Филмот на Бен Афлек „Арго” е прогласен за најдобра режисерска работа на годинава, за време на јубилејната 65-та церемонија во Лос Анџелес, пренесува Би- Би- Си. Наградадата ја доделува американското здружение на режисери и ова е уште една награда во низа за филмот, само три недели пред доделувањето на Оскарите. Филмот „Арго“ е номиниран во седум конкуренции, меѓу кои и таа за најдобар филм а сторијата е за извлекување на американски дипломати од Иран за време на револуцијата.
сите 8 | | | веќе видена

Портпаролот Александар Георгиев најави дека наредниот период ќе се објави оглас во кој заинтересираните субјекти ќе можат да се пријават за учество во електронско јавно наддавање со цел да го купат земјиштето наменето за бензински пумпи. - Во наредниот период, откако ќе се добие мислење од ДКСК ќе се реализираат процедурите и ќе се димензионира методологијата кога би можело овие локации да бидат објавени за продажба. За сите локации се уредени имотно правните односи, вцртани се маркичките и обезбедена е комплетната урбанистичко-планска документација – рече владиниот портпарол. Имено, станува збор за 13 локации за бензински пумпи и приружни услужни центри, од кои 6 се на автопатот М1, а останатите на магистрални и регионални патни правци. Земјиштето, кое е во сопственост на држава, ќе се оттуѓува по пат на елекстронска јавна аукција, откако Владата ќе добие мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата.
сите 7 | | | веќе видена

Вчера во ТЦ-Лептокарија, во обложувалница “Бет Сити Балкан“ маскиран и вооружен сторител, со закана извршил разбојништво врз вработениот С. Н. од Скопје, при што одзел околу 130.000 денари и се оддалечил од местото на настанот – соопштија од мвр. Мвр презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 2 | | | веќе видена

Германски радикален исламист преку видео снимка објавена на интернет се закани дека ќе изврши напад во Берлин и ќе ја убие канцеларката Ангела Меркел – пишува Die Welt. Според весникот германската разузнавачка служба ја анализираат снимката. Покрај Меркел на мета е и американскиот претседател Барак Обама. Автор на заканувачкото видео е Абу Азам – германски радикален исламист кој од минатата година живее во Египет.
| | веќе видена

Романски авион на компанијата „Карпатер“ од типот АТП-72 синоќа се лизнал при обид за слетување на пистата на аеродромот „Леонардо да Винчи“ во Рим, по што шестмина патници се повредени. Авион по инцидентот завршил легнат на тревата со оштетен страничен дел, а причина за излетувањето на авионот бил силниот ветер што дувал во реонот на аеродромот. Во авионот кој летал на релација Пиза-Рим, имало околу 50 патници и членови на екипажот од кои 6 лица се повредени вклучувајќи двајца кои заработиле посериозни повреди поради што се итно пренесени во болница. /фото: ЕПА
сите 2 | | | веќе видена

Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтеровата скала околу 13 часот по локално време ја погоди околината на Плужина, на границата меѓу Црна Гора и БиХ. Според тамошните медиуми јачината на земјотресот изнесувала 3,9 степени од Рихтеровата скала, лоциран на длабочина од 11 километри.
сите 20 | | | веќе видена

Таблите на постојките и на електронските дисплеи во автобусите се докомплетират со написи на албански јазик. Како што соопштија од градскиот совет, одлуката била донесена согласно со Охридскиот рамковен договор. Освен на македонски и на албански јазик, информациите и написите ќе бидат напишани и на англиски јазик.
сите 4 | | | веќе видена

Американскиот снајперист Крис Кајл (38) познат по тоа што убил 150 бунтовници е убиен во едно стрелиште во Тексас. Крис Кајл, поранешен припадник на елитната морнарска единица “SEAL” со 160 потврдени погодоци е познат како најуспешниот снајперист во историјата на американската војска. Кајл бил убиен при пукање во „Rough Creek Lodge“ округот кој е лоциран на околу 85 километри оддалеченост од Форт Ворт во американската сојузна држава Тексас. За убиството се сомничи Рут, поранешен маринец кој што пател од синдромот на посттрауматски стрес, па ги убил Кајл и уште едно лице околу 15:30 минути по локално време.
сите 9 | | | веќе видена

Во последно време гледам дека СДСМ го враќаат во игра името – вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната промоција на кандидатурата на Коце Трајановски за градоначалник на град Скопје. Тој додава дека името е на државата, името е на народот и за него одлучувал и ќе одлучува народот. Дека нема да има промена на името без пред тоа да има референдум – вели Груевски. Премиерот потсетува дека Бранко Црвенковски тајно и конспиративно го променил името, а после тоа викал дека тоа било само за два месеци. - Не се чепкај Бранко за името! – му порача Груевски на Бранко Црвенковски на денешната промоција на кандидатурата на Коце Трајановски.
сите 27 | | | веќе видена

СВР Битола до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против лицата З.П. (44) од Прилеп, одговорно лице во повеќе подружници во фирмата “ДЕПО-КОРУ“ ДОО експорт импорт Скопје, И.И. (44) од Скопје управител на погоре споменатата фирма, како и против правното лице “ДЕПО-КОРУ“ ДОО експорт-импорт Скопје – информираат од мвр. Според документираните сознанија на Мвр првопријавениот З.П. се сомничи дека ги сторил кривичните дела: “комар“, потоа “приредување игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган“ како и кривичното дело “перење пари и други приноси од казниво дело“. Второпријавениот пак се сомничи за сторени кривични дела: “приредување игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган“и кривичното дело “перење пари и други приноси од казниво дело“, додека пак правното лице “ДЕПО-КОРУ“ ДОО експорт-импорт Скопје за сторени кривични дела – “приредување игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган“ и “даночно затајување“. Имено, во периодот од 2007 до февруари 2012 година ...
сите 5 | | | веќе видена

По преземените мерки и активности а во врска со оруженото разбојништво во скопската аптека “Виола“ (лоцирана на ул “Васил Главинов“) од 31.12.2012 година, СВР Скопје како можен сторител на кривичното дело го индетификуваше лицето Ф.П. (30) од Скопје кој инаку е на издржување казна затвор во КПУ “Идризово“, а во моментот на извршувањето на кривичното дело истиот бил пуштен четири дена (од 30.12.2012 до 02.01.2013 година) на слободно отсуство – информираат од мвр. Имено, како што МВР претходно информираше на 31.12.2012 година околу 18,15 часот две непознати машки лица маскирани со капи на главите, едното од нив вооружено со огнено оружје – пиштол, преку незаклучената влезна врата влегле во спомената аптека. Притоа, лицето кое во раката носело пиштол дошол до застаклениот пулт и преку отворот од истиот го вперил пиштолот кон вработената со закана и се обратил и удрил со рака во застаклениот пулт притоа кршејќи го стаклото од истиот, дододека другото лице стоело до влезната врата. Вработената извадила од ...
сите 3 | | | веќе видена

Клипот на кој се гледа како водителката го изненади премиерот на Србија Дачиќ, за само 5 дена е погледнат околу 8 милиони пати. Инаку, премиерот на Србија беше цел на скриена камера по што водителката му го покажа меѓуножјето сред емисија. Водителката всушност е Плејбој зајачица, 35-годишната Бранка Кнежевиќ од Нови Сад. - Улогата на водителка ја прифатив како голем предизвик. Поентата беше во тоа Дачиќ да биде сосема сигурен дека го видел тоа што го видел. Со депилација не би го постигнале тоа – изјави Бранка.
сите 2 | | | веќе видена

Долга колона возила предводена од опозициските лидери, пратениците, кандидатите за градоначалници и симпатизерите на Сојузот за иднината, и поддржана од стотици граѓани, денеска се упати од спортската сала „Јане Сандански“ кон владата на Република Македонија. Караванот тргна од населбата Аеродром, кај салата на МЗТ Скопје, продолжи кон Ново Лисиче, а потоа по булеварот Јане Сандански, низ Центар покрај Собранието на Македонија и „Теодосиј Гологанов“ пристина кај комплексот Порта Влае. Од Влае се упатија по булеварот „Партизански одреди“ и пристигнаа кај Владата. Опозиционерите сметаат дека п „црниот понеделник“ во Македонија нема демократија и бараат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. /фото: Плусинфо
сите 30 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска го промовираше кандидатот за градоначалник на Скопје, Коце Трајановски. На промоцијата на Трајановски се појавија голем број на поддржувачи. Тој се пофали дека благодарение на него пензионерите во Скопје можат бесплатно да се возат во автобусите на ЈСП во вторник, петок и сабота, а дека размислува да се воведе бесплатен автобуски превоз и секој ден во неделата. -Ќе ја разгледаме можноста пензионерите секој ден да се возат бесплатно во автобусите на ЈСП – рече Трајановски. Инаку, актерката Билјана Беличанец беше водител на промоцијата а Калиопи ја испеа химната. /фото: Курир
сите 36 | | | веќе видена

Тениските репрезентации на Србија, Франција и Аргентина по последните мечеви во сингл, изборија пласман во четвртфиналето на Девис купот. Изненадувачки беше слабиот отпор на Шпанија во дуелот со Канада, откако шпанците дури со триумфот во дубл ја ублажи негативата на 2-1, но се уште се наоѓаат на работ на елиминација. Швајцарците некако успеаа спасат дури 12 меч-топки на противникот, но немаа среќа при тринаесеттата, губејќи го решавачкиот сет со 24-22. РЕЗУЛТАТИ: Канада-Шпанија 2:1 Италија-Хрватска 2:1 Белгија-Србија 0:3 САД-Бразил 2:1 Франција-Израел 3:0 Аргентина-Германија 3:0 Казахстен-Австрија 2:1 Швајцарија-Чешка 1:2
сите 16 | | | веќе видена

Во дербито на западната конференција Оклахома го совлада Мемфис со финиш 106 – 89 и ја забележа својата 35-та победа во 46 сезонски натпревар. Најуспешни на паркетот на мечот се Кевин Дурент со 27 поени, 7 скока и 6 асистенции и Расел Вестбрук со 21 кош, 9 скока и 6 асистенции. Од сите одиграни вчерашни дуели само тимот на Чикаго оствари победа во гости над Атланта со конечни 76:93. Најефикасен на овој дуел беше Луол Денг со 25 поени. Њујорк, на домашен терен го сруши Сакраменто со 120:81. Во другите натпревари Сан Антонио славеше над Вашингтон со 96:86, Голден Стејт го победи Феникс со 113:93, додека Портланд славеа над Јута. РЕЗУЛТАТИ: Минесота-Њу Орлеанс 115:86 Милвоки-Орландо 107:98 Сан Антонио-Вашингтон 96:86 ПортландЈута 105:99 Голден Стејт-Феникс 113:93 Чикаго-Атланта 93:76 Њујорк-Сакраменто 120:81 Кливленд-Оклахома 115:110 Хјустон-Шарлот 109:95 На програмата вечерва играат: Бостон – Лос Анџелес Клиперс, Детроит – Лос Анџелес Лејкерс и Торонто – Мајами.
сите 39 | | | веќе видена

Кошаркарите на Работнички и Вардар изборија пласман на завршниот турнир во домашниот Куп, откако во возратните дуели остварија победи над Апаве односно Пелистер. Вардар го совлада Пелистер Спорт со 74:59 и заедно со резултатот 69:69 од првата средба играна во Битола скопјаните успешно го минаа квалификацискиот двомеч од Купот. Најдобри на паркетот се Драган Керкез и Жарко Ѓуриќ со дабл-дабл учиноци комбинирајќи 32 поени и 22 скокови. Кај Пелистер пак, Анакиевски постигна 23 поени, меѓу кои 4 тројки. Работнички и покрај поразот во првиот меч од Апаве со резултат 75-70 убедливо славеше со 77-56 во реваншот игран во Градскиот парк. Останува само уште последниот патник кон завршниот турнир,кој ќе се дознае од мечот во Струмица во вторник помеѓу домаќинот и Карпош Соколи.
сите 6 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо си постигна автогол во 22. минута по што Реал Мадрид загуби 1-0 од осумнаесеттата екипа во шпанското првенство. По ова шансите за одбрана на титулата на Реал одамна се само теоретски, а во моментов имаат негатива од 15 бода и меч повеќе од Барса. Веднаш зад нив е Атлетико Мадрид, зад кого заостануваат четири бода зад Барса, а исто така тие имаат неодигран меч. На останатите натпревари од 22-то коло во шпанската Примера Дивизија беа постигнати следниве резултати: Еспањол – Левнате 3:2, Хетафе – Депортиво 3:1, Осасуна – Селта 1:0 и Ваљадолид – Атлетик Билбао 2:2. Денеска се играат натпревари: Атлетико Мадрид – Бетис, Сосиедад – Мајорка, Валенсија – Барселона, Севиља – Рајо Ваљекано и Малага – Сарагоса. ___________________ Табела: Барселона 58 бодови, Атлетико Мадрид 47, Реал Мадрид 43, Малага 35, Бетис 35, Рајо Ваљекано 34, Валенсија 33, Леванте 33,…
сите 33 | | | веќе видена

Декодирањето на мобилни телефони во Македонија е кривично дело. На овој начин се прави повреда на одреден софтверски дел – пренесува телевизија Сител . Измена или користење на нелегален софтверски пакет во законот се смета за криминал , бидејќи со тоа се повредува нечие авторско дело.Секоја измена на заштитениот софтвер е повреда на авторското право . Сите институции во земјава користат легални софтверски мрежи, но како компаниите кои продаваат мобилни телефони се заштитуваат од нелегалниот бизнис на приватните мобиларници. Нивните огласи за декодирање на мобилни телефони се јавни , а се повеќе се зголемува и побарувачката за услугата со која граѓаните всушност прават криминал. До сега само една компанија која произведува мобилни телефони дозволила легално да се вршат измени во софтверот.Услуга, која самата компанија ја нуди за одреден паричен надоместок. Во САД денеска стапи во сила законот со кој Американците нема да можат да ги декодираат мобилните телефони кои се заклучени, без да добијат дозвола ...
| | веќе видена

Од компанијата Google најавија лансирање на следната верзија на нивната Android платформа кој за почеток ќе биде достапна на нивниот Nexus 4 смартфон. Името на новата верзија на оперативниот систем е Android 4.2.2 дополнет со нови мали подобрувања, но сеуште нема прецизни информации за што станува збор. Според некои сански медиуми Google веќе ја пуштил новата верзија на платформата Андроид 4,2,2 за Nexus 4, Nexus 7 и Nexus 10 уредите но само на тестирање кај вработените во Google.
сите 3 | | | веќе видена

next