, но нивниот број не е соопштен. Како доказ за повлекувањето на силите лојални на полковникот Моамер ел-Гадафи , се наведува податокот дека бунтовниците го зазеле градот ...
сите 5 | | | веќе видена

Група исламистички милитанти за кои се претпоставува дека се поврзани со глобалната терористичка група Ал Каеда, во средата наутро заземала квартови од уште еден град во јужен Јемен, јавува Асошиетед прес Според јеменските безбедносни служби, успехот на милитантите се должи на тоа што нападот го извршиле во раните утрински часови, кога навлегле во градот ал-Хауту, административниот центар на провинцијата Лахџ: Засега нема информации за загуби на владините сили или цивилни жртви. При крајот на мај, неколку стотици милитанти на Ал-Каида упаднаа во градот Зинджибар административниот центар на јужната провинција Абијан и ги протераа владините сили. По преземањето на градот, милитантите ги кренаа во воздух објектите на локалната управа и владини административни згради. Јеменската армија сé уште не може целосно да ја поврати контролата на Зинджибар, и покрај воздушните напади и артилериски оган при што според разузнавачки информации биле убиени десетици милитанти. Анти-владини демонстрации започнаа во Јемен ...
сите 3 | | | веќе видена

Главната пакистанска воената разузнавачка агенција уапсила петмина од пакистанските информатори кои доставувале информации за американската Централната разузнавачка агенција (ЦИА) Како што утрово пренесе електронското издание на !Њујорк тајмс“ (The New York Times), уапсени се лицата чии информации доведоа до операцијата во која беше ликвидиран Осама бин Ладен, при што весникот се повикув се на изјави од официјални претставници на американската администрација. Пакистан притворил пет информатори на ЦИА, меѓу кои е и офицер на пакистанската армија - мајор, за кои официјални лица изјавиле дека ги предал податоците со регистарските таблички на автомобилите кои доаѓале во посета на комплексот на Бин Ладен во Аботабад, неколку недели пред операцијата, што според весникот е испорачување на последната сметка од нарушените односи меѓу САД и Пакистан. Како што наведува весникот, тоа доаѓа во време кога администрацијата на американскиот претседател Барак Обама бара поддршка од Пакистан во „завршната игра“ во војната ...
сите 16 | | | веќе видена

Двата македонски претставници во новоформираната регионална ракометна лива, Металург и Вардар, во првото коло за противници добија клубови од Босна и Херцеговина. Денешната жрепка, која се одржа во Белград, одлучи македонскиот шампион Металург на стартот од новоформираната лига на 12 септември во Скопје да ја пречека Босна, додека Вардар ќе гостува во Бања Лука кај Борац. Во останатите мечеви се среќаваат Ловќен (Црна Гора) - Тетран (Словачка) Црвена Ѕвезда (Србија) - Нексе (Хрватска) Кроација Осигурување (Хрватска) - Партизан (Србија) Извиѓач (БиХ)-Сутјеска (Црна Гора) На денешната презентација на SEHA (South East Handball Association) присуствуваа бројни функционери од европските и регионалните ракометни сојузи, како би дале до значење на една од најсилните и најатрактивните ракометни лиги во светот. „Лигата е основана со јасна цел, да им овозможи на најдобрите клубови од просторот на југоисточна Европа услови за квалитетно натпреварување“, изјави претседателот на SEHA и прв човек на Хрватскиот ...
сите 11 | | | веќе видена

Скулптурата „Воин на коњ“, која од денеска се составува на плоштадот „Македонија“ во Скопје, за властите во Атина преставува провокација и крадење на грчката историја. Препознавајќи го Александар Македонски во ликот на скулптурата, грчките власти велат дека неговото поставување преставува узурпација на грчката историја и ширење на национализам и конфликти. „Оваа политика е прекршување на духот на Привремената Спогодба, провокативна е и е за осуда, ги поткопува билатералните односи и наштетува на преговорите под покровителство на ОН. Дирекно е во спротивност на добрососедски односи и ќе има неизбежни последици по евроатлантските перспективи на ПЈРМ. Уште повеќе, овој потег следува по неодамнешните гаранции на политичкото лидерство на ПЈРМ пред ОН и меѓународната заедница дека планираат да работат искрено кон надминување на спорот со името. Грција ќе ги информира своите партнери и сојузници, како и меѓународните организации за оваа провокативна постапка, за која веќе ги предупредивме“, изјави Григорис ...
сите 55 | | | веќе видена

„Голем број жители“ на сирискиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на границата со Турција, почнаа се враќаат во нивните домови, се вели во соопштението од вторникот издадено од сириската воена команда Животот во градот во којшто од саботата се спроведува воена операција, постепено се враќа во нормала. Градот Џиср ал-Шугур, како што се наведува во армиското соопштение што го цитираат локалните медиуми, „ е ослободен од вооружените терористички групи, и во него е воспоставена безбедноста и мирот“. Претходно изминативе денови, според сириските власти, вооружени милитанти го зазедоа градот со 50 илјади жители, при што загинале повеќе од 120 полицајци и војници. Минатата недела сириската армија успеа да ја поврати контролата над градот, а опозициските претставници тврдат дека извршила заземање на градот при што биле упасени стотици демонстранти. Според официјален Дамаск, војската и безбедносните сили продолжуваат со гонењето на милитантите „кои не се заробени или ликвидирани“ во областа во близина на ...
сите 7 | | | веќе видена

next