Вчера во 21,30 часот, во Тетово на ул.„Видое Смилевски – Бато“ во објект на “Кам-маркет“, двајца маскирани и вооружени сторители со закана извршиле разбојништво при што од вработените одзеле 121.827 денари. Разбојништвото го извршиле на тој начин што откако влегле во маркетот, еден од сторителите вперил пиштол кон вработените и со закана побарал да го отворат сефот, по што ги одзеле парите и се оддалечиле. СВР-Тетово презема мерки за пронаоѓање на сторителите.
сите 4 | | | веќе видена

На 21.02.2013 година, околу 23,30 часот, во село Шопско Рударе-кратовско над С.П. (73) и неговата сопруга Т.П. маскиран сторител со закана со пиштол и нож извршил разбојништво, при што им одзел 150 евра. Делото е извршено на тој начин што сторителот откако влегол во куќата го турнал С.П. на кревет, нанесувајќи му телесни повреди и притоа барајќи му пари од маса земал нож и со истиот замавнувал кон С.П. заканувајќи му се дека ќе го убие. Потоа, извршил пребарување по собата, а откако С.П. му ги дал парите, сторителот му го зел мобилниот телефон и го искршил. Кога излегувал од куќата, сторителот наишол на Т.П. која слегувала од горниот кат, при што физички ја нападнал со удари со тупаници во пределот на лицето и побегнал. Увид на лице место извршила екипа од ПС-Кратово и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 8 | | | веќе видена

Во рамки на редовните активности на тимот на мобилната Единица за прекуграничен криминал при СГРМ на патниот правец Радовиш-Штип, поточно на влезот во Штип при контрола на ПМВ марка “Мерцедес“ управувано од В.М (50) од Струмица, откриена е поголема количина стока од трговски карактер за која што лицето немал никаков докумен, односно дека е пријавена на ГП или пак дека се наплатени царински давачки за истата. По обавениот разговор со возачот установено е дека со ПМВ доаѓал од Р.Грција, дел од стоката требало да ја однесе од Струмица за Штип, а останатиот дел за Велес и за село Миравци кадешто за возврат требало да добие надомест за извршената услуга. Бидејќи се работи за стока од трговски карактер за која се наплаќат давачки од Царинскиот закон, побарана е асистенција и присуство на царински службеници околу преглед на возилото кое што е однесено на царинскиот терминал во Штип, каде што е извршена детална контрола над возилото и е констатирано дека станува збор за 753 парчиња и тоа: 35 парчиња каиши; 8 ...
сите 5 | | | веќе видена

Лустрациската комисија во Македонија ги проверила сите кандидати за претстојните локални избори и утврдила дека меѓу нив нема соработници на тајните служби. Имено, Државната изборна комисија утре ќе врши жребување на листата кандидати за градоначалници и советнички листи за престојните локални избори во март. После тоа, утре на полноќ ДИК го заклучува избирачкиот список, а Oпштинските изборни комисии единствените листи треба да ги огласта најдоцна 25 дена пред определениот ден за одржување на изборите. Изборната кампања започнува 20 дена пред денот на изборите, односно на 4 март на полноќ и завршува на 22 март.
сите 38 | | | веќе видена

Од понеделникот ниту еден литар домашно млеко не може да отиде во продажба ако нема доказ дека во него нема присуство на афлатоксин – пишува „ Дневник “. Агенцијата за храна и ветеринарство го менува Правилникот за производство на млеко и млечни производи кој за кусо време ќе биде објавен во „Службен весник“. Во нашата Агенција за храна велат дека потрошувачите не треба да престанат со купување млеко бидејќи сите количества што се продаваат се безбедни за употреба. - Kонечните резултати од испитувањата на земените мостри на увозно и домашно млеко ќе се знаат до крајот на денешниот ден, евентуално во недела наутро. Дотогаш сите увозни пратки ќе се чуваат во магацините – вели Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата за храна и ветеринарство за Дневник. Тој потврди дека ќе има измени на Правилникот за млеко и дека покрај досегашните анализи за млекото ќе биде задолжително млекарниците да прават и дополнителна за присуство на афлатоксин – пишува весникот.
сите 44 | | | веќе видена

Полицаецот Јаким Трифуновски е осуден на доживотен затвор откако Кривичниот совет на Основниот суд во Гостивар го прогласи за виновен за двојното убиство што се случи лани на паркинг простор во градот – јавува порталот Inpress. На досегашните рочиште во доказната постапка беа изведени доказите на вештите лица психијатари и психолози. Тие ги потврдија своите искази дека обвинетиот Трифуновски не боледувал и дека делото го сторил при покачена афектна состојба. Во претходните рочишта, пак, обвинетиот во својата одбрана кажа дека пукал во двајцата сограѓани за да го заштити својот и животот на својата ќерка, откако бил нападнат зашто е полицаец. Верзијата на сведоците се базира на тоа дека Трифуновски по куса расправија пукал во покојните кога тие веќе биле раздвоени и се оддалечувале. Убиството се случи на 28 февруари на улицата Кеј Вардар во Гостивар, кога Трифуноски, кој не бил на работа, со службениот пиштол ги застрелал Бесник Шехапи и Имран Мегди – пишува Inpress.
| | веќе видена

Кошаркарското првенство на Македонија ќе продолжи со натпреварите од 12.коло кои ќе се одиграат денеска. Кошаркарите на Куманово денеска од 19 часот го пречекуваат Работнички во дерби-дуелот. Дуели: 18:00 Пелистер-Кожув 19:00 Куманово-Работнички 18:00 Вардар-Лирија 18:00 Струмица-Фени индустри Табела: Кожув 9-2 (победи-порази), Лирија 8-3, Фени Индустри 8-3, Куманово 6-5, Работнички 5-6, Струмица 5-6, Вардар 2-9 и Пелистер Спорт 1-10.
сите 20 | | | веќе видена

Во актуелното 23.коло од Германското фудбалско првенство Фрајбург и Ајнтрахт одиграа без победник со конечен резултат 0:0. Овој резултат најмногу им одовара на нивните ривали бидејќи и двата тима не добија покачување на табелата. Лидерот Баерн Минхен ќе го пречека Вердер, додека Баер Леверкузен ќе гостува кај „фенерџијата“ Гројтер Фирт. Закажани дуели: Денеска: Баерн-Вердер Штутгарт-Нинберг Хановер-Хамбургер Мајнц-Волфсбург Аугсбург-Хофенхајм Шалке-Фортуна Утре, 24.февруари: Борусија Менхенгладбах-Борусија Дортмунд Гројтер Фирт-Баер Леверкузен
сите 21 | | | веќе видена

Екипата на Реал Сосиедад со 3-1 триумфираше во „баскијското“ дерби против Атлетик Билбао. Домашната екипа дојдоа во предност со 1-0 со голот на Ибаи Гомез во 30-та минута. Гостите само четири минути подоцна изедначија преку Антони Гризман. Во 67-та минута Сосиедад преку Иманол Агирте поведе со 2:1, за накрај дуелот да заврши со 3:1 по засулуга на Карлос Вела во 76.минута. На останатите дуели остануваат да се одржат мечевите: Мајорка – Хетафе, Сарагоса – Валенсија, Депортиво – Реал Мадрид и Барселона – Севиља (денес), Рајо Ваљекано – Ваљадолид, Селта – Гранада, Атлетико Мадрид – Еспањол, Бетис – Малага (утре) и Леванте – Осасуна (понеделник).
сите 30 | | | веќе видена

Градското дерби помеѓу Интер и Милан гo привлече вниманието и за останатите дуели кои ќе се одиграат во рамките на 26.коло во италијанската Серија А. Дуелот е закажан за утревечер од 20 часот и 45 минути. Новото коло започнува со Палермо и Џенова а Утре покрај Милан се играат и натпреварите: Сампдорија – Киево, Парма – Катанија, Болоња – Фиорентина, Аталанта – Рома, Јувентус – Сиена и Каљари – Торино. За во понеделник закажани се два натпревари: Удинезе – Наполи и Лацио – Пескара. Недела, 24 февруари: Сампдорија-Киево Парма-Катанија Болоња-Фиорентина Аталанта-Рома Јувентус-Сиена Каљари-Торино Интер-Милан Понеделник, 25 февруари: Удинезе-Наполи Лацио-Пескара Табела: Јувентус 55, Наполи 51, Милан и Лацио 44, Интер 43…
сите 28 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб локален дожд особено во северозападниот дел од земјава. Во одделни котлини во утринските часови ќе има појава на слаба магла. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до пет, а дневната од осум до 14 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со утринска слаба магла. Утринската температура ќе се спушти до два, а дневната ќе се искачи до 10 степени.
сите 56 | | | веќе видена

Една жена загина во поплавите предизвикани од поројниот дожд што денеска го зафати реонот на грчкиот главен град Атина, соопшти полицијата. Жената најверојатно починала од срцев удар откако останала заглавена во нејзиниот автомобил кој бил блокиран од надојдената вода. Врнежите, кои се најобилни во реонот на Атина во последните неколку децении, предизвикаа проблеми во снабдувањето со струја и во одвивањето на сообраќајот а некои делови од градот се целосно блокирани.
сите 8 | | | веќе видена

Вчера околу 20,42 часот, во Куманово на Зелениот пазар, две маскирани лица ограбиле „КАМ Маркет“. Маскираните разбојници со закана со пиштол извршиле разбојништво над двајца вработени, одземајќи вкупно 85.267 денари, по што се дале во бегство. Еден час подоцна е ограбен маркетот на “КАМ“ на улицата “Народен Фронт“ во скопската населба Капиштец.Исто така двајца маскирани лица со пиштол им заканиле на вработените и од касата земале 45.000 денари.
сите 17 | | | веќе видена

Гватемалската Влада води истрага дали водичот на мексиканскиот нарко-картел Синола Хоакин Ел Чапо Гусман е убиен во вчерашниот конфликт близу границата со Мексико. Портпаролот на полицијата не објаснил зошто властите веруваат дека еден од убиените е токму Гузман, но портпаролката на Министерството за внатрешни работи за Еј-Пи изјавила дека има луѓе кои сведочеле дека еден од убиените наликувал на „Ел Чапо“. Мексиканските власти засега не можат да потврдат дали Гусман е убиен. Имено, Гузман се криел од полицијата веќе 10 години и се смета за еден од најопасните и најбараните бегалци во светот, а списанието Форбс го проценило неговото богатство на една милијарда долари.
| | веќе видена

Општините во Македонија се уште воопшто не постапувале по 70.000 предмети од граѓани со барање за легализација на дивоизградени објекти. Државниот управен инспекторат им даде рок од 30 дена да постапат по предметите, а во средината на март ќе изврши контролен надзор на преземените активности по што ќе се следат казни. Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Државниот управен инспекторат Ромео Деребан денеска на прес-конференција инфомираа дека управните инспкетори извшиле контроли на спроевдувањето на Законот за легализација во сите општини и изготвиле 78 решенија. Со нив им е наложено да ги отстранат утврдените недостатоци, кои се однесуваат на пролонгирање на роковите пропишани со Законот. - Со решенијата им е наложено на градоначалниците или на службените лица кои ја водат постапката во рок од 30 дена да донесат решенија за предметите кои се комплетирани, односно за кои странките ги приложиле потребите документи и да го утврдат правиот статус, да го уважат или да го одбијат ...
сите 13 | | | веќе видена

Во македонското млеко нема присуство на афлатоксини, ниту други примеси штетни по здравјето на граѓаните, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски. Тоа, според него, го потврдија сите анализи спроведени во акредитираните лаборатории. - Контролите се вршат редовно, секој ден од страна и на преработувачите во нивните сопствени лаборатории, но интензивирани се и контролите што ги спроведува Агенцијата за храна и ветеринарство, рече Димовски, одговрарајќи на новинарски прашања по презентацијата на проектот за поголемо произвдство на ориз. Министерот е дециден дека нема да се толерира увоз на млеко кое содржи какви било штетни материи. - Освен увезеното млеко, редовно се контролира и внесената сточна храна во земјава, особено од соседните држави. Се врши контрола на секој увоз на земјоделско-прехранбените производи воопшто за да се заштита здравјето на домашните потрошувачи, истакна министерот Љупчо Димовски.
сите 73 | | | веќе видена

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата се едни од темите на денешните средби на министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле со македонскиот државен врв. Шефот на дипломатијата на Германија ќе се сретне со својот македонски колега Никола Попоски, со претседателот Ѓорге Иванов како и со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.
сите 67 | | | веќе видена

Вчера во 22,10 часот, во Скопје на ул. „Лука Геров“, во спортската обложувалница „Спорт Лајф“, непознат сторител со закана со пиштол извршил разбојништво над вработен, одземајќи лап-топ компјутер и 6.000 денари – информираат од МВР. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 2 | | | веќе видена

Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал по спроведена повеќемесечна истрага во рамки на операцијата „Хераклеа“, вчера реализираше два случаи од кои едниот во врска со „недозволена трговија со оружје“, а другиот за „примање награда за противзаконито влијание“, за што против три лица до надлежните Основни Јавни обвинителства се поднесени две кривични пријави. Во врска со првиот случај поднесена е кривична пријава до Основно јавно обвинителство Прилеп поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи” против 39 годишно лице од Прилеп. Во рамки на опсежната истрага обезбедени се докази дека пријавениот на заинтересирано лице-купувач во ноември минатата година, му продал автоматска пушка калибар 7,62 мм за износ од 800 евра. Исто така утврдено е дека тој нудел за продажба разновидно огнено оружје (автоматски пушки, пиштоли, бомби, муниција и др.), по различни цени во зависност од видот на заинтересирани ...
сите 9 | | | веќе видена

Интегрален текст од прес конференцијата на Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ: На денешната прес конференција ќе направиме паралела на политичките кризи во Македонија и Бугарија. Премиерот Бојко Борисов вчера поднесе оставка од функцијата со образложение дека не може да гледа парламент опкружен со полициски огради и да биде сведок на судири на полицијата со демонстрантите кои се противат на поскапувањето на струјата. Тој изјави дека власта ја добил од народот и дека на народот му ја враќа. За жал, во Македонија ситуацијата е посериозна, а проблемите на граѓаните уште поголеми. Еве ги фактите за споредба. Во Бугарија, владата си поднесе оставка за покачување на струјата од 14 %, а во Македонија со Груевски на власт, цената на струјата, на барање на ЕЛЕМ порасна за 82 %, а цената на МЕПСО за дури 180 % и згора на се’ е укината и дневната евтина тарифа. Борисов меѓу другото поднесе оставка и затоа што полицијата се судри со демонстрантите. На „црниот понеделник“, режимот во Македонија не се судри само со ...
| | веќе видена

next