Сони неодамна повика неколку новинари на големото Playstation случување кое на 20 февруари ќе се одржи во Њујорк. Иако не е познато дали станува збор за претставување на новата конзола, на официјалните Фејсбук и Твитер профили ги повикале луѓето да ја “видат иднината” преку видеото кое било поставено. Инаку, гласините за новата верзија на Playstation, кружи на интернет веќе подолго време, односно една од последните неофицијални информации велеше дека Сони новиот Playstation 4 ќе го претстави во мај или јуни на Е3 саемот.
сите 2 | | | веќе видена

Google нуди 3.141.590 долари за хакерот кој успешно ќе го пробие нивниот систем. Претходно овој гигант нудеше награда од милион, па 2 милиони долари за секој оној кој ќе успее да го пробие системот. Но постојат и услови, односно хакерот мора да нападне преку интернет на основниот модел на Samsung 550 Chromebook со Wi-Fi конекција. - Мислиме дека оваа голема награда претставува предизвик голем колку што е оперативниот систем Хром во споредба со традиционалните оперативни системи – изјави Крис Еванс, Google Chrome инвеститор.
| | веќе видена

Откако се појави потврда за новата верзија на оперативниот систем Android 5.0 Key Lime Pie, добиваме и нови информации поврзани со долго очекуваниот заеднички смартфон на Google и Motorola кој ќе биде сконцетриран на супер издржлива батерија и квалитетна шасија. Според одредени извори веќе постои прототип на Motorola X кој е сличен во конструкција со серијата Droid MAXX, што значи спој на квалитетни и долготрајни материјали како што е Kevlar и супер издржлива батерија, сегмент во кој Motorola е апсолутен лидер. Исто така е потврдено дека овој смартфон нема да биде дел од Nexus линијата на Google, туку сосема поинаков смартфон. Како што се ближи настанот на Google закажан за 15 мај, ќе се зголемува и притисокот врз Google од останатите партнери во врска со идните планови со Motorola, која може да доведе и до раздор во Android сегментот, бидјќи никој не сака да биде изоставен за сметка на Motorola. // преземено од: telefoni.com.mk
сите 4 | | | веќе видена

Да не е тажно, би било смешно. Судијата Евгениј Махно од Русија доби отказ откако за време на судењето на еден бизнисмен обвинет за корупција неколкупати заспал во судницата, а потоа донел одлука за казна од 5 г. затвор. Погледнете !
сите 8 | | | веќе видена

Управата на клубот Орн од Осло испратила понуда за ангажман на Дејвид Бекам. Тие му понудиле торба, копчиња за сако и 2500 норвешки круни. Имено, Бекам потпиша договор на пет месеци со тимот на ПСЖ, но планира остане во Париз и после тоа. – Mојот договор so ПСЖ е до крајот на сезоната, но мислам дека ќе бидам дел од клубот и во иднина. Можам да помогнам во развојот на клубот и развој на француското превенство – изјави Бекам.
сите 6 | | | веќе видена

Радиото од Манчестер посвети песна на поранешниот напаѓач на Сити Марио Балотели кој неодамна се пресели во Милан. Песната се вика „Бај Бај, Марио“. Имено, Роберто Манчини, менаџерот на Манчесетер Сити, призна дека одлуката за продажба на Марио Балотели била негова, но негираше дека е среќен затоа што го продал. - Одлуката беше само моја. До пред 7 дена не беше можно да се продаде Балотели, затоа што немаше понуди за него. Милан дојде со понуда и проценивме дека неговито трансфер е корисен за сите – изјави Манчини.
сите 6 | | | веќе видена

Фудбалските клубови од Премиер лигата во текот на јануари потрошија речиси 130 милиони фунти, соопштиja од ревизорската куќа „Дилоит“. Зимскиот преоден рок заврши синоќа, а само последниот ден англиските клубови потришиле 35 милиони фунти. Квинс Парк Ренџерс, Њукасл и Ливерпул потрошиле половина од вкупната сума, додека четири тима, вклучувајќи го и Манчестер Сити не биле активни на трансфер пазарот.
сите 5 | | | веќе видена

Ферари во седиштето во Маринело го претстави болидот со кој ќе се трка во новата сезона во Ф1. Новиот болид претставува 59.тиот продукт на тимот на Ферара за светскиот шампионат во Формула 1. Новиот болид е развиван од страна на главниот дијзанер Николас Томбазис и техничкиот директор Пет Фрај а развиван во воздушниот тунел на Тојота во Келн. Во Ферари се надеваат дека новиот F138 ќе овозможи враќање на тронот.
сите 9 | | | веќе видена

Отпорот се засилува, од недела секој работен ден во 12 часот поаѓа протестен карван. Ќе се вози 1 час од салата „Јане Сандански“ во Аеродром до Владата на Република Македонија. Следува изјава на Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ: Денес е последниот ден на кој движењето на отпорот предводено од „Сојузот за иднината“ ќе блокира три раскрсници во оваа форма во Скопје. Сакаме да им се заблагодариме на граѓаните на Скопје што имаа разбирање за овие блокади, и да ги охрабрам да ни се придружат на следните активности што ќе ги имаме. Наместо како досега, само на три раскрсници, следната недела активностите ќе се засилат на територијата на цело Скопје, со организирање секојдневен протестен караван. Почнувајќи од задутре, недела, со почеток во 12 часот ќе организираме „Караван на отпорот“, кој ќе се движи по улиците на цело Скопје. Карванот ќе го започнеме во Аеродром, пред спортската сала „Јане Сандански“, ќе трае еден час, а ќе заврши пред зградата на Владата на Република Македонија. Сакаме да ...
сите 81 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ вечерва го промовира досегашниот градоначалник д-р Дарко Митевски за кандидат за прв човек на Општината на претстојните локални избори. - Во 2009 година кога ја добив вашата доверба ветив дека заедно со Советот на Општината и во соработка со Владата ќе работиме посветено и одговорно. Постигнавме многу: изградивме спортска сала, асфалтиравме повеќе улици и локални патишта до селата, го уредивме кејот на Каменичка Река, изградивме нов плоштад, ги реновиравме зградите на градинката и Основното училиште, отворивме Средно училиште, реализиравме над 90 отсто од ветените проекти, истакна во своето обраќање Митевски. Денеска, додаде, со чист образ излегувам пред Вас и барам втор мандат, за да го продолжиме подемот на Македонска Каменица, да ја изградиме индустриската зона, како еден од условите за отворање нови работни места, да ја доизградиме комуналната инфраструктура, да ја подобриме социо-економската состојба во Општината. Тој се заблагодари на Владата и на Премиерот за помошта за деблокирање на ...
сите 91 | | | веќе видена

Владата ќе поддржи отворање на 2.000 работни места со финансиска поддршка во износ од милион евра преку низа програми за кои ќе можат да аплицираат невработени лица, информира денеска на прес-конференција владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. „Владата на Република Македонија е сериозно посветена на отворање на нови работни места. Тоа е наш првенствен и стратешки интерес и определба. Покрај редовните активности на надлежните институции насочени кон привлекување на инвестиции и отворање на нови капацитети, а со тоа и нови работни места, Владата како што веќе претходно информиравме го донесе Оперативниот план за поддршка при вработување за 2013 кој содржи повеќе активни програми и мерки кој треба да овозможи стимулирање и поддршка на нови вработувања. Покрај тоа што планот содржи 6 мерки за поддршка на вработувањето на 2000 лица кои ќе се реализираат преку директни плаќања од страна на државата за отворање на работните места, Владата во планот усвои нови програми кои значат поддршка на вработувањето преку ...
сите 3 | | | веќе видена

Од денеска отворена е бесплатната анонимна телефонска линија 0800-50030 на која ќе може граѓаните да пријават секаква појава на мито и корупција во рамките на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија. Како што соошти Министерството за одбрана, станува збор за реализација на проектот „Пријави корупција“, чија цел е навремено и целосно исклучување на можноста од појава на корупција и спречување на ризиците од оваа несакана појава во институциите кои уживаат најголема доверба во Република Македонија. Освен на споменатата телефонска линија, граѓаните пријава можат да поднесат на веб-страницата на Министерството, www.morm.gov.mk (анонимно, преку пополнување електронски формулар) или, пак, преку е-пошта на: prijavikorupcija@morm.gov.mk. Република Македонија е активна на планот на борбата против корупцијата во одбраната и во рамките на иницијативите на Северноатлантската Алијанса, со учеството во „Иницијативата за градење интегритет“ на НАТО. - Процесите за интеграција на Република Македонија во ...
сите 5 | | | веќе видена

Aктуелениот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за нов градоначалнички мандат. Тој за следниот мандат најави отпочнување на нови проекти. - Како и досега и во иднина да бидеме пример како треба да се грижиме за правилното воспитување и правилниот развој на нашите деца во градинките и училиштата, да продолжиме со епитетот најспортска општина во државата, а препознатливоста дека сме општина со голем број на индустриски капацитети, е и наша поголема обврска да се грижиме за чиста и здрава животна средина – рече Трајковски.
сите 92 | | | веќе видена

next