На инфективното одделение во Градската општа болница „8 Септември“ денеска починала 51-годишна пациентка која била примена во вторникот во тешка здравствена состојба. Таа при приемот е ставена на апарати за дишење, во Одделот за интензивна нега. Лекарите веднаш почнале да и даваат антибиотска терапија и Тамифлу. Во текот на денешниот ден од Институтот за јавно здравје, по испратените брисеви, е добиена и потврда за присуство на вирусот Х1Н1. Починатата првите симптоми на болеста ги добила 10 дена пред приемот.
сите 12 | | | веќе видена

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев ги демантира инофрмациите кои ги објав порталот Република, дека побарал оставка од Црвенковски и дека инсистирал лидерот на СДСМ да се повлече од оставените услви за да може опозицијата да го фати последниот воз за локалните избори. - Го читам текстот објавен во провладините медиуми и се смеам. Дали може да се оди до таа крајност, со вакви приказни за мали деца да се обидува власта да ги замагли очите на граѓаните од реалноста што ни се случува во Македонија – вели Заев. - Јас сум човекот кој пред неколку дена учествуваше во донесувањето на одлуката за бојкот и истовремено со личен гест ја потврдив таа одлука за бојкот со неподнесување на кандидатски листи. Јас сум прв соработник на Бранко Црвенковски, јас сум еден од тие што учествуваат во донесување на сите одлуки во Социјалдемократскиот сојуз – додава Заев. - Така што вакви приказни кои што се шират по провладините медиуми се само гол обид да се сврти вниманието на јавноста од она што значи навлегување во ...
сите 66 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на општина Свети Николе од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Макеоднија“ Зоран Тасев вечерва пред жителите и своите сопартијци ќе ја претстави предизборната програма. Настанот ќе се одржи во 19 часот во кино салата при домот на културата Крсте Мисирков. Од Општинскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ ги поканија сите граѓани на промоцијата на кандидатот за Градоначалник на општина Свети Николе од ВМРО – ДПМНЕ, Г-дин Зоран Тасев. - Ги покануваме сите граѓани на промоцијата на кандидатот за Градоначалник на општина Свети Николе од ВМРО – ДПМНЕ Г-дин Зоран Тасев – соопштуваат од Општинскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ.
сите 25 | | | веќе видена

Корисниците од улиците „Антон Попов“ и „Адам Мицкијевиќ“ утре од 9.00 до 12 часот ќе бидат без струја. Од 9.30 до 15 часот струја ќе нема на дел од Момин Поток – ТС 10/0.4 кв – Пласт Комерц , ТС 10/0.4 кв – Вергино и Стоп енд Го, а од 9.30 до 15.30 часот струја ќе нема на ул. Брсјачка Буна во Шуто Оризари и дел од ул. Скупи и тоа ул. Скупи 20 и ул. Скупи 22. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекините се поради закажани технички зафати во електро системот.
сите 4 | | | веќе видена

Винарија Стоби и оваа година зема учество во интернационалниот вински саем во Белград што се одржува од 21 до 24 февруари. Во текот на четирите саемски дена Стоби ќе го претстави својот асортиман на бели, црвени и розе вина. На површина од 1.640 М2 се изложени проближно 150 излагачи, од кои 37 странски односно од 13 европски земји. Бројот на посетители е околу 60.000, а околу 15 илјади од нив се деловни посетители. Покрај Србија, на овогодишниот саем ќе учествуваат и производители на вино од Италија, Австрија, Франција, Шпанија, Грција, Шведска, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Македонија, Бугарија и Романија.
сите 3 | | | веќе видена

Бројот на заболени од грипот во последната недела е зголемен во однос на претходната недела за околу 200 нови случаи и регистрирани се 2.630 случаи, за разлика од претходната година кога имаше нешто повеќе од 2.400 – информираат од од Институтот за јавно здравје. Вкупниот број заболени во текот на оваа сезона со грип е околу 10.800 случаи. Во текот на седмата недела од 2013 година (од 11.02 – 17.02.2013 година), на групни пријави за грип се пријавени 2630 лица со симптоми на грип во Република Македонија. Во однос на претходната недела, шеста недела се регистрира зголемување на бројот на заболени за 7,5%, а во однос на истата недела лани за нешто повеќе од 5 пати. Во однос на просечниот број на заболени за истата недела во изминатите 10 години (без пандемската 2009 година), за првпат оваа сезона, се регистрира зголемување за 3,5%. Вкупниот број на заболени од грип во републиката од почетокот на сезоната 2012/2013 (1 октомври/ 40 недела) заклучно со 7 недела 2013 година, изнесува 10728 лица. Регистрирани се ...
сите 25 | | | веќе видена

Германскиот фудбалски гигант Шалке доставиле жалба до УЕФА поради настапот на Дидие Дрогба во дресот на Галатасарај на првиот натпревар од 1/8 финалната рунда од Лигата на шампионите. Дуелот заврши со реми од 1:1, но од Шалке побараа истиот да биде регистриран со службена победа од 3:0. Имено, Дрогба пред неколку дена доби дозвола од ФИФА за настап во дресот на Галатасарај на ЛШ откако го раскина договорот со кинескиот прволигаш Шангај Шеншуа поради три неисплатени плати. Челниците на кинескиот клуб ја демантираа оваа информација.
сите 8 | | | веќе видена

Спомен-соба во која се изложени значајни предмети, фотографии и признанија кои НУ Танец ги добила во текот на нејзината повеќедецениска активност беше промовирана денеска во присуство на министерката за култура Елизабета Канческа Милевска. Таа претходно присуствуваше на пробата на ансамблот пред неговиот утрешен концерт во Прилеп рамки на хуманитарните активности за обнова на манастирот Трескавец. Канческа Милевска посочи дека Спомен-собата е значаен проект и во неа е презентиран целокупниот развој на ансамблот Танец и сите оние достигнувања кои ги имаат направено во целокупниот период зад нив. Танец, истакна таа, е подвижен музеј и најсилен бренд во промовирање на македонскиот идентитет, фолклор и традиција, песните и ората и верувам дека на тоа сите како граѓани сме горди. - Ме радува што тука е презентиран еден значаен документ, а тоа е уредбата кога е основата оваа институција, во 1949 година, како и сите признанија, плакети, благодарници, албуми каде се гледаат сите вложувања на претходните генерации. ...
сите 49 | | | веќе видена

Засилување на инспекциските надзори во повеќе сегменти, унапредување на законската регулатива, како олеснување на вработувањето сезонски работници, објавување црна листа на фирми кои работат неправилно, откривање даночни обврзници кои вршат нерегистрирана дејност, мерки и санкции за олеснување на преминот од неформалниот во формалниот сектор, се само дел од активностите што ќе ги преземе државата за да продолжи да ја намалува сивата економија. Презентирајќи го Акцискиот план за борба против сивата економија за 2013 година министрите за труд и социјална политика Спиро Ристовски и за економија Ваљон Сарачини истакнаа дека активностите кои ќе се преземаат ќе бидат координирани меѓу институциите кои имаат надлежност во оваа сфера. Тие, според нив, треба да овозможат натамошно намалување на процентот на сивата економија, кој за разлика од пред седум години кога изнесувал четириесеттина проценти од БДП, сега е намален и се движи од 25 до 30 проценти. Министерот за труд посочи дека Акцискиот план е направен врз ...
сите 10 | | | веќе видена

Околу 10.000 семејства кои купиле градежно земјиште од поранешни сопственици со договори за купопродажба кои не биле заверени во суд во 60-тите и 70-сетите години од минатиот век наскоро ќе можат да се стекнат со сопственост. Тоа го овозможуваат последните измени и дополнувања на Законот за градежно земјиште што го предложи Владата на Република Македонија со кои се врши измена на постапката за пренос на правото на сопственост на градежно земјиште од поранешни сопственици. За стекнување со сопственост неопходно е да се донесе изјава заверена на нотар во која лицето кое го користи градежното земјиште, односно неговите законски наследници под морална, материјална и кривична одговорност ќе изјават дека земјиштето го користат повеќе од 20 години врз основа на договор за купопродажба склучен со поранешен сопственик. Исто така, се предвидува барателот да достави и известување од органот на државната управа надлежен за имотно-правните работи на подрачјето каде се наоѓа градежното земјиште, како и доказ дали за ...
сите 6 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска се сретна со амбасадорот на Словенија Бранко Раковец. На средбата, како што соопшти ресорното Министерство, станало збор за соработката на земјите во областа на земјоделството која се реализира согласно Договорите меѓу двете за соработка во областа на заштита на растенијата и на полето на ветеринарната медицина. Словенија, според Димовски, е еден од стратешките партнери на Македонија во поддршката на структурните и правни реформи во процесот на европската интеграција. Тој го информирал амбасадорот Раковец дека словенечката Влада издвојува одреден буџет за исполнување на стратешките приоритети на Владата на Република Македонија односно реализирање на европската ориентација на земјата. Главно техничката поддршка од Словенија во областа на земјоделството се реализира согласно Програмата за техничка соработка која се ажурира и надополнува секоја година. Техничката помош преку оваа програма се реализира преку различни форми на ...
сите 3 | | | веќе видена

Првата генерација ученици во Академијата за спорт на крајот од првото полугодие покажале солидни резултати по сите наставни предмети и имале подобар просечен успех од учениците кои посетуваат редовна настава во спортската гимназија „Методија Митевски-Брицо“. Академијата за спорт почна да работи во септември и таму средно образование стекнуваат ученици талентирани за спорт. Тие учат во спортската гимназија „Брицо“, но за разлика од врсниците во редовните паралелки имаат и настава за спортовите за кои професионално се усовршуваат. Во првата генерација се запишани 103 ученици-спортисти, од кои 30 за фудбал, 25 за кошарка, 41 за ракомет (25 ученици и 16 ученички) и осум за тенис. - Радува фактот што учениците спортисти го завршија првото полугодие со просечна оценка 3,92, додека кај редовните паралелки просечната оценка изнесува 2,63. Само седум ученици имаат една или две слаби оценки, а кај останатите ученици во „Методија Митевски-Брицо“ 87 од вкупно 131 ученик имаат повеќе слаби оценки… Бројот на изостаноци по ...
сите 5 | | | веќе видена

Првата регионална студија за развој на е-Влада беше промовирана денеска во Скопје. Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски денеска го отвори дводневниот состанок на Регионалната мрежа за е-Влада, на кој беше презентирана оваа студија. - Оваа регионална студија е од особено значење за Република Македонија и земјите од регионот, бидејќи се анализира индивидуалниот развој во сите сегменти на е-Влада, а резултатите се споредуваат со останатите земји на кои се однесува студијата, како и со најдобрите практики во Европската Унија. Предложените препораки во студијата, направени врз основа на спроведените анализи даваат нов видик на тоа како може уште повеќе да се подобри состојбата во областа на е-Влада, која е еден од главните двигатели на реформите во јавната администрација, рече во своето обраќање министерот Ивановски. Регионалната компаративна студија за е-Влада е прва од ваков вид на Регионалната школа за јавна администрација (РеСПА) во областа на реформи во јавната администрација ...
сите 2 | | | веќе видена

Шеесет и деветгодишен скопјанец во штипската полиција пријавил дека по полноќ на улицата „Широк дол“ во Штип, непознат сторител скршил прозорско стакло од неговото возило „мерцедес“, по што со запалива течност предизвикал пожар. Пожарот е навремено локализиран, а се преземаат мерки за откривање на сторителите.
сите 5 | | | веќе видена

Од денеска Талат Џафери познат како поранешен командант на ОНА ја води македонската одбрана. По дуплата воена кариера и во вториот обид Џафери вчера беше избран за министер за одбрана, а денеска беше пречекан од македонската гарда. Лидерот на Достоинство Стојанче Ангелов бара од Џафери да се повлече од функцијата, а од претседателот Ѓорге Иванов како врховен командант, да реагира и да ја спречи, како што вели, националната катастрофа. Tој додава и дека огромен револт постои и меѓу генералите и офицерите во армијата кои размислуваат како да се однесуваат кон Џафери, кој не само што имал понизок ранг од нив туку и дезертирал од армијата за да се приклучи на ОНА. Талат Џафери Форина додека држеше говор по повод неговото преземање на функијата не го прочита крајот од својот кус говор, каде пишуваше: „Да живее Армијата на Република Македонија А подоцна ДУИ прослави и на нивната страна на фејсбук поставија слика со наслов на албански ДУИ : „УЧК на чело на АРМ“ за која од ДУИ велат дека тоа не е нивниот ...
сите 31 | | | веќе видена

Уште еден маж заболен од грип почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје, заради компликации. 43 годишен маж починал на Инфективна, по само еднодневен престој на клиниката. Кај него бил утврдено присуство на грипот од типот А. Починатиот претходно боледувал од тешки невролошки заболувања. На интензивна нега на инфективна за својот живот се борат уште тројца пациенти. Минатата недела од Центарот за јавно здравје соопштија дека 2,400 луѓе биле пријавени со симптоми на грип. Најмногу ги има во Скопје, Тетово, Гостивар и Струмица. Вирусот АХ1Н1 е потврден кај 55 пациенти.
сите 45 | | | веќе видена

Градежната фирма „Урбан Инвест” ДОО од Кавадарци, поднесе пријава до Државната комисија за спречување на корупција против Општина Карпош и Стевче Јакимовски, како и кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје за злоупотреба на службената положба и овластување. Пријавата се однесува за коруптивно однесување при доделувањето и реализацијата на договор за јавна набавка на работи реконструкција на плато „Млечен ресторан“, односно бил повреден законот за спречување на корупцијата – односно плочките кои изведувачот ги набавил и вградил не биле гранитни, туку се работи за терацо плочки. Искористувајќи ја својата службена положба и овластувања, овозможувајќи, склучувајќи и реализирајќи договор за јавни набавка кој не е во согласност со претходната Техничка и финансиска понуда, градоначалникот на општина Карпош постапил спротивно од начелата и одредбите од позитивните законски прописи, стои во соопштението на Урбан Инвест. Од Општина Карпош ваквите обвинувања ги окарактеризираа како валкана кампања. ...
сите 31 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговата Влада поднесоа оставка со што се повлече 4 месеци пред крајот на неговиот мандат. Оставката е резултат на единаесетдневните масовни протести во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење. - Ќе ги извршуваме функциите до избор на нова влада и ќе направиме се што е неопходно за обезбедување на непречена работа на државните органи. Имаме чест и достоинство. Народот не донесе на власт и ние денеска ја враќаме власта – велат од владата. Борисов дополни дека нема намера да учествува во влада во која, полицијата ќе го тепа народот а парламентот ќе биде ограден. Министерот за внатрешни работи во оставка изјави дека во моментов најважно е насилството да прекине. Борисов дојде на власт по последните избори во јули 2009 година. Следните редовни парламентарни избори треба да се одржат во јули годинава, но по владината оставка, можно е гласањето да се одржи кон крајот на април.
сите 57 | | | веќе видена

Полицијата соопшти дека го уапсила јавниот обвинител од Битола идентификуван со иницијали С.Т., под сомнение дека ја злоупотребил службената положба и овластувањата. Покрај него и возач во јавното обвинителство од овој град е уапсен во полициска акција во Прилеп и Битола. Обвинителот се товари дека прикривал и не процесуирал пријави за сторители на кривични дела од областа на нелегалната трговија со оружје. Според првичните информации, во акцијата на полицијата поврзана со со овој случај биле упасени уште две лица во Прилеп. Од МВР најавија повеќе детали за овој случај за утре.
сите 32 | | | веќе видена

До ОЈО Куманово заедно со кривична пријава ќе биде спроведен Д.Ф.(37) од Куманово поради основано сомнение дека сторил кривично дело телесна повреда при семејно насилство – информираат од мвр. Пријавениот, во неколку наврати без повод и причина физички ги напаѓал своите две малолетни деца, на возраст од две и четири години, удирајки ги со шлаканици и тупаници по лицето и телото, а во еден случај на четиригодишното дете со вилушка му налел повреда во вид на гребнатина во пределот на лицето. Инаку, Д.Ф. и предходно е кривично пријавуван за вакви дела, сторени над неговите деца.
сите 3 | | | веќе видена

next