Францускиот институт во Скопје, утре во 19 часот, во ЕУ Инфо центарот (бул. Мито Хаџивасилев Јасмин, 52в) ќе одржи дебата на тема „Зошто настана кризата?“. Учество на дебатата ќе земат: - г-дин Франк Лирзен, екомомист во фондацијата Робер Шуман, специјалист за европска економија и монератна политика; - г-дин Ивица Боцевски, поранешен Заменик Премиер за европски прашања и политички аналитичар, и - г-дин Абдулменаф Беџети, поранешен Министер за финансии и професор на Универзитетот на Југоисточна Европа. Дебата ќе ја модерира г-дин Жан-Ив Лавоар, Директор на Францускиот институт во Скопје и Советник за култура и соработка во Амбасадата на Франција. Предвиден е симултан превод за оваа дебата, која е од отворен карактер. Настанот е прв од циклусот насловен „Кризата и земјите кандидати за ЕУ“ и се одржува со поддршката на Францускиот институт во Париз и фондацијата Робер Шуман.
сите 3 | | | веќе видена

Лиса Трејлор (52), судија и адвокат во американската сојузна држава Индијана била во интимна врска со затвореник и пред тој да биде пратен да ја отслужува својата казна, но и во текот на неговиот престој во затворот во Мајами. Откако нејзиниот „љубовник“ бил осуден и затворен судиката имала сексуален однос со него во просториите наменети за посети на затвореницте. Таа во моментов се соочува со оптужба за непрофесионално однесување како и дисциплинска постапка. Судијката за која станува збор немала коментар.
| | веќе видена

Се уште е рано да се каже колкав дел од земјоделските површини уништија поплавите што ја зафатија Македонија смета министер Љупчо Димовски. - Немаме подаоци, многу е краток периодот. Некои површини уште се под вода. Треба да се „исцедат“ по што ќе се прави проценка. Во изминатиот период се исчистени над 450 километри каналска мрежа, а има два вида, за наводнување и одводнување. Во источна Македонија канали за одводнување нема. Во случајов, станува збор за нешто што многу ретко се случува, но е голема опомена да се преземат превентивни чекори. Енормна количина вода се собра за многу кратко време што беше надвор од сите очекувања – вели
сите 2 | | | веќе видена

Мерки за заштита од пренесување на инфекцијата на друго лице: - Сместување на заболеното лице во посебна просторија (домашна изолација), додека симптомите на болеста не исчезнат. Вратата на просторијата треба да биде постојано затворена. - Ограничување на пристапот на домашните и други лица во собата на заболениот (што помал број лица да се грижат за него, да не се дозволуваат посети). - Да се избегнува бремена жена да се грижи за заболено лице. - Заболениот да носи заштитна маска додека во собата престојува друго лице (доколку не се располага со заштитна маска, да се покрива устата и носот со рака или марамче за еднократна употреба, особено при кашлање и кивање). - Одржување на хигиена на дишните патишта и хигиена на рацете (миење на раце со сапун и топла вода или користење на влажни марамчиња на база на алкохол, особено после кашлање и кивање). - Одржување на хигиена на просторијата или заедничките простории каде престојува заболениот, а доколку постои можност и вршење на дезинфекција на овие ...
| | веќе видена

Шеесет и петгодишна жена почина денеска на Клиниката за инфективни болести поради компликации предизвикани од вирусот на грип А Х1Н1, информираат од Министерството за здравство. Жената спаѓала во ризичната група, со претходни срцеви заболувања и хипертенција. Во текот на осмата недела од 2013 година (од 18.02 – 24.02.2013 година), на групни пријави за грип се пријавени 2959 лица со симптоми на грип во Република Македонија. Во однос на претходната, седма недела од 2013 година се регистрира зголемување на бројот на заболени за 12,5%, а во однос на истата недела лани, зголемувањето е за нешто помалку од 5 пати. Во однос на просечниот број на заболени за истата недела во изминатите 10 години (без пандемската 2009 година), кој изнесува 1790, се бележи зголемување на регистрираните заболени лица за 65,3% (Графикон 2). Вкупниот број на заболени од грип во републиката од почетокот на сезоната 2012/2013 (1 октомври/ 40 недела) заклучно со 8 недела 2013 година, изнесува 13687 лица. Регистрирани се 4 смртни случаи ...
сите 8 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска ги посети поплавените реони во Штипско и Светиниколско. - Секогаш кога има катастрофални ситуации со пожари и поплави и други крупни незгоди излегувам за да разговарам со луѓето. Едно е да се седи во канцеларија, да ти даваат извештаи и да ги читаш или да гледаш телевизија, а друго е да влезеш тука во калта и одблиску да ја почувствуваш маката на луѓето, да поразговараш со нив и со свои очи да ги видиш загубите коишто тие ги претрпеле. Тоа е моја стална пракса и во тој дух денеска сум тука на терен, рече премиерот Никола Груевски . Правиме, нагласи се што е во наша моќ и ќе продолжиме се да правиме за да им помогнеме на луѓето зафатени од оваа стихија што се случи во Македонија. - Голема трагедија е и навистина се направени големи штети, а луѓето се во очајна состојба. Јас целосно ги разбирам и секој на нивно место би бил во очајна состојба кога во пет минути ќе ви се уништи се што сте создавале, штеделе и за што сте живееле и сте се бореле со години, рече Груевски. Вети ...
сите 11 | | | веќе видена

Mobikom е нов тип на телефон/таблет кој се состои од мали коцки кои меѓусебно се поврзуваат и на корисникот му ja овозможуваат да ја формира големината која тој ја посакува. Моделот располага со моќни процесори при што на уредот може да се изведуваат различни процеси во исто време. Секоја мала коцка има посебен извор на енергија и сите операции ги прави со посебен процесор а корисникот може сам да ги составува коцките и сам да создаде телефон по желба како еден вид сложувалка. Мобиком располга и со СИМ како и безичниот систем Wi-Fi. 54 коцки од Мобилко сочинуваат цел компјутер а пак со 2 коцки ќе иматесупер моќен смарт телефон. Максималната големина на уредот е 1.5m x 2m.
| | веќе видена

Германската полиција вчера го уапсила 33-годишниот маж од Саксонија, кој се товари дека го силувал својот малолетен син и снимките ги ставил на интернет. Грозоморниот чин се случил во спалната соба и бањата, во текот на 2011 година, а снимките на поединечни интернет мрежи ги поставил во текот на оваа и минатата година. Имено, лани Германија беше потресена од случката со 48-годишниот Детлеф, кој извршил силување и злоставување на своите ќерки со кои имал 7 деца.
сите 4 | | | веќе видена

Во весникот NY Times е постирана реклама на Game of Thrones. На 2 страници во сенка е испечатен змеј додека пак во долниот агол на весникот е напишано името на играта.
сите 2 | | | веќе видена

На Youtube е објавено видео клипче на кое може да видиме една сообраќајна несреќа која според авторот на клипот се случила во 2012 година. Во несреќата настрада возило марка Lotus Elise.
| | веќе видена

next