Како што пишува британски Daily Telegraph, Италија откако во 2009 година го препушти водечкото место, повторно е најголемиот светски производител на вино, според податоците на Европската комисија и Унијата на италијанските земјоделци „Колдирета“ Италија минатата година произвела 4,96 милијарди литри вино, додека Франција 4,.62 милијарди литри. Во 2010 година производството на вино во Франција е намалено, додека Италија успеала да го задржи новото на производство од минатата година. Според интернет изданието на британскиот весник, производството на италијанската верзија на шампањ - просеко-то изнесувала 420 милиони литри, додека во Франција лани се произведени околу 400 милиони литри шампањ. Последниот пат Италија успеала да ја надмине Франција според производството на вино во 2008 година, а претходно цела деценија во 1998 година. Тројката на европските лидери според производството ја заокружува Шпанија. Најголемите увозници на италијанските вина се САД, Германија и Велика Британија.
сите 4 | | | веќе видена

Правосудната мисија на Европската унија на Косово обвини еден Турчин и еден Израелец за нелегална трговија со човечки органи во клиника во Приштина, соопшти во понеделникот Еулекс Турскиот хирург Јусуф Ерчин Сонмез и израелскиот државјанин Моше Харел се обвинети за криумчарење луѓе, противзаконска медицинска дејност и организиран криминал. „На Окружниот суд во Приштина издадени се налози за апсење, а двајцата осомничени се барани и преку потерници на Интерпол“, изјави портпаролот на Еулекс во Приштина, Блерим Красничи . Косовската полиција се сомнева дека Моше Харел наоѓал луѓе на кои треба да им биде трансплантиран бубрег а пото а со ветување за големи суми ги мамел донаторите од сиромашни земји во приштинската клиника. Неколкумина други, косовски државјани, меѓу нив и директорот на клиниката „Медикус“, Љутфи Дервиши , се обвинети за слични дела и го чекаат почетокот на нивниот процес. Полицијата за трансплантациите дознала пред три години кога еден турски државјанин е запрен на приштинскиот аеродром ...
сите 27 | | | веќе видена

Американскиот разурнувач USS McCampbell последните неколку седмици го следел товарниот брод M/S Light, кој на крајот бил би принуден да се врати во неговото матично пристаниште во Северна Кореја Како што пишува во понеделникот The New York Times , севернокорејскиот брод наводно превезувал товарни делови за проектили за Мјанмар (поранешна Бурма) а операцијата на американската морнарица била извршена со помош на азиските сојузници. Ова е вторпат во последните две години разурнувач на Американската воена морнарица подолго време да следи севернокорејски брод за кој се претпоставува дека носи воен товар и да го принуди да се врати во водите на Северна Кореја. Белата куќа оцени дека станува збор за значаен успех во настојувањата да се наметнат санкциите на Обединетите нации врз Северна Кореја, пишува во понеделникот бостонскиот дневен весник Christian Science Monitor на своето интернет издание. Американски функционери во понеделникот потврдиле дека севернокорејскиот брод кој пловел под знамето на Белизе го ...
сите 2 | | | веќе видена

Височината на бранот цунами што го погоди североисточниот брег на јапонскиот остров Хоншу по катастрофалниот земјотрес од 11-ти март годинава, во некои области достигнала до 40,5 метри, пренесува јапонската телевизија NHK, повикувајќи се на тамошната Метеоролошка агенција Во текот на изминатата три месеца по трагедијата, јапонските научници постојано го разгледуваа своите процени за можната височина на плимниот бран којшто ги разори крајбрежните области во неколку километри во внатрешноста на копното. Научниците од јапонската Метеоролошка агенција, како и од другите истражувачки институти и центри, секојдневно испитувајќи ги остатоците од зградите во погодените области вршеа нови премерувања, со што овозможија да се реконструира барем приближно стравичната слика од трагичните настани од 11-ти март. Врз основа на најновите откритија, научниците утврдиле дека височината на цунамито кој го погоди градот Мијако во најмногу погодената префектура Ивате, достигнал 40,5 метри. Височината на бранот што се ...
сите 2 | | | веќе видена

Претставниците на меѓународната заедница и европската администрација ги прозваа политичарите во Босна и Херцеговина што побрзо да го формираат државниот совет на министри на БиХ Формирањето на Советот на министри на Босна и Херцеговина, како штоп пренесува хрватската агенција Hina , се смета за клучен момент за брзото напредување на земјата во интеграциите кон Европската унија. Овој повик до босанските политичари беше упатен денеска во рамките на меѓународната конференција за западен Балкан којашто се одржува во Сараево. „Тоа треба да биде вашата влада подготвена да донесува одлуки потребни за забрзување на напредокот на БиХ кон ЕУ. Тоа е во склад со очекувањата на граѓаните на оваа земја кои сакаат да ја видат БиХ како членка на ЕУ, а тоа ги одразува и трендовите присутни во соседните држави“, изјави раководителот на Одделот за западен Балкан во европската администрација за надворешни работи, Јонас Јонсон . Притоа Јонсон најавил посилно ангажирање на ЕУ во Босна и Херцеговина, околу решавањето на ...
сите 21 | | | веќе видена

Англискиот првак и европски вицешампион Манчестер јунајтед во понеделникот објави дека неговото прво годинешно засилување е младиот фудбалер на Блекбурн, Фил Џонс Деветнаесет годишниот играч од одбраната Фил Џонс во моментов настапува за англиската селекција на Европското првенство за фудбалери до 21 година. Неговиот договор со Манчестер јунајтед има важност од пет години а неговото доведување на „Олд Трафорд“ „црвените ѓаволи“ ги чинеше 18,7 милиони евра. Интересно е што Ливепрул за Џонс нудеше повеќе - 22,6 милиони евра. Блекбурн за својот најдобар играч и еден од најперспективните фудбалери во Англија имаше понуди и од Челзи и од Арсенал .
сите 8 | | | веќе видена

Речиси седум илјади Сиријци кои побегнаа пред судирите и репресиите во нивната татковина најдоа спас во бегалските кампови во јужна Турција, соопшти во понеделникот турската новинска агенција Anatolia Приливот бегалци во последните 24 часа се интензивирал, па сега во бегалските логори во Турција има точно 6.817 Сиријци, соопшти организацијата на турската Црвeна полумесечина. Од почетокот на минатата седмица секој ден по неколку стотини сириски државјани пристигнуваат во турската јужна провинција Хатаи. Тие изјавуваат дека бегаат пред насилството и теророт што го спроведуваат безбедносните сили на претседателот Бушар ал-Асад . Бегалските логори ги подигна Црвената полумесечина, а премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја нема да ги затвора границите за сириските бегалци. Во бегалските кампови е подигната и полска болница. Претходно минатата седмица шефот на Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите нации, Антонио Гутиерез , изрази загриженост од големиот број бегалци од Сирија кој ...
сите 9 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски стратег Рикардо Гомеш ќе го преземе водството на фудбалската селекција на Саудиска Арабија, соопшти тамошната фудбалска федерација Еден од помладите бразилски фудбалски тренери, 46-годипшниот Рикардо Гомеш досега го водеше домашниот прволигаш Васко да Гама , а со Саудијците склучил договор на три години во висина од девет милиони долари. Гомеш во досегашната тренерска кариера ги водеше француските прволигаши Бордо , Пари сен Жермен и Монако , а во Бразил, покрај Васко да Гама седеше и на клупата на Сао Паоло . Како фудбалер тој настапуваш за бразилски Флуминесе , француски Пари сен Жермен и за португалска Бенфика .
сите 2 | | | веќе видена

Бактеријата ешерихија коли однесе во Германија уште една жртва, со што вкупниот број починати во земјата од оваа цревна инфекција се искачи на 35 додека во Европа тоа е 36-та жртва, пренесоа германските медиуми во понеделникот Во Германија вкупниот број заразени со оваа инфекција изнесува 3.228 лица, според последните податоци што ги објави Институтот „Роберт Кох“. Единствениот смртен случај регистриран надвор од Германија од инфекција со бактеријата ешерихија коли беше во Шведска. Медицинските експерти се’ уште не можат точно да го утврдат изворот на епидемии на цревни инфекции. Отпрвин имаше претпоставка дека носител на опасната бактерија се краставиците од Шпанија, но оваа претпоставка не е потврдена. Потоа, експертите соопштија дека инфекцијата може да биде потекнува од фарма во Долна Саксонија, која ги снабдува пазарите во тој дел од Германија со соја и друг зрнест зеленчук. Според специјалистите од германскиот Институт „Роберт Кох“, инфекцијата предизвикува акутна бубрежна инсуфициенција, а ...
сите 15 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молчат за почеток на преговорите за евентуално формирање на новата влада. Засега нема официјална потврда ниту од едната, ниту од другата партија Според извори на Макфакс наводно разговорите ќе се водат на ниво на преговарачки тимови. Неофицијално завчера на седницата на партиското раководство на ДУИ била формирана работната група која треба да ги води преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, а ќе ја предводи актуелниот вице-премиер за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми . Дел од тимот треба да бидат и Изет Меџити , Муса Џафери, Ермира Мехмети и Фатмир Бесими . Од ВМРО-ДПМНЕ нема никаква информација кои би биле членовите во нивниот преговарачки тим. Целта на ДУИ при преговорите наводно освен претседателското место во Парламентот како една од трите клучни позиции во државата, ќе биде да добијат место во некои од институциите кои раководат со државните пари и оние кои се дел од правосудниот систем, безбедносните служби и инфраструктурата. Неофицијално интегративците ќе побараат и ...
сите 12 | | | веќе видена

Либан во понеделникот најави нова влада предводена од премиерот Наџиб Микати, речиси пет месеци откако го доби мандатот за состав на кабинетот, јавува Reuters Владин функционер го најавил претставувањето новата влада во палатата Бабда по разговорите на претседателот на Либан Мишел Сулејман и претседателот на парламентот Набих Бери и мандатарот Наџиб Микати . Либан беше без функционална влада од јануари кога Хезболах и неговите сојузници ја соборија коалицијата на премиерот Сад ал-Харири кој ја имаше поддршката на западот.
сите 4 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му се заблагодари на италијанскиот колега Силвио Берлускони за италијанското противење за признавање на палестинската држава во Обедиентите нации, на заедничка прес-конференција во Рим „Мирот може да биде само резултат на преговорите, не може да биде наметнат однадвор или со резолуција на Обединетите нации. Морам да ви се заблагодарам на вашиот јасен став против обидот да се заобиколат мировните преговори“, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Рим. „Сметаме дека едностраното решение не може да придонесе за мирот, ни од палестинска ниту од израелска страна,. Сметам дека мирот може да се постигне само со преговори“, рече италијанскиот премиер Силвио Берлускони . Претседателот на владата на Израел и неговите пет министри во понеделникот во Рим потпишаа осум билатерални договори, откако минатите два дена беше одржан своевиден самите меѓу двете држави на кој стана збор за санкциите врз Иран и израелско-палестинскиот мировен процес. „Санкциите би ...
сите 3 | | | веќе видена

Германија го признава либискиот Национален совет за транзиција, политички орган на либиската опозиција, како единствен легитимен претставник на таа држава Ова денеска во Бенгази, главното упориште на противниците на либискиот режим, го изјави шефот на германската дипломатија, Гвидо Вестервеле . „Националниот совет е единствениот легитимен претставник на либискиот народ“, рече Вестервеле по разговорот со претставниците на тоа тело. „Сакаме слободна Либија, во која ќе има мир и демократија, без Гадафи“, рече германскиот министер, најавувајќи дека Германија наскоро ќе отвори дипломатско претставништво во Бенгази. Германија постана 13 држава, која што го признава Националниот совет.
сите 7 | | | веќе видена

Министерот за финансии, Зоран Ставрески смета дека нема потреба за прекројување на државната каса. „Засега нема потреба, ниту постојат законски услови за прекројување на државната каса“, изјави денеска Ставрески, по средбата со Гувернерот на Банката за развој при Советот на Европа Рафаел Аломар. Тој рече дека државната каса е пополна од тоа што било очекувано. „Ако има ребаланс, ќе треба да се распореди вишокот на приходи. Засега нема ниту законски услови за тоа, потребни се нова влада и собрание. Државната каса, се имплементира во делот на вкупниот буџетски дефицит точно како што е предвидено“,посочи министерот за финансии. За заемот од ММФ, министерот Ставрески рече дека постои можност за предвремено враќање, но за тоа ќе се знае како што рече по формирањето на новата влада, која ќе ги разгледа сите опции. Тој изрази задоволство што мисијата на ММФ, со чии претставници ќе се сретне утре вечер, доаѓа во Македонија непосредно по изборите. „Утре вечер ќе ја имаме првата средба, а во наредниов период ќе ...
сите 45 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со д-р Ферид Мурид, добитник на Нобелова награда, кој потекнува од Гостиварско Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов и д-р Ферид Мурад разговарале за евро-атланските аспирации на Македонија, градењето на мулти-културно општество, како и за состојбите во здравството и медициското образование во земјата. Универзитетскиот професор и истражувач д-р Ферид Мурад кој потекнува од Гостиварско, а живее и работи во Хјустон, Тексас е добитник на бројни награди и признанија за истражувања во областа на медицината. Најзначајното достигнување во неговата научна и истражувачка дејност е добивањето на Нобелова награда за медицина и физиологија во 1998 година за откритието поврзано со примената на нитричкиот оксид како сигнален молекул во кардио-васкуларниот систем.
сите 9 | | | веќе видена

Полска во понеделникот го потпиша договорот со САД за стационирање на американски воздухопловни сили на полска територија од 2013 година Како што пренесува AFP , со договорот се предвидува трајно стационирање на единиците на американската армија и редовни ротации на американските борбени авиони, чии што плоти ќе вежбаат заедно со полските. „Од 2013 година, американската единици ќе биде распоредена во Полска, во служба на редовните ротации на американските борбени и транспортни воздухоплови“, изјави полскиот министер за одбрана Богдан Клих . Тој додаде дека полските и американските пилот ќе одржуваат заеднички вежби - четири пати годишно. Во ротацијата ќе бидат вклучени ловците од типот „Ф-16“ и транспортните авиони од типот „херкулес- Ц-130“ Договорот го потпишаа полскиот министер Клих и американскиот амбасадор во Варшава, Ли Фајнстајн . Инаку, како што јавува полската телевизија, првите војници од САД ќе пристигнат во Полска во 2012 година, а првите авиони би пристигне во 2013 година. Меѓутоа, се’ ...
сите 3 | | | веќе видена

Владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на парламентарните избори во Турција освои близу 50 отсто од гласовите, но тоа не е доволно за да распише референдум за нов устав Според пребројаните 99,7 отсто гласови, партијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган освои 49,9 отсто од гласовите, или 325 пратеници, што е само пет помалку од потребното за распишување на референдум за планираните уставни измени. Партијата на Ердоган ја освои првпат власта во 2002 година, по што Турција стана економска сила и влијателна држава на глобално ниво, пренесува Reuters . АКП сега ќе мора да прави компромис, со некоја друга партија во Собранието, кое брои 550 пратенички места, со цел да го промени уставот, напишан пред 30 години за време на воената власт. „Народот ни испрати порака дека треба да направиме нов устав, преку консензус и преговори. За новиот устав ќе разговараме со опозиционите партии“, изјави Ердоган во победничкиот говор пред седиштето на партијата во Анкара. На вчерашните избори, Републиканската ...
сите 21 | | | веќе видена

Цените на нафтата денеска паднаа на 99 долари за барел по информациите дека Саудиска Арабија има намера да го зголеми производството Лесната нафта за испорака во јули загуби 29 центи во однос на цената во петокот и се продава на Меркантилната берза во Њујорк по 99 долари за барел. Во Лондон, северноморскиот Брент падна за 22 цента и денеска чини 118,56 долари. Саудискиот дневен весник „ал-Хајат“ најави дека ова кралство ќе го зголеми производството на нафта за 13 отсто, или за 1,14 милиони барели дневно, за да го зајакне снабдувањето на светот и да помогне да се намали цената на нафтата која го загрозува кревкото опоравување од рецесијата.
сите 14 | | | веќе видена

Мајк Тајсон поранешен светски првак во бокс и глумецот Силвестер Сталоне добија место во боксерската куќа на славните во гратчето Канастота во американската сојузна држава Њујорк Заслугите што нокаутерот Тајсон (50 победи 44 нокаути и 6 порази) ги има во боксот е одвишно да се набројуваат, а Сталоне го доби своето место поради промоцијата на боксот преку филмовите за Роки во кој настапуваше во главната улога. Покрај Тајсон и Сталоне во оваа година номинација во куќата на славните добија и промоторот Вилфрид Соерленд, боксерите Хулио Цезар Чавез и Костја Цју, тренерот Игнасио Берстејн и судијата Џо Кортез.
сите 5 | | | веќе видена

По 40 години откако ткн Хартиите од Пентагон почнаа да се појавуваат во The New York Times, што во САД предизвика уставна криза околу прашањето на слободата на печатот, некогаш строго доверливите студии за војната во Виетнам ќе бидат во целост првпат објавени во понеделник Како што пренесуваат американските медиуми, Претседателската библиотека на Линдон Б. Џонсон при универзитетот Таксас во Остин, ќе ги објави сите 7.000 страници од извештајот на Пентагон, но во нив ќе има само 11 зборови на кои до денес останаа тајна, пренесува магазинот Forbes на својата интернет страница. Овие документи кои претставува WikiLeaks на своето време, како што забележува магазинот, истовремено ќе бидат објавени и од претседателските библиотеки на Џон Ф. Кенеди во Бостон и на Ричард Никсон во Јорб Линд во Калифорнија, како и од Државниот архив во Колеџ Парк, предградие на Вашингтон во сојузната држава Мериленд. NY Times почнал да ги објавува овие документи на 13-ти јуни 1973 година, но сојузниот судија набрзо го спречи тоа. ...
сите 13 | | | веќе видена

next