Сите луѓе имаат соништа и се стремат да си ги остварат. Таков е и овој случај. За несреќа налета на глава.
| | веќе видена

- Се соблеков и Беки ми стави кондом. Започна орално да ме задоволува а потоа и кажав дека доаѓа полицијата. Беки погледна низ прозорецот, јас се облеков и и кажав дека сум полицаец и дека е уапсена – напишал полицаецот во неговиот извештај. Полицаецот Роналд Депалегрин (48) од американска држава признал дека бил орално задоволен од Дајани Грос (26) и дека не презел ништо да го спречи тоа а потоа ја известил дека е уапсена. Полицаецот вели дека на 22.март стапил во контакт со Грос која на сајтот „Питсбург Бакпејџ“ нудела сексуални услуги под името Беки Дајмон. Тие двајцата закажале сеанса од 30 минути по цена од 145 долари во една куќа. Таму тој и рекол дека нее полицаец и таа се соблекла. - Главни проблем во овој случај е тоа што и самиот полицаец се вклучил во нелегалната активност против која би требало да поведе постапка – вели Грос. Од тамошните власти изјавиле дека оваа постапка на полицаецот не е пречка уапсената да добие кривична пријава за проституција.
сите 2 | | | веќе видена

Живееме во време кога некои луѓе едвај врзуваат крај со крај. Поради недостаток на парични средства, поради лични проблеми, многу од нив се наоѓаат на улица, во борба за опстанок. Така, бездомниците во Загреб неодамна пријатно се изненадија од идејата на неколку студенти кои оставија ќесиња со здрава храна покрај контејнерите. Тие на ќесеето напишале: „Сите сме некогаш гладни, уморни, беспомошни. Се надевам дека со оваа малку храна барем за момент ќе ви го направи денот поубав. Храната е чиста, со добар рок на траење“.
сите 5 | | | веќе видена

Момчиња вчера спасиле жена, на која и се слошило додека сама пешачела во населбата Ново Лисиче, пишува порталот „МК Њуз“. -На жена и се слошило додека сама пешачела во населбата – паднала, а млади случајни минувачи кои се затекнале на местото веднаш притрчале на помош. Ја реанимирале жената и освен што веднаш повикале брза помош – тие ја одржувале свесна и будна се додека не пристигнале лекарите. Еве како очевидец ја раскажува случката за MKDnews. -Дека хероите се секаде меѓу нас, а не само на големите екрани и во стриповите, говори и вчерашната случка во скопско Ново Лисиче. Откако на една госпоѓа и се слоши на сред бел ден, жителите на оваа населба, несебично поитаа да и помогнат. Оставајќи ги своите секојдневни обврски, тие не престанаа во своите обиди да и помогнат на жената, а тоа го правеа се додека не пристигна и брзата помош. Како сведок на оваа случка, можам да кажам дека истата длабоко ме трогна, во ова време на хаос и поделеност, и како сведоци на секојдневни насилства, грабежи и немили настани, ...
| | веќе видена

Убавата холивудска русокоса која често ја нарекуваат модерната Мерлин Монро, има свои мали тајни за разубавување кои денес ги сподели со нас. Скарлет Јохансон откри дека своето лице го чисти и негува со јаболков оцет. Таа смета дека овој производ може да биде груб кон кожата, но дека е многу ефикасен кога се во прашање неправилности. - Ги истражував природните препарати за нега на кожата, и увидов дека јаболковиот оцет е многу ефикасен. Можеби не е многу паметно да се користи како тоник, но ако имате одредена област што е нападната со мозолчиња, оцетот е идеален лек – открива Скарлет.
сите 3 | | | веќе видена

Марулата е една од најпопуларните зелени салати но и одличен добар извор на хлорофил и витамин К. Таа е богата и со минерални соли, лутеин и со бета-каротен како и витамин Ц, калциум, растителни влакна, фолна киселина и железо, витамин А, Б6, ликопен и калиум. Марулата наоѓа примена како средство за решавање на бројни тегоби и во борба против несоница. Таа содржи супстанца што го „мами“ сонот. Сокот од ова растение дејствува како седатив со пропратна возбуда. Семето од марула исто така полезно, против несоница. Имњно, една кафена лажичка од оваа семе ќе ви помогне да се изборите со несоницата. Начин на приготвување: Една мала лажичка од ова семе се зоврива во половина литар вода, се додека водата не се разреди на една третина. Потоа течноста се остава малку да се излади, се процедува и се пие пред спиење. Марулата е корисна и за спречување на опаѓање на косата. Смесата од марула и сок од спанаќ се верува дека е полезен лек за помагање на растот на косата.
сите 2 | | | веќе видена

Научниците на северот од Шри Ланка откриле џиновска тарантула (poecilotheria rajaei) чиј распон на нозете достигнува повеќе од 20 сантиметри. Овој голем пајак е украсен со необични шарки и живее на дрва и припаѓа на семејството тигрести пајаци кои можат да се најдат во Индија и Шри Ланка. Нозете му се долги неверојатни 20 сантиметри, што е доволно за да го прекрие целотo лице на просечен возрасен човек.
сите 4 | | | веќе видена

Светски познатите модели секогаш велат дека имаат супер витка линија, а истовремено се исхрануваат нормално. Сепак, вистината е поинаква. Бившата уредничка на Вог, Кристи Клементс во својата книга „The Vogue factor“ објаснува како е возможно манекенките да останат така слаби. Бидејќи добила отказ после 25 години работа во Вог, Клеменс одлучила да ги обелодени сите тајни на модната индустрија. Ултимативниот трик со кој манекенките се служат е хранење со хартиени марамчиња.Да добро прочитавте, јадат хартиени марамчиња. Клеметс раскажува како во една прилика додека снимале во Мароко не видела ни една манекенка како јаде, а последниот ден од снимањето, манекенките едвај стоеле на нозе и едвај ги држеле очите отворени. Исто така открива дека голем дел од манекенките својата витка линија ја должат на инфузиите кои ги примаат деновите пред ревија. Според нејзината класификација постојат два тип на слаби девојки од кои едните се слаби, а другите се париски слаби. Во втората категорија се вбројуваат манекенки кои ...
| | веќе видена

Најмалку 34 луѓе загинаа по уривање на зграда во изградба во предградие на Мумбаи. Меѓу жртвите има и жени и деца, бидејќи градежните работници со семејствата живееле на градилиштето. Инцидентот се случи во 6:30 по локално време a телата на 24 починати се досега пронајдени. Индиските медиуми пренеле дека зградата е изградена за помалку од четири месеци и дека е користен материјал од лош квалитет поради што и се урнала.
сите 11 | | | веќе видена

Денес, и повторно ексклузивно на македонскиот пазар, Вип го претстави новиот BlackBerry® Z10 паметен телефон кој работи на оперативниот систем BlackBerry® 10. BlackBerry Z10 е првиот паметен телефон со редизајнирана, надградена и повторно-создадена BlackBerry 10 платформа, која нуди моќно и единствено ново искуство при работењето. BlackBerry Z10 е најбрзиот и најнапреден до сега BlackBerry паметен телефон кој им нуди на корисниците единствено искуство постојано прилагодувајќи се на нивните потреби. - Кога пред нецели 5 години го донесовме BlackBеrry во Македонија, можеби малкумина веруваа дека токму таквиот наш визионерски чекор ќе биде предвесник на новата фаза во развојот на мобилната комуникација, којa се темели на таканаречените паметни телефони со супериорни карактеристики. Сега, кога паметните мобилни уреди стануваат незаменлив дел од животот на се поголем број луѓе во Македонија, Вип го прави следниот чекор, докажувајќи одново дека знае да ги препознае очекувањата и желбите на корисниците и ...
сите 4 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со умерена облачност и со силен ветер од јужен правец, кој на моменти ќе достигнува брзина и над 90 километри на час – информираат од УХМР. Попладне во западните и северните подрачја ќе има локален пороен дожд и можна појава на грмежи. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 21 степен.
сите 53 | | | веќе видена

СВР Скопје до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против Д.Х.Н.(55) од Скопје заради постоење на основано сомневање дека сторил кривично дело – “изнуда“, предвидено и казниво по член 258 од КЗ на РМ – соопштија од МВР. Пријавениот со намера да се стекне со противправна имотна корист, во вторникот (02.04.) околу 12,15 часот во адвокатската канцеларија на оштетениот Ж.Б. (45), со упатување на сериозни закани дека ќе го убие него и фамилијата го присилил да му даде 300 евра. Од страна на Истражен судија на пријавениот му е одредена мерка куќен притвор во траење од 30 дена. Имено, пријавениот Д.Х.Н. во периодот од 2009/2013 година во повеќе наврати од мобилен телефон му се јавувал на оштетениот а при тоа често пати и одел во неговата адвокатска канцеларија и со закани по неговиот живот и животот на неговата фамилија му барал околу 20.000 евра, кои средства му биле потребни за купување на стан. Откако оштетниот повеќе пати во горенаведениот период му кажувал на пријавениот дека не сака да му даде пари, бидејќи ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчера попладнето заврши увидот на терен од вештаците ангажирани од Бирото за вештачења кои собираа докази за сообраќајната несреќа во која загина новинарот Никола Младенов. Единаесетчлен тим повторно го прегледуваше теренот, а полициското обезбедување не дозволи никаков пристап за новинарските екипи. Никола Младенов, сопственикот на весникот и неделникот “Фокус”, го загуби животот минатата недела кога со својот автомобил со голема брзина излета од автопатот Велес – Скопје, кај клучката во Хиподром. Возилото и неговото тело беа најдени наредниот ден откако беше пријавено неговото исчезнување и беше лоциран сигналот од неговиот мобилен телефон. Инаку, Истражниот судија вчера околу напладне ги добил вештачењата на полициските кримтехничари и обдукцискиот наод од Институтот за судска медицина – потврдија од скопскиот Кривичен суд.
сите 2 | | | веќе видена

Северна Кореја распореди уште една ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Тензиите на Корејскиот полуостров го достигнаа својот врв, а светот стравува дека Пјонгјанг би можел да изведе уште еден нуклеарен тест. Северна Кореја последниве неколку денови ги преместувала своите проектили на источниот брег на земјата, потврдиле од CNN и Соединетите Американски Држави. Се претпоставува дека проектилите се подготвени за лансирање на „Масудан“ ракети, кои можат да достигнат и до мети на оддалеченост до 4.000 километри, што значи дека тоа би можело да биде закана за Јужна Кореја, Јапонија и некои американски стратешки точки на Пацификот. Но американските експерти сметаат дека нема да дојде до напади на противнички мети, односно дека Северна Кореја само подготвува уште еден тест. Белата куќа вчера објавила дека ги презела сите потребни заштитни мерки по повод заканите на Северна Кореја и тврдат дека не се изненадени и дека се подготвени да возвратат со иста мера. – Веќе се познати изјавите ...
сите 20 | | | веќе видена

Во Кина е регистрирана и шестата жртва од новиот тим на птичји грип Х7Н9. Починатиот е 64-годишен земјоделец од провинцијата Жеџијанг. Во Источна Кина има 14 заразени од вирусот. Откако вчера беше соопштено за два смртни случаи, шангајските локални власти почнаа кампања за уништување на домашни птици во регионот и ги затворија пазарите за живина во Шангај. Светската здравствена организација соопшти дека засега нема докази оти вирусот може да се пренесе од човек на човек. Но, Кина пак информираше дека пациент од Шангај развил симптоми кои наликуваат на птичји грип, по контакт со заразен од таа болест.
сите 23 | | | веќе видена

На полноќ денес завршува изборната кампања за вториот круг од петтите локални избори. Гласањето во втор круг во Недела ќе се одвива во 29 општини и во Градот Скопје, а првиот круг ќе се прегласува на три избирачки места во Струмица и на едно во Општина Долнени. Втор круг гласање за градоначалници ќе има во Куманово, Битола, Велес, Струга, Тетово, скопските општини Арачиново, Бутел, Ѓорче Петров, Карпош, Центар,Чаир Берово, Богданци, Брвеница, Врапчиште, Гостивар, Дебарца, Делчево, Јегуновце, Кавадарци, Карбинци, Лозово, Могила, Ресен, Старо Нагоричане, Студеничани, Теарце, Чешиново-Облешево.
сите 137 | | | веќе видена

Утре не очекува сончево и многу топло време со умерена облачност, а во попладневните часови во западните и во северните делови ќе има развој на нестабилна облачност. Попладне ќе дува засилен ветер од јужен правец кој ќе достигнува брзина до околу 100 км на час. Температурата ќе се движи од 16 до 25 степени.
сите 46 | | | веќе видена

Новата неделна задача на учесниците во „Големиот брат“ им донесе соесма нови изненадувања на учесниците. Ава, Маја и Венди мораа во соба полна со глувци да бараат клучеви! Имњно, тие мораа во темна соба да најдат клучеви за да ја исполнат задачата, но воопшто не знаеја дека со нив има и десетици бели глувчиња. Ава прва го најде клучот а пак Венди и Маја имаа мали проблеми.
сите 6 | | | веќе видена

next