Сомалиската полиција во саботата соопшти дека пред неколку дена го ликвидирала Фазул Абдулах Мохамед, еден од најбараните оперативци на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда во Африка „Потврдивме дека изминатава седмица нашата полиција на еден контролен пункт го убила Фазул Абдулах Мохамед . Тој имал кај себе фалсификуван пасош од Јужноафриканската Република како и се разбира и други документи. По исцрпна истрага потврдивме дека станува збор за него и потоа го закопавме неговото тело“, изјави во саботата за Reuters во Могадиш, Халим Аден , висок офивцер од националната безбедност на Сомалија. Фазул е осомничен дека ја имал клучната улога во бомбашките напади на амбасадаите на САД во Најроби и во ДаресСалам во 1998 година кога загинаа 224 луѓе. Исто така, се верува дека во 2002 година тој ги преземал раководењето со операциите на Ал Каеда во источна Африка. Друг полициски извор за AFP изјавил дека Фазил Абдул Мухамед бил убиен околу два часот по полноч во средата, на полицски пункт северозападно од ...
сите 3 | | | веќе видена

Обединети за Македонија на денешната прес-конференција ја прашаа власта и ВМРО-ДПМНЕ колку МВР им помогна со давањето на налог за прислушкување на партискиот лидер Љубе Бошкоски во текот на изборната кампања Според Обединети Македонија Министерството за внатрешни работи работело во полза на актеулната власт во намерата да ја уништат партијата и да ги украдат гласовите преку познатите мерки на притисок и заплашување врз гласачите и членовите. „Потенцираме дека во периодот на прислушкување ДПМНЕ преку информациите кои ги добивале од прислушувањето направиле директен упад во стратегијата на водењето на кампањата на Обединети за Македонија и доаѓале меѓу другото и до доверливи информации за секој од нашите активисти кои биле споменувани во телефонските разговори. На тој начин е нарушено правото на приватност и на сите оние кои не биле предмет на опсервирање од страна на МВР. Прашуваме дали можеби ако имале сознанија за наводен криминал уште пред два месеци како што тврди МВР не требало да реагираат пред ...
| | веќе видена

Шест лица загинаа, а 60 се ранети во двоен напад со автомобили бомби во главната улица, во ирачкиот град Мосул, објавија полициски и болнички извори Во синхронизираните напади, експлозиите одекнале во улицата во која се наоѓаат голем број на ресторани, а во близина е и седиштето на владата на провинцијата Ниневех. Според полицијата целта на првиот напад била воена цистерна која превезувала вода, а кога спасувачките екипи пристигнале да им помогнат на жртвите експлодирал уште еден автомобил. Градот Мосул се наоѓа на 390 километри северно од ирачкиот главен град Багдад. Мосул е последно урабано засолниште за сунитските исламисти кои се тесно поврзани со Ал Каеда, откако американските сили со помош на локалните племенски милиции ги протераа од Багдад и провинцијата Анбар.
сите 3 | | | веќе видена

Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, денеска ги предупреди африканските земји да се пазат од „новиот колонијализам“, со оценка дека опасноста доаѓа од Кина „Африка мора да се пази од новиот колонијализам, каде Кина ги шири своите врски, наместо да се обиде да створи партнерски однос, кој би помогнал во развојот на економскиот капацитет на континентот“, рече Клинтон во Лусака, Замбија, на почетокот на својата пет дневна африканска турнеја. Таа рече дека САД имаат желба да кога инвестираат во Африка. Тоа да не биде поткопување на доброто управување на овој континент, пренесува агенцијата Ројтерс. Хилари Клинтон рече дека во следните десет години очекува „доста проблеми“ во Кина, кои ќе се зголемуваат, наведувајќи го како пример обидот на кинеските власти да го контролираат интернетот. Хилари Клинтон за време на својата африканска турнеја ќе ги посети Танзанија и Етиопија. Инаку, Кина во 2009 година инвестира речиси 10 милијарди долари во Африка, а од овој континент таа увезува нафта и ...
сите 9 | | | веќе видена

Повеќе од 70 учесници на Парадата на гордоста, но и неколку сниматели и новинари, се повредени денеска во насилството на геј парадата во Сплит, поради што манифестацијата е прекината Околу 200 учесници на Поворката кои ги обезбедувала полицијата, биле дочекани со камења, шишиња, петарди, а на колоните е фрлен и солзавец. Според информациите на локалните медиуми, полицијата привела повеќе десетици насилници, а ситуацијата во градот полека се смирува. Пред Парадата, превентивно биле приведени 50 лица. Снимател на RTL бил погоден со камен по главата. Некои од активистите на геј здруженијата кои го организирале собирот, прв од таков вид во Сплит, за новинарите изјавиле дека полицијата не ја завршила добро својата работа, бидејќи не ги заштитила учесниците на поворката од хулиганите. Во колоната учествувале околу 200 учесници, меѓу кои и познати сплитски писатели и новинари, Јурица Павичиќ, Амте Томиќ, и Златко Гал, кои им пружија поддршка на геј активистите. Сплит за цело време бил надлетуван од полициски ...
сите 19 | | | веќе видена

Во пожарот кој денеска се случи во населбата Тризла во Прилеп, целосно изгореа четири куќи, а над 20 луѓе останаа без покрив над главата Архивска фотографија Очевидци велат дека пожарот бил предизвикан од искри на блиските бандери, кој најпрвин зафатил една куќа, а потоа пожарот се проширил и на останатите куќи. Среќа во несреќа е што во пожарот нема повредени. Сопствениците кои останаа без своите куќи, ноќта ќе ја минат под отворено небо и бараат итна помош од локалната самоуправа во Прилеп.
сите 10 | | | веќе видена

Сите оние гласале за ВМРО-ДПМНЕ, за завршувањето на канализационите работи во Лесковец, да се обратат кај министерот за животна средина, да им го реши тој проблем, на прес-конференција им се обрати градоначалникот на Охрид, Александар Петрески од СДСМ „Ги повикувам граѓаните местата каде што им дадоа доста голем број на гласови на ВМРО-ДПМНЕ, сега тие граѓани да бараат проблемите што треба да им ги реши централната власт, да им ги решат. Пред се во Љубаништа и во Трпејца, тие истите граѓани што го дадоа гласот, да им ја решат заштитата на Охридското Езеро, завршување на колекторот спрема Трпејца, спрема Љубаништа до Поградец. Сите осумдесет и кусур луѓе од Трпејца што го дадоа гласот за ВМРО-ДПМНЕ, отсега таму да се обратат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, во централната власт да го реши тоа прашање, затоа што им е работа на централната власт. Исто и на Љубаништа“, изјави тој. Видео од прес конференцијата се појави на видео каналот youtube, а од охридската ТВ НТВ, за Макфакс ја потврдија автентичноста на ...
| | веќе видена

Венецуелскиот претседател Хуго Чавез е успешно опериран во Куба поради компликации предизвикани од претходна повреда на коленото и ќе остане да се опоравува уште некое време во оваа земја Шефот на венецуелската дипломатија, Николас Мадуро, за кубанската ТВ станица VTV, чија програма се емитува и во Каракас, изјавил дека претседателот Чавез успешно се опоравува од повредата на коленото, но дека во меѓувреме имал компликации предизвикани од бактериска инфекција. Тој додал дека кубанските лекари успешно го оперирале 56 - годишниот Чавез и дека тој се опоравува од хируршка интервенција со членовите на своето семејство и дел од владиниот тим. Венецуелскиот претседател би требало за неколку дена да се врати во земјата, додава Мадуро.
| | веќе видена

Брисел официјално потврди дека е во тек формирање на специјален тим кој ќе се занимава со наводите од извештајот на Дик Марти, а кои меѓу останатото се однесуваат на трговијата со органи на Косово, пренесува Дојче Веле Тимот ќе го сочинуваат меѓународни обвинители и истражители, а еден дел ќе биде базиран во Брисел. Европската мисија на Косово, Еулекс, со поддршка од 27 земји членки на ЕУ, одлучи да формира посебен тим кој ќе ја истражува спрегата меѓу политиката, злосторството и организираниот криминал на Косово. Еулекс веќе презема некои истражни работи по повод обвинувањата со кои специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти кон крајот на минатата година ги изнесе во својот извештај. Во Брисел се постигна политички консензус кој резултираше со формирање на работна група која ќе се бави со овој случај. „Ние од почеток, кога овој извештај се појави, сметавме дека таквите обвинувања за ЕУ се многу важни. Го повикавме Дик Марти да ни ги достави доказите кои ги има. Еулекс после тоа отвори ...
сите 3 | | | веќе видена

Осумдесет итри-годишниот Саво Милошевиќ го убил својот син Стево Милошевиќ, татко на српскиот фудбалер Саво Милошевиќ, соопштено е од бијелинската полиција Убиството се случило во петокот навечер дворот на семејната куќа во местото Главичице, кај Бијелина, во Република Српска во Босна и Херцеговина. Портпаролот на Центарот на јавната безбедност на Бијелина, Драгомир Периќ, изјавил дека избувнала расправија меѓу таткото и синот, по што таткото излегол од куќата ја земал пушката кратез M-48 и пукал во синот, погодувајќи го во градите. Периќ најавил дека таткото на фудбалерот, Стево Милошевиќ починал на патот кон болницата. Полицијата го уапсила дедото Саво Милошевиќ .
| | веќе видена

Мотивот за убиството на Мартин Нешковски од страна на припадникот на „тигрите“, Игор Спасов се' уште е мистерија, а институциите веќе започнаа да ја префрлаат топката за тоа кој направил пропусти во истрагата „Според првичните сознанија кои ги имаме, претходела вербална расправија. Осомничениот во полиција одлучи да се брани со молчење, не знам дали истиот се брани со молчење и пред истражниот судија, сепак судот е тој кој одлучува околу вината на осомничениот и судот е тој кој ги утврдува мотивите за делото“, рече Иво Котевски . Котевски денеска рече дека истражниот судија бил повикан на лице место но според него, ниту истражен судија ниту заменик јавен обвинител не дошле за време на вршењето на увидот а исто така, информиран бил уште вечерта и Институтот за судска медицина, доколку процени да испратат нивни вешти лица на лице место. „Сите институции кои беа повикани, ниту една не се одзва на поканата туку напротив, увидот и го препуштија на полицијата“, рече тој. Самата министерка за внатрешни работи, ...
сите 11 | | | веќе видена

Четири лица во петокот навечер, околу 20 часот, во Скопје на ул.„Мито Хаџивасилев -Јасмин“ нападнале полицаец кој бил ангажиран за јавниот собир во врска со убиениот Мартин Нешовски, при што му бил одземен службениот пиштол марка “ЦЗ“ кал.9мм., сопственост на МВР на РМ. Имено, откако лицата му се приближиле, едно од нив го удрило во пределот на десната нога, односно на задниот дел од коленото, додека другите лица го турнале, по што полицаецот изгубил рамнотежа и пробал да се фати за трафиката за да не падне. Во тој момент лицата почнале да го фаќаат за половината, при што му го извлекле пиштолот, а потоа се разбегале во непознат правец. Во тек се мерки за пронаоѓање на сторителите и за расчистување на случајот.
сите 4 | | | веќе видена

Георге Хаџи е нов селектор на фудбалската репрезентација на Романија Еден од најдобрите романски фудбалери на сите времиња на функцијата ќе го наследи Разван Луческу , кој минатата недела неочекувано поднесе оставка на селекторското место. Романија во Д групата во квалификациите за пласман на ЕУРО 2012 се наоѓа на четвртото место на табелата во конкуренција на Франција, Белорусија, БиХ, Албанија и Луксембург. Досегашната тренерска кариера на Георге Хаџи не е премногу успешна, неговиот последен ангажман го имаше во Галатасарај, каде поради катастрофалните резултати доби отказ.
сите 4 | | | веќе видена

Пресечен е меѓународен канал со марихуана од Р.Албанија преку Р.Македонија во земјите на Западна Европа, при што се уапсени две лица, а запленети се околу 105 килограми марихуана, соопштија денеска од МВР. „Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, подолго време работеше на прибирање на сознанија во врска со криминална група од Македонија, која се занимавала со организирање на транспорт на поголеми количини на марихуана од Албанија преку Македонија за нарко пазарот во земјите на Западна Европа“, рече портпаролот на МВР, Иво Котевски. Марихуаната била пренесувана во ПМВ„Волво В-40“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од лице од с.Селце, тетовско и совозач од с.Стримница, општина Желино. При преглед на возилото во багажниот простор спакувани во торби пронајдени се 99 пакувања облепени со кафена селотејп лента во кои имало наркотична дрога марихуана, со вкупна бруто тежина од 104 кг. и 980 грама, информираат од МВР. Одземените ...
сите 13 | | | веќе видена

По експлозиите во продавниците на Икеа во Франција, Белгија и Холандија, се случи и четвртиот напад во овојпат во Дрезден, јавува германски Bild Експлозијата која се случила два часа пред затворањето на продавницата на овој популарен шведски бренд, полесно се повредени двајца, кои се наоѓаат во состојба на шок, соопшти портпаролот на локалната полиција. Полицијата, по примањето на дојавата за експолозија го евакуирала целиот трговски центар Елбе парк, поради сомнение дека бомбите се поставени и на другите делови на трговскиот центар. На крајот од март ИКЕА во Европа ги демантираше инфорамциите за подметнати експлозии и соопшти дека направила детални проверки во трите продавници во кои имаше експлозии, а според компанијата станува збор за „поголеми петарди“. На 30-ти мај во три продавници во белгискиот град Гент, холандскиот Ајнховен и францускиот Лил експлодираа направи со иста јачина и изработка. Според полицијата, се работело за помали експлозивни направи, кои биле скриени зад алармните уреди и ...
сите 2 | | | веќе видена

Тешка кражба се случила веечрта меѓиу четвртокот и петокот (09/10 јуни) година во времето од 17,00 до 10,30 часот на бул.„Александар Македонски“ во работилницата „Машино Експорт“ О Од работилницата биле одземени три апарати за заварување, три шмитшајмни, три апарати за заварување, 100 монологни глодала, тврди парчиња за обработка на метал, 20 држачи за плочи, 60 стругарски ножеви, три котури жица за варење, два комплета гарнитура гедори и електрична рамнилица за дрво. Причинетата материјална штета изнесува околу 1.000.000 денари. Увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Скопје и во тек се мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 3 | | | веќе видена

Пет јеменски војници загинаа, а повеќемина се ранети во заседа која била поставена од припадници на Ал Каеда. Инцидентот се случил во близина на Лодер, во провинцијата Абијан, која се смета за упориште на бунтовниците. Напаѓачите отвориле оган од автоматско оружје врз воен конвој кој пренесувал храна за 11 батаљон на јеменската војска чија база се наоѓа во Лодер. Екстремистите кои се дел од јеменскиот огранок на Ал Каеда на 29 мај ја презедоа контролата врз градот Зиндџибар, кој е престолнина на провинцијата Абијан. Во судирите помеѓу војската и Ал каеда досега загинаа десетици борци.
сите 4 | | | веќе видена

Најмалку четири лица загинале а уште 20 се ранети во експлозија предизвикана од бомбаш самоубиец во провинцијата Хост во источен Авганистан, изјавил за РИА Новости началникот на провинциската полициска управа, Мохамад Јакуб Мандузај. Според полицискиот началник, цел на терористот била командата на единиците за браза реакција на полицијата во Хост, во западниот дел од градот. Напаѓачот се разнесол на влезот во главниот објектот. Според првичните информации, во експлозијата загинал командантот на силите за брза реакција на авганистанската полиција во Хост, полковникот Мохамад Захир . Во друг инцидент во јужниот дел од земјата, играјќи се со неексплодирана експлозивна направа тешко биле повредени три девојчиња, јави авганистанската новинска агенција „ Пажвак “. Според началникот на провицниската полициска управа во областа Шахџои, Абдул Малек Вахиди , инцидентот се случил во петокот навечер по локално време. Девојчињата принашле неексплодирано полнење од мина кое потекнува од граѓанската војна во 1990-те, го ...
сите 3 | | | веќе видена

Обединетите нации (ОН) и САД ја осудија како „неприфатлива“ употребата на сила према демонстрантите за време на масовните протести во Сирија, во кои загинаа 25 цивили. ОН и САД побараа од сириските власти веднаш да престане со насилството врз сопствениот народ. Генералниот секретар на Он, Бан Ки-мун изрази длабока загриженост поради ескалацијата на насилството во оваа земја. Претходно, портпаролот на Ки-му на новинарите им изјави дека сирискиот претседател, чија оставка бараат демонстрантите, не одговара на неговите телефонски повици. За време на вчерашните протести сириските власти со помош на хеликоптери, за време на антивладините протести во земјата убија најмалку 25 цивили, безбедносните сили најжестоко реагираа во северозападниот дел од земјата. Според проценките на организациите за човекови права во Сирија од почетокот на протестите, пред три месеци, загинале најмалку 1.200 луѓе, а околу 10.000 се уапсени, а неколку илјади ја напуштиле земјата.
сите 12 | | | веќе видена

Бројот на жртвите од судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во градот Мисрата во северо-западниот дел на Либија се зголеми на 31 а ранети се повеќе од 110 луѓе, објави во ноќта од сабота, јавува Reuters повикувајќи се на медицински извори Според претставник на една од болниците во градот, судирите во петокот се одвивале главно на периферијата од пристанишнито град Мисрата. Во борбите биле употребени и тенкови и артилеријата на владините сили. Мисрата е трет по големина град на Либија, ко се наоѓа 200 километри источно од главниот град Триполи, и се смета за клучна точка на патот кон либиската престолнина. Во средината на февруари во Либија почнаа масовни демонстрации се барање да замине од власта на полковникот Моамер ел-Гадафи кој управува со земјата повеќе од 40 години. Протестите ескалираа во вооружени судири меѓу владините сили и бунтовниците. Советот за безбедност на Обединетите нации на 17 март воведе зона на забранети летови над Либија.За да се обезбеди зоната на забранети летови, како и ...
сите 10 | | | веќе видена

next