Македонската креативна агенција „Пи“ е номинирана за организирање на најдобар настан и креирање на најдобра комуникациска стратегија од страна на Друштвото за односи со јавноста на Србија, кое ги доделува наградите „ПРизнание“ Агенцијата „Пи“ во март во Белград заедно со агенцијата „McCan Erickson Public Relations“ успешно го организираше првиот глобален ПР настан од ваков вид во регионот „The corporate communications experience“. На настанот учествуваа преку 300 регионални ПР професионалци а свое излагање имаа најголемите светски експерти од влијателни компании како Yahoo, Ebay, BBC како и луѓе кои го градат имиџот на Принцот Чарлс и Евровизија. „Ова е навистина голема чест за нас. Нашиот настан навистина го позиционира Белград како регионален ПР центар и горди сме што сме единствената македонска агенција која е номинирана од престижното српско ПР друштво“ изјави Коста Петров , извршен директор на агенцијата „Пи“. „ПРизнание“ е награда која во Србија е воведна во 1998 година и во текот на годините ...
сите 2 | | | веќе видена

Од вкупно 18 политички партии, пет партии не доставиле финансиски извештаи до Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), каде треба да ги прикажат приходите и расходите на жиро сметката за втората половина од изборната кампања. Финансиски извештаи не доставиле Обединети за Македонија, ВМРО–Народна партија, ПДП, НДУ и СДПМ, при што, против нив спред Изборниот законик ќе биде поднесена прекршочна пријава која предвидува глоба од 4.000 до 5.000 евра. Новите измени на Изборниот законик предвидуваат организаторите на 11-от ден од почетокот на предизборната кампања да достават извештај за состојбата на сметката, а истото требаше да го направат и на 21-от ден, односно на 4. јуни, со цел да се следи целиот процес.
сите 34 | | | веќе видена

Пилотите на руски патнички авион “Боинг 735“, кој летал од Москва до Ростов на Дон, синоќа при слетувањето биле заслепени со ласер, но сепак успеале безбедно да го приземјат леталото Како што јавува Интерфакс , во авионот се наоѓале 97 патници, а повредени нема. Преставник на аеродромот соопштил дека ова е веќе втор случај на “ласерски напад“ од почетокот на месецот. Според него, ноќта меѓу 2-ри и 3-ти јуни заслепени биле членовите на екипажот на авионот “Ербас 320“, кој исто така слетал од Москва. Тогаш капетанот пријавил дека пилотите биле заслепени неколку минути од зелено светло. Претходно се претпоставуваше дека светлото доаѓа од ноќни клубови во градот, кои за подоцна да се утврди дека такви клубови во градот нема. Дополнително, во градот и околината неколку граѓани се пожалите дека се жртви на ласерски напад.
сите 3 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека на дводневниот состанок на министрите за одбрана на членките на Алијансата ќе укаже на неопходноста на нивно посилно вклучување во воената акција во Либија На состанокот што денеска почнува во седиштето на НАТО во Брисел, Андерс Фог Расмусе н ќе изврши притисок на земјите членки повеќе да се ангажираат во мисијата што ескалираше со цел Моамер ел-Гадафи да биде соборен од власт. Воената авијација на НАТО продолжи со бомбардирањето на Триполи, а минатиот викенд во акциите во Либија по првпат се вклучија француски и британски хеликоптери. Триполи утринава го потресоа 10 експлозии, еден ден откако Алијансата ќе ги изведе најжестоките удари на главниот град на Либија. Гадафи во меѓувреме порача преку државната телевизија дека никогаш нема да се предаде.
сите 6 | | | веќе видена

Во сообраќајна несреќа, која се случила во северниот дел на Турција, кога автобус се превртел а потоа се запалил, животот го загубија десет лица Во несреќата се повредени 29 патници од автобусот, од кои неколкумина се наоѓаат во критична состојба, пренесе локалната телевизија NTV. Истрагата е во тек, но сомнежите се дека возачот на автобусот заспал, по што возилото удрило во сообраќаен знак, а потоа се превртело и запалило. Минатата година во Турција биле регистрирани еден милион и 100 илјади сообраќајни несреќи, во кои загинале четири илјади патници, додека повеќе од 200 илјади биле полесно или потешко повредени.
сите 7 | | | веќе видена

Повеќе од 140 припадници на озлогласениот калабриски клан Ндрангета се уапсени измината ноќ во голема полициска операција против припадниците на мафијата Околу 1.300 карабињери се вклучени во акцијата „Минотаур“ која се спроведува во Торино, Милано и Модена во северниот и Реџо Калабрија во источниот дел на земјата. Во соработка со одделението за борба против мафијата во Торино, за време на операцијата се извршени бројни претреси. Полицијата привела локални политичари кои се сомничат за здружување со мафијашки групи. Истрагата за акцијата „Минотаур“ траела четири години. Полицијата во акцијата запленила имоти во вредност од 70 милиони евра. Ндрангета, во последните неколку децении, стана најсилна меѓу четирите мафијашки кланови во Италија, меѓу кои се Камора од Неапол, Коза Ностра од Сицилија и најмалата Сакра корона унита од Апулија. Според податоците на специјализираниот италијански институт Еуриспес, минатата година Ндрангета остварила приход од 44 милијарди евра, пред се благодарение на ...
сите 10 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски ас Роналдо ја заврши кариерата. На пријателскиот меч помеѓу Бразил и Романија (1:0 Фред 21`), Роналдо ги одигра своите последни 15 минути на фудбалскиот терен Триесет илајди гледачи по студено и дождливо време дојдоа да го поздрават некогаш најдобриот фудбалер на светот. Во својата кариера која ја започна на 17 години, сега 34-годишниот Роналдо играше за Бело Хоризонте , па за ПСВ Ајндховен , Реал, Интер , па повторно Реал и на крајот за Коринтијанс . ФИФА го прогласи за најдобар играч на светот трипати, во 1996, 1997 и во 2002 година. За Бразил одигра 97 мечеви, постигна 62 гола и освои два мундијали, во 1994 и во 2002 година.
сите 11 | | | веќе видена

До Државната изборна комисија (ДИК) засега се доставени 11 приговори за неправилности на изборите, а рокот за доставување истекува во среда попладне До вторник на полноќ, како што информираат од ДИК, пристигнале девет приговори од Обединети за Македонија (ОМ) и по еден од Нова Демократија и ПОДЕМ. Во текот на денот ДИК, по службена должност може да реагира доколку смета дека има неправилности во гласањето и треба да одржи седница на која ќе одлучува по приговорите. Второстепената постапка, пак, е во рамки на Управниот суд. Рокот за одлучување на ова тело по приговорите е 48 часа.
сите 31 | | | веќе видена

Дводневниот Светски економски форум за Европа и Централна Азија почнува денеска во Виена, со учество најавија над 500 претставници од политиката, бизнисот, академијата и цивилниот сектор од 67 држави Главни теми на форумот ќе бидат, проширување на границите на иновациите, глобалната компетитивност, ресурсите и ризикот на отпорност. Предвидено е учесниците да разговараат и за глобалните прашања, вклучувајќи ги политичките превирања во северна Африка, иднината на еврото, прашањето за енергетските ресурси по кризата во Јапонија и да се оцени кој остварува најбрз раст. Според најавената на собирот ќе присуствуваат претседателите и премиерот на Ерменија, Австрија, Грузија, Унгарија, Киргистан, Летонија, Молдавија, Црна Гора, Словенија, Таџикистан и Украина, како и 24 министри и повеќе од 150 шефови на најважните глобални компании, а покрај нив и 50 јавни личност од над 30 земји. Поради форумот австриската полиција воведе зајакнати мерки за безбедност, центарот на Виена е претворен во забранета зона, а пред ...
сите 23 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја измени економската прогноза за Јапонија во 2011 и и ја повика третата, по големина, светска економија да усвои поамбициозни мерки за намалување на огромниот долг ММФ ја намали прогнозата за раст на Јапонија за 2011, предвидувајќи пад на активностите за 0,7 отсто. Во редовните априлски прогнози, објавени по разорниот земјотрес која ја погоди Јапонија, ММФ прогнозираше економски раст од 1,4 отсто. ММФ ја предупреди Јапонија дека да спроведе поамбициозен среднорочен план, како би се намалил најголемиот јавен долг во развиените земји, во таа насока ММФ препорачува зголемување на даноците, како би се сочувала довербата кај инвеститорите.
сите 16 | | | веќе видена

Лидерите на полските опозициските партии, по состанокот со премиерот Доналд Туск, ги критикуваат приоритетите кои владата ги одбра за време на нејзиното претседавање со Европската унија (ЕУ) Единствено предмет на критики не е приоритетот за проширување на ЕУ кон западниот Балкан. Полското претседателство со ЕУ започнува кон крајот на јули оваа година, а програмата со која ќе претседава е наречена „отворена Европа“. На удар на критиките на опозицијата се два приоритети на Полска: продлабочување на интеграциите како извор за стопански раст, во чии рамки ќе се преговара за буџетот за периодот до 2017 година, почнувајќи од воената преку енергетската, до безбедноста на храната.
сите 6 | | | веќе видена

Екипата на Далас направи голем пресврт и го совлада Мајами со 86:83, со што го израмни резултатот во финалната серија во НБА лигата на 2:2 Далас до пресвртот го предводеше Дирк Новицки кој во серијата 21-9, во последните 10 минути, постигна 10 од своите 21 поен. Германецот натпреварот го одигра со висока температура поради инфекција на синусите. Покрај Новицки кај Далас одлично одиграа Џејсон Тери (17 поени), Шон Мерион (16 поени) и Тајсон Чендлер (13 поени и 16 скокови). Причината за поразот кај Мајами може да се бара во Леброн Џејмс кој одигра катастрофален меч постигнувајќи само 8 поени. Двејн Вејд со 32 и Крис Бош со 24 поени го предводеа Мајами на овој натпревар. Следниот натпревар повторно ќе се игра во Далас, во четврток навечер, потоа серијата се сели во Мајами каде ќе се одигра шестиот и доколку биде потребни и седмиот натпревар.
сите 25 | | | веќе видена

Неколку стотици демонстранти се судрија со полицијата и уништиле повеќе автомобили, во јужниот кинески град Чоажу Еден работник бил нападнат со нож откако побарал да му се исплатат две заостанати плати, што ги предизвика демонстрациите, пренесуваат кинеските медиуми. Демонстрантите, работници мигранти, од полицијата барале да ги уапси лицата кои го нападнале работникот. Во судирите со полицијата повредени се 18 работници, а деветмина се уапсени. Тројцата обвинети за нападот меѓу кои се сопственикот на фабриката за керамика, исто така се уапсени. Локалните власти соопштија дека во инцидентите во градот еден автомобил бил запален, три биле целосно уништени, а 15 оштетени.
сите 3 | | | веќе видена

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва го игра клучниот квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство, чии домаќин следната година ќе биде соседна Србија Противник на „црвено-жолтите“ во градот Полва ќе биде домашната селекција на Естонија, со која досега Македонија има одиграно пет натпревари, на кои три пати забележа убедливи победи (сите на домашен терен), додека во двете средби одиграни во Естонија овие репрезентации одиграле нерешено. Победа за Македонија ќе значи сигурен пласман на континенталниот собир, каде ракометарите последен пат играа во далечната 1998 година, нерешено ќе значи дека во последното коло во Скопје ќе мора да се совлада БиХ.
сите 43 | | | веќе видена

Рускиот премиер Владимир Путин во вторникот изјави дека Западот во голема мера е одговорен за високите цени на енергентите, истакнувајќи ги немирите на африканскиот север и од САД предводената инвазија во Ирак во 2003 година „Не сме ние тие коишто го создаваат амбиентот кој води кон зголемување на цените на глобалните пазари“ Кој делува во северна Африка? Ние? Не. Кој делува во Ирак? Ние? Не? Ние со тоа немаме ништо“ изјави рускиот премиер Владимир Путин по разговорите со неговиот украински колега Микола Азаров кој изрази незадоволство од цените што Украина ќе ги плаќа за рускиот гас. На заедничката прес-конференција, Путин ги бранеше механизмите за утврдување на цените кои се ставени во актуелните договори со Украина и рече дека богатата со енергетски ресурси Русија којашто најмногу се потпира на нивниот извоз не ги одредува глобалните цени. Исто така, рускиот премиер ги нападна берзанските шпекуланти - „Дали сме ние оние што шпекулираат на пазарите, каде само 12 отсто од трговијата е материјална, ...
сите 2 | | | веќе видена

Сириската амбасадорка во Франција во вторникот поднесе оставка на функцијата поради репресијата на безбедносните сили врз демонстрантите кои бараа оставка од претседателот Башар ал-Асад, при што загинаа повеќе од илјада луѓе „Го признавам легитимитетот на барањата на граѓаните за слобода и демократија. Мојата остaвка како сириска амбасадорка во Франција стапува на сила веднаш. Не можам веќе да го поддржувам тој круг на насилство“, изјави амбaсадорката Ламиа Шакур за телевизијата France24 . Шакур е првата претставничка на сирискиот дипломатски кор која се реши на ваков чекор, Таа беше амбасадорка на Сирија во Париз од 2008 година. Меѓутоа, сириската државна телевизија ги негирала информациите за оставката на амбасадорката во Париз, Ламиа Шакур, пренесе набрзо вечерва Assocaited Press . Според оваа информација на France 24 се појавила друга жена што се претставила како Шакур а сириската телевизија емитуваше тонска изјава во којашто, повторно како што се тврди Шакур ја негира изјавата дадена за ...
сите 3 | | | веќе видена

Владата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во вторникот навечер го обвини НАТО дека само во еден ден извршил 60 бомбардирање при што се убиени 31 лице Според портпаролот на либиската влада, Муса Ибрахим , лидерите не западните земји очигледно не бараат мирно решение за судирите, туку се залагаат тие да ескалираат. „Ова е еден од најстрашните напади“, изјави Ибрахи, кој нагласи дека во нападите на авионите на НАТО во вторникот загинале најмалку 31 лице меѓу кои има цивили и деца. „Како светот може навечер да спие знаејќи дека војските на тоа зло намерно и свесно ја напаѓаат мирната престолнина со 60 ракети и убиваат луѓе.. додека се’ уште има излез од ова. Да се седне и да се разговара и да се преговара“, рече владинито портпарол Муса Ибрахим. „Некои западни политичари кои сега се на власт се толку морално расипани и толку зли, што може да си заспијат крај своите деца, со момченца и девојченца, нечувствувајќи никаква вина, знаејќи дека убиваат луѓе“, додаде Ибрахим.
сите 3 | | | веќе видена

Руските вооружени сили и силите на западната воена Алијанса во вторникот ја изведоа првиот дел од заедничката антитерористичка вежба чија цел е подготовка за напад со грабнати авиони, како што беше нападот од 11-ти септември на Ал Каеда врз САД Во вежбата учествуваа руски и полски сили, а вежбата се одвиваше во фонот додека во Брисел и Москва се правеа обиди да се надминат несогласувањата околу плановите на Западот за создавање европски антиракетен штит. „Ја организиравме оваа заедничка вежба имајќи ги предвид заканите кој се заеднички и за Русија и за НАТО. Во овој случај станува збор за вид тероризам кој се појави во Авганистан“, изјави Јуриј Горлач, офицер при секторот за европска соработка во руското министерство за надворешни работи, пренесува Reuters. Вежбата под мотото „Операција будно небо 2011“ ќе трае до 9-ти јуни. Инаку Москва редовно предупредува на присутноста на Ал Каеда на северна Кавказ. Годинава исто така првпат во извештаите на американските безбедносни служби беше посветен голем дел ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Барак Обама, откако во вторникот Техеран соопшти дека никакви понуди и принуди нема да можат да ја запрат неговата програм за збогатување ураниум, соопшти дека неговата земја и сојузниците може да воведат дополнителни санкции за Иран поради неговата нуклеарна програма. Претседателот на САД, Барак Обама, откако во вторникот Техеран соопшти дека никакви понуди и принуди нема да можат да ја запрат неговата програм за збогатување ураниум, соопшти дека неговата земја и сојузниците може да воведат дополнителни санкции за Иран поради неговата нуклеарна програма. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел , американскиот претседател во вторникот изјави дека со неговата гостинка се согласиле дека иранската нуклеарна програма и одбивањето на Иран сериозно да се ангажира во разговорите остануваат причина за сериозна загриженост. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во вторникот изјави дека ги отфрла клучните барања на земјите кои стравуваат дека Техеран може да ...
сите 6 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама во вторникот изјави дека САД ќе соработуваат со Европа во решавањето на грчката должничка криза и истакна дека можното неплаќање на долговите може да има катастрофални последици Германската канцеларка Ангела Меркел која престојува во официјална посета на САД, изјави дека еврозоната дел заеднички интерес за обезбедување таа да не биде доведена во опасност. Меркел и нејзиниот домаќин американскиот претседател Барак Обама соопштија дека имале опсежен разговор за должничката криза во Европа. Претседателот Обама изјави дека Германија ќе биде клучниот фактор во решавањето на кризата. „Убеден сум дека германското лидерство, покрај другите клучни фактори во Европа, ќе помогне да дојдеме до патот на враќање на Грција кон растот за тој долг да може да се надмине“, изјави претседателот на САД. „Тоа, меѓутоа, побарува уште трпение и одредено време. А ние ветивме дека во целост ќе соработуваме во решавањето на тие прашања, на билатерална основа но и низ меѓународните и ...
сите 28 | | | веќе видена

next