Со минувањето на повеќе време потешко ќе биде да се открие изворот на инфекцијата предизвикан од бактеријата ешерихија коли од која во Европа а најмногу во Германија од мај веќе починаа 24 лица „Честопати овој вид епидемија е предизвикан од единствен вод бактерија која со текот на времето потребно за анализа веќe излегува од системот“, објаснува лекарот Гуенал Родиер , задолжен за заразни болести во европскиот оддел на Светската здравствена организација (СЗО - WHO). „Многу е тешко да се открие причинителот на ваквата епидемија, да се утврди трагаа на бактеријата е многу тешка постапка бидејќи се заразените луѓе по околу пет дена колку што трае инкубацијата не можат точно да се сетат што точно јаделе и пиеле“, додава Родиер. Епидемијата е предизвикана од еден многу редок вид на бактеријата ентерохеморалгичната Е бактерија ешерихија коли (Escherichia coli - EHEC). Симптомите предизвикани од EHEC се крвава дијареа, треска и повраќање. Повеќето пациенти се опоравуваат во рок од 10 дена, но кај помал број ...
сите 20 | | | веќе видена

Ајша Гадафи, ќерка на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи, во вторникот поднесе до судот во Брисел тужба против НАТО за „воени злосторства“ За ова светските агенции ги известија правните застапници на Ајша Гадафи кои исто така се обидуваат да ја поништат одлуката на Европската унија за замрзнувањето на имотот на либискиот режим „Одлуката на НАТО да стрела врз цивилни објекти претставува воено злосторство“, изјави за AFP адвокатот Франсес Лук Бросоје кој ја предал тужбата во обвинителството на Брисел и во сојузното белгиско обвинителство. Тужбата се однесува на воздушниот напад на авионите на НАТО од ноќта меѓу 30-ти април и 1-ви мај. врз на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во Триполи, кога беше убиен најмладиот син на Гадафи, 29-годишниот Саиф ал-Араб , како и три внуци на либискиот водач - двегодишниот Сеиф , двегодишната Картаџе и четиримесечното бебе Мастура , како и неколкумина негови пријатели и соседи. Ајша Гадафи е мајка на бебето Мастура, сестра на Сеиф ал-Араб и тетка на неговите деца ...
сите 7 | | | веќе видена

Борци на палестинска фракција лојална на Сирија во понеделникот убиле најмалку 17 Палестинци во бегалски логор недалеку од главниот град Дамаск во судир кој избувнал околу поддршката на оваа група од сириските власти, во вторникот соопштија палестински извори за Reuters Стотина гневни палестински бегалци се обиделе да извршат заземање на штабот на просирискиот Народен фронт за ослободување на Палестина во логорот Јармоук на самата периферија на Дамаск. Тие ги обвинител борците на Народниот фронт дека жртвувале многу палестински животи бидејќи повикувале на протестите на Голанската висорамнина кога израелската армија во обидот да го спречи преминувањето на граничната линија уби десетина а рани над 220 млади Палестинци.
сите 2 | | | веќе видена

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) и официјално покрена истрага по која може да ја биде казнета фудбалската федерација на Романија поради испадот на навивачите на квалификацискиот меч за ЕУРО 2012 меѓу романската и репрезентацијата на Босна и Херцеговина Како што пренесува AFP, челниците на европската куќа на фудбалот оваа истрага ја отвориле поради тоа што домашните навивачи на споменатиот натпревар истакнувале транспарентни со поддршка за хашкиот притвореник, поранешниот воен командант на босанските Срби Ратко Младиќ , кој ја предводеше војската на Република Српска во војната од 1991 до 1995 година во Босна и Херцеговина. Покрај транспарентите биел пеени и песни со поддршка за Младиќ а на стадионот бил истакнат и голем натпис „Слобода за Младиќ“ кој бил симнат дури по жестокото реагирање на водството на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина. Сослушувањето на претставникот на Романската фудбалска федерација ќе се одржи на 16-ти јуни.
сите 3 | | | веќе видена

Од Манистерството за внатрешни работи (МВР) велат дека истражниот судија треба да одлучи за проширување на истрагата за случајот во кој лидерот на опзоициската Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски беше приведен и осомничен за нелегално финансирање на изброната кампања До овој момент друго лице освен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски не е опфатено со кривичната пријава, велат од МВР иако на снимките од апсењето на Бошкоски се гледа уште едно лице, со лисици на рацете. За евентуално проширување на истрагата треба да одлучи Истражниот судија, велат од МВР. „Целокупните сознанија што ги имавме при оперативната обработка којашто беше отворена под името „Кампања“ беше насочена токму кон осомничениот, бидејќи сите сознанија водеа кон него. Пријава до овој момент е поднесена само против едно лице. Дали ќе има натамошно проширување на истрагата за „Кампања“ ќе одлучи истражниот судија. И инволвирањето на Управата за јавни приходи ќе зависи од истражниот судија. Ја информиравме Управата за јавни ...
сите 31 | | | веќе видена

Припадникот на полиската единица за специјални намени „Тигар“ кој е осомничен за убиството на момчетот на скопскиот централен плоштад „Македонија“ ноќта во неделата кон понеделник бил на должност во обезбедување на прозлавата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ Припадникот на специјалната полициска единица „Тигри“, Игор Спасов го усмртил 22 годишниот Мартин Нешковски од скопската населбата Козле, потврдија денеска од Министерството за внатрешни работи. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, рече дека Спасов по идентификувањето на момчето, сам се пријавил кај својот старешина. Тој додаде дека тепањето се случило додека полицаецот бил на службена должност, и требало да го обезбедува плоштадот поради прославата на ВМРО-ДПМНЕ. Котевски информираше дека убиеното момче можеби и самото било дел од прославата на владејачката партија, бидејќи носело симболи на ВМРО-ДПМНЕ. „Семејството е информирано врз база на идентификацијата, се очекува веројатно истиот да биде идентификуван и од неговите најблиски. Откако е добиена ...
сите 106 | | | веќе видена

По повод освојувањето на третото место и бронзениот медал на Европското регионално првенство во карате одржано минатиот викенд во турскиот главен град, македонската кадетско - јуниорска репрезентација одржа прес-конференција на која беа изнесени впечатоците од настапот на ова големо натпреварување „Со четири победи и еден пораз кадетско - јуниорската репрезентација го освои бронзениот медал, што е прв во оваа конкуренција на едно вакво натпреварување, а втор на ниво на репрезентација по освоениот бронзен медал на сениорската репрезентација во Мадрид 2009 година. Задоволни сме и горди со остварениот резултат, а посебно ако се знае дека во полуфиналето загубивме од домаќинот во една изедначена борба. Македонија не треба да стравува за својата иднина, затоа што овој резултат покажува дека имаме многу добра база и млади квалитетни каратисти подготвени за големи резултати во иднина“, истакна македонскиот селектор Бошко Заборски . На 9-тото по ред Европското регионално првенство настапија преку 500 ...
сите 2 | | | веќе видена

Сојузот на синдикати на Македонија останува на претходно изнесено мислење дека минималната загарантирана плата во државата не треба да биде под 160 евра Ова денеска го изјави претседателот на ССМ Живко Митревски , поздравувајќи ја подготвеноста на социјалните партнери да го прифати дијалогот на оваа тема. „ССМ има став дека треба да се отворат преговори за загарантирана минимална плата меѓу владата, работодавачите и синдикатот. Самиот факт што постои расположение кај социјалните партнери за воведување на загарантирана минимална плата во државата претставува победа за ССМ, бидејќи ние ја покренавме иницијативата“, изјави Митревски. Тој рече дека прв пат после 20 години во државата се разговара воопшто за можноста воведување на минимална плата. „Остануваме на нашата долна граница. Нашите пресметки се направени врз база на анализи, во кој утврдивме минимална потрошувачка кошничка, водевме сметка за социјално-економска состојба во државата и за вкупните движења на економијата“, рече Митревски. Тој додаде и ...
сите 9 | | | веќе видена

Управата на шпанскиот фудбалски прволигаш Севиља објави дека во наредното првенство тренер на тимот ќе биде Марселињо Гарсија Торал Севиља минатото првенство го заврши на петото место и не го исполни планот за пласман во Лигата на шампионите. За утеха Севиља ќе настапи во Лигата на Европа во која победи во 2006 и во 2007 година. Марсело Гарсија Торал вети дека во шпанската лига Севиља во наредната сезона ќе биде подобро пласирана. Во врска со засилувањата тимот ќе мора да обезбеди нови играчи во одбраната која што минатата година играше променливо, како и двајца напаѓачи на местото на Луис Фабијано кој си замина и за Фредерик Кануте којшто најави можно заминување.
сите 11 | | | веќе видена

Кривична пријава ќе добијат две лица од Струмица и едно од Скопје кое физички нападнаа полициски службеник, вчера пред Основниот суд 1 во Скопје, соопшти денеска МВР Додека полицајците го обезбедуваа протесниот собир кој се одржуваше поради приведувањето на Љубе Бошкоски, претседателот на Обединети за Македонија, лицата го удирале полицаецот со тупаници и клоци по телото, при што му нанеле телесни повреди. На полицаецот му била укажана лекарска помош во Градската општа болница во Скопје. Од МВР соопштија дека по документирање на случајот против сторителите ќе биде поднесена кривична пријава, за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. Лидерот на Обединети за Македонија, вчера попладне беше уапсен пред ресторанот Воденица, поради сомнение за незаконско финансирање на кампања и злоупотреба на службената должност, со оглед на тоа дека е лидер на политичката партија ОМ. Кај него беа пронајдени 100.000 евра и пиштол.
сите 29 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски денеска остварил телефонски разговор со својот грчки колега Јоргос Папандреу, информираат од Владата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски денеска остварил телефонски разговор со својот грчки колега Јоргос Папандреу, информираат од Владата. Во разговорот Папандреу му ја честитал победа на Груевски на неделните предвремени парламентарни избори. Од прес-службата на Владата не информираа за други детали на телефонскиот разговор.
сите 9 | | | веќе видена

Еден месец по убиството на Осама бин Ладен, терористичката организација и групите поврзани со неа, и понатаму се најголема закана за безбедноста во светот, рече денеска генералниот секретар на Интерпол, Роналд Нобл, пренесе Reuters Како што вели Роналд Нобл , кој присуствува на собирот посветен на авиосообраќајот во Сингапур, во најголема опасност се авиопревозниците и другите видови сообраќај, бидејќи терористите успеваат да патуваат со лажни пасоши. „Ние знаеме дека доколку терористите одат од земја во земја, без да бидат откриени, тоа претставува ризик за сите држави. Од перспективата на Интерпол, тоа е ризик број еден кој влијае на сите земји во светот“, рече Нобл. Тој додаде дека безбедносните агенции во 2010. година преконтролирале 490 милиони пасоши и утврдиле дека 40.000 се или украдени или изгубени. Нобл информираше дека базата на Интерпол содржи детали за 16 милиони пасоши и 12 милиони изгубени лични документи.
| | веќе видена

Владата брзо да се врати на реформите потребни за интеграција во Европската Унија, а опозицијата да даде придонес на конструктивен начин во македонското Собрание Ова е апелот на високиот преставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон и Комесарот за проширување, Штефан Фуле во заедничка изјава по повод неделните парламентарни избори одржани во Македонија Ештон и Фуле изборите ги оценија како конкурентни, транспарентни и добро-организирани и упатија честитки на народот, политичките партии и властите за придонесот во целиот процес. „Особено ја нотираме високата излезност. Ја повикуваме владата целосно да ги имплементира заклучоците и препораките на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР. Задоволни сме да забележиме дела политичките партии ги поддржаа изборите. Како кандидат за членство во Европската Унија, земјата сега треба да се справи со предизвиците и можностите што се пред неа. Новата влада мора брзо да се врати на реформите потребни за да продолжи прогресот на земјата кон ...
сите 12 | | | веќе видена

Обединетите нации(ОН) во најновиот извештај констатираат дека интернетот е човеково право, поради што на земјите им препорачале да не се донесуваат закони со кои поради кршење на авторските права на корисниците им се ускратува пристапот до интернет Специјалниот известувач на Обединети нации заклучи дека со укинувањето на пристап до интернет без оглед на причините (вклучувајќи ги и законите за заштита на интелектуална сопственост) е во спротивност со член 19 и став 3 од Меѓународната конвенција за човекови и политички права. Овој извештај на државите им налага да ги променат постојните закони за интелектуална сопственост доколку тие го подразбираат укинувањето на интернет за прекршителите, како и да се воздржат од донесувањето на таков закон. Меѓу земјите кои веќе имаат вакви закони се Франција, Велика Британија и Нов Зеланд, кои го донесоа законот за авторски права со кој на прекршителите им се одредува парична казна од 15 илјади долари и можно укинување на интернет профилот. Донесувањето на овој ...
сите 2 | | | веќе видена

На брифингот за најновите случувања на Балканот во Националниот клуб на новинарите во Вашингтон, заменикот помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Томас Кантримен го истакна квалитетот на во недела одржаните избори во Македонија. „Им честитам на граѓаните на Република Македонија на изборите што беа компетитивни, транспарентни, добро спроведени, на кои луѓето излегоа во голем број, се однесуваа мирољубиво и достоинствено. Квалитетот на овие избори во Република Македонија е без преседан“, коментираше Кантримен на прашање на Гласот на Америка на македонски. Тој сепак кажа дека ОБСЕ идентификувала одредени проблеми. „Приоритет за идната влада е да се справи со тие прашања, така што наредните избори би можеле да бидат уште подобри“, рече Кантримен. Затворањето на прашањето за името со Грција, реформите за членство во Европската унија и натамошното спроведување на Охридскиот договор за него се главните задачи што стојат пред идната македонска влада: „Апсолутно веруваме дека ова е вистинското ...
сите 14 | | | веќе видена

Одредени географски одредници предложени во македонско-грчкиот спор за името може да бидат неприфатливи за Бугарија, изјави претседателот Георги Прванов при неговата денешна посета на Словенија „Ние ќе го поддржиме секој компромис за името на Македонија, но барањето име во географски аспект може да предизвика јавни тензии во Бугарија“, изјави Прванов на заедничката прес-конференција со неговиот бугарски колега Данило Тирк , пренесуваат бугарските медиуми. Смета дека таква реакција може да се јави пред се меѓу бугарските граѓани, но не и во институциите. „На пример она што го слушнав деновиве – компромисни имиња како Северна Македонија или Горна Македонија треба да се коментираат имајќи в предвид дека Пиринска Македонија, која е бугарска територија, исто така е дел од Северна или Горна Македонија. Што ќе рече популацијата на овој дел од Бугарија за ова?“, рече Прванов. „Но, да им дозволиме на нашите заеднички пријатели да најдат взаемно прифатливо име, а ние Бугарите ќе најдеме начин да ја изразиме нашата ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација од претпоследниот барабан ќе ги чека своите противници во квалификациониот циклус за пласман на Светското првенство, кое во 2014 година ќе се одржи во Бразил Европската фудбалска унија (УЕФА) попладнево го објави распоредот на барабаните од кои ќе се врши извлекувањето, кое ќе се одржи на 30 јули. Европските репрезентации ќе бидат поделени во девет групи, победниците на групите ќе изборат директен пласман на Мундијалот во Бразил, додека, осум најдобри второпласирани репрезентации ќе разигруваат за дополнителните четири места од европската зона. Барабан 1: Шпанија, Холандија, Германија, Англија, Португалија, Италија, Хрватска, Норвешка, Грција Барабан 2: Србија, Словенија, Русија, Франција, Црна Гора, Швајцарија, Словачка, Данска, Шведска Барабан 3: Турција, Чешка, Израел, Ирска, Романија, БиХ, Бугарија, Украина, Белгија Барабан 4: Литванија, Албанија, Унгарија, Белорусија, Ерменија, Грузија, Северна Ирска, Шкотска, Полска Барабан 5: МАКЕДОНИЈА, Австрија, Естонија, ...
сите 59 | | | веќе видена

По четвртиот избор за претседател на светската организација Сеп Блатер повлекува потези кои го изненадуваат фудбалскиот свет. Најнова идеја која му е веќе во реализација е да оформи „Совет на мудреци“ во ФИФА. Во овој совет би требало да членуваат Јохан Кројф, поранешниот американски политичар Хенри Кисинџер и оперскиот пејач Пласидо Доминго. И додека изборот на Кројф не зачудува, па и на Кисинџер кој што беше советник за национална безбедност, сепак повикувањето на Доминго предизвика прашања. Блатер појасни дека тоа е совет, а не избор на стручњаци, и додаде дека Доминго со радост прифатил да биде фудбалски советник во ФИФА. Што ќе советува ќе покаже иднината.
сите 3 | | | веќе видена

Може да се потребни години, а не месеци Романија и Бугарија да се присоединат во Шенген зоната, пишува британскиот весник „Фајненшел тајмс“, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел „Ќе бидат потребни години Романија и Бугарија да се присоединат во Шенгенот. Пред сè е потребна доверба во судските институции, за да може Шенген зоната да се прошири, а во моментот таква доверба недостасува“, посочува европски дипломат. Според извори во Брисел, шансите Букурешт и Софија да станат дел од Шенгенот се намалуваат, како што Европската унија(ЕУ) притиска за судски реформи и засилување на борбата со корупцијата.
сите 20 | | | веќе видена

МВР потврди дека попладнето околу во пeридот од 14.30 часоt до 15 часот е приведен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, поради основано сомнение застрени две кривични дела МВР потврди дека попладнето околу во пeридот од 14.30 часоt до 15 часот е приведен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, поради основано сомнение застрени две кривични дела - незаконско финансирање на политичката камања и кривично дело злоупотреба на службената положба со оглед на фактoт што тој е одговорно лице во неговатa политичка партија. Според МВР, кај Љубе Бошкоски биле пронајдени 100 илајди евра, пари кои му биле предадени во хартиени кеси и за кои постои сомнение дека нему требало да му послужат за исплаќање на долговите сторени во текот на предизборната кампања. МВР со судска наредба изминатите неколку месеци применило посебни истражни мерки поради основано сомнение и индиции дека ja злоупотребувал службената положба и незаконски ја финасираl предизборната кампања на неговата партија. Досега се ...
сите 94 | | | веќе видена

next