Американскиот милијардер Доналд Трамп го критикувал филмот „Џанго разузданиот“ на Квентин Тарантино и го нарекол расистички. Трамп после доделувањето на Оскарите на Твитер напишал: – „Џанго разузданиот“ е најрасистичкиот филм кој некогаш сум гледал. Ѓубре. - Мислам дека филмот е расистички. Не го сметам за добар. Никогаш не сум видел толку ранети луѓе кои експлодираат. Како да ги погодиле бомби, изјави Трамп за американските медиуми. Очигледно не e запознаен со стилот на пишување и режирање на славниот режисер и сценарист. Тој додал и дека нема ништо против Тарантино и дека порано уживал во неговите филмови.
сите 2 | | | веќе видена

Старлетата Ким Kардашијан се присеќава како некогаш изгледала. Сега, кога е бремена, Ким има голем вишок килограми. Оваа 32-годишна старлета на Твитер објави фотографија со коментар дека многу и недостасува виткото тело кое го имала пред бременоста. Имено, Ким е позната по провокативниот стил, како и бујните атрибути, кои за време на бременоста навистина се зголемија и останаа само во сеќавање.
сите 3 | | | веќе видена

Во најновиот видеозапис за песната „Soul Transmission“, Роби Вилијамс одлучи да сподели интимни моменти од својот живот со обожавателите. Видеото прикажува снимки на кои тој и неговата сопруга стојат пред олтар во Лос Анџелес. Пејачот е во врска со актераката со турско потекло од мај 2006 година, а три години подоцна ја побара за жена. Се венчаа во август 2010 година, а на 18 септември станаа горди родители на малата Теодора Рос.
сите 4 | | | веќе видена

Фотографијата која стана хит на интернет е сликана на Филипните и покажува вонземјани кои користат технологија за да бидат невидливи. Имено, Емили Сантоделзиз сакала да се слика пред зградата во која работи и тврди дека кога ја направила фотографијата до неа немало никој! Но кога ја изработила фотографијата доживеала вистински шок кога видела кој стои покрај неа. Се претпоставува дека вонземјанинот има некој начин со што останува невидлив за човечкото око. Додека некои сметаат дека станува збор за фотомонтажа, други мислат дека сликата е валидна.
сите 2 | | | веќе видена

Песната која Македонија ќе ја претставува на Евросонг оваа година наиде на измени и доработка во однос на текстот и аранжманот, одлучи денеска Македонската Радио Телевизија заедно со евровизиските претставници. – Сакаме да напоменеме дека овие чекори се дел од регуларната и редовната процедура и дека ќе направиме се да имаме впечатлив, квалитетен евровизиски проект – се вели во соопштението од Македонската Радио Телевизија кое доаѓа по големиот број на критики од јавноста за квалитетот на песната која ќе не претставува како држава оваа година на Евровизија во Малме, Шведска. Како носител на лиценцата за евровискиот проект, МРТ ги има сите права за корекции и за промена на комплетниот евровизиски пакет, се до крајниот термин, 18 март оваа година, кога истиот треба да се предаде на ЕБУ. Текст од соопштението: „Песната која Македонија ќе ја претставува на Евросонг оваа година ќе претпри измени и доработка во однос на текстот и аранжманот, одлучи денеска Македонската Радио Телевизија заедно со евровизиските ...
сите 10 | | | веќе видена

Две маскирани непознати лица, од кои едното вооружено со пиштол, извршиле грабеж на бензинска пумпа во скопската населба Топанско поле, информираше Мвр. Според полициски извори, крадците, пет минути пред полноќ, извршиле разбојништво во бензинската пумпа “Арена Петрол“ на улицата Македонско Косовска Бригада стекнувајќи се противправно со износ од 51.000 денари.
сите 3 | | | веќе видена

По барање на Здружението на превозници, од сега ќе може потребните транспортни дозволи да ги плаќаат и со кредитни картички а апликациите можат да бидат правени од дома. - Странката, било да аплицира во Министерството или претходно по електронски пат, системот автоматски го информира колку дозволи има добиено, го информира да дојде во Министерството, да плати со картичка и да ја подигне дозволата – вели министерот Јанакиески. - Од седми март 2013 покрај оваа година ќе имаме уште една новина, а тоа е можноста компаниите од дома да аплицираат за транспортна дозвола, да ја платат истата од дома и да дојдат во Министерството за транспорт и врски само за подигнување – додаде Миле Јанакиески.
сите 5 | | | веќе видена

Техничкиот проблем кој утринава ги зафати граничните премини со Грција од овој момент е надминат и протокот на возила и патници е нормализиран на сите три гранични премини. Имено, утринава како што објавивме поради технички проблеми во системот на граничните премини до пладневните часови на трите гранични премини со Грција за влез ќе се пропуштаат само возила и патници кои претходно во текот на годинава оствариле влез со листови. Како што соопшти денеска МВР, за излез од Грција и влез во Република Македонија нема да има никаков проблем. За државјаните од други земји нема да има пречки за влез во Грција.
| | веќе видена

Тупаници, клоци по телото и убодна рана од нож во десната натколеница добил вчера 18-годишниот Д.Н. од кривопаланечкото село Ранковци додека се враќал дома од училиште. Бил нападнат од 17-годишниот соученик М.В – информираат од МВР. Повреденото момче било пренесено во болница каде му била укажана лекарска помош, а полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 5 | | | веќе видена

Поројните дождови предизвикале лизгање на земјиште во гостиварското село Симница, па се оштетени две куќи, а Кризниот штаб формиран од општина Гостивар започнал постепена санација на земјиштето. Имено, во горното маало од селото дошло до поголемо лизгање на земјиштето под куќите на С.Е. и М.Е. од Гостивар, при што се оштетени потпорниот, оградниот ѕид и бетонската плоча на влезот од куќата на М.Е.
сите 4 | | | веќе видена

Две бомби експлодираа рано изутринава во центарот на Подгорица, предизвикувајќи само метеријални штети, соопшти црногорската полиција. Според тамошните медиуми, автомобилот на Александар Јововиќ, познат како Камени, потполно е уништен во првата експлозија која настанала од подметнат експлозив. По првата детонација одекнала и втора експлозија, а полицијата претпоставува дека експлозивот е фрлен пред деловниот простор на Јововиќ, кој се наоѓал спроти прво-експлодираниот автомобил.
сите 8 | | | веќе видена

ДУИ ќе ги бојкотира локалните избори доколку дојде до нивно одложување, изјавил за „Дневник“ висок функционер на албанската партија во власта. Во текстот се наведува дека ако притисокот од меѓународните претставници, а на иницијатива на СДСМ, биде во насока на одлагање на локалните избори, во таков случај ДУИ ќе ги бојкотира општинските избори. Според ДУИ, Црвенковски има две опции – ако сака да фати приклучок за локалните избори, до недела да достави кандидатски листи или да ги бојкотира. Процените на интегративците се дека предвремени парламентарни избори најверојатно ќе има и тоа најрано наесен.
сите 4 | | | веќе видена

Поради технички проблеми во системот на граничните премини до пладневните часови на трите гранични премини со Грција за влез ќе се пропуштаат само возила и патници кои претходно во текот на годинава оствариле влез со листови. Како што соопшти денеска МВР, за излез од Грција и влез во Република Македонија нема да има никаков проблем. За државјаните од други земји нема да има пречки за влез во Грција.
сите 3 | | | веќе видена

Околу 50 лица-членови и симпатизери на социјал-демократскиот сојуз и опозициските партии промовирајќи агресивно и неодговорно однесување, попладнево неовластено влегоа во кругот на СВР Штип и потоа насилно се обидоа да влезат во зградата на СВР Штип. Полициските службеници од СВР Штип, согласно законските овластувања и прописи превзедоа мерки за попречување на истото и со потиснување лицата беа одстранети од влезот на зградата. СВР Штип ќе ги превземе сите со закон предвидени мерки и овластувања со цел одржување на ЈРМ и почитување на законските прописи. Обидот за насилен упад во зградата на СВР Штип следеше откако утринава членови и симпатизери на опозицијата во рамки на таканаречениот „отпор“ организираа јавен собир пред зградата на Фондот за здравствено и пензиско осигурување ПЕ Штип. Наместо да го почитуваат Законот за јавни собири, истите го блокирале влезот, врзувајќи ја вратата со ланец од надворешна страна. Со ваквото однесување не само што ја попречиле работата на државните органи туку, внатре ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Истрели од огнено оружје вечерва околу 19 часот ги вознемирија граѓаните кои живеат во близина на трговскиот центар Буњаковец – пренесуваат некои македонски портали. Неофицијално, две непознати лица вооружени со пиштоли влегле во златарницата Циркон-2 во трговскиот центар во Буњаковец. Еден од разбојниците го погодил сопственикот на златарницата во пределот на ногата. Разбојниците веднаш побегнале од местото, а повредниот сопственик бил префрлен во Градската општа болница и е во стабилна состојба.
сите 13 | | | веќе видена

Спотот на евровизиската песна на изненадување на многумина не остана на Јутјуб ни 24 часа. Од пред извесно време тој стана приватно видео. Имено, како што веќе знаеме Есма и Лозаноски ќе не претставуваат на евровизиската сцена. Дали ваквата реакција доаѓа откако целата јавност,медиумите и социјалните мрежи го оценија спотот како лош, политички не е познато. Зошто спотот беше толку кратко поставен на Јутјуб објаснување нема.
сите 15 | | | веќе видена

Десет месеци затвор за Александар Василевски познат како Нинџа и 6 месеци за Никола Митревски, пресуди Кривичниот суд. Пресудата им е изречена поради нанесувањето тешки телесни повреди на Драганчо Стојменов, главен сведок во случајот Детонатор. Оваа релативно блага казна ја добија откако судот го преквалификуваше делото, па тие не одговараа како за обид за убиство.
сите 3 | | | веќе видена

Денеска Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека ќе се намали цената за парното греење. Мартовските сметки што ги испорачува Балкан енерџи груп ќе бидат пониски за 14,24 проценти а пак граѓаните пак кои се приклучени на мрежата на Скопје Север од март ќе плаќаат за парно греење цена пониска за 13,45 %. Во известувањето на регулаторите нема информација за барањето на „Балкан Енерџи“ за продолжување на загревањето во вечерните часови. Според регулаторите намалувањето на цената на топлинската енергија е поради падот на вредноста на природниот гас. Според новиот правилник на топлинска енергија, парното секој месец ќе може да поскапува или поевтинува, наместо еднаш годишно како досега.
сите 34 | | | веќе видена

Македонски Телеком АД-Скопје и Т-Мобиле Македонија ја задржаа водечката позиција на пазарот минатата година и покрај силното пазарно опкружување, покажуваат консолидираните финансиски резултати за 2012 година, согласно Меѓународните стандарди за финансиско известување (МСФИ). Во 2012 година продолжува трендот на пораст во интернет и IPTV сегментот, а се намалуваат приходите од говорните услуги. Македонски Телеком во 2012 година остана на лидерското место со 73 отсто пазарно учество во сегментот на фиксна телефонија и во делот на широкопојасниот интернет со удел од 54 отсто, согласно интерните податоци. Приходите од интернет и од дигиталната телевизија во 2012 година се зголемени за 3 отсто во споредба со 2011 година. Бројот на интернет корисниците минатата година се зголеми за 7 отсто во однос на претходната 2011 година, како резултат на фокусот на double и triple play пакетите, што резултира со 172 илјади DSL корисници на крајот од 2012 година. И покрај тоа што приходите од говорните услуги во фиксната ...
сите 13 | | | веќе видена

Vip ја зголеми својата претплатничка база за 11.5 % достигнувајќи 632,000 корисници во 2012 година. На крајот на 2012 година Vip ја зацврсти својата позиција како втор мобилен оператор на пазарот и го зголеми својот пазарен удел на 27.3%. - Пет години по влезот на македонскиот пазар, Vip е горд на своите постигнувања и одличните резултати со кои потврдува дека е успешна приказна на Телеком Австрија Групацијата. 2012 година покажа дека Vip цврсто стои на свои нозе и дека има сила и капацитет, дури и во услови на криза, да инвестира на македонскиот пазар за доброто на корисниците. Горди сме што придонесуваме кон профитот на Телеком Австрија Групацијата, но пред се среќни сме со перманентниот раст на корисничката база и зголемувањето на задоволството на нашите корисници, што секако претставува одлична појдовна точка за 2013 година, вели Никола Љушев, Генерален извршен директор на Vip. Во 2012 година приходите на Vip пораснаа за околу 13% достигнувајќи 60.3 милиони евра. Заработката пред камати, даноци, ...
сите 3 | | | веќе видена

next