Десетмесечниот Јасмин Демировски починал од повреди здобиени од пожар кој избувнал во импровизирано живеалиште во близина на Гостивар. Во моментот на пожарот бебето било само, а мајката и другото дете биле излезени. Веднаш била повикана Брза помош, но лекарите констатирале само смрт. Истрагата е во тек.
| | веќе видена

На 02.04.2013 година, во 09,30 часот во Куманово на ул. „Борис Кидрич“, настанала вербална расправија помеѓу С.Х.(39) од Куманово, такси возач и П.М.(21) од Куманово, околу поместување на возило, во која П.М. со секира замавнал кон С.Х. ( откако истиот се заканил на П.М. дека ќе му ги испушти гумите од возилото), без да успее да го повреди. По ова, на местото пристигнале седум-осум лица, од кои едно физички го нападнало С.Х. во пределот на лицето, додека друго лице му го скршило стаклото од возилото, а С.Х. го стартувал возилото и наместо да тргне напред, се вратил назад и најверојатно удрил во едно од лицата, по што се упатил во полиција и го пријавил случајот. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена

Министерството за внатрешни работи ги заврши крим техничките вештачења на возилото на новинарот и сопственик на Фокус Никола Младенов. Во текот на денот се очекува МВР да го презентира извештајот пред истражниот судија. - Во однос на суштината и содржината на тоа што е утврдено во вештачењата, прашањата и одговорите ќе мора да ги упатите до истражниот судија кој е единствен надлежен во овој момент да ја води истрагата. Ние завршивме со крим-техничките вештачења и во текот на денов извештаите за кои добивме наредба да ги направиме ќе му бидат презентирани на самиот истражен судија. Потоа зависно од неговите согледувања и сите други информации со кои располага останува да процени кога, дали и во каква форма ќе ја информира јавноста за деталите на овој случај – вели министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.
сите 44 | | | веќе видена

Од полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово, последниве неколку дена, на различни места во Тетово, пронајден е контраверзен политички пропаганден материјал. Памфлетите, изработени во неколку верзии на македонски јазик, во негативен конктекст и со негативна конотација, најдиректно го дисквалификуваат и дискредитираат едниот од двајцата кандидати за градоначалник на општина Тетово, а навивачки го фалат, поддржуваат и им сугерираат на граѓаните да гласаат за другиот кандидат. Пронајдените памфлети се фотодокументирани и се работи на откривање на нивните изготвувачи и дистрибутери. Имајќи ги во предвид овие појави и настани , Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до граѓаните и до сите учесници во изборниот процес да се воздржат од вакви или слични постапки, односно провокации и да се однесуваат фер и демократски. Зашто, ваквиот вид провокации можат да ја нарушат општата изборна атмосфера и амбиент во Тетово и да предизвикаат несакни појави, со сериозни последици во севкупното тетовско ...
сите 4 | | | веќе видена

На 02.04.2013 година, во 14,15 часот, во ПС Куманово од страна на граѓанин телефонски било пријавено дека на локалниот пат с.Пчиња-Куманово, на м.в. „Менкова Колиба“, забележал непознато лице со прострелни рани на нозете. Излезено е на местото на настанот и е утврдено дека се работи за М.З.(27) од Куманово, која е пренесена во Медицински центар Куманово за укажување лекарска помош, но поради сериозноста на повредите е пренесена во Ургентен Центар Скопје. Од преземените мерки е дознаено дека околу 14,00 часот, во централното подрачје на Куманово, А.А.(37) ја пресретнал М.З. со која претходно бил во љубовна врска и насилно ја внел во неговото возило, по што ја однел на наведеното место каде по настаната вербална расправија, од пиштол испукал неколку куршуми кон М.З., нанесувајќи и повреди на двете потколеници. Извршен е увид на местото на настанот, подигнати се три проектили за вештачење, а се преземаат мерки за пронаоѓање на А.А. кој се наоѓа во бегство.
сите 2 | | | веќе видена

Андреј Жерновски продолжува неосновано да напаѓа за да го прикрие од јавноста својот криминал и непријавениот имот вреден милиони евра, реагираше ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Деновиве во јавноста се појавија информации за непријавен имот од страна на Андреј Жерновски, имот што го стекнал како невработено лице. Иако денес Антикорупциската комисија поведе постапка против Андреј Жерновски, тој и понатаму, со само за него логични обвинувања го напаѓа Владимир Тодоровиќ, сакајќи да го сврти вниманието на јавноста“, соопшти владејачката партија. Од таму побараа одговор од кандидатот за градоначалник од здружената опозиција „како тоа едно невработено лице успеало да се стекне со толку вреден имот и да ја понесе одговорноста врз сопствениот криминал“.
сите 61 | | | веќе видена

Mинистерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска, во придружба со кандидатот за градоначалник на Скопје Коце Трајановски и на општината Ѓорче Петров Сокол Митровски, ја посетија Полициската станица од општа надлежност, Ѓорче Петров. Сокол Митровски истакна дека дури после 50 години, општината Ѓорче Петров конечно ќе добие нова полициска станица. Тој посочи дека негова е идејата за изградба на новиот објект, која во периодот кој следува ќе биде реализирана. Изградбата на полициската станица ќе значи многу во функција на подобро извршување на секојдневните работни задачи на полицијата на подрачјето на Ѓорче Петров, истакна министерката Гордана Јанкулоска. Актуелниот градоначалник Коце Трајановски, истакна дека конечно се најде решение за дислокација на овие два клучни и значајни објекти од јавен интерес за општината Ѓорче Петров и за Скопје, и ќе се овозможи на тој простор да се направи она што е предвидено со ДУП-от. Имено, на местото на пунктот за противпожарна единица во Ѓорче Петров ќе биде ...
сите 12 | | | веќе видена

СДСМ не бира зборови за човекот кој некогаш го нарекуваше најдобар градоначалник и поранешен сопартиец. Имено, откако Стевчо Јакимовски му го заврте грбот на Бранко Црвенковски, тој постојано е на мета од страна на СДСМ. - Стевчо Јакимовски почна со продавање гаќи на пазар пред дваесет години, а заврши како милионер со замок на Водно, па сега му се реваншира на чуварот од општина Карпош, Ненад Куч, кој после двегодишна работа е избркан од работа само поради тоа што неговиот татко, кој е претседател на месен одбор на СДСМ во Козле, остана доследен на сопствените политички убедувања да работи за својата партија – обвини СДСМ. Стевчо Јакимовски попладнево реагираше на соопштението на СДСМ со кое го партијата го обвинува за реваншизам. - Уште еднаш кажуваме дека Ненад Куч не е избркан од работа, туку не му е продолжен договорот за работа. Тој подолго време се однесувал несовесно на работното место кое му е доверено и кое е исклучително одговорно што резултираше со тоа договорот за работа да не му се продолжи. ...
сите 32 | | | веќе видена

Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Одделот за недозволена трговија со дрога во содејство со Царинската Управа на Р. Македонија реализира случај на недозволена трговија со наркотична дрога – хероин, при што запленети се околу три килограми хероин, со што е пресечен меѓународен канал за недозволена трговија со хероин на релација од Р.Македонија до Р. Австија. На 02.04.2013 година по претходно добиено сознание за можен транспорт на хероин во 20,25 часот на граничен премин ,,Табановце“, на излез од Р. Македонија од страна на полициски службеници од ОНТД и службеници од Царинската Управа на Р.М, извршен е преглед и контрола на патници во автобус со македонски регистерски ознаки кој сообраќал на редовна автобуска линија од Струга преку Скопје до Виена. Од страна на Царинската Управа на Р.Македонија употребено е службено куче за откривање на наркотични дроги при што кај лицето М.Р. (40 ) од Струга, детектирано е присуство на наркотична дрога, по што кај истиот во пределот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Дождот кој наврна над 32 литри дожд на метар квадратен во охридскиот регион предизвикаа покачување на нивото на реките од сливот, кои на критичните места се излеаа од своите корита. Имено, нивото на Охридското Езеро се покачи на 694 метри надморска височина, што е 25 сантиметри над максимално дозволената висина. Високиот водостој веќе предизвика и први штети особено во првиот ред од станбените објекти каде веќе се регистрирани поплавувувања на подземни простории. Ако се знае фактот дека во неделата која ни претстои не очекуваат нови врнежи од дожд и неповолни временски услови, надлежните уште отсега ќе имаат полни раце работа.
сите 9 | | | веќе видена

Маскирано лице во обид да ја ограби продавницата е регистрирано на видео-снимка од безбедносната камера на продавница на “Рузвелтова”. Дали се работи за автентичност на снимката и ситуацијата не е баш потврдено. Исто така, дали станува збор за момент на храброст или паника, госпоѓата му пружи отпор по што напаѓачот кој сакаше да ја турне внатре во продавницата мораше да избега. Како што може да се забележи на снимката која ја објави порталот Фама, регистрирано е лице со пиштол кој го вперил во продавачката. Сепак, продавачката храбро му се спротивстави и на крајот маскираниот разбојник се оддалечи без да ja ограби продавницата.
сите 7 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-Народна партија денеска јавно побара независна меѓународна истрага за да се открие причината за трагичната сообраќајна несреќа, во која загина сопственикот на „Фокус, Никола Младенов. - Под итно да се овозможи меѓународна независна истрага, со што би се расчистиле сите сомнежи и би се стопирале сите шпекулативни верзии за трагичната смрт на Никола Младенов. Не е дозволиво кон целата македонска јавност и не е човечки кон семејството на Младенов , се уште и по 7 дена од неговата смрт, надлежните органи за спроведување на истрагата да молчат или да даваат оскудни информации. По што во јавноста се подгреваат разни произволни верзии и шпекулации околу овој случај – велат од ВМРО-НП. ВМРО – НП, ценејќи го моментот во кој е случена несреќата и од почит кон новинарот Младенов, смета дека само со независна меѓународна екпертиза вистината за трагедијата ќе излезе на виделина и ќе биде прифатлива за сите. Со секаква друга постапка во овој момент смртта на бардот на македонското новинарство и еден ...
сите 3 | | | веќе видена

„Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници ја поздравува одлуката на д-р Срѓан Керим за целосно повлекување на тужбата за клевета поднесена против весникот „Фокус“ чиј што основач Никола Младенов трагично загина минатата недела. Сметаме дека станува збор за потег што заслужува секоја почит – велат од ССНМ. Тужбата против “Фокус” беше поднесена поради објавен текст во кој беа пренесени извадоци од српскиот интернет портал Е-новина, на за продажбата на компанијата МПМ. Имено, од ССНМ апелираат до сите кои имаат поднесено тужби за клевета против весникот, уредникот или новинарите на Фокус да го следат примерот на д-р Керим и да ги повлечат обвинувањата во интерес на слободата на печатот. Тужбите, без оглед на нивниот исход, претставуваат исцрпување на медиумот и новинарите и притисок врз слободната и критична мисла која е суштинска карактеристика на професионалното новинарство како столб на демократијата на едно општество – велат од Синдикатот.
| | веќе видена

Голманот на турскиот прволигаш Бурса, Харун Текин физички се пресмета со еден од навивачите на домашниот клуб Касимпаша. Имено, тимот на Текин, Бурсаспор загуби со резултат 2-0, а вториот гол голманот го прими во 90-та минута. Текин видно изнервиран од поразот, гневот го истури врз хулиганот кој истча на теренот. Физичката пресметка помеѓу хулиганот и Текин мораше да биде прекината од обезбедувањето на самиот стадион.
сите 7 | | | веќе видена

Кели Брук секојдневно ги почестува фановите на социјалните мрежи со секси фотки, а викендот им го разубави со интимна фотка од себе и својот дечко Дени Сипријанија. Кели Брук во интервју за списанието „Ју“ открива дека таа се уште е целата природна. - Навистина верувам дека убавината доаѓа од внатре. Ако сте среќни и задоволни со себе, тогаш не само што ќе изгледа подобро, туку ќе бидете и подобар партнер и пријател. Претпазлива сум за пораката која ја испрќам на другите. Целосно сум природна – без надградба во косата или нешто слично – вели таа.
сите 2 | | | веќе видена

Екс тренерот на Свиндон, Паоло ди Канио од вчера е назначен за нов менаџер на премиерлигашот Сандерленд. Ди Канио, кој во февруари ја напушти клупата на Свиндон поради несогласување со управата, има за мисија да ги спаси „црните мачки“ од испаѓање во Чемпионшип. Сандерленд моментно е само бод над опасната зона. Италијанецот потпиша договор на две и пол години, а своето деби на клупата ќе го има во следната недела на Стемфорд Бриџ против Челзи.
сите 5 | | | веќе видена

Италијанскиот стручњак Карло Анчелоти останува на клупата на Пари Сен Жермен и следната година и покрај шпекулациите за негово заминување од тренерската позиција на моменталниот лидер во Лига 1. - Анчелоти е под договор уште една сезона. Во моментов сме први на табелата со седум бодови предност во однос на Марсеј, а се пласиравме во четвртфиналето во Лигата на шампиони и во Купот на Франција. Анчелоти заврши одлична работа – рекол претседателот на Пари Сен Жермен, Насер ал Келаифи Првиот човек на ПСЖ нагласил дека клубот сака да ја продолжи соработката со Анчелоти, но и со Дејвид Бекам чиј договор истекува во јуни.
сите 11 | | | веќе видена

По победата на Мастерс турнирот во Мајами, Британецот Енди Мареј се најде на втората позиција на најновата АТП листа. Мареј сега има 8750 поени, односно 80 повеќе од третопласираниот Роже Федерер, додека прв и понатаму е Србинот Новак Ѓоковиќ. На четвртото место е Давид Ферер. Кај жените, Серена Вилијамс ја зголеми предноста во однос на конкурентките и го предводи врвот на ВТА листата со 11.115 поени. На втората позиција и понатаму е Русинката Марија Шарапова, а следуваат Викторија Азаренка, Агњешка Радванска, На Ли, Анџелика Кербер, Сара Ерани, Петра Квитова, Саманта Стосур и Каролин Возниацки.
сите 5 | | | веќе видена

Женскиот ракометн клуб Вардар поради поребите во ДримТимот се засили со Клодин Менди која со Вардар потпиша едногодишен договор. 23-годишната француска ракометарка е еден од најдобрите бекови во Европа. Пред да замине во редовите на црногорскиот првак, Менди три сезони го носеше дресот на Авр (2007-2010), а потоа две сезони настапуваше за Мец (2010-2012). Со репрезентацијата успеа да го освои сребрениот медал на СП 2009 во Кина и на СП 2011 во Бразил.
сите 4 | | | веќе видена

Челзи го совлада Манчестер Јунајтед во реваншот од четвртфиналето од ФА Купот со прекрасниот гол на Бемба Ба и се пласираше во полуфинале. Само четири минути по почетокот на вториот дел, Демба Ба одлично искористи една уфрлена топка на Хуан Мата и мајсторски го матираше Давид Де Геа. Со оваа победа Челзи обезбеди пласман во следната рунда каде ќе игра против Манчестер Сити. Инаку, Јунајтед овој меч го одигра без Вејн Руни кој поради повреда го пропушти мечот, додека Робин ван Перси во игра влезе во второто полувреме, заедно со Рајан Гигс.
сите 5 | | | веќе видена

next