Најмалку 13 загинале а ранети се повеќе од 220 млади Арапи во судирите со израелските војници на Голанската висорамнина, јави државната-сириска телевизија. Претходно беше објавено за шест загинати и стотина ранети Според прес-службата на израелската армија, војниците отвориле предупредувачки оган во областа на населбата Маждал-Шамс за да го спречи обидот толпата да се пробие преку израелско-сириската граница. Петти јуни е годишнината од почетокот на арапско-израелската војна од 1967 година, кога е окупирана сириската Голанска висорамнина. Сопственоста на територијата и враќањето на коешто инсистира Дамаск и натаму останува главна тема на конфликтот меѓу Сирија и Израел. Минатата седмица неколку арапски младински организации ги повикаа палестинските бегалци кои живеат во Сирија и Либан, да земат учество во неделата на масовниот „марш на враќањето во окупираната татковина“ на границата со Израел. Сепак, во пресрет на маршот беше објавена одлуката за одложување на оваа акција од причини, како што е наведено ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов кој денеска своето гласачко право го оствари во скопската гимназија „Јосип Броз Тито“ на избирачкото место 2859, посака изброите да минат во најдобар ред, како што доликува на една демократија Иванов порача дека гласот на граѓаните одредува кој ќе ги носи суштествените одлуки за земјата во наредните четири години. „Изборите се денот кога се слави демократијата, затоа што на тој ден граѓаните преку својот глас одлучуваат кој ќе ги претставува во собранието на Република Македонија следните четири години. Нивниот глас одлучува кој ќе ги носи одлуките суштествени за државата и кои се за остварување на нашите стратешки цели. Затоа посакуваме денешниот ден да мине во најдобар ред, како што доликува на земја што е 20 години во демократија, којашто ги исполнува сите демократски стандарди и е рамо до рамо со сите демократии во светот’, рече претседателот Иванов откако го оствари своето гласачко право.
сите 23 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО -ДПМНЕ , Никола Груевски откако го искористи своето гласачко право, изрази задоволство што изборите поминуваат во , како што рече , фер и демократска атмосфера без посериозни проблеми „Ме радува што до овој момент по сите информации кои што ги, добивам гласањето на овие парламентарни избори се одвива фер, демократски, без никакви посериозни проблеми и попречувања, така што од тој аспект се надевам дека така ќе заврши и денот. Ние како партија на сите претходни анализи што беа направени и истражувања на јавно мислење на професионални агенции , имаме убедлива предност и мислам дека така и ќе остане .Реформите во Македонија ќе продолжат и ќе победат.“, рече Груевски. Лидерот на ВМРО -ДПМНЕ своето гласачко право го искористи во основното училиште „Кузман Јосифовски Питу“ во скопската населба Кисела Вода.
сите 17 | | | веќе видена

Очекувам да продолжи традицијата кога на крајот од денот по добивањето на резултатите лидерот на политичката партија која ќе биде поразена да му честита на лидерот на политичката партија која што ќе победи, изјави Трајко Вељаноски од листата на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ „Очекувам да продолжи традицијата кога на крајот од денот по добивањето на резултатите лидерот на политичката партија која ќе биде поразена да му честита на лидерот на политичката партија која што ќе победи, а секако лидерот на политичката партија кој ќе ја добие довербата на граѓаните на Република Македонија од утредента да продолжи со работа“, изјави Трајко Вељаноски од листата на пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Вељаноски денеска напладне гласаше во изборното место во ОУ „Мирче Ацев“ во општина Ѓорче Петров. Досегашниот претседател на Собранието е убеден дека реформите кои што се започнати ќе продолжат и дека што поскоро треба да се конституира собранието на Република Македонија и да се избере новата влада. „Ова изгубено време за време на избориве ...
сите 32 | | | веќе видена

„Убеден сум дека вечерва ќе славиме една голема победа за Македонија, голема победа за демократијата, голема победа од којашто граѓаните очекуваат многу“, изјави Љубе Бошкоски лидер на Обединети за Македонија Бошкоски денеска гласаше на избирачкото место во скопското основно училиште „Кочо Рацин“. „Пред се’ граѓаните очекуваат ада биде победен стравот што владее во државата, депресијата, невработеноста, и сите оние феномени што досега ги наметна досегашниот режим на господинот Груевски, за кој се убеден дека дефинитивно заминува од политичката сцена“, изјави Љубе Бошкоски носител на кандидатската листа на Обединети за Македонија во Изборната единица број 3.
сите 6 | | | веќе видена

Масовен одзив од граѓаните очекува кандидатот за премиер од СДСМ, Радмила Шекеринска Според неа, најважно е изборите да течат во мирна е демократска атмосфера. „Денешниот ден, 5-ти јуни им припаѓа на граѓаните на Република Македонија, коишто очекуваат од нас како политичари и од државните институции да направат се за да овој ден биде вистински празник на демократијата. Очекувам граѓаните масовно да излезат и да гласаат, да го дадат својот глас за оние коишто сметаат дека ќе дадат подобра иднина, подобри шанси за сите граѓани во Република Македонија. Она што е најважно е изборите да течат мирно, демократски, во фер атмосфера во која што најдобриот ќе победи“, изјави Шекеринска. Таа денеска своето право на глас го искористи на гласачкото место број 2.597 во скопски Капиштец.
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвеновски очекува мирен изборен ден и се надева дека се ќе помине во најдобар ред, без инциденти, насилство и било какви нерегуларности „Очекувам масовен одѕив од страна на граѓаните, дека масовно ќе излезат и ќе го искористат своето гласачко право. Доколку работите одат така, очекувам сигурна победа. Тоа значи промени и отворање на нови перспективи за граѓаните на РМ,“ изјави Црвенковски од гласачкото место број 2809.
сите 25 | | | веќе видена

Тројца војници загинале а неколку лица се ранети во напад на левата екстремистичка организација „Сендеро Луминозо“ на југот од Перу во тешко достапниот реон Куско, пренесуваат локалните медиуми Воената патрола паднала во заседа недалеку од местото Вилкамабма во ноќта во сабота кон недела. Напаѓачите успеале да избегаат од местото на инцидентот. Во текот на неделата припадниците на перуанската армија ја спроведуваат операцијата на потрага по припадниците на левичарската екстремна организација кои се осомничени за нападот. Перуанската маоистичка организација „Сандеро Луминосо“ (Сјаен пат) е формирана од Абимале Гузман во 1960 година. Во неа во почетокот членуваа универзитетски професори и студенти кои потекнуваат од една од најсиромашните области Ајакучо. Во мај 1980 година организацијата почна да презема вооружени партизански акции против претставниците на властите. Во моментов, лидер на левичарската терористичка група Гузман се наоѓа на издржување казна доживотен затвор за терористички напади. ...
сите 11 | | | веќе видена

Првпат од независноста на Македонија, на седмите по ред парламентарни избори граѓаните ќе бираат 123 пратеници. Од нив тројца се претставници од дијаспората Во трката за пратеничките места во македонското Собрание се вкупно 1679 кандидати од 18 листи. Мандатите за новиот парламентарен состав, ќе се распределуваат според Донтовиот модел. Тоа во пракса би значело дека од секоја од шесте изборни единици треба да се добијат по 20 пратеници. За тројцата пратеници кои ги избира дијаспората нивните мандати ќе бидат рапсределени според мнозинскиот модел. Според Донтовиот модел, вкупниот број гласови што ќе ги добие секоја листа поединечно се дели со низот 1, 2, 3, 4 па така се до 20. Добиените изборни количници се подредуваат по големина, а најголемите дваесет се местата што ги добиле листите. Секоја листа со кандидати добива пратенички места колку што има најголеми количници во тие дваесет. Како тоа изгледа во пракса? Ако на изборите на пример учествуваат три партии со свои листи, А, Б и В и добиле на пример: А ...
сите 11 | | | веќе видена

Новоизбраното Собрание треба да се состане најдоцна 20 дена по одржувањето на изборите Мандатот на пратениците го верифицира Собранието, а започнува да тече од конститутивната седница на новиот парламентарен состав. Седницата ја свикува претходниот претседател на Собранието. Ако тоа не се случи по 21 ден од рокот, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието. Мандатарот, односно кандидат на партија или на партии кои имаат мнозинство во Собранието со освоени 61 место, треба во рок од 20 дена од доверувањето на мандатот да предложи состав на Влада. Претседателот на Собранието ја свикува седницата за избор на Влада, во рок од 15 дена откако го примил предлогот. Според роковите, новото Собрание треба да се конститира до 25 јуни, а Владата до 10 август.
сите 12 | | | веќе видена

Англискиот фудбалски репрезентативец и најдобар фудбалер на шампионот Манчестер јунајтед, Вејн Руни призна дека билна пресадување коса, пренесува BBC. На микроблогот Твитер, Вејн Руни соопшти дека за пресадување на косата посетил врвна лондонска клиника за на својата проретчена фризура да и’ го врати сјајот и притоа нагласува дека е одушевен од резултатот. Руни појасни дека се решил на третманот бидејќи почнал да ќелави на 25 години а своите обожувачи ги прашува дали може да му препорачаат некаква маст. Бидејќи главата му е се’ уште малку отечена и го боли. Неговата сопруга Колин , пак, на својот профил ја потврдува информацијата но нагласува дека таа не го наговорила на овој третман. Поради жолти картони, Вејн Руни не настапи за Англиската репрезентација на „Вембли“ против Швајцарија во меч од квалификациите за Европското првенство во Украина и Полска 2012, кој заврши со поделба на пленот 2:2.
сите 19 | | | веќе видена

Дваесет иосум лица се повредени при експлозија на бензиска пумпа во неделата која се случи во центарот на главниот град на Кенија, Најробир, пренесува Reuters повикувајќи се на локалните медиум Во областа каде се случила експлозијата пожарникарските екипи успеале да го локализираат пожарот, се додава во информацијата. „Се сомневаме дека експлозијата се случила во внатрешноста на продавницата, во непосредна близина на бензинската пумпа. Пожарот во неа се’ уште не е локализиран", изјави претставникот на полицијата во Најроби, Чарлс Овино. Според првите информации, полицијата не ја исклучува можноста дека причина за експлозијата е активирање на експлозивна направа. Според податоците на агенцијата, причинета е сериозна материјална штета на околните објекти, а повеќето од повредените претрпеле сериозни изгореници.
сите 3 | | | веќе видена

Според информациите на Државната изборна комисија (ДИК) до 13 часот најголем одѕив има Општина Демир Капија со 52,44 отсто Од вкупно 3.469 впишани избирачи во Демир Капија, до 13 часот гласале 1,819 лица. Втора според одѕивот на гласачите е општината Берово со 48,80 отсто или до вкупно 11.761 регистрирани избирач гласале 5.739 гласачи . Трета според излезноста на избирачите е Општина Кратово каде од вкупно број гласачи 46,36 отсто. Или, од вкупно 8.825 гласачи своето право го оствариле 4.091 граѓани. Најмал е одѕивот на гласачите во Центар Жупа, 11,59 отсто или од вкупно запишани избирачи 6.161 гласале 714 лица. Вкупниот број излезени гласачи до 13 часот според податоците што пристигнале до Државната изборна комисија изнесува 612.814 или 35,08 проценти. Во споредба со претходните избори, од 2008 година, во истиот период од изборниот ден одѕивот е за околу шест отсто поголем.
сите 92 | | | веќе видена

Одѕивот на гласачите до 13 часот изнесува 35,8 отсто односно 612.814 граѓани од вкупното евидентирани во Единствениот избирачки список излегле да гласаат на втората прес-конференција денеска соопшти Државната изборна комисија (ДИК) Станува збор за податоци добиени од 90,82 отсто од обработените материјали од избирачките места, односно обработени се информации од 2.792 избирачки места од вкупно 2.976. Во Изборната единица 1 излезноста на гласачите е 39,10 отсто или во конкретна бројка 113.506 избирачи. Во Изборната единица одѕивот на гласачите е 31,89 отсто или 99.594 избирачи од вкупно запишани 312.305 гласачи. Одѕивот во Изборната единица 3 е засега најголем во споредба со другите изборни единици и изнесува 40,82 проценти или гласале 117.823 граѓани. Ви Изборната единица 4 од вкупниот заброј 37,20 отсто или на гласање излегле 101.211 гласачи. Во Изборната единица 5 излезноста изнесува 34, 93 отсто односно 93.109 гласачи. Во шестката одѕивот на избирачите изнесува 27,60 отсто или 87.571 лице го ...
сите 330 | | | веќе видена

Десетици вооружени лица во неделата ја нападнале претседателската резиденција во градот Таиз во јужниот дел на Јемен - вториот по големина град во земјата при што загинале четворица војници, јавува Асошиејтед прес повикувајќи се на воени извори и очевидци Според агенцијата, напаѓачите се обиделе да влезат во зградите о дкомплексот на претседателската резиденција. За време на нападот, при одговорот на војниците од обезбедувањето на комплексот бил убиен еден од напаѓачите. Милитантите припаѓаат на групата формирана неодамна да им се одмаздува на владините трупи за убиствата на демонстрантите за време на задушувањето на анти-владините протести. Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во комплексот во на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Али Абдула Салех, беа ранети премиерот, вицепремиерот, претседателот на Собранието и неколку политичари кои биле во храмот на традиционалната петочна молитва. Во саботата навечер, претседателот Салех отпатува за Саудиска ...
сите 27 | | | веќе видена

Изборен инцидент се случил околу 10 часот и 40 минути, на гласачко место 1.314 во село Белчишта, општина Дебрца, јавува Охридњус Брачна двојка, членови на една политичка партија дошле да гласаат со својот син, при што било утврдено дека синот не се наоѓа во избирачкиот список. Незадоволни од тоа, брачната двеојка го напуштил гласачкото место земајќи ги со себе и двете гласачки ливчиња. Случајот, од страна на членовите на ОИК во Дебрца, веднаш бил пријавен во СВР- Охрид од каде било интервенирано. Брачниот пар во моментов се наоѓа на разговор во полициската станица во Охрид, а гласачките ливчиња се одземени од страна на надлежните во СВР- Охрид.
сите 5 | | | веќе видена

Најмалку шест луѓе се убиени во експлозија на бомба во непиосредна близина на пакистанскиот град Пешавар, соопшти локалната полиција Бомбата била поставена на автобуска станица во близина на пазар во гратчето Матани, околу 20 километри јужно од Пешавар. Матани е блиску до племенските региони, каде што владее целосно безакони и до авганистанската граница. Се’ уште не е јасно кој стои зад нападот, во кој биле повредени најмалку 10 луѓе. Нападот се случи на само еден деен откакко се појавија извештаите дека врвниот оперативец на ал Каеда, Илјас Кашмири , е убиен во напад на американско беспилотно летало во племенскиот регион во провинцијата Јужен Вазиристан. Откако беше убиен Осама бин ладен , во Пакистан беа нападнати полициска академија, поморска база, владини објекти, полицикса станица и конвој на американскиот конзулат.
сите 2 | | | веќе видена

Експлозија се случила во главниот јеменски град Сана, во воен објект под контрола на војници кои му ја откажаа послушноста на претседателот Али Абдула Салех, при што загинале две, а 15 лица биле ранети, јави Reuters повикувајќи се на медицински извори. Експлозија се случила во главниот јеменски град Сана, во воен објект под контрола на војници кои му ја откажаа послушноста на претседателот Али Абдула Салех, при што загинале две, а 15 лица биле ранети, јави Reuters повикувајќи се на медицински извори. Според агенцијата, во неделата во Сана и покрај претходно објавеното примирје меѓу силите на претседателот Али Абдула Салех и припадниците на влијателното племе Хашид, јеменската престолнина во неделата ја потресуваат голем број експлозии а во градот се слушаат истрели од автоматско оружје. Како што јавува Reuters, размена на оган се случила во близина на реонот Хасаба, каде што во последниве неколку седмици имаше жестоки судири меѓу силите на племето Хашид и владините сили. Претходно во саботата, неколку часа ...
сите 34 | | | веќе видена

-Чилеански власти евакуираа повеќе од 3.500 луѓе во јужниот дел на Чиле, поради активноста на вулканскиот масив крај градот Кауље Кордон, пренесува Аssocaited press Претходната броја што ја соопштија локалните власти изнесуваше 2,5 илјади луѓе коишто ги напуштиле своите домови поради вулканската активност. Засега нема информации за настрадани и повредени Според агенцијата, според првичните информации на чилеанските власти дошло до ерупција на вулканот Пијеуе, кој се наоѓа 800 километри јужно од главниот град во земјата на Сантијаго, во чилеанскиот дел од Андите. Меѓутоа, таа информација подоцна беше повлечена и дополнета дека станува збор за ерупција којашто се случила на околу четири километри од кратерот на овој вулкан. На површината на земјата е забележана пукнатината во должина од околу десет и ширина од пет километри. Според Аssocaited press , во саботата наутро во близина на вулканот биле почувствувани неколку помали потреси, но од неделата започнала ерупција. Националното биро за итни случаи на Чиле ...
сите 13 | | | веќе видена

Државната изборна комисија соопшти дека одѕивот на гласачите до 10 часот утрово е 14 проценти на целата територија на земјата Ова се податоци за 2567 избирачки места, односно 84,89% од вкупниот број избирачки места во Република Македонија. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко изјави дека до 10 часот во Македонија гласале 224.837 избирачи кои имаат право на глас. Одѕивот на овие избори, споредено со парламентарните избори 2008 година е поголем. На парламентарните избори 2008 година до 10 часот гласале 12,40% од граѓаните кои имаат право на глас. ДИК соопшти дека гласањето се одвива мирно и дека сите избирачки места се отворени во 7 часот утрово. Гласањето трае до 19 часот вечерва, а првичните резултати ДИК треба да ги објави 12 часа по завршувањето на гласањето. Точно во 7 часот отворени се сите 73 избирачки места, 51 се во Велес, а 22 се во околните места. „Изборниот процес почна точно навреме, отворени се сите избирачки места, во првите часови како што не информираат претседателите од Избирачките ...
сите 401 | | | веќе видена

next