Македонија – Република Ирска 0:2. Фудбалската репрезентацијата на Македонија продолжи со јаловите настапи и го нанижа и четвртиот пораз во квалификациите за ЕП 2012 По овој нов неуспех пропаднаа и последните шанси за било каков пробив до второто место во групата кој сеуште постоеше како теорија. Република Ирска иако ослабена уште на почетокот на мечот покажа дека дојде во Скопје да биде уште една од репрезентациите кои од овде си заминале со полн плен и тоа на крајот го оствари. 7 минута. 0:1. Победата ја најави Роби Кин кога упати удар, топката го закачи Новевски и заврши зад грбот на Богатинов. 12 минута. Пандев одлично беше послужен во шеснаесетникот на Ирците, изби сам пред Гивен но се посрамоти шутирајки му млако во нозете. 15 минута. Сајмон Кокс навремено беше послужен по десната страна влезе во шеснаесетникот и даде гол чист како солза. Македонската одбрана застана рекламирајќи недозволена позиција. Линискиот судија погрешно сигнализира офсајд, главниот судија Флоријан Меер ја направи првата ...
сите 6 | | | веќе видена

Набљудувчите на граѓанската асоцијација МОСТ, забележале неправилности при гласањето во Велес, Кавадарци и Штип. „На гласачкото место 2148 општина Велес, забележано е јавно читање на имињата и презимињата на гласачите при што претставници од политичките партии ги бележеле. Истото е забележано на гласачкото место 0024 во општина Пехчево. На гласачкото место 0674 во општина Кавадарци член на Избирачкиот одбор го фатил гласачот како го сликал гласачкото ливче. Истото е забележано и во Штип на гласачкото место 2257. И двете гласачки ливчиња се поништени, а случаите се пријавени во полиција“, рече Дарко Алексов од МОСТ. Тој додаде дека на повеќе избирачки места во целата држава е регистрирано присуство на пропаганден материјал од учесниците во изборниот процес. Според податоците добиени од ПВТ програмата, одзивот до 10 часот е зголемен, за разлика од изборите во 2008 година. Опаѓање има само во изборната единица шест, каде од 10 отсто излезност во 2008, годинава до 10 часот е 8.63 проценти излезност. До ...
сите 71 | | | веќе видена

Според информациите од набљудувачите и регионалните координатори отворени се сите гласачки места на кои МОСТ има распоредено свои набљудувачи Досега МОСТ има регистрирано неколку изборни нерегуларности. „Гласачкото место 2296 во општина Штип е отворено со задоцнување од еден час и десет минути, поради пропаганден материјал најден пред гласачкото место. Гласачкото место 0562 во општина центар Жупа исто така има најдено расфрлан пропаганден материјал. И гласачкото место 2353 во општина Студеничани, при отворање на гласачкото место избирачкиот одбор утврдил дека недостига едно ливче.“ изјави Дарко Алексов од граѓанската асоцијација МОСТ. Во сите три случаи по утврдување на состојбата гласањето е започнато и е во тек. Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 3700 набљудувачи, кои ќе покријат околу 70 проценти од избирачките места на територијата на Република Македонија.
сите 82 | | | веќе видена

Почина Лоренс Иглбергер (80), американски дипломат од кариера, кој 42 дена беше на функцијата Државен секретар во време на претседателот Џорџ Буш Постариот, но и добар познавач на состојбите во Македонија Причината за смртта на Иглбергер, кој почина во Вирџинија, е пневмонија. Во својата 40-годишна кариера, Иглбергер беше и амбасадор на САД во Југославија од 1977 до 1980 година. Во улога на втор секретар за економски работи во амбасадата Иглбергер во 1963 година беше активно вклучен во надминувањето на последиците од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје.
сите 17 | | | веќе видена

Предвремените парламентарни избори ќе ги следат 7.830 набљудувачи акредитирани во Државната изборна комисија, од кои 7.341 се домашни и 489 странски Граѓанската асоцијација МОСТ има највеќе домашни набљудувачи – 4.466, а преостанатите се од уште шест други невладини организации. Од странските највеќе набљудувачи има ОБСЕ/ОДИХР (234), Парламентарното собрание на ОБСЕ има 47, Амбасадата на САД (39) а свои набљудувачи имаат и Советот на Европа, Европската комисија како и голем дел од странските амбасади во земјава. Мисијата на ОБСЕ е предводена од Џулијан Пил Јејтс. „Мисијата ќе ги оценува изборите од аспект на усогласеност со принципите за демократски изборни процеси, вклучувајќи ги и обврските преземени од страна на сите држави членки на ОБСЕ, како и националната законска регулатива“, појасни Јејтс по отворањето на набљудувачката мисија во Скопје. Изјава за прелиминарните наоди и заклучоци ОБСЕ ќе објави ден по изборите, а финалниот извештај за целиот изборен процес ќе биде објавен два месеца по ...
сите 443 | | | веќе видена

Македонските граѓани денеска избираат пратеници за нов собраниски состав, на седмите по ред парламентарни избори Повеќе од еден милион и осумстотини илјади избирачи со право на глас имаат можност да се определат за кандидатски самостојни и коалициски партиски листи од кои се избираат 120 пратеници. Се гласа на 2976 избирачки места во шест изборни единици. Избирачките места ќе бидат отворени од 7 до 19 часот, а првичните резултати Државната изборна комисија треба да ги соопшти во рок од 12 часа по завршувањето на гласањето. Гласањето го следат повеќе од седум илјади домашни и странски набљудувачи меѓу кои Канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР, Парламентарното собрание на Советот на Европа, претставници на Европската унија и на Американската амбасада.
сите 443 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи (МВР) утрово во 6 часот ги распореди полициските службеници на избирачките места коишто ќе треба да ги обезбедуваат до 19 часот, до завршувањето на гласањето на вторите по ред предвремени парламентарни избори во Македонија Како што соопштуваат од Министерството, најголемиот дел од избирачките места се покриваат со фиксно обезбедување, но согласно потребите и проценките во однос на ризикот одредени избирачки места се покриваат и со патролни служби кои што на одреден временски интервал поминуваат и ја контролираат безбедносната состојба на избирачките места. МВР во текот на целиот ден континуирано ќе биде во контакт со Државната изборна комисија (ДИК), со избирачките одбори и со општинските изборни комисии и ќе постапува по секоја пријава на граѓанин, овластени лица или какво било барање за асистенција. МВР не открива колку точно полицајци ќе го озбезбедуваат изборниот процес. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска пред неколку недели изјави дека близу ...
сите 17 | | | веќе видена

Два месеца по оставката на владата на премиерот Жозе Сократеш, Португалците денеска на предвремените парламентарни избори на кои ќе решат дали социјалистите или либералите може да ги извлечат од тешката финансиска криза со помош на планот за меѓународна помош Според последните истражувања на јавното мнение, речиси четвртина од избирачите се’ уште се неопределени меѓу многу непопуларниот поранешен премиер и стравот од лидерот на десниот центар дека ќе оди уште подалеку од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската унија, пред се’ кога станува збор за приватизацијата во земјоделието, , но и во реформите на пазарот на трудот и јавните служби. По десет дена изборна кампања,Социјалдемократската партија (PSD) на Педро Пасоз Коељо во анкетата има околу 35,8 отсто од гласовите, додека најголемиот ривал – Социјалистичката партија на Жозе Сократеш има доверба кај 32,2 проценти од избирачите. Помалата десничарска партија CDS-PP којашто исто така се залага за поостри реформи, е трета по рејтингот партија што ...
сите 21 | | | веќе видена

Регистрацијата на нови автомобили во Германија се зголеми за 22 отсто во мај, пренесе ДПА, повикувајќи се на Германска асоцијација на странските производители на автомобили (ВДИК) Во изминатите 12 месеци регистрирани се 1,334 милиони автомобили, што е зголемување од 13 отсто во споредба со истиот период година претходно. Според објавени податоци регистрациите на возилата за комерцијални цели се опорави од рецесијата во 2009 година. Новите регистрации на камиони и автобуси во мај се зголемила за 35 проценти во споредба со истиот месец од 2010 година.
сите 2 | | | веќе видена

Федералната управа на полицијата поднела до 0 Државното обвинителство на жупанијата Сараево главниот град на Федерацијата Босна и Херцеговина (БиХ) пријава против 12 лица за повеќе милионски злоупотреби со кои е оштетено јавното претпријатие Железници на Федерацијата БиХ Злоупотребите се направени во полза на приватна компанија, пишува хрватската агенција Хина. Според агенцијата иако полицијата издала вчера издаде соопштение со иницијалите на лицата, се дознава дека станува збор за Нарцис Џумхур , директор, Сејо Рамиќ извршен директор за економски работи, како и членовите на управата Смајо Салкетиќ , Мунир Спахиќ , Нинослав Лучиќ и директор на приватна компанија Според полициското соопштение 12 те функционери се осомничени дека ја злоупотребувале положбата и овластувањата спротивно на интересите на јавното претпријатие со што овозможиле стекнување на противправна имотна полза за компанија од Сараево во вкупен износ од околу 2,5 милиони евра. Шестмина се осомничени дека заедно направиле кривични дела за ...
| | веќе видена

Косово ќе започне со воспоставување на визен режим за земјите од кои најмногу пристигнуваат бегалци, пишува приштинскиот Koha Ditore Русија и Кина ќе бидат меѓу земјите кон кои ќе се воспостави визен режим за влез на Косово и тоа не поради непризнавањето на независноста на Косово, туку поради тоа што се сметаат за земји од кои пристигнуваат бегалци, рекоа извори на овој дневник. Во листата на земји за кои се разгледува можноста за воведување на визи се и некои земји од источна Европа, Африка, Азија и Латинска Америка, вклучувајќи и одредени земји кои ја признаа независноста на Косово. Границите на Косово ќе останат отворени за граѓаните на Европската Унија, за сите земји од региониот, САД и за земјите во развој.
сите 8 | | | веќе видена

Речиси 20 милиони Перуанци во земјата и во странство, ќе учествуваат на претседателските избори што ќе се одржат во Перу, во недела Во вториот круг од претседателските избори ќе се натпреваруваат лидерот на националистичката партија, 48-годишниот Оланта Умала, кој го предводи левичарскиот блок „Gana Peru“ (Перу победува) и 36-годишнaта Кеико Фуџимори, која е претставник на десните сили во земјата коалицирани во изборниот блок „Fuerza 2011" (Сила -2011). Умала ја има поддршката на изборите од Социјалистичката партија, Комунистичката партија, како и од Револуционерната социјалистичка партија. Со апел до избирачите во полза на Умала истапија личности од перуанската интелектуална елита, како што е добитникот на Нобеловата награда за литература Марио Варгас Љоса . Поранешниот офицер и лидер на Националистичката партија, Умала по вторпат учествува на претседателските избори. Во 2006 година, тој самоуверено влезе во вториот круг, но загуби од актуелниот претседател Алан Гарсија за кого гласаа 55,45 отсто од ...
сите 10 | | | веќе видена

Јеменскиot претседател Али Абдула Салех во текот на нападот врз џамијата при петочната молитва во близина на претседателската палата во главниот град Сана, бил погоден од шрапнел од неколку центиметри под срцето, а добил и изгореници на градниот кош од втор степен Овие информации што ги пренесува во саботата BBC , повикувајќи се на неименуван извор сé уште не добија официјална потврда. „Претседателот Али Абдула Салех е во стабилна состојба, тој веднаш се опорави од вчерашниот напад“, ја цитира BBC изјавата на министерот за меѓународна соработка на Јемен, Хишам Шараф . Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во непосредна близина на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Салех, ранети беа премиерот Али Муџавар , вицепремиерите Садик Амин Абу Рас и Рашид Мохамад ал-Алим и, спикерот на парламентот Јахиа ал-Раи и неколку политичари кои присустувале на традиционалната петочна молитва. Четворица војници од претседателската гарда беа убиени во нападот. Како што пренесе ...
сите 38 | | | веќе видена

До 13 часот во Изборната единица седум, односно Европа, на гласање излегле околу 25 до 50 отсто од вкупниот број Македонци, додека гласањето е завршено во Изборната единица девет - Австралија каде гласот го дале околу 70 отсто Во И.Е 8 (Америка и Канада) гласањето согласно временските разлики се’ уште не е започнато и се очкеува да започне попладнево. Ова се резултатите што ги соопшти Државната изборна комисија (ДИК) во однос како се одвива денешното гласање каде своето право го исполнуваат болните и изнемоштените, лицата во притвор или на издржување казна затвор, внатрешно раселени лица, како и македонски државјани во дијаспората. „Гласањето во И.Е 7 е отпочнато и уште е во тек. Просечниот одзив според нашите податоци пристигнати до 13 часот изнесува меѓу 25 и 50 отсто од запишаните гласачи во секое избирачко место во оваа изборна единица, а тоа се 28 избирачки места од вкупно 36 на кои се гласа во странство“, рече Борис Кондарко, претсдеателот на ДИК. Во двете избирачки места во Автсралија поточно ...
сите 488 | | | веќе видена

Високо позициониран член на Ал Каеда, Иљас Кашмири, кој е сметан за еден од најопасните екстремисти во светот, е убиен во напад на американско беспилотно летало, соопштија во саботата функционери на пакистанското разузнавање за локалните медиуми Смртта на пакистанскиот екстремист Иљас Кашмири е уште еден во серијата успеси на тајните служби , откако во Аботебад на 2-три мај американските маринци го ликвидираа водачот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен , потенцираат западните медиуми. „Сигурни сме дека е убиен. Сега се обидуваме да дојдеме до неговото тело. Сакаме да направиме фотографии на ликвидираните терористи“, изјавил функционер на пакистанската тајна служба. Reuters забележува дека ова е вторпат да се објавува информација за убиството на Кашмири. Првпат ваква вест за негова ликвидација во американски воздушен напад беше објавена во септември 2009 година Но пакистанските медиуми ја потврдуваат денешната информација, повикувајќи се и на соопштение на групата предводена од ...
сите 8 | | | веќе видена

Денеска компанијата „Сеавус” организираше настан во Зоолошката градина во Скопје за најмладите генерации, а посветен на јагуарките Инес и Ксенија Децата имаа убава можнсот да научат повеќе за јагуарите и за другите животни преку едукативните работилници организирани од страна на вработените и волонтерите во скопската Зоолошка градина. Покрај тоа, децата се запознаа подобро со животните и преку кусата претстава, цртање на јагуарите и организираната прошетка низ зоолошката градина. Во фокусот на настанот, покрај двете јагуарки Инес и Ксенија, беа и околу 120 деца на вработените во „Сеавус”. Дел од нив ги сликаа јагуарите на платно и потоа ги изложија своите уметнички дела пред кафезот на јагуарите во Зоолошката градина. „Сеавус” од неодамна се грижи за двете јагуарки Инес и Ксенија и овој настан е само еден од низата планирани активности за одржување на нивната средина на живеење.
сите 2 | | | веќе видена

Светската фудбалска организација (ФИФА) покрена истрага поради сомневање дека пријателскиот фудбалски меч меѓу репрезентациите на Нигерија и Аргентина во која африканските играчи славеа изедначувачки со 4:1 над фаворизираните Аргентинци бил наместен Натпреварот беше одигран во средата, а „гаучосите“ настапија со резервен состав без најдобрите фудбалери. Сомневањето во местењето на резултатот од мечот беше поттикнато од понудата којашто се појавила на обложувалниците откако во 53 минута од натпреварот Нигерија поведе со 4:0. Тогаш некои обложувалници во понудата го ставиле и облогот дека ќе падне и петти гол на мечот, а како што се ближел крајот на мечот коефициентот за петтиот погодок станувал се’ поголем. Петтиот гол беше постигнат, дури во осмата минута од судиското продолжување, откако судијата Ибрахим Чаибу од Нигер досуди пенал за Аргентина по што конечните 4:1 за Нигерија ги постигна Мауро Босели. Во пријателски фудбалски натпревар одигран во Абуџа, репрезентацијата на Нигерија пред 30 илјади ...
сите 9 | | | веќе видена

Изборите да бидат слободни и фер, порачаа денеска амбасадорите на САД и Британија, Филип Рикер и Кристофер Ивон и евроамбасадорот Петер Соренсен на последниот ден од кампањата „Каков белег ќе оставиме? „Многу е битно каков белег ќе оставиме како граѓани утре на денот на гласање. Изборите да бидат слободни и фер. Белегот што ќе го оставиме е битен за иднината на Македонија. Ние како амбасада и ОБСЕ ќе ги набљудуваме изборите и се надеваме дека на крајот ќе имаме позитивни извештаи од тоа каков белег имаме оставено на изборите“ - рече американскиот амбасадор Филип Рикер Евроамабсадорот Соренсен рече дека политиката на Европската Унија е да соработува со било која влада која ќе дојде по утрешните предвремени парламентарни избори. „Сите ние како општество се надеваме дека ќе оставиме демократски белег за слободни и фер избори. Знаме дека можете да го достигнете тоа како општество“ - изјави Соренсен. Британскиот амбасадор Кристофер Ивон го истакна правилото „Еден човек еден глас“ „Се надевам дека ...
сите 31 | | | веќе видена

Четири војници на НАТО силите во Авганистан во мисијата ИСАФ загинаа во саботата во експлозија на бомба од домашно производството во источниот дел од земјата, соопшти командата на Алијансата „Четири војници на ИСАФ загинаа денеска во експлозија од домашно производство во источен Авганистан“, се наведува во соопштението на ИСАФ при што не се наведуваат други подробности. Според вообичаената практика, командата на НАТО никогаш не ги објавува националностите на загинатите војници, туку тоа го препушта прво да го сторат националните команди на земјите коишто имаат контигенти во Авганистан или нивните министерства за одбрана. Во областа каде што се случил инцидентот најмногубројни се американските војници, забележува AFP . Со овие четири жртви загубите на НАТО од почетокот на 2011 година во воените операции во Авганистан загинаа најмалку 224 војници на меѓународната западна коалиција. Овие податоци France Presse ги презема од независниот интернет ресурс icasualties.org. кој е специјализиран за водење ...
сите 10 | | | веќе видена

Граѓаните да не се плашат од никакни заплашувања, излезете на праведни и фер избори порачаа амбасадорот на САД во Македонија, Филип Рикер и Петер Соренсен, шеф на делегацијата на ЕУ на прес-конференцијата на граѓанската асоцијација МОСТ „Граѓаните да не се плашат од никакви заплашувања, од никакни принуди. Да знаат дека нивниот глас е таен и ви посакувам да имате фер и демократски избори како што наликуваат на една демократска држава“, истакна амбасадорот Рикер. Тој ги охрабри граѓаните да гласаат бидејќи дека ова се важни избори за Македонија. „Убедени сме дека вашата земја има капацитет да споведе праведни, слободни и демократски избори. Излазете на избори гласајте, не плашете се од никакви закани и заблашувања еден глас, еден човек, еден избор“, рече евроамбасадорот Соренсен. Тој се надева дека евроспаката агенда ќе остане приоритет и на новата влада. МОСТ утрешните предвремени парламентарни избори ќе ги следи со 3.700 набљудувачи, број со кој ќе се покријат околу 70 отсто од гласачките места во ...
сите 23 | | | веќе видена

next