Далас победи во шестиот меч во Мајами со 105:95 и го освои својот прв шампионски прстен во историјата на клубот основан во 1980 година Далас го победи Мајами во финалната серија со вкупен резултат 4:2 и се реваншира за загубеното финале во 2006 година кога загуби со идентичен резултат од истиот противник. Во шестиот меч најмногу поени за Далас постигна Џејсон Тери . Новицки кој што последните три меча ги играше со скршен прст и настинка оствари дабл-дабл со 21 поен и 11 скокови. Џеј Џеј Бареа додаде 15 поени и 5 скокови, а Шон Мерион 12 поени и 8 скокови. Во тимот на Мајами Леброн Џејмс оствари 21 поен и 6 асистенции, Крис Бош 19 поени и 8 скокови и Марио Чалмерс 18 поени и 7 асистенции. Двејн Вејд имаше учинок од 17 поени, 8 скока и 6 асистенции, а Удо Хаслем 11 поени и 9 скокови. Жешките претераа со удар за три поени, а шутот не ги служеше бидејки од 23 удари погодија само седум, а имаа и дури 15 загубени топки, па со ваква статистика и не можеа да извојуваат победа против Далас.
сите 28 | | | веќе видена

Сириската војска со тенкови во неделата навлезе во побунетиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на северо западот на земјата, а операциите се` уште траат Очевидци нападите ги опишале нападите кои биле извршени со тенкови и хеликоптери, кои уследиле по бомбардирањето на градот во раните утрински часови, јави BBC. Војската започнала да влегува во градот од правец на југ и исток, користејќи 200 возила, додава BBC повикувајќи се на очевидци. Сириската војска уапсила неколку вооружени луѓе додека другите успеале да побегнат. Сириската влада соопшти дека градот бил под контрола на вооружени луѓе кои како се наведува минатата недела убиле 120 полицајци. Џиср ал-Шугур има околу 50 илјади жители и се наоѓа на околу 20 километри од границата со Турција, градот е речиси напуштен, а во бегалските кампови во Турција се наоѓаат повеќе илјади бегалци.
сите 17 | | | веќе видена

Најмалку 34 луѓе загинаа, а уште 98 се ранети во двете експлозии кои се случија на пазар во Пешавар на северо-западот на Пакистан, јавуваат странските медиуми Експлозиите се случија по полноќ во делот на градот каде се наоѓаат канцеларии на политичари и воени станбени објекти. Бројот на нападите на милитантите во Пакистан се зголемува по убиството на водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен . Ова е најголем напад од тогаш, а минатиот четврток во бомбашки напад во предградието на Пешавар загинаа четворица. Меѓу загинатите има и еден новинар, а повредени се четворица. Големиот број загинати тешко можат да се идентификуваат. Ниту една терористичка организација не ја презеде одговорноста, но пакистанските Талибани најавија како често ќе вршат напади за одмазда на акцијата на САД во која беше убиен Ладен.
сите 6 | | | веќе видена

Организацијата Хамас денеска го одби предлогот на ривалското движење Фатах шеф на преодната палестинска влада да биде Салам Фајад „Хамас нема да се согласи Салам Фајад да ја добие довербата да ја предводи владата на национално единство“, изјави претставникот на Хамас Салах Бардавил за агенцијата AP . Одбивањето на предлогот од страна на Хамас ќе ги усложни плановите за обединување на раскараните фракции кои владеат со Западниот брег, односно појасот Газа, а би можел и да ја загрози странската поддршка за палестинските власти. Фајад, економист по професија е школуван во САД и има доверба кај странските донатори, а неговото именување би ја намалило загриженоста дека донациите ќе завршат во рацете на движењето Хамас, кое на Запад се смета за терористичко движење.
сите 3 | | | веќе видена

ДОМ очекува институциите на системот да ги спроведат законските процедури до крај, како што треба во една правна држава и да се разреши убиството на Мартин Нешкоски Според нив, тоа значи, законите да важат за секого подеднакво и секој оној што го прекршил законот да ја добие заслужената казна. Исто така, на денешната прес-конференција апелираа оваа трагедија да не се злоупотребува и користи во политички цели. „По расчистувањето на овој случај, ДОМ предлага да се направи сериозна анализа на сите закони и подзаконски акти со кои се регулира однесувањето и постапувањето на претставниците на безбедносните сили, како и контролата над нивното работење,“ изјави Мартин Лазаров на денешната прес-конференција.
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето кои оваа година ќе одлучат да работат како сезонски работници на црногорското крајбрежје, ќе може да заработат од 300 до 1.500 евра месечно Најмногу може да се заработи во угостителството, до 1.500 евра. За физичка работа во градежништвото и земјоделството, дневницата изнесува од 25 до 35 евра. И оваа година најбарани се готвачите, келнерите, собарите, рецепционерите, слаткарите и градежните работници. Шанкер и работник во киоск во Црна Гора месечно може да заработат околу 400 евра, а мајстор за скара од 700 до 1.000 евра. Највеќе се плаќаат готвачите, кои можат да заработат до 1.500 евра. Од Унија за работодавци на Црна Гора, вчера најавија дека во текот на наредната туристичка сезона ќе понудат работа за околу 15.000 работници, а за работата ќе може да конкурираат и странци. Синдикатот на Црна Гора смета дека не постои дефицит на домашни работници, туку дека на работодавците повеќе им се исплати да вработуваат странци, бидејќи нив и помалку ги плаќаат.
сите 7 | | | веќе видена

Напаѓачот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо на најблиските пријатели им ја открил листата на барања која Манчестер сити треба да му ја исполни за да се врати на Островот Иако од Манчестер сити порачуваат дека немале никаков контакт, Португалецот тврди дека бил повикан во Абу Даби и тие се спремни да му ги исполнат сите услови. „Роналдо сака 400 илјади фунти неделно бидејќи даноците во Англија се повисоки. Тој го сака дресот со број 7, капитенската трака и правото секогаш да биде најплатениот играч во клубот. Призна дека му годи тоа што Сити е подготвен да оди толку далеку само да го доведе во клубот,“ изјавил извор близок до Роналдо. Кристијано Роналдо неодамна изјави дека во Англија единствено може да го носи дресот на Манчестер јунајтед од почит спрема Алекс Фергусон кој го нарекува „фудбалски татко“, меѓутоа приказната може да добие неочекуван тек.
сите 22 | | | веќе видена

Прочуениот француски фудбалер, играч од средниот ред, Клод Макелеле во 38 година од животот стави крај на професионалната кариера Поранешниот репрезентативец на Франција сепак и по завршувањето на кариерата ќе остане во клубот во кој се пензионира, Пари Сен Жермен , и тоа како скаут за фудбалери. Најдобриот дел од кариерата Клод Макелеле го имаше во периодот од 2000 – 2008 година. Фудбалерот кој е роден во Конго за Франција има одиграно 71 натпревар, во периодот 1995 – 2008. Макелеле со Реал ја освои Лигата на шампионите во 2002 година и две титули првак на Шпанија, во 2001 и 2003, додека со Челзи во 2005 и 2006 година беше шампион на Англија.
сите 2 | | | веќе видена

Најстариот познат документ кој ги содржи правилата на фудбалската игра, сместени во скромни 11 точки, ќе се најдат на аукција на 14 јули оваа година во лондонската куќа Sotheby's. Документот е стар 153 години, а се проценува дека неговата цена може да достигне цена и до 3,5 милиони евра. Цената на документот расте бидејќи во неговата автентичност сакале да се уверат од кралското семејство на Катар. Катар ќе биде домаќин на Светското првенство во фудбал во 2022 година, па кралското семејство сака да го има овој раритетен документ. Познавачите се сомневаат дека овој документ ќе ја достигне спомената цена, сепак интересот за оваа аукција е огромен, а се очекува почетната цена да биде 1,4 милиони евра. Сепак доколку најстарите напишани правила на фудбалската игра се продадат за сума поголема од три милиони евра, ќе ја надминат цената на еден продаден спортски документ, претходно оригиналните правила на кошаркарската игра без продадени за сума од три милиони евра. Правилникот за фудбалската игра е ...
сите 2 | | | веќе видена

Русија и Кина ја игнорираа седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН), посветена на нацрт резолуцијата за осуда на насилната репресија на продемократските демонстрации во Сирија, се дознава од дипломатски извори „Русија и Кина не сметаа дека е потребно да се појават, тоа е прилично јасна порака“, коментираат дипломатите. Според дипломатите на состанокот кој се одржа доцна синоќа не дошло до никакви промени во ставовите на 13-те, присутни, членки на СБОН. Моментно, резолуцијата планираат да ја поддржат десет земји, меѓу кои се и иницијаторите Велика Британија, Франција, Германија и Португалија. Нацртот на резолуцијата ја осудува крвавата репресија врз демонстрантите во Сирија и сугерира дека сириските сили за безбедност би може да бидат одговорни за злосторства против човештвото, но не предвидува никакви санкции. САД не ја спонзорираат резолуцијата, но ја поддржува и го осудува насилството во Сирија. САД вчера ја обвинија сириската влада дека предизвикува хуманитарна криза и ...
| | веќе видена

Гувернерот на централната банка на Израел, Стенли Фишер, одлучи да се кандидира за шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), објави израелскиот ТВ Канал 2. Во прилогот на телевизискиот канал се вели дека името на Фишер е во конечниот список на кандидати за празното место на оваа функција, по оставката на Французинот Доминик Штрос-Кан. Тој поднесе оставка по неговото апсење на 14-ти мај со обвиненија за обид за силување на собарка во хотел во Њујорк. Познатиот економист со американско и израелско државјанство беше прв заменик-управен директор на ММФ во 1994-2001. Тој стана познат на крајот од 90-тите години на ХХ-от век, кога одигра клучна улога во решавањето на финансиската криза, предизвикана од колапс на девизните курсеви на азиските земји. Стенли Фишер во интервјуто посочува дека функцијата шеф на фондот, би била многу возбудлива за него и не ја исклучува можноста за кандидатура.
сите 12 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го истражува нападот на нивниот компјутерскиот систем од страна на хакери, иако за тоа не сакаат да дадат повеќе детали, јавуваа американските медиуми. Портпаролот на ММФ, Дејвид Хоули изјави дека таа меѓународна финансиска институција во потполност функционира, но одби да изнесе повеќе детали за тој инцидент со информативната технологија. Тој не сакаше ништо да каже за обемот и природата на тој сајбер- напад ниту дали се преземни некои доверливи податоци. ММФ има доверливи финансиски податоци за многу држави во светот. Неименуван извор од ММФ, соопштил за Њујорк тајмс дека нападот бил на високо технолошко ниво и дека бил опасен. ММФ веќе има проблеми со својот имиџ во јавноста по апсењето на директорот Доминик Штрос-Кан поради сексуален напад во мај месец, по што си поднесе оставка.
сите 13 | | | веќе видена

Полјакот Мјетек Пемпер кој за Оскар Шиндлер го состави прочуениот список познат како Шиндлерова листа и така спаси 1.200 Евреи од сигурна смрт, почина на 91 година, во својот дом на југот од Германија Мјетек Пемпер е роден во 1920 година во Краков во еврејско семејство. По доаѓањето на Германците беше испратен во концентрациониот логор Плашов на периферијата на градот каде работеше како личен секретар на озлогласениот командант Амон Гета . По завршувањето на војната опиша како тоа изгледало. Властите во неговиот град, 9 јуни го прогласија за ден на жалоста, а знамињата ги спуштија на пола копје. „Седев во канцеларијата на командантот, а тој ми диктираше. Додека зборуваше, гледаше во огледалото кое го имаше монтирано пред прозорецот за да следи што се случува пред бараките на затворениците. Одеднаш ќе станеше ќе ја земеше пушката и ќе пукаше низ прозор. Следуваа лелекања, а потоа ќе ми пријдеше како ништо да не се случило и ќе ме прашаше, каде застанавме,“ Пемпер во логорот го запозна германскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Еден неформален разговор на премиерот на Словенија, Борут Пахор со домашните новинари е вистински хит, но и предмет на политички скандал откако некој го поставил на YouTube. Пошироката јавност може да слушне што премиерот мисли за некои домашни и меѓународни прашања, кои биле искажани 'off the record', значи со претпоставка дека нема да бидат снимени и објавени. Словенечкото новинарско друштво најостро го осуди објавувањето на получасовниот аудио материјал, а полицијата води истрага кој го снимил и објавил материјалот бидејќи може да стане збор за кривично дело. Круговите кои се блиски до Пахор се сомневаат дека се работи за политичка провокација, односно дека до снимките дошла некоја политичка партија која сака негова смена или предвремени парламентарни избори. Пахор во неформалниот разговор со новинарите наведува дека Словенија во случај реформите да паднат може да ја снајде судбината на Португалија, која сега мора да прифати се што ќе нареди ЕУ. Борут Пахор открива дека Унгарија поради ...
сите 7 | | | веќе видена

Челниците на Фудбалскиот сојуз на Оман го именуваа францускиот стратег Пол Ле Гвен за нов селектор на А тимот на оваа земја Искусниот 67-годишен стратег без работа беше од минатиот јуни кога го предводеше Камерун на Мундијалот во Јужна Африка. На тоа СП, Камерун натпреварите ги заврши во првата фаза без да освои бод во конкуренција на Холандија, Данска и Јапонија. Претходникот и сонародникот на Ле Гвен, Клод Леро ј беше сменет од клупата на Оман по неуспехот на репрезентацијата на Голд купот. Ле Гвен на клупата на Оман ќе дебитира на пријателските натпревари со Кувајт и Либан.
сите 3 | | | веќе видена

Со одбележување на 12 јуни Меѓународниот ден против злоупотреба на детскиот труд, Првата детската амбасада во светот Меѓаши потсетува дека Македонија иако ја ратификуваше конвенцијата бр.182, се уште состојбата со детскиот труд е алармантна. Над 18.000 деца не одат на училиште и над 2.000 деца секојдневно денот го поминуваат на улица во супстандарни услови, живеејќи под ведро небо без родителска грижа. Најчесто овие деца се жртви на најтешките форми на злоупотреба на детскиот труд. Ги има од сите возрасти и националности, но најмногубројни се Роми. Постојат значителни разлики помеѓу видот на работа кои децата го вршат. Некои од нив се опасни по нивното физичко и психичко здравје, некои од нив ја загрозуваат моралната благосостојба на децата. Децата извршуваат широк спектар на активности кога работат. Сепак најчесто под терминот “детски труд” се подразбира дејство кое го вршат децата и кое ги лишува од нивното детство, нивниот потенцијал, нивното достоинство и штети на нивниот психички и физички ...
сите 14 | | | веќе видена

Полицијата го истражува францускиот фудбалер Карим Бензема поради порнографските фотографии кои тој наводно и ги испратил на девојче од 14 години Девојчето на Фејсбук се допишувала со фудбалерот на Реал , потоа преку мобилен добила неколку пораки и порнографски фотографии, пренесува англискиот таблоид The Sun . Кога семејството на девојчето дознало за целата приказна, случајот го пријавиле во полиција, која покрена истрага. Полицијата од францускиот остров Рејунион кој се наоѓа во Индискиот Oкеан ги алармирала колегите од Франција и Шпанија. Карим Бензема од обвинувањата се бранел дека некој му го „украл“ Фејсбук идентитетот и фотографиите ги испратил во негово име. Сепак, истрагата покажала дека телефонскиот број од кој се испратени фотографиите му припаѓа на фудбалскиот клуб Реал Мадрид , односно дека официјално е пријавен на шпанскиот клуб.
сите 4 | | | веќе видена

Управата на автомобилскиот гигант Рено, во обид да го стабилизира работењето на компанијата, како стратешки цели ги одреди Индија, Бразил и Русија По лошиот старт Рено направи амбициозен план за повторно враќање на пазарот во Индија, каде планира рапидно да ја зголеми продажбата. Во маркетинг акцијата чие мото е „Bonjour India. We are Renault“, компанијата планира да обезбеди 2,5 отсто учество на еден од најголемите и најбрзо растечките пазари во светот до 2013 година. Директорот на рено за Индија како нов почеток на компанијата во оваа земја го најави новиот седан чие име е „fluenca“. Тој истакна дека целта на компанијата, која делумно се наоѓа во сопственост на француската влада, до крајот на 2012 година да продава четири нови модели. Фабриката на Рено во Индија се наоѓа во пристаништето Ченај, во јужниот дел на земјата.
сите 3 | | | веќе видена

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се' уште не доби одговор од Триполи „Му понудивме на Гадафи гаранции. Преку нашите претставници му порачавме дека ќе му овозможиме да оди каде што ќе посака. За жал, се уште не добивме одговор од Гадафи,“ изјави синоќа премиерот Таип Ердоган во интервју кое го дал за локалната ТВ станица НТВ. Премиерот Ердоган во таа изјава не објасни каква гаранција му понудиле на Гадафи во неговата земја. Во последно време Ердоган, чија што земја е членка на НАТО, забележително се дистанцираше од својот поранешен пријател со кој имаа блиски врски. По почетната воздржаност, Анкара последните неколку дена повеќе пати го повика Гадафи да ги прекине непријателствата и да се повлече од власт за да се отвори политички дијалог во земјата и да се избере нова влада која би била прифатлива за сите граѓани на таа земја. Турција ја прифати резолуцијата на Советот на безбедноста на ОН за Либија, но не учествуваше во ...
сите 23 | | | веќе видена

Германскиот министер за надворешни работи Вестервеле и министерот за развој Нибел во понеделник и вторник за време на посетата на Блискиот исток ќе се обидат да ги разубедат Палестинците од барањето Обединетите нации да ја признаат нивната држава, изјави Нибел за неделникот Der Spiegel „Мораме да ги убедиме Палестинците дека еднострано прогласување на независноста е лош пат за излегување од блокадата во која се наоѓа блискоисточниот мировен процес“, изјави Нибел. Претседателот на палестинската самоуправа, махмут Абас рече дека сака да го искористи Генералното собрание на ОН и оваа есен да побара признавање на палестинската држава, доколку до тогаш не биде обновен мировниот процес. Германската канцеларка, Ангела Меркел на почетокот на мај, по разговорите со Абас во Берлин, оцени дека таков чекор е контрапродуктивен. Министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле и неговито колега министер за развој Дирк Нибел на Палестинците ќе им сугерираат до Советот за безбедност на ОН да предложат резолуција ...
сите 2 | | | веќе видена

next