Екипата на Наполи доживеа пораз на првиот натпревар од 1/16 финалето на Лига Европа откако на домашен терен беше совладана од тимот на Плзен со 3:0. Пандев го одигра целиот меч и имаше две убави шанси за гол, но не успеа да ја затресе мрежата на голманот Козачик. Стрелци за гостите од Чешка беа репрезентативеците Дарида во 28. минута и Рејторал во 79. минута, а наполитанците ги заврши Текл на крајот од мечот. На останатите дуели БАТЕ Борисов ремизираше без голови со Фенербахче, Динамо Киев одигра 1-1 со Бордо, Челси и Бенфика славеа како гости со 1-0, кај Спарта Прага односно Баер Леверкузен а пак Леванте дома оствари победа со 3-0 славеше победа против Олимпијакос, Зенит со 2-0 го победи Ливерпул, а Анжи со 3-1 славеше кај Хановер.
сите 32 | | | веќе видена

Александар Василевски – Нинџа, кој е обвинет за обид за убиство на главниот сведок во процесот „Детонатор“, Драганчо Стоименов тврди дека критичната вечер бил на роденден кај негови пријатели. Тој негира дека дека пукал на пак тој ден не се видел со Стоименов со кој 10 години се познавале. - Да сум сакал да го убијам и да сум пукал од 2 метри далечина немаше да биде жив, изјави денеска Нинџа во судницата. Во судницата сведочеа и неговата сопруга и брачната двојка со која ја поминал вечерта кои ја потврдија неговата одбрана. //фото: Курир
сите 3 | | | веќе видена

Три лица се уапсени во Велика Британија поради скандалот во Европа со продажба на коњско месо, продавано како говедско. Лицата биле приведени заради измами во два објекта во кои претходно во неделава беа извршени проверки. Дури 12 евроспки земји се зафатени со скандалот со коњско месо а земјата која е во центарот на вниманието, Романија во 2011 година извeзла коњско месо во вредност од 13,1 милион евра. Според Европската унија, покрај тестовите за коњско месо, земјите членки треба да вршат проверка и за присуство на ветеринарниот лек фенилбутазон, за кој се верува дека е ризичен за здравјето на луѓето.
сите 35 | | | веќе видена

Сметам дека имаме причина да бидеме загрижени, особено со оглед на фактот дека во онаа комуникација и оние пораки кои беа упатени досега најголемата опозициска партија не испрати порака дека ја става европската агенда на земјата на повисоко ниво отколку личните агенди и аспирации. Јас се надевам дека сите инструменти ќе можеме да ги искористиме за да имаме придвижување во позитивна насока. Ова го изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски на новинарско прашање во врска со писмото од меѓународната заедница во кое се изразува загриженост за состојбата во земјата. Според него, пораките се јасни и тие не оправдуваат бојкот на локалните избори. - Од сите оние пораки кои ги слушнавме изминатиот период од европските претставници и од меѓународната заедница е дека не смее да се игнорираат институциите, дека во демократија различностите меѓу ставовите се изразуваат во рамки на институциите и дека не постои никакво оправдување за бојкот на изборен процес. Во овој случај имаме редовни локални избори и не ...
сите 6 | | | веќе видена

Богата, многу квалитетна реколта грозје и исклучителено успешен пласман на домашното вино очекува годинава министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски. Димовски, кој денеска присуствуваше на традиционалното закројување лозови насади по повод празникот Св. Трифун во селото Курија, Неготинско, напомена дека повеќе од евидентно зголемениот квалитет на грозјето во изминативе години драстично се одрази врз пласманот на виното и неговото позиционирање на странските пазари. - Како потврда дека и оваа година ќе биде навистина успешна зборува податокот според кој целата извозна квота од Македонија за ЕУ е исполнета уште на 4 февруари, истакна министерот. Ова, додаде, меѓу другото е резултат и на владината поддршка, обезбедувањето учество на светските саемски манифестации, на претставувањето на македонското вино пред пребирливите купувачи во Кина, Русија, Германија… Допрва се очекува склучување сериозни договори за испорака на флаширано македонско вино за кое лани исто така беше исполнета ...
сите 7 | | | веќе видена

Министерот за одбрана Фатмир Бесими и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески денеска остварија средба со Амбасадорите на Кралството Холандија и на Република Турција во Република Македонија, Мариет Шурман и Ѓурол Сокменсуер. На средбата се разменети информации за претстојните активности од доменот на НАТО со досегашната и идната Контакт амбасада на НАТО за Република Македонија. Амбасадата на Кралството Холандија беше Контакт Амбасада на НАТО во периодот од 2009 до 2012 година, а од почетокот на 2013 до крајот на 2014 година улогата на нова Контакт Амбасада на НАТО за Република Македонија ја презеде Амбасадата на Република Турција. Министерот Бесими се заблагодари за извонредната соработка и поддршката што Република Македонија и Министерството за одбрана ја имаа во изминатиот период од страна на Амбасадата на Кралството Холандија и изрази задоволство од превземањето на улогата на нова НАТО контакт Амбасада на Република Турција за претстојниот двегодишен период. Во текот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерот за правда Блерим Беџети и членовите на Поткомисија за човекови права на Европскиот парламент, Ричард Ховит и Ципиран Матеи, на денешната средба во Скопје разговарале за реформата на судскиот систем и реформата на кривичното законодавство во Македонија. На средбата, како што соопшти Министерството за правда, било истакнато дека Министерството за правда континуирано презема активности во насока на зајакнување на судската независност и самостојност, преку редефинирање на општите услови за избор на судии, воведување на систем на кариера при изборот на судии во повисоките судови, како и редефинирање на одредбите за утврдување на нестручно и несовесно работење на судиите и одредбите за дисциплинска постапка. По однос на ефикасноста на судскиот систем, министерот Беџети посочил дека е постигнато намалување на севкупниот број на нерешени предмети во судскиот систем во целина, преку изземање од судска надлежност на неспорните предмети (оставински предмети, платните налози издадени врз основа на ...
| | веќе видена

Инвестиции во областа на туризмот, земјоделството, производствени дејности, особено во машинската индустрија, рударството, градежништвото и енергетиката се најинтересни за украинските стопанственици од Дњепропетровск, каде владина делегација предводена од вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески ги презентираа можностите за правење бизнис во Македонија. Дњепропетровск и Доњецк се двете најразвиени економии во Украина. За ова говори и фактот што за само десет месеци од минатата година, Дњепропетровск, оствари трговски суфицит од три милијарди долари, што укажува на високата развиеност на овој регион во индустријата. Како што соопшти Министерството за финансии, владината делeгација, во чиј состав се и министерот без ресор за привлекување странски инвестиции Бил Павлески и директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо денеска имаше средба и со губернаторот на Дњепропетровск и неговиот економски тим. На средбата, според соопштението, е истакната важноста од зголемување на економската соработка. Украинските ...
сите 14 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива во зимски услови, по влажни коловози, соопшти ЈП „Македонија пат“. Поради голем одрон на патниот правец Катланово – Велес, сообраќајот на патниот правец Велес-Скопје, сè уште е во прекин, а еккипи на јавното претпријатие работат на расчистување на одронот. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Фото: mkdnews.com
сите 59 | | | веќе видена

Пет лица загинаа, а 12 се повредени кога авион АН-24 се преврте вчера при обид принудно слетување во услови на густа магла во источниот украински град Доњецк, соопштија локалните власти. Првични инфорамции велат дека авионот останал без мотор. Авионот е во сопственост на украинска авио-компанија кој во Доњецк пристигнал од Одеса, град на брегот на Црно Море. Авионот се урнал на само 700 метри од аеродромската писта, а во него биле 46 лица – 36 патници и 8 членови на екипажот. Сите патници биле фудбалски навивачи кои летале по повод дуелот од Лигата на шампиони на УЕФА меѓу Шахтјор Доњецк и Борусија Дортмунд.
сите 3 | | | веќе видена

Македонската песна „Јовано, Јованке“ ја имаат изведено многу пејачи од земјава и странство. Слушнете ја изведбата на традиционалната македонска песна „Јовано Јованке“ од страна на Ива Казиан Лакос и Ерик Тинкерхес.
| | веќе видена

Астероид со големина од 100 метри утре ќе мине крај земјата, на прилично застрашувачка близина. Научниците се сигурни во ова бидејќи објект со слична големина веќе го сторил тоа во 1908 година. Астероидот е со големина на половина фудбалско игралиште но нема да има опасност да удри во земјата – смируваат научниците. Имено, астероидот со кодно име 2012 DA14 ќе биде најблиску до земјата утре во 20:25 часот и тоа ќе биде најблиска средба меѓу нашата планета и некое друго космичко тело во последните три децении. Доколку овој астероид удри во Земјата, би уништил град со големина колку цел Лондон. Неговата сила е еднаква на силата на 1000 атомски бомби. Единствено можно е да предизвика губење на ТВ-сигналот во многу краток период, затоа што астероидот поминува низ прстен во кој се наоѓаат комуникациските сателити. 2012 DA14 беше откриен лани и е еден од 500.000 познати објекти што кружат околу Земјата. НАСА создаде видео преку кое може да погледнеме како ќе изгледа утрешната средба меѓу DA14 со нашата ...
сите 38 | | | веќе видена

Македонскиот шоумен Бојан Јовановски познат како Боки 13, се огласил на својот Фејсбук профил и им се заканил на своите непријатели, пишува српскиот портал Свет. Шоуменот објавил фотографија од тоалет и притоа им се заканил на своите непријатели. „Ќе се потрудам сите фекалии од балканската јавна сцена да ги ставам во оваа WC-шоља зад мене!!!“ – напишал Боки 13.
сите 3 | | | веќе видена

Лорен Марб (16) од Есекс постигнала резултат од 161 на тестот за интелегенција во Менса, со што ги шокирала учителите, бидејќи има повисок IQ од познатиот научник Алберт Ајнштајн. Нормалните тинејџерки од Есекс сакаат руса коса, маникир и вечерни излегувања и следење на реални шоу-а. Сепак, резултатите од тестот покажале дека таа е попаметна од професорот Стивен Хокинг, Бил Гејтс па дури и од Алберт Ајнштајн кои имаат коефициент на интелигенција 160. Лорен е ќерка на Афроамериканец, кој е таксист и сака еден ден да биде популарен забавувач како Денис Ван Отен од Есекс. -Тоа е голем успех и малку се плашев да ја кажам вистината. Јас сум русокоса, се шминкам, сакам вештачки тен, вештачки нокти и вечерни излегувања. Мило ми е што можам да покажам на сите дека русокосите не се глупави – изјавила тинејџерката. Имено, таа сега е вклучена во престижното друштво на „Менса“, што значи дека официјално е на листата на најинтелигентни луѓе во светот.
| | веќе видена

Иако првично беше објавено дека јужноафриканскиот параолимпиец Оскар Писториус по грешка ја застрелал својата девојка мислејќи дека е крадец, полицијата извести дека пред инцидентот биле повикани да интервенираат заради домашни несогласувања. Според првичните информации, таа сакала да го изненади за Св. Валентајн, но сето тоа завршило трагично. Мислејќи дека е крадец, Писториус пукал во неа и со два куршуми, еден во главата и еден во телото ја усмртил Рива Стинкамп. Писториус денеска беше приведен во полиција и против него е подигнато обвинение за убиство. Во куќата било пронајдено големо количество на оружје, безбол балки, ножеви, пиштоли, па се до автоматски пушки.
сите 38 | | | веќе видена

Фолк пејачката Елена Велевска во очекување на нејзиното трето дете. Прилепчанката која што со сопругот Марјан, ќеркичката Софија (5) и синчето Марко (4) живее во Охрид, вели дека и покрај тоа што бебето не било планирано, сепак, веста за него сите ја дочекале со воодушевување и голема радост – пренесува Вест. „Третото дете не го планирав баш во овој период, преполн со закажани настапи и турнеи надвор од земјава. Но кога неодамна дознав дека сум бремена, веста ја дочекав со голема радост. Од искуството со претходните бремености, знам дека ќе немам никаков проблем. Така и сега нема да дозволам бременоста и раѓањето на бебето да се одразат на мојата кариера. Иако сум веќе четири ипол месеци бремена, јас нормално си настапувам, а пред некој ден се вратив од мојата турнеја во Америка.“ „Веќе договорив настапи и во Австралија, кои треба да се реализираат наскоро. Активна сум, немам никакви мачнини, отоци. Треба да се породам на почетокот на јули,а првиот настап по раѓањето го закажав на 28 јули. Веќе имам ...
| | веќе видена

Судот во Индија наредил замрзнување на сметките и имотот на милијардерот Субрата Рој, кој по одлука на судот треба да врати 3 милијарди долари во рок од три месеци во три рати. Компанијата ја вратила првата рата во јануари, но не ја уплатила втората, сметајќи дека судската одлука базирана на барањата на Државната регулаторна комисија СЕБИ е заснована на стари факти, откога ситуација е променета – јавува телевизија Телма. Поради тоа што не се уплатени пари, Судот наредил замрзнување на сметките и имотот. – Фактот за враќањето на долгот му беше познат на регулаторното тело. Одтаму, денешната наредба не ги зела во предвид сменетите факти и околност. Замрзнувањето на имоти на физички лица не е коректно, кога станува збор за компанијата – се вели во соопштението на Сахара Груп. Компанијата се пожалила и на дискриминаторскиот однос на Врховниот суд посочувајки дека во Индија постоеле и други компании што имале одлуки за враќање на долгови а сметките не им биле блокирани. За потсетување, Субрата Рој со својата ...
сите 14 | | | веќе видена

Во рамките на настаните организирани по повод 50-та годишнина на Елисејскиот Договор, амбасадите на Сојузна Република Германија и Република Франција во Скопје на 15 февруари 2013 година со почеток во 12:00 часот во Народна и Универзитетска Библиотека „Св. Климент Охридски„ Скопје ќе организираат дебата на темата „Германско-француското помирување: Пример за денес„. На дебатата која свечено ќе биде отворена од страна на амбасадорките на Сојузна Република Германија, г-ѓа Гудрун Штајнакер, и на Република Франција, г-ѓа Лоранс Оер, ќе учествуваат г-ѓа Клер Демесмеј, истражувачка во Германскиот институт за надворешна политика и специјалист за германско-француските односи; проф. д-р Петер Рау, професор на Филолошкиот факултет во Скопје; проф. д-р Луан Старова, писател, академик и поранешен македонски амбасадор како и проф. д-р Владо Камбовски, претседател на МАНУ. Водителите на дебатата ќе бидат г-н Франк Моравјец, претставник на Француско-германската канцеларија за млади и г-н Бујар Лума, претседател на ...
сите 9 | | | веќе видена

Познатиот актер, Неџати Шашмас oодносно Полат Алемдар од серијата „Долина на Волците“ се ожени. Негова избраничка е внуката на сценаристот на серијалот „Долина на Волците“, Каскч Нагехан. Венчавката се одржала во мал ресторан во Истанбул, а на неа присуствувале мал број гости, роднини и соработници. Двојката медениот месец го планира за на Малдивите. Погледнете.
сите 7 | | | веќе видена

Новинарот на CBS Atlanta News, Џеф Чирико кој истражувал случај на кражба на данок добил удар в лице пред камерата на својата телевизија. Чирико поминал без серизони повреди, но секако изјавил дека ќе поднесе тужба против напаѓачот.
сите 5 | | | веќе видена

next