До ОЈО Куманово заедно со кривична пријава ќе бидат спроведени М.Т.(20) и Д.С.(36), двајцата од Куманово, поради основано сомение дека сториле кривично дело „недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ – информираат од Мвр. По добиени оперативни сознанија на Мвр дека М.Т. му дал на Д.С. наркотична дрога за понатамошна препродажба, вчера (19.02.2013) врз основа на судска наредба извршен е претрес во домот на Д.С, при што се пронајдени и одземени пет паковки „хероин“, три таблети екстази, една паковка „марихуана“ и кеси со остатоци од марихуана. Инаку пријавените се познати сторители на кривични дела од областа на недозволена трговија со дрога, за што им се поднесувани кривични пријави, а против Д.С. и за кривични дела разбојништво и кражби.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Куманово до ОЈО Куманово заедно со кривична пријава ги спроведе лицата К.З.(19) и Х.С.(17) двајцата од Куманово поради основано сомнение дека сториле кривично дело „насилство“. На 14.02.2013 година, околу 23,30 часот, во ресторан кој не работи лоциран на ул.„Вардарска“ во Куманово, пријавените го повикале И.Ш.(20) од Куманово и откако истиот дошол без повод и причина физички го нападнале удирајки го со тупаници и дрвена ногарка од стол, а откако паднал на подот продолжиле да го удираат со клоци. Од ударите И.Ш. се здобил со повреди во пределот на телото и главата, односно контузија на нос и три скршени заби, а сторителите побегнале од местото на настанот. Од страна на СВР Куманово, беа преземени низа мерки и активности за пронаоѓање на сторителите, по што истите вчера (19.02.2013) во вечерните часови се пронајдени и приведени на граничниот премин „Блаце“, при обид да ја напуштат територијата на Република Македонија.
сите 6 | | | веќе видена

ПС Крива Паланка поднесе кривична пријава против З.С.(40) од Крива Паланка за сторено кривично дело „прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама“. На 28.12.2012 година, во Крива Паланка, извршен е претрес во домот и помошните простории на пријавениот, каде се пронајдени 66.800 парчиња цигари, пакувани во кутии чија вредност изнесува 259.560 денари, а кои биле без акцизни маркици за платени давачки и за кои не поседувал соодветна документација. Од извршениот разговор со пријавениот е дознаено дека цигарите во повеќе наврати ги набавил од непознати лица од Скопје, по што ги складирал во својот дом и ги продавал на лица од Р Бугарија.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.Љ.(43) и Б.Љ.(45), двајцата од Куманово за сторено кривично дело „уништување или оштетување јавни инсталации“. Во текот на декември 2012 година, А.Љ. го ангажирал Б.Љ. за вршење на градежни работи, ископ на земјиште заради инсталирање на водоводна мрежа во с.Слупчане, при што Б.Љ. со ровокопач зафатил и прекинал кабел од електричен подземен вод, сопственост на ЕВН „Македонија“, причинувајќи материјална штета од околу 24.690 денари.
| | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Н.О.(35) од с.Пирок за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Во периодот од 2011-2012 година, пријавениот ги искористил личните податоци на 35 годишна жителка на с.Лојане и без нејзина согласност креирал лажен профил на социјалната мрежа „facebook“, каде во повеќе наврати при контакти со други лица користел вулгарни и навредливи зборови.
сите 2 | | | веќе видена

ПС Кавадарци поднесе кривична пријава против Б.К.(42) од Кавадарци за сторено кривично дело „разбојништво“ – информираат од Мвр. На 18.02.2013 година, во 03,00 часот, во Кавадарци на ул. „Пано Мударов“, пријавениот влегол во тобако „Браво Нутс“ и со закана со нож извршил разбојништво над вработената Д.М.(27) од Кавадарци, одземајќи околу 36.000 денари од дневниот промет.
сите 3 | | | веќе видена

Вчера во времето од 11,00 до 12,00 часот, во Скопје на ул. „Лука Геров“, маскирано лице преку незаклучена влезна врата влегло во куќата на Д.Н.(79) и од ѕидовите почнал да ги симнува уметничките слики, а откако бил забележан од Д.Н., почнал да и се заканува барајќи и пари, по што одзел рачен часовник, златен прстен и 500 денари, стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 150.000 денари, а на излегување ја заклучил Д.Н. во бањата и си заминал. Извршен е увид на местото на настанот и се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 20 | | | веќе видена

Министрите за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска го промовираа системот за микроучење, како напредна алатка за зголемување на степенот на познавање на прописите од страна на вработените во јавната администрација. Особено значајно за МВР, нагласи министерката за внатрешни работи, е тоа што овој систем е многу едноставен за управување и користење. Тоа значи дека овој систем може да го користи секој што раполага со персонален компјутер или со „паметен мобилен телефон“. - Системот се состои од серија на прашања кои службеникот ги одговара и со самото тоа може да го провери и степенот на неговото знаење. Истовремено, неговиот старешина може да има увид во тоа колку има интерес кај секој службеник поединечно да учи и да се надградува, но и со колкава успешност ги одговара прашањата, појасни Јанкулоска. Самиот систем, пак, кога се работи за МВР, областите по однос на кои ќе се обучуваат вработените, ќе бидат прилагодени на работата на МВР, но можат ...
сите 13 | | | веќе видена

Општина Центар денеска ја пушти во употреба првата катна гаража која располага со околу 500 паркинг места и со која ќе се надмине проблемот со паркинг просторот во централното градско подрачје. Катната гаража се наоѓа во непосредна близина на комплексот на судовите, до новиот објект на Кривичниот суд. Се протега на вкупна површина од 16.625 метри квадратни од кои 15 проценти се деловно-административен дел. Од вкупниот број паркинг места, 24 се наменети за лицата со хендикеп. Објектот има пет нивоа над земја, приземје и сутерен, а фасадата е богата со стилски елементи кои се вклопуваат со изгледот на Кривичниот суд. Вкупната инвестиција изнесува 5.635.000 евра. Проектант е градежната компанија „Мегарон“, а изведувач на градежните работи компанијата „Бетон“. Паркингот ќе биде бесплатен до 1 април годинава, а во него има паркинг места за велосипеди, мотори, хибридни возила, како и места за лицата со инвалидност. Премиерот Никола Груевски, кој присуствуваше на официјалното отворање, истакна дека од денеска е ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во наредниот период посебно внимание ќе посвети на преработувачкиот сектор, кој треба да биде катализатор на кооперативното здружување и главен фактор во прибирање на пазарните вишоци од овошје и зеленчук во Македонија. Ова беше наглсено на денешната средба во Струмица на членките на потсекторските групи за овошје и зеленчук, на која беа разгледани тековните програми за поддршка, а на која учествуваше и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски. Министерот Димовски истакна дека овие средби со подсекторските групи добра можност за директна комуникација на производителите и преработувачите, како важна алка во синџирот на македонскиот аграр. Инаку, средбата се одржа во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, АгБиз програмата на УСАИД и ЦеПро САРД. - Убаво е што на почетокот од оваа реколтна година, претставниците на подсекторските групи за овошје и зеленчук на ваквите средби директно ...
сите 2 | | | веќе видена

Инвестицијата на Субрата Рој во Македонија непречено ќе продолжи и ќе стане реалност, а за тоа е потврда денешното соопштение од компанијата,вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Денешното соопштение го потврди она што претходно го кажавме, а тоа е дека инвестициите на Субрата Рој во Република Македонија непречено ќе продолжат. Ситуацијата таму е објаснета и дадени се сите детали. Имаме и усна потврда од Рој дека неговиот проект и во Охрид и на други места во Македонија ќе се реализират согласно динамиката што е договорена, изјави Ставрески одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба на препумпна станица во скопската населба Драчево. Истакнува дека при реализација на проектот ќе бидат запазени сите законски и еколошки прописи и оти ќе се надоместат сите оние што имаат земјиште на делот каде треба да се реализира проектот. – Владата ќе разговара со сите кои треба и ќе постапи согласно законските прописи во Македонија што се однесува на земјиштето што ќе биде од интерес за ...
сите 8 | | | веќе видена

Владата моментно не размислува, ниту има план за продажба на Македонски железници Транспорт а.д, изјави денеска министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, одговарајќи на новинарски прашања, по пуштањето во употреба на новоизградената препумпна станица во месноста Потстаница во Драчево. Амбасадорот на Словачка во Скопје Роберт Кирнаг завчера во интервју за „Бизнис плус“ рече дека неколку словачки фирми се заинтересирани за влез во „Македонски железници – Транспорт“, но оти нивната реализација е блокирана поради одложувањето на либерализацијата на железничкиот сектор во Македонија до нејзиниот влез во ЕУ. Македонската Влада донесе одлука за одложување на либерализацијата во железничкиот сектор во март лани, со која до зачленуивањето на Македонија во ЕУ, не е дозволен влез на нов железнички оператор. Според оценките што беа изнесени тогаш, влезот на нов оператор би довел само до негативни промени и до отпуштање стотици вработени од а.д. МЖ Транспорт Македонија. //влада.мк
сите 5 | | | веќе видена

Вкупно 3.000 деца од семејства во социјален ризик ја искористиле можноста да отидат на бесплатен одмор и рекреација на трошок на државата. Од нив, 2.000 деца биле на летување во 2012 и 1.000 на зимување во јануари 2013 година. - Како Влада исклучително сме задоволни од реализацијата на овој проект бидејќи се помина во најдобар ред, без непредвидени ситуации и проблеми. Во неколку наврати ги посетивме дечињата во одморалиштата, при што видно беше задовиолството кај нив особено затоа што многу од нив за прв пат во животот имаа можност да одат на летен или на зимски одмор, рече на денешната прес-конференција министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски. Тој додаде дека поради успешно спроведениот проект, се размислува тој да продолжи да се реализира и годинава, за што, како што истакна се предвидени средства, но треба да се сочека Владата да донесе одлука. Децата, од семејства во социјален ризик корисници на социјална помош, или деца корисници на посебен додаток, имаа можност да се одмараат седум ...
сите 4 | | | веќе видена

Момче од Прилеп, денеска на денот на вљубенитe решило да и изрази љубов на својата девојка објавувајќи транспарент на кој пишува „Те сакам, Марија“. Оваа изјава на љубов утрово осамна на улицата Ладо Лапецот во Прилеп – пренесе А1он. Фото: А1он
| | веќе видена

Според последните информации од Шпанија наследникот на Валдес е пронајден, Барселона е пред потпишување на договор со голманот на Бундеслигашот Борусија Менхенгладбах Андре Тер Стеген. Најдобриот голман во Бундеслигата за 2012 година има договор со својот клуб до летото 2015, но челниците на Барса успеале да ги убедат Германците да им го продадат клучниот играч порано. Барселона веќе некое време е во потрага по голман, со оглед дека Виктор Валдес потврди дека нема намера да го продолжи својот договор со Барселона кој му истекува во 2014 година. Не се исклучува опцијата Валдес да ја напушти Барселона ова лето, а на негово место да пристигне Тер Стеген.
сите 6 | | | веќе видена

Манчестер Сити се подготвуваат во летниот преоден рок да го продадат босанскиот напаѓач Един Џеко за 20. милиони долари – шпекулираат англиските медиуми. За него заинтересираност покажа екипата на Интер, а тие 20 милиони ќе бидат вклучени во трансферот на Кавани, за кој што „граѓаните“ ќе мораат да искешираат околу 60 милиони евра. Уругваецот е играч на Наполи, тим кој во моментов се наоѓа на втората позиција на табелата во Серија А, и кој со 18 постигнати голови е најдобар стрелец во Италијанското фудбалско првенство по 24.одиграни кола. Најскапиот трансфер во моментов изнесува тој на Фернандо Торес во Челзи, вреден цели 58 милиони евра.
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Ливерпул загубија убедливо со 2-0 од домашниот Зенит во рамките на Европа купот а стрелци на головите за домаќинот беа Хулк и Семак во вториот дел. Хановер против Анжи имаше водство од 1-0 во текот на првото полувреме, меѓутоа Русите во продолжението успеаа да слават со убедливи 3-1. Водство обезбеди Хушти, во 23-та минута, а десет минути подоцна Ето израмни на 1-1.
| | веќе видена

Во извонредниот меч Јунајтед и Реал, во центарот на вниманието се најде Робин ван Перси, кој имаше неколку одлични можности да постигне погодок, а во една од нив ја погоди и стативата. - Имаше шанси и на двете страни, ова беше одличен натпревар за гледање. Јас имав три шанси во второто полувреме. Посебно онаа по ударот во пречката, тоа беше одлична шанса. Требаше да реализирам” – изјави Робин ван Перси. Манчестер Јунајтед синоќа со 1-1 си замина од Сантијаго Бернабеу, Робин ван Перси имаше неколку одлични шанси за гол, но не успеа да го најде патот до мрежата на Диего Лопез.
| | веќе видена

Француската скијачка Теса Ворли го освои златниот медал во велеслалом на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Шладминг. Ворли до триумфот дојде по убедливите настапи во двете трки, по кои забележа вкупно време од 2:08.06 минути, односно повеќе од една секунда предност пред најблиската конкурентка. Последната трка на шампионатот во женска конкуренција е саботниот слалом, а утре на првенството е машката велеслаломска трка.
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Македонија, на најновата ранг листа, која ФИФА ја објави во четвртокот, бележи скок за две места и се наоѓа на 78-та позиција. Овој скок се должи на убедливата победа на Македонија против Данска минатата недела од 3:0. Нашиот последен противник се наоѓа на 22. место, додека нашиот следен противник, Белгија, е две места подобро рангирана. Напредокот од пет места има и Шкотска, која сега е на 64 место, Србија напредувала за едно место и сега е 36-та, Белгија го задржа 20-то место, а најдобро рангирана и натаму е Хрватска, која сега е деветта фудбалска сила на светот. На февруарската ФИФА листа води Шпанија пред Германија и Аргентина, а потоа следуваат Англија, Италија, Колумбија, Португалија, Холандија, Хрватска и Русија. Следното рангирање ФИФА ќе го изврши на 14 март.
сите 4 | | | веќе видена

next