Легендарниот холандски фудбалер Руд Гулит доби отказ од тренерската позиција во рускиот прволигаш Терек од чеченската престолнина Грозни, откако забележа пораз од 0:1 на гостувањето кај Амкар во Перм во 13-то коло од на руското фудбалско првенство „ Руд Гулит не е повеќе тренер на Терек . За жал, во нашиот клуб не успеа да го покаже својот тренерски талент. Под неговото водство екипата оствари многу лоши резултати“, изјави претседателот на Терек и претседател на руската република Чеченија, Рамзан Кадиров за агенцијата Итнерфакс по поразот во Перм. Гулит на големо изненадување на европската фудбалска јавност го презема водството на Терек на почетокот од годинава, но во првите 13 кола од рускиот шампионат со клубот од Грозни освои само 12 бодови, и моментално е на 14-то место на табелата во лигата со 16 екипи.
сите 11 | | | веќе видена

Демонстрантите кои веќе седум дена протестираат поради убиството на Мартин Нешкоски од страна на припадникот на „Тигрите“, Игор Спасов, во вторникот поднесоа претставка со барања за промени до неколку институции Едно од главните барања кои ги поднесоа е барањето за оставки од Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска , како и нејзиниот портпарол, Иво Котевски . „Пред Народниот правобранител на Р. Македонија излеговме со барања кои беа заклучени на протестите против полициското насилство. Омбдусманот кажа дека сериозно ќе ги разгледа сите точки по доставената претставка, и во најскоро време би требало да се произнесат по истите. Верувам во сите кои нè поддржуваа на овој протест, ние и понатаму продолжуваме со протести сè додека не почне нешто да се менува, односно нема да запреме тука само со доставување на овие претставки и понатаму до институциите, сè додека нема промени, додека не го почувствуваме тоа на своја кожа, дека во државава има промени“, изјави за медиумите Петар Стојковиќ , еден од ...
сите 40 | | | веќе видена

Жално е што СДСМ не знае да направи разлика што е брутално, а што не е, вака денеска од ВМРО-ДПМНЕ реагираа на денешната прес-конференција на СДСМ, која беше во врска со почетокот на поставувањето на споменикот на Александар Македонски „Брутално е она што СДСМ го правеше во овие 20 години, брутално е да се затворат над 600 големи фирми, брутално е да се остават над 200 000 луѓе без работа, колку што оставивте додека бевте на власт, брутално е да создадат десетици илјади стечајци, брутално е да го ограбите ТАТ, брутално е да го оставите здравството со стотина милиони евра долгови. Да се градат булевари и сообраќајници низ Скопје, да се гради инфраструктура и не е брутално главниот град на оваа држава да почне да наликува на метропола“, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски. Тој посочи дека СДСМ во своја одбрана го ставиле и Љубе Бошкоски. „И ние и цела јавност знаеме зошто СДСМ е заинтересирана за случајот на Бошковски, но веќе овој случај е во рацете на институциите на системот и ...
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер сити, Жером Боатенг кој е една од желбите на минхенски Баерн сака да премине во редовите на Баварците Германецот кој е роден во Гана повеќе ја грееше клупата на Манчестер Сити отколку што играше и незадоволен од третманот постојано најавуваше дека сака да си замине. Но со договор Жером Боатенг е врзан до 2015 година, па така сега на управата на Манчестер Сити е одлуката дали и за колку пари ќе му дозволи да си замине.
сите 5 | | | веќе видена

Државите како Македонија и Србија, без добри пријатели во Европската унија(ЕУ), темелно ќе бидат мониторирани пред да се приклучат во Унијата, што не беше случај со Хрватска Ова е ставот на Душан Рељиќ, истражувач на германскиот Институт за меѓународни односи во Берлин, изнесен за „ЕУ Обзервер“. Според него, предлогот на Европската комисија(ЕК) од петокот за затворање на преговорите со Хрватска е резултат на силниот притисок од страна на земјите членки на Унијата:Унгарија, Германија, Австрија, Полска и Чешка. „Комисијата само одговори на расположението што во моментот постои меѓу членките. Доколку го погледнете последниот извештај на Комисијата за Хрватска за февруари, ќе видите дека тоа е полно со критики. Немам впечаток дека сето тоа е отстрането за толку кус период“, рече Рељиќ. Тој додава дека ЕУ планира да го мониторира Загреб во периодот до 2013. година, но дека најверојатно ќе станува збор само за формално мониторирање. Според него, целата работа испраќа лоша порака за останатите земји од западен ...
сите 2 | | | веќе видена

Груевски ја зачини рекордната македонска сиромаштија со уште еден мегаломански споменик кој што ги чини граѓаните 10 милиони евра Ова е реакцијата на опозицијата за денешното поставување на споменикот на Александар Македонски и додаваат дека со ова дополнително се усложнува нарушената меѓународна позиција на земјата. „На Груевски не му важно тоа што на 5-ти јуни пола Македонија му кажа дека не се согласува со неговите политики. За него е најважно да си го живее својот филм. Груевски ги продлабочува поделбите во македонското општество. Не му е доволно тоа што грубо, како со нож ја подели Македонија. Очигледно е дека премиерот и неговите функционери одамна ги загубиле сопирачките“ изјави Калинка Сентиќ-Габер. Според Габер, насловните страници и главните вести се скандалите на старо-новиот режим. Таа го спомена „спектакуларното апсење на Љубе Бошкоски“, како и убиството на 23-годишното момче од страна на полициски специјалец. „Ниту грозоморното убиство на 23 годишното момче од страна на полициски специјалец ...
сите 9 | | | веќе видена

Двегодишно дете е најновата жртва на смртоносниот вид на Ешерихија коли во Германија, пренесува агенцијата Франс прес Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна Саксонија. Со ова вкупниот број на жртви на бактериската инфекција се искачи на 37 луѓе. Од опасната бактерија се разболеле над 3.000 лица во 15 земји. Првично беше објавено дека заразата е предизвикана од мутирана бактерија на Ешерихија коли во краставици со потекло од Шпанија, но подоцна ова беше демантирано. Најновите информации се дека бактеријата што ја предизвикува заразата се наоѓа во никулци на зрнести растенија.
сите 29 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги објави официјалните конечни резултати од изборите, според кои ВМРО-ДПМНЕ освоиле 438 138 гласа, СДСМ 368 496, ДУИ- 115 092, ДПА – 66 315 и НДП 29 996. Ова се официјални резултати од гласањето по завршувањето на роковите за приговори и жалби. Вкупно гласале 1. 156 049 гласачи или 63,48 отсто од вкупно 1. 821 122 запишани во единствениот избирачки список. Од преброените гласачки ливчиња 124.064 се важечки, 31.985 неважечки, а 665.449 се неупотребени. Според Донтовиот модел на распределба на гласови ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоија 56 пратеници, СДСМ и коалицијата - 42, ДУИ- 15, ДПА -8 и НДП- 2. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко информираше дека комисијата утре ќе го разгледа конечниот извештај за спроведените избори со што тие и официјално ќе бидат завршени. Во врска со доставените изјави до ДИК од страна на градоначалниците дека се откажуваат од функцијата пратеник, Кондарко рече дека во законот не постои процедура како да се постапи и дека овие изјави ќе ...
сите 10 | | | веќе видена

Двајца американски војници биле убиени во понеделникот во текот на операција во јужниот дел на Ирак, пренесува денеска CNN повикувајќи се на соопштение на американската армија Војската на САД во соопштението не наведува детали за инцидентот, како ни имињата на загинатите војници. Последните години во Ирак е забележливо големо намалување на насилствата. По договорот меѓи Ирак и САД, американските војници мораат да се повлечат од ирачката територија до -ви јануари 20112 година, но припадниците на армијата на САД се’ почесто се цел на бомби поставени крај патиштата и минифрлачки напади, најмногу во Багдад и во јужниот дел од Ирак, каде се најголемите упоришта на шиитските муслимани. На 6-ти јуни беа убиени пет американски војници, што е најголем број загинати американски војници во еден инцидент од 2009 година, а армијата на САД соопшти дека нападот е најверојатно дело на шиитските милиции кои се обидуваат да си дадат значење и заслуги во наводно протерување на странските војници од Ирак.
сите 2 | | | веќе видена

Пожарот избувнал во вторникот претпладне во една од новоизградените висококатници на улицата Стренд во центарот на Лондон, соопшти Лондонската противпожарна служба „Шест противпожарни возила и 30 пожарникара се на местото на пожарот од обектот којшто се реконструира на улицата Стренд. Дел од покривот на зградата е во пламен Причина за пожарот се’ уште се непознати“, информираат од противпожарната служба на Лондон. Зградата во која избувнал пожарот, се наоѓа во непосредна близина на Амбасадата на Индија и „Буш хаус“, во која е сместен Светскиот сервис на BBC, како и Сомерсет хаус, каде се одржуваат ликовни изложби и се наоѓаат скапи уметнички колекции.
сите 6 | | | веќе видена

Истражувањето на сајтот €co International.com за трошоците за живот во кои се пресметани просечната потрошувачка кошничка, цените на пијалокот, цигарите, облеката и техниката, направено во 78 градови во Европа, покажува дека Скопје се наоѓа на дното на листата на 76-тото место Меѓу првите шест на стариот континент, два града се од Норвешка (Осло е на првото место, Ставангер на второто), а дури четири градови се од Швајцарија (Цирих на трето, Женева на четврто, Берн на пето, а Базел на шестото место). Од градовите во регионот, меѓу најскапите е Загреб, кој се најде на 50-тото место од листата, а веднаш по него е Љубљана, додека Сараево е на 72, Белград на 73 место. Меѓутоа, ако се земе во предвид дека просечната плата во Загреб изнесува 840 евра, во Словенија една илјада евра, во Белград околу 440 евра, а во Скопје околу 340 евра, тогаш станува јасно дека оваа листа не ја одразува куповната моќ на жителите на тие градови, туку само цените на производите.
сите 7 | | | веќе видена

Грција според оцената на агенцијата за издавање кредитни рејтинзи Standard & Poor's е земја со најнизок рејтинг во светот, по најновото остро намалување Грција сега има понизок кредитен рејтинг од земјите како што се на пример Пакистан и Еквадор, кои немаат пристап до меѓународните пазари од банкротите во 2009 година. Трошокот на осигурување на грчкиот долг сега е речиси двојно поголем од цените на осигурувањето на пакистанските државни обврзници. Најновиот потег на S&P претставува уште еден во низата удари за грчката социјалистичка влада на премиерот Јоргос Папандреу, којашто настојува да ги протурка непопуларните мерки за штедење во грчкиот парламент, за да го обезбеди финансирањето во рамките на постоечкиот 110 милијарди евра пакет за помош доделен од трите институции: Европската унија (ЕУ), Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската централна банка (ЕЦБ). Само една година по договорот за овој пакет, оваа ткн. „тројка“ веќе забрзано работи на воспоставување нов пакет со финансиска помош за ...
сите 15 | | | веќе видена

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи за време на состанокот со претседателот на ФИДЕ,Иљумжинов рекол дека тој е подготвен за директни разговори со претставници на НАТО и бунтовниците од Бенгази за иднината на Либија, но оти нема намера да ја напушти земјата Ова го соопшти за новинарите во вторникот, претседателот на светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжнов . „Подготвен сум за директни разговори со раководството на НАТО и претставниците на Бенгази за иднината на нашата земја“, ги цитира зборовите на полковникот Моамер ел-Гадафи , Иљумжинов. Гадафи во неколку наврати досега ја изрази својата подготвеност за преговори, но вооружената опозиција која контролира неколку области на Либија, одбива да влезе во дијалог со него и бара негова оставка. Според Иљумжинов, Гадафи изразил подготвеност за преговори „без претходни услови“. „Единствениот услов - е да се сопрат воздушните напади“, додава Иљумжинов. Според првиот човек на ФИДЕ, главните разлики на Триполи во моментов не е со Бенгази, туку со земјите ...
сите 11 | | | веќе видена

Конкурсот за избор на седумчлен тим, што под закрила на Еулекс ќе ги испитува наводите за трговија со органи на Косово, е завршен, дознава белградски Blic Истиот извор наведува дека имињата на судиите и тужителите кои би требало да го испитаат системот на киднапирања, убиства и препродажба на органи, како и вмешаноста на врвот на УЧК во овие операции, сè уште не се познати. Според моменталните состојби, поранешната главна хашка обвинителка Карла дел Понте , која сама се препорача да ја води истрагата, нема да биде дел од овој тим. Она што засега е познато, како што пишува Blic , е дека новиот тим ќе брои седум членови, вклучувајќи го и специјалниот обвинител. Самиот обвинител, според сознанијата на весникот, доаѓа од една земја членка на Европската унија и досега не работел во Еулекс. Новиот тим обвинители и судии ќе се приклучи на веќе формираниот тим на Еулекс, кој од јануари спроведува прелиминарна истрага. Дел од тимот ќе биде сместен во Брисел, а дел во Приштина, која и ќе ја задржи апсолутната ...
сите 9 | | | веќе видена

Со повеќе од еден час задоцнување и полициски проверки продолжи судењето за случајот „Пајажина“, во кој им се суди на сопственикот на А1 телевизија и на уште 22 обвинети Поради отсуство на еден од адвокатите Драган Михајловски , судијката Павлина Христова даде пауза од 15 минути. За време на паузата обвинетиот Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска , која исто е обвинета за овој случај, се прегрнаа со нивата ќерка и сестра Лејла , која го следеше судењето. Поради ова судијката ја отстрани Лејла од судењето со образложение дека јавноста нема да има контакт со обвинетите. Не помогна ни извинувањето на Велија Рамковски и неговото ветување дека ова нема да се повтори. Вчера судењето беше одложено поради здравствената состојба на една од обвинетите Ѓултен Џемаили . На почетокот на судењето судијката рече дека разговарала со нејзината лекарка Костадинка Бојкова , која во телефонскиот разговор и кажала дека Ѓултен не била на преглед околу еден месец. Но, според мислењето на лекарката, на Ѓултен и било ...
сите 43 | | | веќе видена

Сириските сили во вторникот наутро се упатиле кон северниот град Марат ал-Нуман на автопатот Дамаск – Алепо, откако уапсиле стотици лица во селата во околината на Џиср ал-Шугур, пренесува Reuters e на повикувајќи се на очевидци Единици на армијата на Сирија придружувани од оклопни возила доцна вечерта во понеделник пристигнале во селото Ахтам, 14 километри од градот Марат ал-Нуман, во кој се одржуваа големи протест против сирискиот претседател Башар ал-Асад . Седум илјади жители од областа на градот Џиср ал-Шугур пребегнаа во јужната турска покраина Хатаи, која е оддалечена околу 20 километри, пред владините единиц да влезат во градот. Сириските власти тврдат дека во Џиср ал-Шугур минатата седмица загинале 120 припадници на безбедносните сили. Жителите на градот кои побегнаа и дезертери од армиските редови тврдат дека тоа биле цивили и војници кои биле убиени затоа што не сакале да пукаат во народот. Од пред три месеца откако почнаа протестите во Сирија, загинале пповеќе од 1.300 цивили и повеќе од 300 ...
сите 6 | | | веќе видена

Италијанците со огромно мнозинство на референдум ја отфрлија нуклеарната енергија, приватизацијата на водоснабдувањето и правосудниот имунитет на владините министри, што се смета за силно противење кон премиерот Силвио Берлускони Според конечните резултати меѓу 95 и 96 отсто од гласачите кои излегоа на референдумот, гласале против предложените гласови. На референдумот излегле 57 отсто од електоратот, што е далеку над 50% кои беа потребни за референдумот да биде легитимен. Гласачите го отфрлија законот кој беше донесен минатата година, а со кој се обновува италијанската нуклеарна програма, која претходно беше стопирана во 1987 година. За овој закон да биде отфрлен силно влијаеше нуклеарната катастрофа која во март се случи во Јапонија. По поразот на локалните избори, минатиот месец, ова е втор удар за 74-годишниот премиер Силвио Берлускони , кој е соочен со секс скандалот и трите судења за измама.
сите 13 | | | веќе видена

Грчката должничка криза денеска ќе биде тема на вонредната седница на Еврогрупата во Брисел, пренесува Радио Слободна Европа Претседателот на Европската централна банка Жан Клод Трише вчера го повтори својот предлог преструктуирањето на грчкиот долг да биде доброволно и да не предизвикува прекин на исплаќањата. Тој, исто така, истакна дека се потребни и реформи во управувањето на еврозоната. Се очекува на својата редовна средба на 20 јуни Еврогрупата да разговара за одобрувањето на петтата транша од помошта за Грција од околу 12 милијарди евра.
сите 5 | | | веќе видена

Група хакери кои себеси се нарекуваат Lulz Security или Lulz Boat продолжила со серијата силни „хакнувања“ во понеделникот а на својата интернет страница објави за успешен напад врз внатрешната мрежа на американскиот Сенат. „Здраво пријатели! Не сме и’ многу мили на американската влада. Нивните бродови се слаби, нивните шеги не се смешни, но и нивните интернет страници не се многу сигурни“„ се вели во соопштението на сајберхулиганите, по што следува долг список на датотеки наводно украдени од серверите на Горниот дом на Конгресот на САД. „Ова е мало, направено за објавување на дел од внатрешните податоци од (страницатат) Senate.gov“, предупредуваат од Lulz Sec.. Експерти за компјутерска безбедност за Reuters потврдија дека хакерите навистина пробилеа внатрешната мрежа на Сенатот, но не можеат да кажат дали објавените со јавен пристап фајлови се класифицирани како „строго доверливи“. Претставникот на парламентарните служби одговорни за безбедноста на американскиот Конгрес, рече дека неговата служба ќе го ...
сите 18 | | | веќе видена

Стотици индиски новинари во понеделникот протестираа по улиците на индиската финансиска престолнина Мумбаи, поради убиството на познат репортер кој пишувал за дневниот весник Midday Репортерите и уредниците на медиумите во Мумбаи изведоа протестен марш до канцеларијата на началникот на полицијата во покраината, барајќи федералните индиски власти да поведат истрага за смртта на Џитирмој Деј, кој во саботата беше застрелан среде бел ден пред сопствениот дом. Друштвото на новинарите од Мумбаи соопшти дека ова убиство ја нагласува зголемената закана за новинарите истражувачи од страна на моќните политичари и бизнисмени кои се вмешани во нелегални активности. Многу јавни личности и негови колеги убиството го поврзуваат со серијата написи на Деј кои однеодамна ги посвети на ткн. „нафтена мафија“, односно групите коишто го разредуваат бензинот со субвенционираниот керозин кој го крадат од танкерите. Тој, исто така, објави две книги серија написи за организираниот криминал во самата индиска метропола. ...
сите 2 | | | веќе видена

next