Германката Ангела Меркел со својот сопруг за велигденските празници е на одмор на италијанскиот остров Искија. Таа го привлекла вниманието на новинарите додека плива во базенот на хотелот Мирамар, на островот познат по базените со термална вода.
сите 3 | | | веќе видена

Граѓанската асоцијација МОСТ го набљудуваше процесот на одлучување по приговорите за гласањето, сумирањето и утврдувањето на резултатите од гласањето, поднесени до Државната изборна комисија. За жал, мора да се констатира дека Државната изборна комисија не беше на ниво на задачата на највисок изборен орган кој треба да се грижи за законитоста во спроведувањето на изборите. Имено, при одлучувањето по приговорите ДИК не беше доследна и конзистентна во донесувањето на одлуките. Граѓанската асоцијација МОСТ нема да ги коментира поднесените приговори од политичките партии. МОСТ исто така нема да ги коментира поединечните одлуки и гласања на овој орган, со оглед на фактот што дел од нив беа донесени не земајќи ги предвид одредбите во Изборниот законик, туку произлегуваа од тесните политички интереси. При дискусиите по приговорите членовите на ДИК, наместо да се држат до предметот на расправа често пати држеа политички говори и застапуваа политички ставови што е недозволиво за ваков орган. Во однос на одлуката со ...
сите 6 | | | веќе видена

Градот Скопје и Детскиот културен центар – “Карпош”, денеска на Плоштадот Македонија, организираа детска журка насловена “Априлијада – Скопје се смее”. Дневниот дел од традиционалната Манифестација по повод 1-ви Април е наменета за децата од сите училишта, градинки и воопшто децата на градот Скопје, а придружен дел на маските како и секоја година, така и оваа ќе бидат кловновите, балоните, песничките, игрите, забавате со фолклорната секција на ДКЦ “КАРПОШ“, хитовите од Златно славејче и настапите на танцовите групи од основните училишта од Скопје и околината – информираат од општина Скопје. Под мотото „Скопје се смее“ вечер од 21 часот ќе се одржи и ноќна забава на плоштадот Македонија на која ќе настапат Роберт Билбилов, Александар Митевски, Симона Поповска, Мустафа Имери и Ребис. Првоаприлската журка ќе заврши со настапот на диџеј Бабура. Фото: skopje.gov.mk
сите 4 | | | веќе видена

Тројца млади штипјани синоќа загинаа во сообраќајна несреќа кај селото Петровец, на патниот правец Скопје – Велес. Сообраќајната несреќа, според Министерството за внатрешни работи, се случија 200 метри пред наплатната рампа, кога патничкото возило „фолксваген поло“ со штипски регистарски таблички изгубило контрола, ја пробило заштитната ограда и завршило во каналот покрај автопатот. Тројцата штипјани Стефан Николов (22), Бојан Бочварски (25) и Јани Димитриев (18) загинале на самото место. Извршен е увид на местото на несреќата, а телата се дадени на обдукција. По веста за трагедијата вчера сите кафулиња во Штип ја изгаснаа музиката, а денеска и утре се прогласени денови на жалост.
сите 29 | | | веќе видена

Ако некој фраер сака да биде облечен во овој моден дизајн ќе треба да одвои цели 90.000 долари. Цената на маицата е еднаква со цената на еден од најлуксузните автомобили на Мерцедес од Ц класата. Моделот е изработен од крокодилска кожа, специјално дизајниран и обоен, а е дел од машката колекција Hermes. Само како споредба, еден од моделите на луксузни автомобили од компанијата Мерцедес, од Ц класата, на пазарот се продава по цена од 92.000 долари.
сите 2 | | | веќе видена

Од самиот почеток на „Големиот брат“ Ава Карабатиќ е во центарот на вниманието кај гледачите. Имено, во нецензурираната верзија на „Големиот Брат“, синоќа целиот Балкан ги виде градите на Ава додека се пресоблекуваше во тесното комбе.
сите 18 | | | веќе видена

По тешката зимска облека и недостатокот од влажност, на нозете дефинитивно им се потребни некои трикови за да заблескате на првите пролетни зраци. Не е доволно само да ги намалите килограмите, туку треба да поработите и на мускулите за да изгледате затегнато, помладо и негувано. Еве некои вежби кои ќе ви го подобрат изгледот. Клекнувајте 30 пати дневно. Правете вежби за истегнување. Намалената циркулација за време на зимскиот период ја прави кожата сува и рапава, па затоа би било добро редовно да правите пилинг со витамин Е. Потоа, кожата намачкајте ја со хранлив лосион за тело.
сите 4 | | | веќе видена

Урош Цетиќ еден од учесниците во реалити шоуто Големиот брат, кој со Маја Николиќ се познава уште од порано, синоќа и раскажа на пејачката дека за четири дена колку што е во комбето со Ава, четири пати имал секс со старлетата. Иако тие двајца разговараа многу тивко, Жељко го слушна најважното. Жељко и го тоа на старлетата, по што следеше кавга меѓу неа и Урош.
сите 19 | | | веќе видена

Летното сметање на времето почнува ноќеска во 2 часот по полноќ кога со поместување на стрелките еден час нанапред ќе се смета дека е 3 часот по полноќ, информира Бирото за метрологија. Летното сметање на времето ќе заврши на 27 октомври годинава.
сите 26 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишниот М.А. пред два дена околу 23:45 часот пред ТЦ „Буњаковец“ бил избоден со нож во левата нога, а според него, тој бил нападнат без никаков повод и причина. Имено, непознато лице без повод и причина, со нож му нанело две убодни рани на М.А.(18) од село Горно Оризари-скопско. Инцидентот, според полицијата, се случил на улицата Ѓуро Ѓаковиќ, а повредениот бил пренесен во во градската болница „Свети Наум Охридски“, каде е задржан на понатамошно лекување.
сите 5 | | | веќе видена

Руско вселенско летало со три членови во екипажот, вчера беше лансирано од територијата на Казахстан, и се смета дека е најбрзото патување до Меѓународната вселенска станица. Астронаутот Крис Касиди од НАСА и руските космонаути Александар Мискурин и Павел Виноградов полетаа од космодромот Бајконур во Казахстан во четвртокот во 21:43 часот по локално време, и по новиот пат на ISS пристигнаа во петок во 03:29 по локално време. Наместо два дена патување, колку што му биле потребни на досегашното вселенско летало, тие пристигнале за помалку од 6 часа, пишува „АР“.
сите 4 | | | веќе видена

Земјотрес со умерен интензитет бил регистриран утрово на подрачјето на Тиват, а потресот не предизвикал материјална штета поради малата магнитуда. Неговата силина била со интезитет од 3,3 степени според Рихтеровата скала односно од четири до пет степени според Меркалиевата скала. Локалните жители само соопштуваат за пукнатини по нивните домови.
| | веќе видена

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот. Имено, ДИК ги одби приговорите за Кичево, со што таму нема да има прегласување за избор на градоначалник, откако комисијата до полноќ расправаше по двата приговора поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за гласачкиот процес во Кичево. Во Кичево двете најголеми македонски партии беа во коалиција со заеднички кандидат за градоначалник и листа на советници. Вчера до 21 часот, поништено беше гласањето на едно избирачко место во Охрид, а делумно беа прифатени и со можност за прекршочни пријави или дисциплински постапки дваесетина приговори кои се однесуваат на прекршоци направени од страна на членови на избирачките одбори.
сите 55 | | | веќе видена

Визер, најголемата нискотарифна авиокомпанија во централна и источна Европа денес најави дека поради големата побарувачка за нискотарифни летови од скопскиот аеродром, од 31 мај ќе се отвори уште една линија. Покрај популарните Малме и Стокхолм во Шведска, Визер отсега ќе лета и Скопје-Гетеборг. Со оваа најнова дестинација, Визер очекува во текот на 2013 година да пренесе 350.000 патници преку аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, што претставува пораст од 300% во споредба со 2012 година. Гетеборг, сместен на западниот брег на Шведска, е светски познат по квалитетната морска храна, туристичкото морско сафари и можностите за спортски риболов. Од неодамна, Гетеборг е и многу популарно место за љубителите на кајакарството. Почетната цена на авиобилетите е 1.690 денари – за билет во еден правец со вклучена такса за резервација, а заинтересираните патници веќе можат да резервираат билети за оваа дестинација. За време на денешната посета на Скопје, извршниот потпретседател на Визер, Џон Стивенсон, изјави: ...
сите 5 | | | веќе видена

Русија од денеска и официјално забрани отворање филијали на странски банки. Претседателот на Русија Владимир Путин го потпиша указот за законот со кој се забранува отворање филијали на странски банки во земјата. Владата во Русија објаснува дека со ваквиот закон е донесен поради неможноста на регулаторните органи во целосен обем да спроведуваат надзор над филијалите на странските банки. Покрај тоа Путин, вети дека во Русија образованието никогаш нема да се наплаќа. – Во нашата земја тоа никогаш нема да се случи, ви го ветувам тоа – изјави шефот на државата.
сите 7 | | | веќе видена

Драма во виничка фирма, алкохолизиран маж со пушка наплаќал стари долгови и им се заканувал на сопственикот и вработената – информираат од МВР. Вчера околу 16,20 часот во ПС Виница Г.А.(38) од Кочани телефонски пријавила дека истиот ден на локалниот пат Виница-с.Јакимово, во просториите на објектот- млинот „Дарио пром-Спартак“, дошол В.А.(41) од Виница, кој бил под дејство на алкохол и со закана со воздушна пушка почнал да го бара сопственикот Д.Р.(59) од с.Јакимово со цел да му ги исплати неисплатените плати. Откако Г.А. се обидела да му ја одземе пушката, истиот физички ја нападнал и си заминал. По кратко време дошол Д.Р. и заедно со Г.А. се упатиле за Виница, а на патот биле пресретнати од В.А. кој со кундакот од пушка го удрил Д.Р. во пределот на главата и се дал во бегство. На Д.Р. и Г.А. им е укажана лекарска помош во Здравствен Дом Виница, а В.А. е приведен во ПС Виница за целосно расчистување на случајот.
сите 10 | | | веќе видена

Две непознати лица ноќеска околу три часот извршиле разбојништво во бензиска пумпа на „Макпетрол“ во Струга. Лицата влегле во бензинската пумпа и со закана до вработените одзеле околу 54.000 денари, информираат од министерството за внатрешни работи. Полицијата трага по сторителите.
сите 3 | | | веќе видена

Тројца кумановци заработиле кривични пријави бидејќи нападнале полицајци кои се обидувале да ги приведат поради правење неред во кафуле – информираат од МВР. На местото на настанот при обид да бидат легитимирани учесниците во тепачката, С.А.(24), М.А.(20) и М.Ј.(23), сите од Куманово физички нападнале тројца од полицајците, кинејќи им ја и униформата, а на еден од нив му нанеле и телесни повреди. Лицата се приведени во ПС Куманово, а по документирање на случајот против истите е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“.
сите 7 | | | веќе видена

next