Kандидатот на ДУИ за градоначалник на Кичево, Фатмир Дахари, на својот профил на Фејсбук објави фотографија на која е со калашников во рацете. Имено, од вчера се појави и видео запис во кој кандидатот за градоначалник на Кичево на ДУИ, зборува за „соединето Кичево кое е сон на сите Албанци“ и како „дел од една Албанија која сите Албанци ја сонуваат“. Од ДУИ пак велат дека Дехари е погрешно разбран и дека тој не говори за голема Албанија туку „за просторите каде албанскиот јазик е признаен“.
сите 15 | | | веќе видена

Штип денеска одбележа 70 години од депортацијата на Евреите во логорот Треблинка со полагање на свежо цвеќе пред споменикот на Евреите како и промовирање на стихозбирката „Мартовски квечерии“ и отворање изложба во галеријата „Безистен“. По тој повод беше одржана Промоција на книгата „Мартовски квечерии“ во Голема сала на Совет на Општина Штип како и отворање на изложба во Завод и Музеј Штип.
сите 6 | | | веќе видена

Кревет стар 400 години во кој спиеле 15 генерации на аристократско семејство е прогласен за најстар кревет во Велика Британија кој се уште е во употреба. Овој кревет бил користен во дворецот Беркли во Глостершир од 1608 година. Истиот сега го користат Џон Беркели (81) и неговата сопруга Џорџина (73). Фамилијата Беркели во британската историја се познати по тоа што секогаш имаат машки наследници, потомци на саксонскиот предок кој живеел пред 1066 година.
| | веќе видена

Лидерот во Премиер лигата, Манчестер Јунајтед го продава Вејн Руни за 25 милион фунти – шпекулираат англиските медиуми. 27-годишниот Руни влегува во последните две години од својот договор, а Фергусон е свесен дека е дојдено вистинскиот момент за да се донесе одлука околу иднината на напаѓачот. Како што наведуваат странските медиуми, Јунајтед смета дека веќе го добиле најдоброто од Руни и дека е време да донесат нешто ново.
сите 20 | | | веќе видена

Во понеделникот, во Медисон Сквер Гарден во Њујорк, се одигра тениски дуел помеѓу Рафаел Надал и Хуан Мартин дел Потро, во кој Аргентинецот славеше со конечни 7:6 и 6:4. Најинтересен и најзабавен момент од мечот беше кога шпанскиот тенисер од публиката го извлече актерот Бен Стилер, за да игра со него додека Аргентинецот како свој партнер зеде едно мало девојче на околу 7-годишна возраст. Во текот на одиграните три поени девојчето не промаши ниту еден волеј и на крајот го освои одлучувачкиот поен. Публиката но и нејзиниот партнер Потро беа повеќе од воодушевени.
сите 10 | | | веќе видена

Албанските партии ќе ги обединат силите за да ги освојат градоначалничките места во Струга и Долнени и власта да му припадне на Албанец, пишува весникот „Лајм“ – пренесува Република . Претходно, ДПА и партијата на Руфи Османи веќе јавно соопштија дека ќе го поддржат кандидатот на ДУИ. Според весникот, ваквиот потег бил одговор на договорот меѓу „непријателите“ СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои се договориле да настапат заедно против „заедничкиот непријател“ – Албанците во општините Струга и Кичево. Ермира Мехмети од ДУИ за весникот изјавила дека партијата била подготвена за соработка во секоја општина во интерес на албанските кандидати за градоначалници. - Се разбира дека може да соработуваме во секоја општина во која принципиелната соработка може да донесе најдобри резултати за албанските кандидати, вели Мехмети за „Лајм“.
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на вчерашнито ден се регистрирани неколку нарушувања на јавниот ред и мир, каменување на автобуси, тепачки – информираат од МВР. Како што соопшти МВР, во 11,10 часот вчера во Скопје на ул. „Китка“ во СУГС „Браќа Миладиновци“, поради меѓусебно нетрпение настанала вербална расправија, а потоа и тепачка помеѓу учениците Ф.Ѓ.(18) и Н.С.(19). Во тепачката тие се здобиле со видливи повреди. Околу 10:30 часот, во ПС Бит Пазар А.Д.(43) од Скопје пријавил дека на 02.03.2013 година, во 14,30 часот на бул. „Никола Карев“ во близина на надвозникот кај Бит Пазар, додека се возел во автобус на ЈСП бр.61, од страна на пет-осум непознати лица бил сопрен автобусот, по што физички го нападнале А.Д., удирајќи го со тупаници и клоци по лицето и телото, од што му нанеле телесни повреди. Се преземаат мерки за откривање на сторителите. Непознати лица синоќа, околу 20:30 часот го каменувале автобусот на ЈСП бр.47 во скопско Радишани, при што се повредени патниците Б.Ј.(17) и А.Р.(19). Истите се пренесени во Ургентен ...
сите 20 | | | веќе видена

Потребен е притисок врз Македонија и Грција, како и морално убедување на Грција за напредок во разговорите за името меѓу Скопје и Атина, се вели во извештајот на Комитетот за Европска Унија на Горниот дом на британскиот парламент, насловен „Иднината на проширувањето на ЕУ“. Некои од најпроблематичните услови и стандарди воведени од страна на Европскиот совет се однесуваат на билатералните прашања меѓу земја кандидат и една или повеќе земји-членки, како што е ’прашањето за името’ меѓу Грција и Македонија, или едностраното блокирање на поглавја, како што е во случајот на преговорите со Турција, каде 10 од 35 поглавја се блокирани од страна на Франција и Кипар“, се вели во извештајот во кој се поддржува идејата билатералните прашања да се решат пред некоја земја да влезе во ЕУ – јавува МИА. Во извештајот се наведува дека надминувањето на билатералните прашања „не е едноставна работа. Се посочува и дека регионалната соработка и добрососедските односи остануваат клучни принципи во проширувањето – јавува МИА.
сите 3 | | | веќе видена

По повод Меѓународниот ден на жената 8-ми Март, Општина Илинден организира фолклорен концерт кој ќе се одржи во Домот на култура „Илинден” денес со почеток во 19 часот. На концертот ќе настапат членовите од ансаблот за народни песни и ора „Илинден 72“.
сите 5 | | | веќе видена

Секој што од продавниците на ОНЕ ќе купи билет за фудбалскиот натпревар Македонија – Белгија, ќе може да добијат и Џабест сим картичка гратис. – Сите љубители на фудбалот кои ќе купат билет за натпреварот во продавниците на ОНЕ добиваат ексклузивна можност да купат еден ЏаБест СИМ по цена од само 99 денари, за што ќе добијат уште еден ЏаБест Ггратис, а со тоа и можност да станат дел од големото ЏаБест друштво кое користи единствени придобивки на пазарот – се вели во соопштението на компанијата. Промоцијата 1 ЏаБест + 1 Гратис е ограничена и ќе трае се додека има билети за фудбалскиот натпревар во продавниците на ОНЕ.
сите 4 | | | веќе видена

Кандидатот за скопски градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија Коце Трајановски заедно со носителот на советничката листа Владо Поповски денеска го презентираа проектот за гасификација на главниот град и средните училишта кои се во надлежност на Град Скопје. - Град Скопје ќе го продолжи процесот на гасификација на училиштата кои се во надлежност на Градот Скопје, бидејќи лани ги гасифициравме СУГС „Георги Димитров“ и “Здравко Цветковски”. Привичните резултати од овие две училишта од изминативе два месеци од кога се греат на гас укажуваат дека постои голема заштеда. Следни училишта кои градот Скопје ќе ги гасифицира се СУГС “Арсениј Јовков” и “Зеф Љуш Марку”, каде првичните пресметки укажуваат дека тоа ќе чини околу 8,5 милиони денари – изјави Трајановски. Тој потенцираше и дека со заштедата, која ќе изнесува од 45 до 50 проценти, целосната инвестиција би се повратила за околу 2 години.
сите 3 | | | веќе видена

Концерт на групата Аир стрингс ќе се одржи во скопскиот клуб „Хавана” денеска со почеток во 22 часот. Тие за овој настан ги имаат селектирано најпопуларните рок, поп и техно хитови кои го опфаќаат периодот од средината на 80-те па се до денес. Бендот Air Strings е сосздаден во 2009 година од четворица млади момци: Петар Христов на саксофон, Владимир Цветковски на виолина, Владимир Димовски на виола и Мишко Иванов на контрабас. Тие досега настапувале на фестивали во Холандија – Ден Халдер и Германија –Лудвигзбург, а имале и многу клубски насти во Штутгарт и Ден Хелдер.
| | веќе видена

Македонскиот фудбалски интернационалец и повремен репрезентативец, Јани Урдинов, е нов член на Железничар Сараево. Урдинов во Сараево e како замена за повредениот Јосип Квесиќ, а претходно настапуваше во литвански Екранас, каде што во 22 меча постигна еден гол. Тој има настапувано за Рода, Работнички и за Екранас, а беше член и на АЕК Ларнака.
| | веќе видена

Царините на Македонија и Турција ќе ја унапредуваат соработката во областа на царинските контроли и истраги. Директорот на Царинската управа на Македонија Ванчо Каргов оствари билатерална средба со директорот на Подсекретаријатот за Царина на Турција, задолжен за ЕУ и надворешни прашања, Хасан Косеоглу со кој размени искуства околу воведувањето на нови ИТ системи во двете царински управи.
сите 3 | | | веќе видена

Министерството за финансии ја исплати субвенцијата за произведено и продадено кравјо, козјо и овчо млеко. Имено, на четврти овој месец се исплатени 31,5 милиони денари, а денеска се исплатени преостанатите 184,3 милиони денари. Се работи за вкупен износ од 215,8 милиони денари кој е исплатен на 7.808 сточари. Висината на поддршката изнесува 3,5 денари по литар млеко со вклучена дополнителна поддршка од 15 % за подрачја со отежнати услови за производство. Владата на Република Македонија и Министерството за финансии, како што наведуваат ќе продолжат со поддршката на земјоделството и одржување на ликвидноста во стопанството.
сите 8 | | | веќе видена

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња,, Роналдо, жестоко реагираше на коментарите на Алекс Фергусон, кои се однесуваа на неговата тежина и фудбалските квалитети. Имено, сер Алекс Фергусон беше замолен да ги спореди бразилецот Роналдо и Кристијано Роналдо, а тренерот на Јунајтед изјави дека неговиот поранешен играч е подобар од „стариот и дебел Роналдо“. Фергусон овој непристоен коментар го кажа во пресрет на дуелот на Јунајтед против Реал Мадрид во Лигата на шампионите. Но и Роналдо излезе со изјава. - Реал Мадрид му ја затвори устата за мене. Тоа е срамно. Професионалец со многу години како Сер Алекс не треба да покаже такво непочитување. Се надевам дека тимот на Фергусон секогаш ќе губи – вели бразилската легенда.
сите 8 | | | веќе видена

Полицијата денеска соопшти за серија инциденти регистрирани врз патници во автобуси, напади на постројки во близина на училишта и каменувања при што се полесно повредени најмалку две млади лица. Пет-шест непознати лица вчера во 9:20 часот во кругот на АСУЦ „Боро Петрушевски“, по завршување на големиот одмор, го пресретнале 17.годишниот ученикот Н.П. од село Миладиновци и физички го нападнале, нанесувајќи му повреди. Oколу 19:10 часот пак, во Скопје на булеварот „Крсте Мисирков“, во автобус на ЈСП со број 9, шест до седум непознати лица ги нападнале Е.А.(16) и неговата другарка К.А.(17), удирајќи ги со тупаници по телата. На улицата „Цветан Димов“ во Скопје на автобуската постојка кај „Јаја Паша“ синоќа околу 19:30 часот, А.Р.(17) откако се симнал од автобус на ЈСП бр.9, бил пресретнат од четири-пет непознати лица, кои физички го нападнале, нанесувајќи му повреди. Синоќа биле каменувани и автобуси на ЈСП на ул. „Првомајска“ во населбата Пинтија, и зад Поликлиника „Бит Пазар“. Нема повредени, но е причинета ...
сите 45 | | | веќе видена

На околу 286 илјади пензионери утрово им легнаа повисоки пензии за 550 денари Пензионерите задоволни, го поздравуваат зголемувањето на пензиите, но сепак сметаат дека основицата на самата пензија е мала а пак животните трошоци се многу големи. - По консултација со пензионерските друштва се одлучивме на линеарна по 550 денари поголема пензија за секој пензионер во Македонија, што претставува месечно околу 2,5 милиони евра повеќе средства за пензионерите или годишно безмалку 30 милиони евра повеќе за пензионерите секоја година. Тоа е ветено и остварено. И по тоа се разликуваме од нашите политички конкуренти – рече Груевски.
сите 19 | | | веќе видена

Околу 200 навивачи на “Манчестер Јунајтед” го пречекаа Кристијано Роналдо со транспарент на кој беше напишано „Добредојде дома“. Враќањето во Манчестер за Португалецот секако е нешто посебно, и какво чувство го очекува кога ќе истрча на „Олд Трафорд“ сигурно и самиот не може да си замисли.
сите 90 | | | веќе видена

Екипата на Челзи од денеска е на првото место на ранг листата на Интернационалниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС). Лондонскиот клуб би можел да ја задржи првата позиција ако во иднина напредува во ФА Купот и Лига Европа. Поразот од Милан и елиминацијата од Купот на Кралот од Реал, после 22 месеца ја симнаа Барселона од врвот и падна дури на петтото место. На второто место е минатогодишниот шампион во Европа Лига, екипата на Мадридски Атлетико. Интернационалниот институт за фудбалска историја и статистика во предвид ги зема резултатите осварени во последните 12 месеци односно од март 2012 до март 2013. Од македонските екипи во конкуренција на 400 рангирани, Ренова се наоѓа на 213-то место, а Вардар е на 367-та позиција. Топ 10 најдобри клубови во светот: 1. Челзи 307 бодови 2. Атлетико Мадрид 304 3. Баерн Минхен 292 4. Коринтијанс 287 5. Барселона 283 6. Бока Јуниорс 281 7. Реал Мадрид 277 8. Јувентус 241 9. Интер 234 10. Сао Пауло 230
сите 3 | | | веќе видена

next