Бугарскиот енергетски регулатор предложи намалување на цената на електрична енергија за домаќинствата за 6,4% – пренесуваат бугарските медиуми. Во четвртокот претседателот на ДКЕВР во оставка Јулијана Иванова изјави дека падот на цената ќе биде под 8 проценти. Бугарија има најевтина цена на струја во ЕУ, но и најнизок животен стандард.
| | веќе видена

Владата на Војводина соопшти дека анализите на млеко од Србија покажале зголемено присуство на алфатоксин во сите примероци дадени за проверки – јави Б92. Според тамошниот медиум сите 25 примероци испратени во лаборатории во Баден-Виртемберг содржеле повеќе од 0,08 мг/кг алфатоксин. Девет примероци на млеко се земени од рафтови на продавници во Војводина на 20 февруари, а останатите 16 на 25 февруари, што значи по наредбата за повлекување на млекото со присуство на алфатоксин повисок од 0,05 мг/кг.
сите 2 | | | веќе видена

Група малолетници, додека играле фудбал на селското игралиште во Непроштено, Тетово, вчера биле нападнати од четири лица кои говореле на албански јазик – информираат од МВР. Инцидентот започнал околу 15:00 часот, кога непознати напаѓачи со камења почнале да фрлаат кон децата, а потоа и физички ги нападнале, нанесувајќи им видливи телесни повреди. Според кажувањата на децата во полиција, групата од 3-4 лица ги удирала со клоци, тупаници а употребиле и стап. Истепаните деца заминале во куќата на бабата по што биле однесени од блиските во болница. Полицијата соопшти дека по пријавувањето на нападот пронајдени се двајца од напаѓачите.
сите 2 | | | веќе видена

Најдоцна до вторник Владата ќе исплати по 15.500 денари еднократна неповратна помош за секоја куќа или стан оштетени од поплавите. Средствата ќе бидат префрлени на највозрасното лице во семејството, а Министерството за финансии во понеделник ќе започне со исплата на помошта врз основа на податоците за трансакциските сметки што ќе се обезбедат од страна на подрачните единици на Министерството за труд и социјална политика. - Во текот на денешниот и утрешниот ден претставници на подрачните единици на МТСП и на Црвениот крст ќе ги посетат домаќинствата во подрачјата опфатени со поплавите за да направат попис на нивните потреби, изјави денеска на прес конференција портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев. - Владата одлучи целата количина на облека и обувки со завршена соодветна постапка со кои располагаат Царинската управа и Агенцијата за управување со одземен имот, да се сортира по броеви и пол и во наредните пет-шест дена да се подели на лицата во настраданите подрачја од поплавите. Подрачните единици на ...
сите 22 | | | веќе видена

Засега напознати лица, вечерва околу 19 часот во Горче Петров ги каменувале автобусите кои превезувале симпатизери на НДП, на Руфи Османи кои присуствувале на партиската конвенција која вечерва се одржуваше во Универзалната Сала во Скопје – јави Прес 24. Приврзаниците се упатиле на конвенцијата на партијата во Универзалната сала во Скопје. Искршени биле неколку стакла на автобусите, а засега нема информации за повредени. Отприлика во истото време бил каменуван и автобусот на ЈСП на линијата „67“, кај скопското село Моране. Притоа е скршен еден прозорец, а за среќа нема повредени.
| | веќе видена

Нема датум, ниту датум за датум за предвремени парламентарни избори во петочниот договор за окончување на политичката криза во земјата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. - Во ниту една верзија на вчерашниот документ, ниту во англиската, ниту во македонската, го нема зборот предвремени. Ние принципиелно стоиме на нашите позиции, кои повеќе пати ги повторувавме, дека нема одложување на датумот за одржување на локалните избори и дека нема договор со СДСМ за предвремени избори – денеска излезе на прес конференција да го потврди тоа што го тврдеше Груевски вчера, директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. Сметаат дека ако СДСМ има намера да продолжи да го лаже сопственото членство и македонската јавност заради нивно задоволство, тоа е нивен избор. – Ако СДСМ сака, нека се пријават и нека учествуваат во локалните избори согласно вчера договореното. Ако не, тогаш тоа е нивен избор и ние и целата јавност во Република Македонија немаме ниту време ниту желба да се малтретираме со нивните манипулации. Ако се пријават и ...
сите 25 | | | веќе видена

Комисија за стручен надзор ќе ги испитува 7-те смртни случаи од свинскиот грип од првиот прием кај матичните лекари се до болничкото лекување на починатите. Првичните сознанија за седумте смртни случаи од грип се дека кај поголем број од нив не е навремено давано „Тамифлу“ иако пациентите биле во ризична група. Од Министерството уште еднаш ги потсетија матичните лекари дека тамифлуто треба да се дава кај сите пациенти со симптоми за грип. Минатата недела беа регистрирани 3.000 новозаболени со симптоми на грип. Досега бројката достигна до 14.000 од кои најголем број се од Скопје, Тетово и Гостивар.
сите 4 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграција изрази жалење за денешните настани и ги повика граѓаните да не потпаѓаат на манипулации на субјекти за тесно партиски интереси. – Демократската унија за интеграција смета дека правото на протест и слободно изразување на мислењето е основно човеково право, меѓутоа изразуваме жалење за денешните настани, каде што ДПА преку своите локални структури инструментализираше еден легитимен собир на граѓаните, кој имаше за цел да го изрази незадоволство за вчерашното дивеење на хулиганите низ скопските улици и со тоа еден мирен протест го претвори во насилен за сопствени тесно-партиски и изборни цели, се вели партиското соопштение на ДУИ Со оваа постапка ДПА го загрози животот на граѓаните, тешко го оштети имиџот на Албанците и ја загрози перспективата на земјата. ДУИ уште еднаш ги повикува граѓаните да ја зачуваат ладнокрвноста и да не потпаднат на манипулациите на субјекти и групи кои се спремни да го загрозат животот на граѓаните за своите тесно-партиски интереси. Гарантираме ...
сите 27 | | | веќе видена

Со 84 гласа „за“ и еден „против“, македонското Собрание денеска ги усвои предложените измени и дополнувања во Изборниот законик по итна постапка, со кои се продолжува рокот за доставување кандидатски листи за градоначалници и советници за уште пет дена. ДПА се налутија зошто нема итна седница за инцидентите во Скопје и ја напуштија салата. Воено, најавија дека утре централното претседателство на партијата ќе одлучува дали ќе ја бојкотираат и работата на Собранието. Предлогот на закон беше предложен од пратениците од најголемите пратенички групи во Собранието. Со продолжувањето на рокот за кандидатури за локалните избори не се скратува времето за изборна кампања, таа започнува во понеделник, а завршува на 22 март.
сите 54 | | | веќе видена

Протестите на дел од демонстрантите продолжија до доцна попладнево во близина на Бит пазар. Демонстрантите каменувале неколку автобуси, а еден е и запален јавува порталот 24 Вести. Сепак ситуацијата е ставена под контрола, а полицијата се повлече – додава порталот. Извор: 24Вести.мк
сите 12 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи врз основа на направените анализи и проценки на безбедносната состојба, на Фудбалската Федерација на Македонија и препорача одложување на фудбалскиот натпревар помеѓу фудбалските клубови Пелистер и Вардар.
сите 18 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден, во попладневните часови, на поширокото подрачје од градот регистрираше низа инциденти во кои поголем број лица, меѓу кои и малолетници се здобија со повреди, а беше предизвикана и материјална штета. Инцидентите започнаа на протестот организиран од страна на здружение на граѓани пред Владата на Република Македонија, а завршија со повеќе физички напади над лица на возраст од 13 до 28 години за кои во моментов сеуште не може да се потврди дека станува збор за одмазда за претходните инциденти. Имено, околу 16.15 часот, поголема група на млади лица маскирани со шалови, со капуљачи на главите почна да фрла разновидни предмети, (шишиња, камења, парчиња од бекатон и други тврди предмети) при што беа запалени и фрлени кон објектот на Владата пиротехнички средства кои паднаа на платото при што немаше никакви оштетувања ниту повредени полициски службеници. Околу 16.45 беше запалено и националното знаме на Република Албанија, при што дел од ...
сите 35 | | | веќе видена

Рајан Гигс е на чекор од одигрување на 1000-от натпревар во Манчестер Јунајтед а воедно потпиша и едногодишен договор. Велшанецот со потпишувањето на новиот договор ќе ја одигра 23-та сезона во Премиер лигата. Гигс првиот професионален договор со Јунајтед го потпиша во 1990 година, а дебитираше на 2. март 1991 година. Меѓу многуте титули има 12. шампионски трофеи со Манчестер јунајтед и две во Лигата на шампионите. – Ќе биде вклучен против Норич и ќе биде вклучен во вторник против Реал Мадрид со што оваа недела ќе заокружи 1000 настапи, а тоа е феноменално – вели Фергусон.
сите 7 | | | веќе видена

Фејсбук има идеа новиот “Тimeline” кој овој пат ќе биде дизајниран така што ќе биде само во еден ред, а Нов Зеланд е одбран за место на тестирање, токму тамошните корисници ќе бидат први што ќе го испробаат новиот дизајн. Првите фотофрафии велат дека Фејсбук одлучил да го задржи обновениот модел, а полињата за пријатели, фотографии, мапи и лајкови ќе се трансформираат во ново под мени. “Тimeline” ќе зафаќа 2/3 од страницата па поголем акцент е ставен на она што го споделуваме и она што на нашиот профил го ставиле нашите Фејсбук пријатели.
сите 5 | | | веќе видена

Kомпанијата “Hot Flowers”, чија дејност е продажбата на секси играчки ја ангажираше перуанската убавица Лариса Риклме. - Да се има Лариса Рикелме како модел е многу важно за позиционирањето на нашиот бренд – изјави финансискиот директор на Hot Flowers, Лукас Бертиплагиа. Каталогот, чии страници ќе го красат фотографиите од оваа раскошна убавица ќе биде објавен на почетокот на март.
сите 3 | | | веќе видена

Сателитот „Curiosity“ на Марс забележал објект кој наликува на фосилни остатоци на суштество кое личи на диносаурус. Остатокот изгледа како коскени остатоци од непознато суштествокое живеело на Марс пред илјадници години. НАСА сеуште не излегоа со официјален став.
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот мултимилионер и прв вселенски турист во светот Денис Тито ги откри деталите за првата човечка мисија на црвената планета, која неговата фондација “Inspiration Mars” планира да ја изведе за помалку од 5 години. – Луѓето минатите 40 години не појдоа никаде подалеку од Месечината. Чекав, како што чекаа и многумина други од моето време, и мислам дека е време да се премине таа граница – изјави Тито на прес конференција во Вашингтон. Тој вети дека ќе ги плати почетните трошоци за развој на технологија неопходни за остварување на првата мисија со човечки екипаж на Марс со примарна мисија – да се приближи на околу 240 километри од површината на „црвената планета“ и потоа безбедно да се врати на Земјата. Тито рече дека тој сака да биде првиот кој ќе испрати човечки екипаж на Марс. - Доколку тоа не го сториме во 2018, следната можност ќе ни се укаже дури во 2031, а дотогаш конкуренцијата ќе биде голема, појасни тој. Планот е на црвената планета да се испрати еден маж и една жена, по можност брачен пар ...
сите 3 | | | веќе видена

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ постигнале согласност опозицијата да се врати во парламентот, да излезе на локални изобри на 24 март, а потоа по нивното завршување тие ќе може да разговараат за парламентарни избори. Опозицијата ќе се врати во собранието, а ќе се формира и комисија за настаните од 24 декември. Деталите за постигнатиот договор ќе бидат објавени на најавената прес-конференција.
сите 3 | | | веќе видена

Заврши средбата на европската тројка и македонскиот државен врв која се одржа предмалку во вилата Водно. На средбата учество земаа Фуле, Ховит и поранешниот претседател на Европскиот парламент, Јержи Бузек како и премиерот Никола Груевски, лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и претседателот Ѓорге Иванов. За време на средбата е постигнат договор за надминување на политичката криза. - Добар договор за ФИРОМ, нашата мисија со Ричард Ховит и со Јержи Бузек во Скопје им помогна на политичките лидери да најдат излез од кризата – напиша Фуле на Твитер.
сите 34 | | | веќе видена

Американскиот режисер Стивен Спилберг ќе биде претседател на жирито на овогодинешниот Филмски фестивал во Кан кој ќе биде одржан од 15 до 26 мај. Претседателот на Канскиот фестивал со години се обидувал да го убеди режисерот да ја прифати улогата но тој вешто се вадел поради обврски околу снимањето на некој од своите филмови. „Кога оваа година слушнав дека E.T. се јавил, бев воодушевен и викнав ‘конечно!’“, соопшти Жил. Имено, Спилберг неколку пати гостуваше во Кан а награда за најдобро сценарио доби во 1974 година за остварувањето „The Sugarland Express“. - Задоволство е да претседавам со жири на фестивалот кој секој пат одново докажува дека филмот е јазик на светот – вели Спилберг.
| | веќе видена

next