Хрватската пејачка Северина Вучковиќ гостувајќи во емисијата „ВИП соба“ одржа настап на песни од новиот албум пеејќи и играјќи заедно со танчерките притоа фаќајќи ги за задникот и градите. Гледачите имаа можност да уживаат во хитовите „Добродошао у клуб“,„Италиана“, како и „Град без људи“ и „Тарапана“. Инаку, Северина на 30 март после тригодишна пауза повторно ќе одржи концерт во Белград.
сите 23 | | | веќе видена

Вчера во 19 часот во Приштина од слобода биле лишени 33-годишниот Африм Исмаиловиќ и 28-годишниот Алил Демири, осомничени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. - Утринава од косовска страна беа испратени отпечатоците на приведените и врз основа на направените проверки во нашите бази може да потврдиме дека се работи за двајцата обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро, односно случајот „Монструм“, кои македонската полиција ги бараше со меѓународна потерница преку Интерпол. Во најкус можен рок ќе биде отпочната и спроведена процедурата за нивно екстрадирање. – соопшти МВР. На двајцата уапсени им е одреден 48 часовен екстрадиционен притвор.
сите 47 | | | веќе видена

Според најновата листа на најбогати личности што ја направи Forbes, бројот на милијардери достигна нов рекорд, односно во светот има 1.426 милијардери чии имоти во просек вредат по 3,8 милијарда долари. На листата за 2013 година има 210 нови милијардери од 42 земји, а меѓу нив 27 се нови од САД. Како и лани така и оваа година на првото место на листата е Мекисканецот Карлос Слим со имот од 73 милијарди долари, сопственик на телекомуникацискиот гигант „АмерикаМобил“. Нема промени ни на втората позиција, каде и натаму останува коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс со 67 милијарди долари. На третото место годинава се наоѓа Шпанецот Амансио Ортега со 57 милијарди долари, додека пак на Ворен Бафет му припадна четврто место со 53,5 милијарди долари. На петто место е Бернар Арноа со 29 милијарди долари, а вкупното богатство на сите милијардери на листата изнесува 5,4 билиони долари. По региони, најмногу милијардери на листата има од САД – 442, па Азија и Пацификот со 386, од кои 122 од Кина, и Европа со 366, од ...
сите 27 | | | веќе видена

Тројца илегални мигранти од кои двајца од Мароко и еден од Мавританија се откриени при обидот нелегално да влезат од Грција во Македонија – информираа од Царинската управа. Според Царинската управа, тие биле без документи и биле откриени на Железничката станица Гевгелија, во товарен воз кој сообраќал на линија Грција – Австрија. Мигрантите биле покриени во приколка со церада. По откривањето, тие биле вратени и предадени на грчката полиција.
сите 14 | | | веќе видена

4-5 куршуми биле испукани од возило во движење во непосредна близина на изборниот штаб на ДУИ во тетовска Мала Речица – соопшти СВР Тетово. Сторителите веднаш избегале. Се претпоставува дека е пукано со гасен пиштол. Полицајците кои за кратко време пристигнале на местото не пронашле чаури ниту забележале оштетувања на околните објекти. Настанот се случил вчеравечер околу 21 часот и 50 минути на улица „Љуботенска“.
| | веќе видена

Непознато лице 15 минути по полноќ извршило оштетување на штаб на ВМРО-ДПМНЕ, лоциран на улицата „Крсте Асенов” во скопски Чаир. Според пријавата во полиција насилникот со метален предмет ги скршил стаклата од влезната врата. Полицијата презема мерки за откривање на сторителот.
сите 2 | | | веќе видена

Вчера околу 21,30 часот, во Скопје на ул.„Христијан Тодоровски Карпош„ неколку непознати лица физички го нападнале Л.М.(16) од Скопје. Повреденото момче побарало лекарска помош, а полицијата по пријавувањето на насилството започнала истрага.
сите 7 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи и во текот на задвчерашниот ден (02.03.) регистрираше голем број на инциденти во текот на насилниот протест и настаните кои следеа по него. Насилниот протест не беше пријавен во полиција, а учесниците и предизвикувачите на инцидентите се самоорганизираа преку социјалните мрежи. За време на протестот дојде до поголемо нарушување на јавниот ред и мир и беше предизвикана значителна материјална штета во централното градско подрачје и Бит Пазар. Според досега документираните сознанија повредени се повеќе лица, меѓу кои и голем број полициски службеници, оштетени се повеќе моторни возила (од нив четири се полициски возила), два автобуси на ЈСП и две противпожарни возила. Хронолошки протестот започна во 12,00 часот кај комплексот „Чаирчанка“, по што насобраната група започна да се движи од Јајапашината џамија, преку мостот “Гоце Делчев“ кон зградата на Владата на РМ. За цело време демострантите гласно скандираа УЧК и извикуваа разни пароли. Во моментот кога масата демостранти ...
сите 42 | | | веќе видена

Жените можеби имаат помал мозок, но тој е поефикасен од мозокот на мажот, открива ново истражување. Научниците долго ги интригираше како жените можат да бидат исто толку интелегентни како и мажите иако нивниот мозок е за 8% помал. Во студијата на истражувачите од Универзитетот во Лос Анџелес и Мадрид се истакнува дека кај жените големината на мозокот не е битна бидејќи тој орган кај нив подобро функционира. Наспроти фактот дека жените имаат помал мозок,тие се поуспешни во индуктивното размислување и одделни нумерички тестови. Исто така биле подобри во следењето на променливи ситуации, додека мажите имале подобри резултати на полето на просторната интелегенција. - Помалиот обем би можел да значи подобро „спакувани“ нервни клетки или меѓусебно поактивно пренесување на сигнал – објаснува Тревор Робинс, професорот по когнитивна невронаука на Универзитетот „Кембриџ“.
сите 5 | | | веќе видена

Корејската компанија Samsung ја започна медиумската кампања во пресрет на официјалната промоција на најочекуваниот смартфон за 2013-та Samsung Galaxy S IV. Во исчекување на 14-ти март, Samsung во јавноста го пушти првото видео за Galaxy S4. Инаку, ова се спецификациите на новиот модел на Самсунг, според порталот SamMobile. Процесор: Exynos Octa 5410 со работен такт од 1.8GHz Графика: PowerVR SGX 544MP Меморија: 2GB Капацитет: 16/32GB Екран: 4,99 инчи, 1920 x 1080 пиксели Камера: 13 мегапиксели, предна со 2,1 мегапиксел Оперативен систем: Android 4.2
сите 13 | | | веќе видена

За овогодишната Нобелова награда за мир се номинирани рекордни 259 кандидати. 209 се поединци а 50 се организации. Добитникот ќе биде познат во октомври, соопштиja денеска од Нобеловиот институт со седиште во Осло. Еден од кандидатите е поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон. Покрај него на списокот на номинирани за наградата за оваа година се наоѓаат и Малала Јусафаи, Пакистанка која стана симбол на отпорот кон талибанците.
сите 4 | | | веќе видена

Во Кина се уапсени четири личности поради сквернавење на гробови и ископување на тела за продавање на традиционални „свадби на духови“, во кои неоженетите мртви мажи се погребувани со жени за задгробниот живот. Имено, бракот е многу важен во кинеското општество па се уште има семејстава кои се придржуваат на старите обичаи и прават „свадби на духови“ кога ќе им почине син пред да има можност да се ожени. Вообичаено тоа се договара меѓу семејствата на починатите но една група „кредела женски тела и откако ќе ги исчистат и направат медицински документи ги продавале за големи суми. Поради тоа, судот во северната провинција Шанси осуди 4 лица на казна затвор до 32 месеци затвор поради сторено кривично дело „сквернавење на гробови и ископување на тела“.
| | веќе видена

Русија синоќа ја бираше најубавата жена, каде победи 18-годишната Елмира Абдразакова. Покрај круната и наградата од 100 илјади долари, Ељмира го доби правото да ја претставува Русија на „Мис Универзум“ и „Мис на светот“.
сите 6 | | | веќе видена

Мајката на познатата манекенка Бар Рафаели за јавноста преку Инстаграм покажа како изгледала таа како мало дете. Мама Ципи на својот Инстаграм профил објави голем број фотографии на кои малечката Бар се забавува, главно во друштво на нејзините браќа. Денес оваа манекенка има идеални пропорции и беспрекорно тело кое никого не остава рамнодушен. Еднаш убавица, засекогаш убавица.
сите 2 | | | веќе видена

Бесна девојка го нападнала своето момче со мотика додека спиел и го закопала жив во нивниот двор во Бразил. Парот имал силна расправија по што девојката го удрила момчето со мотика, па го закопала во дворот. Момчето по 17 часа поминати под земја успеал некако да се ослободи и да избега но откако заминал во полиција да пријави, при овој случај полицијата пронашла и 14 години стар налог за негово апсење, па сега тој е во притвор, а неговата девојка во бегство.
сите 4 | | | веќе видена

Агенцијата за вработување на 15. март ќе објави јавен повик за преквалификација во четири стручни профили кои се најбарани на пазарот, односно гипсер монтер, фасадер, аргон заварувач и готвач во угостителски објект. Курсот ќе трае 4 месеци од кои 2 ќе поминат на пробна работа во компаните, а државата ќе ги субвенционира со по 100 евра месечно. Во првиот месец ќе има настава, во вториот практичен дел, а останатите два месеца ќе бидат кај работодавец.
сите 3 | | | веќе видена

Владата започна да ја исплаќа првичната парична помош за семејствата од поплавените подрачја. Од утрово парите се префрлени на трансакциска сметка на најстариот член во семејството. Претходно Владата одлучи да им помогне на 650 семејства од поплавените подрачја со доделување првична парична помош од по 15.500 денари. Ставрески истакна и дека во моментов се утврдуваат штетите од поплавите и дека покрај оваа парична помош ќе им се помогне на семејствата и со покуќнина и храна.
сите 10 | | | веќе видена

Составот на Жозе Мурињо, денеска на домашен терен со 2:1 го совлада најголемиот ривал Барса во рамките на 26-то коло од Примера. „Кралевите“ дојдоа до водство преку Бензема во 6. минута по одличната асистенција на Алваро Мората од левата страна а во 18. минута Лионел Меси успеа да ги надмудри Варан, Рамос и Лопез и израмнија. Победата на кралскиот клуб му ја донесе Серхио Рамос во 82.минута. И покрај поразот Барселона има убедлива разлика на врвот на табелата и е најблиску до освојување на шампионскиот трофеј, Резултати : Реал Мадрид – Барселона 2-1, Депортиво – Рајо Валјекано, Осасуна – Атлетик Билбао, Валенсија – Леванте
сите 14 | | | веќе видена

Јапонски брз воз со околу 130 патници и членови на екипажот денеска излетал од шините, по обилните снежни врнежи, но досега нема информации за повредени, пренесоа локалните медиуми. Според тамошните медиуми супребрзиот воз „Комачи“ што патувал на релација Акита-Шинкасен, излетал од шините набрзо по напуштањето на својата почетна станица. Не е познато дали има загинати или повредени при инцидентот.
сите 2 | | | веќе видена

next