Околу илјада нови бегалци од Сирија пристигнале последните 24 часа во Турција, со што вкупниот број лица кои спасот од безредијата во нивната татковина го побараа кај соседот се зголеми на 1.600 луѓе, изјавил за AFP турски дипломатски извор кој побарал да остане анонимен. „Локалните власти на јужната погранична покраина Хатаи не’ известија дека околу илјада Сиријци неодамна пристигнале во Турција“, изјавил неименуваниот турски дипломат за France presse . Турската новинска агенција Anatolia објави дека од почетокот на бунтот во Сирија, односно од пред три месеца до денеска,. Во шаторите на Црвениот крст и полумесечина во турската покраина Хатаи се сместени 1.577 бегалци од Сирија. Според агенцијата турскиот огранок на светската хуманитарна организација има намера да подигне уште еден шаторски камп во очекување на зголемен прилив на бегалци. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската граница кон Сирија останува отворена. Во северот на Либан во прифатните центри се веќе сместени пет илјади ...
сите 10 | | | веќе видена

Повеќе од 100 милитанти нападнаа безбедносен пункт на пакистанската армија во северозападниот дел од земјата, при што загинаа најмалку осум војници, пренесува BBC повикувајќи се на локалните власти Притоа, пакистанските власти соопштија дека најмалку 12 бунтовници се убиени во текот на ноќта во престрелка која траела неколку часа. Нападот се случил во близина на градот Макеен во племенската паштунска област Јужен Вазиристан, во близина на авганистанската граница. Локални официјални лица изјавија дека милитантите вооружени со ракетни фрлачи и тешко вооружување го нападнале контролниот пункт малку по полноќ во ноќта кон четврток. Пакистанските безбедносни сили одговориле на нападот а борбата траела до 3 часот изутринава. Според некои извештаи, најверојатно одговорноста за овој напад паѓа врз пакистанските талибани Во оваа област инаку последните денови е забележано зголемување на акциите што ги изведуваат САД со беспилотни летала. Пред пет дена, претставници на пакистанското разузнавање и претставници ...
сите 3 | | | веќе видена

Холандската влада ќе се изјасни во 2012 година за барањето на Буагрија и Романија да влезат во шенгенската зона без внатрешни погранични контроли, изјави денеска холандскиот министер за миграција, Герд Лерс „Се’ уште е прерано за носење одлука и несомнено ќе биде потребно одредено време пред да можеме да ја донесеме“, изјави холандскиот министер Герд Лерс еден ден откако Европскиот парламент изрази поддршка за влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната. За влегување во Шенген просторот потребна едногласна одлука од сите 26 земји членки. „Бараме од новите земји членки ефектно да ги контролираат нашите заеднички граници и реформите во правосудствата на Бугарија и на Романија да бидат ефективни и неповратни. Внимателно ќе го проучиме извештајот“, додаде Лерс кој истакна дека на холандската влада ќе и’ биде потребно „извесно време“.. Европската комисија во јули треба да го објави извештајот за реформите во правосудните земји и борбата против корупцијата во овие две балкански држави. Пробниот период ...
сите 13 | | | веќе видена

Мешовитиот комитет на ЕУ, заедно со Норвешка, Исланд, Лихтенштајн и Швајцарија, денеска под лупа ќе го стави предлогот за измена на правилата за слободен визен режим со земјите од Западниот Балкан, јави Дојче Веле Членовите на Мешовитиот комитет во Луксембург на располагање ќе имаат четири часа да ги слушнат мерките кои ги предлага Европската комисија за контрола на безвизниот режим со земјите од Западниот Балкан. Според дипломатски извор на Дојче Веле, спектакуларни одлуки не треба да се очекуваат. Комисијата ќе го претстави извештајот за ситуацијата со барателите на азил од последниве месеци. Во него ќе се најдат и мерките кои ги преземаат матичните држави на барателите на азил, меѓу кои е и Македонија, а ќе бидат претставени и финансиските трошоци кои за згрижување на барателите на азил ги имале државите на ЕУ. Предвидено е да се дискутира и за механизмите за контрола од кои ќе зависи во кои ситуации ќе може слободниот визен режим да се суспендира. „Невозможно е македонските државјани да бараат азил ...
сите 38 | | | веќе видена

Нафтената корпорација „ЕксонМобил“ (ExxonMobil) соопшти дека пронашла ново лежиште на нафта во Мексиканскиот залив, што би можело да содржи 700 милиони барели, пренесува порталот CNNMoney Компанијата објави дека нејзиното прво длабински дупчење во морското дно по укинувањето на мораториумот за истражувањата во Мексиканскиот залив, открила веќе второ ново лежиште на нафта и гас. „Тоа е најголемото откритие во Мексиканскиот залив во последната деценија“, изјавил Стив Гринли , претседател на истражувачката компанија „ЕксонМобил“ во писмената изјава за медиумите. Нафтениот аналитичар од Центарот за глобална енергетска студија во Лондон, Манушер Такин , коментира дека станува збор за добра вест за американската нафтена индустрија но не е веројатно дека ќе има ефект врз светското снабдување со нафта. Тој вели дека светот троши 72 милиони барели сирова нафта дневно, што според Такин значи дека последното откритие би било доволно за обезбедување енергија во светот за десет дена,. Според него, на „ЕксонМобил“ ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Министрите од државите членки на НАТО во средата одобрија група реформи кои значат затворање на некои од 11-те бази на Алијансата во Европа, се наведува во соопштението на НАТО Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен изјави дека затворањата на базите и рационализацијата на агенциите кои управуваат со некои сектори, како што е копнениот надѕор и стратешкиот воздушен мост ќе го направат НАТО „пофлексибилен и попристапен“. „Некои од центрите ќе бидат затворени. Други ќе бидат преместени или ќе имаат изменета улога“, се наведува во соопштението на Расмунсен што го цитира Reuters , но во кое не се наведуваат детали за базите кои се предвидени за затворање. И други високи функционери на НАТО одбија да дадат детали, но велат дека реформите што ги предложи Расмунсен имаат цела да го намалат бројот на големите бази на НАТО од 11 на седум, наведува агенцијата. Турција деновиве најави дека очекува НАТО да ја избере воздухопловната база во Измир за идно командно место на копнените сили на Алијансата, што ...
сите 6 | | | веќе видена

Администрацијата на претседателот Обама ја интензивира американската тајна војна во Јемен, искористувајќи го големиот вакуум во власта во земјата, за напади врз вооружените милитантни со беспилотни летала и борбени авиони, велат за весникот американски функционери Како што наведува The New York Times, САД ги интензивира тајните воздушни напади во Јемен а во последните неколку седмици дошло до забрзување на американската кампања. Исто така, весникот пишува и дека сето тоа се случува во време на судирите во Јемен, кога власта која практично ја напушти престолнината Сана, како сојузник на САД се бори да се одржи на власта. Јеменски војници кои се бореа со милитантите поврзани со Ал Каеда во јужниот дел од државата, сега се концентрираат во главниот град, а американските високи функционери за весникот велат дека овие напади се една од малкуте можности со кои не им се дозволува на милитантите да ги консолидираат.
сите 2 | | | веќе видена

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи продава нафта на црниот пазар за да може да го финансира своето одржување на власта, изјавил либискиот министер за труд Али ал-Амин Манфур кој соопшти дека минува на страната на бунтовниците. Али ал-Амин Манфур допатува во Женева на конференцијата на Меѓународната организација на трудот (ILO) и за швајцарските медиуми изјави дека Моамер ел-Гадафи го поддржуваат најмногу 20 отсто од либиските граѓани, вклучувајќи ги и припадниците на нему блиските племиња, но дека сите тие имаат финансиски интереси од опстанокот на актуелниот либиски режим. Манфур не соопшти детали за продажбата на либиската нафта на црниот пазар. Според санкциите кои во март со резолуцијата 1973 ги наметнаа Обединетите нации на Либија, петте главни нафтени компании и централната банка на Либија се ставени на „црна листа“ и се забранува соработката со нив, иако ембарго за извоз на либиската нафта официјално не е прогласено.
сите 7 | | | веќе видена

Несфатлива е и нечовечна злоупотребата на болката на семејството на убиеното момче за политички цели, одговори Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Не можеме да разбереме како врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се обидува да заработи политички поени“, рече портпаролот Александар Бичиклиски за кого неразбирливо е како СДСМ „си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна“. „Сите сме повредени, и сите сме згрозени од убиството на овој млад човек. Но, неговата смрт не смее да биде злоупотребена за политички манипулации Неморални и бедни се постапките на СДСМ“, изјави Бичиклиски. Тој реплицирајќи на денешната изјава на потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев кој ја нападна владејчката партија дека ги злоупотребила полициските служби и побара јавна осуда од премиероt Никола Груевски, праша дали СДСМ смета дека ќе добие „некој пратеник повеќе ако ја продлабочувате тагата на ова ужалено семејство?’, Бичиклиски потсети дека ВМРО-ДПМНЕ беше првата политичка партија којашто ...
сите 9 | | | веќе видена

Бруталниот полицаец Игор Спасов е поранешен член на обезбедувањето на Груевски и еден од кадрите на агенцијата за обезбедување „Лупус“, изјави Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, на денешната прес-конференција „Се повторува историјата. На ист начин како што се заташка усмртувањето пешак од телохранителот на шефот на тајната полиција, вчера скандалозно ДПМНЕ испратиле свои емисари кај семејството на убиениот обидувајќи да го купи нивниот молк“, рече Георгиев. Тој го оцени како срамно однесувањето на премиерот Никола Груевски, бидејќи јавно не го осудил убиството на момчето. „Бараме точно лоцирање на одговорноста од страна на премиерот. Повторувам, премиерот да ја лоцира персоналната одговорност за овој трагичен настан и тоа да и го соопшти на јавноста!“, порача Георгиев. Според него, Гордана Јанкулоска веќе нема никаков морален кредибилитет да извршува каква било јавна функција. „Прво, заради тоа што МВР се обиде да го заташка убиството и второ, заради тоа што граѓаните го плаќаат данокот од ...
сите 16 | | | веќе видена

НСДП предлага старо-новата власт да ги почитува сугестиите од Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во делот за полицијата НСДП предлага старо-новата власт да ги почитува сугестиите од Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија во делот за полицијата, но и да се формира независно тело составено од претставници на невладините организации и од Асоцијацијата на европската полиција за да се утврди професионалноста на македонската полиција „Во Македонија е небезбедно и опасно да се живее. Најмногу загрижува тоа што не се направија реформи во полицијата како што се барањата во Извештајот од ЕК“, рече претседателот на НСДП. Тој смета дека добар дел од полицајците покажале дека не им е местото таму. Во однос на предвремените парламентарни избори тој истакна дека е задоволен од постигнатато како дел од левата коалиција. „Од тројца пратеници во претходниот собраниски состав, сега добивме четири мандати“, рече Петковски на денешната прес-конференција. Според него СДСМ и ...
сите 2 | | | веќе видена

Уверени сме дека новата Влада ќе вложи максимални напори за да обезбеди напредок во однос на важните прашања кои треба да се решат на пат на Македонија кон Европската Унија Ова се наведува во честитката што денеска ја упати претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Мануел Баросо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за резултатот на Парламентарните избори одржани на 5 јуни. „Ви посакувам голем успех во надминувањето на предизвиците со кои ќе се соочите и со задоволство го очекувам брзото формирање на новата Влада“, се вели во честитката. „Гледајќи кон иднината, Европската Комисија предвидува континуирана блиска соработка со Вас и новата Влада и Ви ја даваме нашата целосна поддршка“, истакнува Баросо.
сите 6 | | | веќе видена

Осомничениот Игор Спасов, припадникот на „Тигрите“ којшто до смрт го претепа Мартин Нешковски, ќе одговора за кривично дело убиство Со оглед на тоа што осомничениот се бранел со молчење, дополнително ќе се утврди квалификацијата на кривичната пријава. Мотивите поради кои го нападнал момчето сè уште не се познати бидејќи Спасов не кажал ништо пред полицајците. Според кривичната пријава, меѓу Нешковски и Спасов настанала вербална расправија, физички го нападнал по главата и телото, од што Нешковски добил крварење на мозокот и починал. Спасов, заедно со уште двајца колеги кои биле во близина, го однеле детето на паркингот пред МЕПСО, кога видел дека момчето не дава знаци на живот. Потоа викнале Брза помош, Спасов си заминал од местото, а останатите полицајци останале да ја чекаат Брзата помош, која по пристигнувањето само констатирала смрт кај момчето. Од МВР велат дека дополнително ќе се испита одговорноста на полициските службеници кои што не го пријавиле случајот. Според министерката за внатрешни работи ...
сите 49 | | | веќе видена

Во средата на Македонска берза за хартии од вредност, беше остварен промет во износ од 9.907.135,51 денари. Од овој промет 9.607.296,51 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 299.839,00 денари Индексот МБИ10 денес се намали за 0,20% и изнесуваше 2.644,53 поени. МБИД се намали за 0,28% и изнесуваше 2.673,07 поени, додека ОМБ се зголеми за 0,04% и изнесуваше од 117,37 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во износ од 3.206.423,00 денари по просечна цена од 3.900,76 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со која беше остварен 2.011.500,00 денари промет по просечна цена од 4.500,00 денари. Трета беше акцијата на Стопанска банка АД Битола со остварени 331.400,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 2.630,16 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М десетта емисија . Оваа обврзница ...
сите 7 | | | веќе видена

Пред Врховниот суд во Скопје 50-тина раселени македонци од Арачиново кои 2001 беа протерани од скопското село, протестираа и бараа прием кај претседателот на судот Причината за протестот е одлуката на државниот правобранител пресудите со кои тие добиле паричен надомест за претрпена штета да бидат укинати и повторно вратени на почеток во основните судови. „Се плашиме дека ќе останеме и без тоа што го добивме. Бараме судот да одлучува по законот и да ни ги потврди досегашните пресуди”, вели водачот на раселените , Јана Петрушевска . Во 2001 година од 176 куќи биле раселени 650 македонци од кои десетина проценти починале, загинале во воениот конфликт или извршиле самоубиство. Пет проценти се сместени во стречки домови а половината од нив од страв ги продале куќите и се населиле во околните села. Со судски постапки добиле 14 правосилни пресуди за отштета од по 30 илјади евра. Апелациониот суд им го одбил барањето за надомест на штета за претрпен стрес, повреда на честа и намалена животна способност. Во ...
сите 5 | | | веќе видена

Вооружена банда изврши напад врз центар за болести од зависност, кој се наоѓа во северниот дел на Мексико, и при тоа рани две, а уби 11 луѓе Мотивите за нападот врз центарот се` уште се нејасни, изјави шефот на полицијата во градот Тореон, кој се наоѓа во сојузната држава Коаули. Локалниот весник Siglo пренесува дека полицијата им влегла во трага на напаѓачите. Агенцијата AFPпренесува дека минатата година на северот на Мексико биле нападнати пет центри за рехабилитација
сите 4 | | | веќе видена

Да се реши проблемот со членството во ЕУ и НАТО со цел да се создаде добра клима за сигурен бизнис и привлекување на нови инвестиции и порачаа на новата влада, бизнисмените од Севрозападната стопанска комора Од таму истакнаа дека треба земјата да биде стабилна и да не се распишуваат избори на секои две години бидејќи целата ситуација се одразува на стопанството. „Најпрвин за нас како стопанственици приоритет ќе биде решавањето на проблемот со членството во ЕУ и НАТО, од причина што самото тоа влева една сигурност кај странските партнери, а и кај домашните стопанственици, со што ќе се креира добра основа за водење на еден здрав и сигурен бизнис во земјата при што ќе се отворат можности за нови инвестиции и вработувања“, посочи Мендерес Кучи , претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија. Кучи истакна дека треба да се направи рационализација на министерствата за да нема двојни функции за да не дојде до блокирање на самото министерство што би се одразило на стопанството. „Не е лесно ...
сите 12 | | | веќе видена

Растот на цената на храната и на горивата го забавува закрепнувањето на светската економија во оваа година, констатираше Светската банка, намалувајќи ја прогнозата за растот на светската економија Во последната прогноза на Светска банка се очекува глобалниот економски раст во 2011 година да изнесува 3,2 отсто, за разлика од јануарската прогноза кога се предвидуваше раст од 3,3 отсто. Наредната година светската економија би можела да се зголеми за 3,6 отсто, а иста прогноза СБ предвидува и за 2013 година. „Натамошното зголемување на ионака високите цени на нафтата и на храната би можело значително да го ограничи економскиот раст и да им наштети на сиромашните“, предупреди главниот економист на Светската банка, Џастин Лин . Стапката на раст на светската економија во изминатата година изнесуваше 3,8 отсто.
сите 8 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски денеска ја оствари првата средба со новоименуваниот шеф на делегацијата на ОБСЕ во Македонија, Ралф Брет, соопштуваат од МНР На средбата Милошоски му посака добредојде и успешна работа на Брет, кој е и поранешен германски амбасадор во Македонија. На средбата станало збор и за неделните предвремени парламентарни избори. „Амбасадорот Брет, во име на ОБСЕ, на министерот Милошоски му честиташе за одлично организираните избори во земјата, но и во дијаспората, истакнувајќи дека за време на овие избори мисијата на ОБСЕ имала најмалку работа и најпријатна задача да следат избори, кои доликуваат на држава во која се почитува демократијата“, соопштуваат од МНР.
сите 5 | | | веќе видена

Зајакнувањето на соработката, како и продолжување на започнатите процеси за заедничко справување со современите безбедносни предизвици, се во фокусот на петтата Конференција на началниците на генералштабовите на армиите од балканските земји, што се одржува во Охрид Конференцијата на која учествуваат началници, заменици началници и претставници на армиите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Романија, Србија, Црна Гора и на Турција ја отвори претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов кој посочи дека Балканот денес активно придонесува за безбедноста на поширокиот регион, јавува OhridNews . „Пред една деценија Балканот и на Балканот се роди нов дух на соработка. Напредувајќи кон интеграциите, Балканот престана да биде хроничен извозник на нестабилност и наместо тоа, градејќи ја својата безбедност, стабилност и градејќи го сопствениот мир, се трансформира во активен придонесувач кон регионалната и пошироката безбедност и стабилност“, истакна Иванов. Според началникот на ...
сите 8 | | | веќе видена

next