Прес конференција на Јордан Пачков, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово: Зоран Дамјановски неможе да го менаџира ниту управувањето со градскиот смет. Во Куманово се создадоа огромен број диви депонии и ѓубришта во самиот центар на градот. Зоран Дамјановски постојано манипулира дека успеал Куманово да го претвори во урбана европска општина. Но на очиглед на јавноста не направи ништо во тој правец. Не успеа во овие 9 години да креира среден сообраќај, или средени и чисти парковски површини, фонтани, спортски терени, трим патеки, велосипетски патеки, патеки за лица со посебни потреби, мали детски игралишта, се што би требало да биде лик на една урбана европска општина. Тогаш еве за какво Куманово всушност Зоран Дамјановски зборува. Како пример низ фотографии ќе ви покажеме само дел од многуте недостатоците од работењето на Локалната самоуправа на чело со Зоран Дамјановски. Слика 1 и 2. Оваа локација на дива депонија се наоѓа на само 500 метри од центарот на градот веднаш над трговски центар Туш. – Ова ли е ...
сите 2 | | | веќе видена

Од 1-ви јануари 2013 година целосно ќе биде либерален превозот на стока меѓу Македонија и Босна и Херцеговина. Министерството за транспорт и врски денеска соопшти дека Македонско-босанската мешовита комисија за меѓународен патен сообраќај потпиша протокол со кој од Нова Година се укинува квотата на дозволи за трети земји кои досега меѓусебно ја разменуваа двете земји, што значи дека од 1-ви јануари следната година билатералниот, транзитниот и превозот за и од трети земји за превозниците од Македонија и Босна и Херцеговина ќе биде целосно либерален односно без режим на дозволи. - Министерството за транспорт и врски континуирано одржува состаноци на мешовитите комисии за меѓународен патен сообраќај за дополнување на квотите на транспортни дозволи и либерализирање на превозот со земјите со кои остваруваме економска размена со цел овозможување на непречен транспорт за македонските транспортери. Преку овие активности веќе е овозможено целосно либерализирање на превозот со Чешка, Словачка, Велика Британија, ...
сите 4 | | | веќе видена

Изложба на научно-истражувачки проекти е отворена во ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на науката за мир и развој за 2012 година. Министерот за образование и наука Панче Кралев во обраќањето пред присутните рече дека во Предлог програмата за научно-истражувачка дејност е предвидено во одреден период од 2020 година, зголемување на издвојувањата во науката од 1,8 проценти од бруто домашниот производ. - Владата и Министерството и покрај сложената финансиска состојба сметаат дека вложувањата во науката и научните истражувања треба да се зголемуваат секогаш кога е тоа возможно. За набавка на лабораториска опрема Владата има издвоено околу 30 милиони евра, истакна Кралев. Владата и Министерството, во својата работа, додаде министерот, активно ја поддржуваат определбата дека најголемата инвестиција е образованието на младите генерации, а преку стимулирањето на нивната научна љубопитност и кретивност како држава ќе создадеме млад научен ...
| | веќе видена

Германски и англиски научници открија нова планета која кружи околу блиска ѕвезда на оддалеченост што е погодна за развој на клима слична на Земјата. Астрономите велат дека на новооткриената планета недалеку од Земјата гледано вселенски, и 7 пати поголема од нашата а воедно може да има услови за живот. – Ѕвездата HG 40307 е совршена па не постои причина поради која таква планета не би била погодна за живот – изјави Џулием Англа Ескуд, од Универзитетот Геотинген, кој го потврди ова истражување заедно со Мик Туоми од Универзитетот во Хертфоршир. Планетата наречена HG 40307 е дел од системот за кој претходно се веруваше дека се состои од три планети кои се приблиску до ѕвездите.
сите 4 | | | веќе видена

Старлетата Александра Накова беше забележана во еден од ноќните скопски клубови како страстно се бакнува со Зоки Фаци. Фотографиите кои кружат на социјалните мрежи се доказ за таа жешка ноќ. Покрај страстните бакнежи кои си ги разменија, Зоки во силна прегратка ја крена старлетата во раце. Подоцна водителот Зоран Василевски преку својот facebook им се извини за своето непристојно однесување. Настанот се случил во Скопскиот ноќен клуб Ванила, на караоке забавата на Марко.
сите 3 | | | веќе видена

Вчерашното шоу на Victoria’s Secret освен по феноменалните костими и убавите манекенки, ќе остане запаметено и по настапот на Ријана. Овогодинешното издание на шоуто “The Victoria’s Secret Fashion Show” повторно беше уште погламурозно благодарение на изведбите на големите музички ѕвезди, атрактивната Ријана, миленикот на тинејџерската публика Џастин Бибер и популарниот Бруно Марс. Ријана приреди сопствено шоу соблекувајќи се само во долна облека и секси подвезици во соблекувалната по настапот. 24-годишната пејачка прво воодушеви со изведба на хитот „Diamonds“. Со црн корсет и здолниште од Адам Селман, Гучи чизмички, Шанел винтаж очила и ѓердан со бисери, Ријана изгледаше неодоливо. Ријана приреди сопствено шоу во секси облеката на Victoria’s Secret, соблекувајќи се само во долна облека и секси подвезици во соблекувалната по настапот. Со оглед на тоа што овој спектакл и убавината е тешко да се објаснат со зборови, во продолжение погледнете ги фотографиите …
сите 2 | | | веќе видена

Во Јунајтед центарот во Чикаго Орландо го доживеа својот прв пораз во новата сезона од НБА лигата. Со добра игра Булси на стартот на последната четвртина беше одлучна над Орландо од 99 – 93. Прв пораз во петтиот меч сезонава претрпе и Сан Антонио Спарс на гостувањето против ЛА Клиперс, кои убедливо славеа со 106-84. Нов пораз и за Лејкерси, овој пат на гостувањето во Јута, каде што изгубија со 95:86 за домаќинот. Други позначајни резултати од богатата програма се победите на Сакраменто над Детроит со 105:103, Далас ги совлада Торонто со 109:104 и Хјустон беа поразени од тимот на Денвер со 93:97. Резултати: ЛА Клиперс – Сан Антонио 106-84 Голден Стејт – Кливленд 106-96 Сакраменто – Детроит 105-103 Јута – ЛА Лејкерс 95-86 Далас – Торонто 109-104 Њу Орлеанс – Филаделфија 62-77 Милвоки – Мемфис 90-108 Минесота – Орландо 90-75 Хјустон – Денвер 87-93 Мајами – Бруклин 103-73 Атланта – Индијана 89-86 Бостон – Вашингтон 100-94 Шарлот – Феникс 110-117.
сите 25 | | | веќе видена

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров на последниот дуел против Португалија ја надмина бројката од 1000 голови постигнати во репрезентативниот дрес. Од 1002, речиси 800 голови, Лазаров, ги постигнал на официјални мечеви, во изминатите 14 години колку што тој го носи репрезентативниот дрес. Според бројот на одиграни натпревари и постигнати голови, статистички тој има просек од 7,5 голови по натпревар. Со ова постигнување Кире влезе во друштвото на Олафур Стефансон од Исланд (1511 гола), Французинот Жером Фернандез (1284 гола), Швеѓанецот Штефан Ловгрен (1138 гола), додека зад него заостаа Џексон Ричардсон (Франција) со 775 гола и неговиот актуелен тренер во Атлетико Мадрид, Талант Душебаев со 726 гола за Русија.
сите 3 | | | веќе видена

Новинарка од Даблин, пред дуелот Селтик-Барселона изјавила дека доколку Селтик победи тогаш ќе ги покаже нејзините гради. Тимот од Глазгов со 2:1 ги совлада Каталонците, а новинарката Рејчел Линч го исполни своето ветување. Погледнете …
сите 4 | | | веќе видена

Шкотскиот преставник во Лигата на Шампиони, Селтик успеа да ја совлада Барселона на домашен терен со 2-1. Селтик со оваа победа има голема шанса да се пласира во осминафиналето од Лигата на шампионите. Тешко е да се верува дека некој синоќа останал рамнодушен на победата на Селтик над Барселона, легендарниот рокер Род Стјуард по мечот плачеше. Тој е еден од најславните фанови на тимот од Глазгов.
сите 6 | | | веќе видена

Томе Димишковски, советник во општината Кисела Вода од редовите на партијата ТМОРО – ВЕП и актуелен претседател на Регистрациската комисија на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), веќе неколку месеци се наоѓа во затвор на Истанбул откако кон крајот на мај годинава бил уапсен на аеродромот со 20 килограми хероин. Според неофицијални информации, дрогата била пронајдена во ранецот на неговата малолетна внука, кој во тие моменти се наоѓал во рацете на Димишковски. Советникот бил уапсен откако турската полиција на аеродромот го привела на проверка и претрес поради неговото сомнително и нервозно однесување. Во моментов се води постапка против него пред турските судски органи, но со оглед на големото количество запленета дрога кај него, за очекување е Димишковски да се соочи со долгогодишна затворска казна. Како што дознаваме од извори во општината, и покрај тоа што локалните власти знаеле за случајот, го прикривале цели шест месеци, за дури во понеделникот да му го одземат советничкиот мандат. Според ...
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Литвос Ритас за која настапува мекедонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски претрпе нов пораз во Евролигата од Бешикташ (67:73). До третата четвртина имаше неизвесна кошарка, но во четвртата четвртина попуштија кошаркарите на Литвос и тоа беше клучно за новиот пораз. Најефикасен во тимот на Бешикташ беше Џерелс Куртис со 25 поени и 7 скока, Дамир Маркота 13 поени и Владимир Дашич 10 поени. Самарџиски одигра 20 минути и 14 секунди, период за кој имаше учинок од 7 поени и 5 скока.
сите 25 | | | веќе видена

Швајцарскиот ас Рожер Федерер славеше со 6-4, 7-6 над Давид Ферер во второто коло од групната фаза на завршниот АТП Мастерс турнир во Лондон. Швајцарецот во второто коло од групата „Б“ го совлада Шпанецот Давид Ферер со 2:0 за еден час и 49 минути игра. Со брејк во десетиот гејм, вториот рекет во светот го доби првиот сет со 6:4, а потоа во вториот беше подобар во тај-брејк во кој славеше со 7:5. Ова е 14 та победа за Рожер Федерер во исто толку дуели со шпанскиот тенисер.
сите 27 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Иван Тричковски ја погоди мрежата на Њукасл во ремито на домашен терен 2-2. Тричко беше стрелец на водечкиот гол на Бриж во 14 минута. Тој го одигра само првото полувреме и беше заменет во 46 минута од Тихите. Дуелот помеѓу Бриж и Нјукасл заврши нерешено 2-2, иако домашниот тим имаше предност од 2-0. Наполи пак го победи Днипро со резултат од 4-2 благодарение на четирите гола на Кавани.
сите 31 | | | веќе видена

Министерот Тодоров бара нови советници за комитетот за сложени анализи во министерството за здравство. Според критериумите на министерот, кандидатите треба да имаат коефицент на интелигенција поголем од 140 според рангирањето на МЕНСА, но и да имаат дипломирано само на прворангираниот универзитет според Шангајската листа, а тоа е скопскиот универзитет Кирил и Методиј. На Министерот му се потребни исклучиво екстра интелегентни луѓе затоа што ќе бидат ангажирани во комитетот за сложени анализи во Министерството за здравство. - Би имало дискриминација доколку се вработуваат, но овде се работи за комитет во кој членовите би биле од различни професии и кои ќе се среќаваат еднаш до два пати месечно. Идејата е да се искористат ултра интелигентни личности за да помогнат за прашања од областа на здравството, бидејќи тие лица различно размислуваат или пристапуваат на проблемите. – изјавил за Алфа ТВ министерот за здравство Никола Тодоров.
сите 95 | | | веќе видена

Вчера во времето од 19,30 до 23,30 часот во Прилеп на ул. „Александар Македонски“, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во куќата на С.Д., од каде одзел лап-топ компјутер, 3.500 евра и два акумулатори, причинувајќи материјална штета од околу 283.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 12 | | | веќе видена

Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје, до надлежното ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против С.А.(20) и З.А. (55) двајцата од Скопје, поради постоење на основано сомнение дека го сториле кривичното дело – “недозволено изработување држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. При реализацијата на случајот пронајдени се и одземени: автоматска пушка кал.7,62 мм, една рамка за автоматска пушка , еден тромблонски додаток за пушка, еден пиштол М- 57 кал.7,62 и 187 куршуми , еден сигнален пиштол и 50 куршуми кал. 9 мм за сигнален пиштол, како и еден пригушувач за истиот пиштол. Имено, по претходно добиено оперативно сознание дека двајцата недозволено поседуваат огнено оружје, Единицата за недозволена трговија превзеде соодветни мерки и активности за обезбедување на материјални докази. Притоа завчера (06.11.) беше извршен претрес во домовите на двајцата пријавени. Во домот на С.А. беа пронајдени: автоматска пушка кал.7,62мм, една рамка за автоматска пушка со шест куршуми , 68 куршуми ...
сите 8 | | | веќе видена

Вчера во 21,35 часот, во Скопје, на ул. „Шуто Оризари“, маскирано лице влегло во спортската обложувалница „Бет Поинт“ и со закана со пиштол извршило разбојништво над вработените одземајќи 67.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 11 | | | веќе видена

Македонецот Гоце Гиновски, кој во Италија е познат порно актер под алијасот „Карло Бос“ спасен од депортирање од страна на македонскиот конзулат во Венеција. - Јас мислев дека нема да ме препознаат а дечкиве веќе знаеле дека пристигнувам во 11:00 часот во Венеција, ме чекаа сите, од 11:00 до 17:00 часот. Фрчеа телефони на сите страни, зборувавме со македонската полиција да дозволат да ми издадат документи. Успеавме да ги средиме сите документи и сега можам како господин да се качам во авион за Македонија и да не бидам споведен од Италијанската полиција. Да живее македонскиот конзулат, да живее Македонија. Ова никогаш нема да го заборавам. Ви благодарам од срце, поздрав од Милано – екслузивно изјави за ФОРНЕТ Гоце Гиновски, кој во Италија е познат порно актер под алијасот „Карло Бос“.
сите 2 | | | веќе видена

Во рамки на билатералната соработка меѓу МВР и француската полиција предвидена за тековната 2012 година, во Центарот за обука на кадри од областа на безбедноста во Идризово се одржува обука насловена како “прифат и сослушување на деца жртви“, на која што присуствуваа инспектори од Секторот за малолетничка деликвенција при СВР Скопје. Обуката која започна на 06 овој месец а ќе трае до утре ја води францускиот експерт – обучувач од Центарот за обука на француската полиција г-дин Сирил Моно. Предвидено е по завршувањето на обуката на учесниците на на истата да им биде поделен и посебен Прирачник за сослушување на деца жртви изработен од француската дирекција за обуки при Националната полиција кој е преведен и на македонски јазик.
| | веќе видена

next