МК Фондови

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на седницата што се одржала на 15 октомври, 2012 година трајно и ја одзема дозволата за вршење на услуги со хартии од вредност на брокерската куќа “Битола Брокер” АД Битола , поради донесена одлука за престанок со работа на брокерската куќа од страна на Собранието на акционери. Истовремено, со трајното одземање на дозволата за работа на “Битола Брокер” АД Битола се исполнуваат условите за отворање на ликвидација на брокерската куќа, за што Комисијата ќе поведе постапка пред надлежниот суд. Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија согласно Законот за хартии од вредност ќе ги задолжи ”Македонската берза” АД Скопје и ”Централниот депозитар за хартии од вредност” АД Скопје веднаш по приемот на решението од КХВ трајно да ја исклучат од членство брокерската куќа “Битола Брокер” АД Битола. Со згаснувањето на “Битола Брокер” АД Битола, на македонскиот пазар на хартии од вредност работат вкупно 11 брокерски куќи и 6 овластени банки за ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонија, според Глобалниот часовник на јавен долг на угледниот магазин “Економист“, годинава ќе ја заокружи со долг во висина од 27 отсто од БДП. Иако 2012 година поминува во знакот на кризата, задолженоста на земјава е пониска во споредба со годините кога никој не очекуваше дека светот ќе биде потресен од глобална рецесија. Навраќајќи се’ една деценија наназад, на пример, во 2002 година јавниот долг на Македонија изнесувал 44,3 отсто од вкупното македонско производство во таа година. Веќе од следната година се забележува “топење на јавниот долг“. На пример, во 2005 година тој процент бил 37,7, следната 2006- 33,4 отсто, а драстична намалување има во 2007, кога тој е 25,8 отсто. Во 2008 година земјава беше вистински пример за регионот со јавен долг “тежок“ само 21,5 отсто. Хипотекарната криза во САД во 2009 година, која со брзина на светлината се прошири низ целиот свет, беше една од причините владите да го “билдаат“ долгот. Македонија во тој период беше во “безбедната зона“ на релативно ниско ...
сите 3 | | | веќе видена

Министрите за финансии од земјите членки на евро-зоната, на денешниот состанок во Луксмебург, и официјално ќе го стартуваат Европскиот механизам за стабилност, кој ќе располага со сума од 500 милијарди евра до 2014-та година. Фондот ќе биде користен за позајмици на државите кои имаат финансиски проблеми, во замена за стриктни фискални и структурни реформи. Постојат страхувања дека сумата од 500 милиони евра нема да биде доволна за спас на евро-зоната.
сите 10 | | | веќе видена

Дизелот и Еуросупер БС-од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар. Цената на Еуросупер БС-95 останува непроменета. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 84,50 денари за литар, на Еуродизелот 71,50 денари, на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 60,00 денари. Се намалува и цената на мазутот и ќе изнесува 43,4 денари за килограм. Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 110,7 долари за барел и е за 2,46 отсто пониска од просечната цена на сурова нафта (113,552 $/барел) по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 47,5 денари за долар и е за 0,3 отсто повисок од курсот на доларот (47,4129 ден/$) по кој беа формирани цените
сите 16 | | | веќе видена

Градежен Институт Македонија ќе го презема Карпош Скопје Во денешен дневен весник акционерското друштво Градежен Институт Македонија, согласно член 15 од законот за преземање акционерски друштва, ја објави својата намера да даде јавна понуда за откуп до сите иматели на обични акции на акционерското друштво Карпош Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

Од ГД Гранит АД Скопје известија дека потпишале нов договор со Агенцијата за државни патишта. Предмет на договорот е Изградба на Магистралниот пат А-4 ( М-6 ) Штип - Струмица. Вредноста на договорот изнесува 188.807.618 МКД (3,07 милиони евра) со вклучен ДДВ и рок на изведување 3 месеци.
сите 5 | | | веќе видена

Фармацевтската компанија „Бионика Фармацеутикалс“ денеска во Скопје ја пушти во функција новата производствена линија за фармацевтски производи. Пуштањето во употреба на новата производствена линија го означија премиерот Никола Груевски и извршниот директор на германската компанија МЕРК, Маркус Рауер. Премиерот Груевски во обраќањето пред присутните рече дека новиот погон за производство на фармацевтски производи претставува инвестиција вредна околу шест милиони евра. - Драго ми е што оваа инвестиција има и втора фаза во која ќе се инвестираат дополнителни четири милиони евра со што ќе се заокружи целосниот инвестициски циклус од 10 милиони евра, што е одличен предизвик за секоја фирма која работи во фармацевтско-хемиската индустрија, истакна Груевски. Нагласи дека овој голем деловен потфат е резултат на динамичниот развоен пат на две приватни компании од Македонија и Србија, „Варус“ и „Новос“. За Владата, посочи премиерот, е значаен секој инвеститор, како домашен, така и странски. - Секоја компанија ...
сите 8 | | | веќе видена

Позитивните показатели за состојбата во која се наоѓа американската економија им дадоа поттик на берзите и го намалија негативното влијание предизвикано од должничката криза во еврозоната и од забавениот глобален раст. Според најновите податоци, индексот на потрошувачката доверба во САД во септември пораснал на 70,3 поени од августовските 61,3, што е негово највисоко ниво од февруари годинава. Ваквото ниво на овој индекс е повиско од предвидувањата на експертирте, кои очекуваа поскромен раст. Покрај ова, друг позитивен показател е и индексот кој покажува продолжување на растот на цените на недвижностите во САД. Овие „добри вести“ од САД резултираа со раст на вредноста на индексите на берзите. Така, индексот на Лондонската берза ФТСЕ 100 порасна за 0,4% на 5.859,71 поени, франкфуртскиот ДАКС за 0,2% на 7.425,11, а парискиот ЦАЦ-40 за 0,5% на 3.513,81 индексни поени. Со ваквиот раст на берзанските индекси е стваен крај на повеќедневниот континуиран пад на вредноста на акциите на европските берзи, ...
сите 2 | | | веќе видена

Во финална фаза се подготовките за приклучување на Македонија кон гасоводот „Јужен поток“ чија изградба треба да почне на крајот на годинава, а да заврши до крајот на 2015. По потпишувањето на договорот меѓу македонската и руската страна ќе се знае од каде ќе биде одвоен крак кон Македонија. Раководителот на претставништвото на Газпром во Македонија, Сергеј Икоников на денешната средба со новинарите во Скопје информираше дека сите технички прашања веќе се разработени и оти има неколку можности за да се пушти крак кон Македонија. Според него, најдобро би било да има влез од две или три точки, односно од постоечката точка преку Бугарија и дополнително од север или југ. - Се планира мрежа на гасификација низ цела Македонија и сигурно тоа ќе биде точка што ќе биде одобрена по барање и од македонската страна, рече Икоников. Од компанијата се надеваат дека до 2030 година потрошувачката на гас во Македонија ќе изнесува 2,5 милјарди кубни метри годишно, но тоа ќе зависи од имплементацијата на македонската ...
сите 12 | | | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика Индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2012 година, во однос на јули 2011 година, изнесува 99.8. За истиот период индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јули 2012 година, во однос на јули 2011 година, изнесува 99.8. Ваквото намалување се должи, пред сé, на намалувањето на просечната месечна исплатена нето- плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (8.0%), Административни и помошни услужни дејности (7.3%) и Други услужни дејности (3.2%). Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (4.8%), Преработувачка индустрија (2.7%) и Стручни, научни и технички дејности (2.6%). Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2012, изнесува 20.781 денари . Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен за ...
сите 7 | | | веќе видена

Вредноста на акциите на американскиот веб гигант Гугл во понеделникот достигна рекорд, завршувајќи го тргувањето на берзата во Њујорк на 749,38 долари. На овој начин, Гугл всушност го надмина претходниот рекорд, постигнат на 7 ноември 2007 година, кога вредноста на неговата акција достигна 747, 24 долари, по што следеше пад заради финансиската криза, така што во 2009 година вредноста на акцијата во еден период беше дури под 300 долари. Гугл пред се профитира од проценката на американската банка „Ситигруп“, според која вредноста на неговата акција може во голема мера да се зголеми во следните 12 месеци. Аналитичарот на оваа банка, Марк Махани, меѓу причините за ваквиот очекуван раст ги наведе веќе јасното отстранување на загриженоста поврзана со групацијата Гугл, а која се однесуваше на Моторола, користењето на неговиот пребарувач во мобилните апарати или кај неговиот конкурент Фејсбук.
сите 3 | | | веќе видена

Грција ќе остане во „серумскиот систем“ на државите од ЕУ и по 2014 година, пишува германскиот весник „Зидојче цајтунг“, кој смета дека на Грција ќе и бидат потребни уште 30 милијарди евра и дополнителни две години за да ги постигне буџетските цели. Весникот, цитирајќи дипломатски извори од ЕУ, тврди дека Грција нема да може да го финансира својот буџет без надворешна помош. Исто така, сомнително е и дали Грција ќе успее целосно да се врати до 2020 година на меѓународните пазари за да го рефинансира долгот. Атина има потреба речиси од уште две години за да застане на нозе, сметаат европските дипломати и претставници на централни банки, кои ги проценуваат кредитните потреби на Грција на уште 30 милијарди евра.
сите 3 | | | веќе видена

од 1 јануари следната година во втората фаза од либерализацијата на пазарот со електрична енергија, согласно Законот за енергетика и подзаконските акти и Правилата за пазар на електрична енергија, над 140 индустриски потрошувачи се стекнуваат со статусот квалификуван потрошувач. Како што соопштуваат од Стопанската комора на Македонија, новите квалификувани потрошувачи се стекнуваат со право да набавуваат електрична енергија преку слободен пазар и да бидат член на балансна група на потрошувачи преку која ќе биде решен проблемот на балансирање на нивната потрошувачка. Можноста која новите квалификувани потрошувачи ја добиваат од почетокот на 2013 година, односно да набавуваат електрична енергија на слободен пазар и да се балансираат преку балансна група, овозможува намалување на вкупниот трошок за електрична енергија без или со минимални инвестиции, велат од таму. Согласно Законот за енергетика, МЕПСО на својата официјална интернет страница го објави списокот фирми кои од 1 јануари 2013 година се ...
сите 9 | | | веќе видена

Словенците не ја исклучуваат можноста од банкрот на нивната држава, иако добар дел веруваат дека од сегашната економска криза ќе се зивлечат со соптсвени сили и без меѓународна помош, покажува најново-спроведената анкетата во земјата. На прашање дали мислат дека навистина Словенија би можела да банкротира, 57 испитаници одговориле потврдно, 38 негативно, додека останатите не се определиле. На прашањето како гледаат на изјавите на високите политичари дека Словенија се приближува до „грчкото сценарио", 35% сметат дека се работи за „реалност", 32% дека е „политизирање", а 26% дека се работи за „застрашување" на луѓето за да ги прифатат мерките за штедење. Како што покажува анкетата, 53% од Словенците се согласуваат со намерата на владата да го смали бројот на вработени во јавната администрација, а 40% е против. Дека Словенија е способна сама да излезе од финансиската криза сметаат 47% од испитаниците, а 42% мислат дека е подобро да се бара помош од Брисел, покажува анкетата спроведена кон крајот на ...
| | веќе видена

Српскиот дневен весник „Блиц“ во денешното издание објавува текст во кој на своите читатели им го препорачува Охрид како хит-туристичка дестинација, место за краток одмор од секојдневните работни обврски. Во текстот насловен „Посетете го македонскиот Свети Стефан“, Охрид е наречен „бисерот на Македонија и на Балканот“, град со историја, бројни манастири, колевка на православната духовност. Според весникот, српските туристи се повеќе му се враќаат на Охрид како мошне популарна дестинација, а на оние што никогаш не биле тука им препорачува дека токму сега е вистинското време за посета. За оние што биле во Охрид, весникот пишува дека сега е идеално време повторно да отидат, да се потсетат на убавите мигови минати таму, да доживеат нови незаборавни сеќавања. Преку весникот за ноември се нудат и двоедневни аранжмани за Охрид со вклучен автобуски превоз, со внимателно одбрани сместувачки капацитети, погодни за сечиј вкус и џеб. Неодамна за Охрид како атрактивна туристичка понуда пишуваше и српскиот весник ...
сите 5 | | | веќе видена

Владата сериозно размислува во насока на подобрување на системот на враќање на данокот на додадена вредност и во скоро време ќе излезе со дополнителни информации - најави денеска вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски Одговарајќи на прашањето во врска со последните барања на Стопанската комора, Пешевски рече дека Владата постојано излегува со предлози што доаѓаат од бизнис-заедницата и оти секогаш се разгледуваат внимателно и во моментот кога ќе се процени дека може да се прифати, тоа се прави. Стопанската комора иницира преземање на обврските по основа на враќање на ДДВ од страна на банките, за издавање некаква обврзница што ќе го ублажи тој проблем.
сите 3 | | | веќе видена

Споредбената анализа покажува дека, од земјите во регионот Хрватска има значајно полош резултат со пад на БДП во второ тримесечие од 2,1%, во Словенија падот е 2,2%, а српската економија паднала приближно колку и македонската или 0,6%. Од европските земји полош поминале и Унгарија со негативна стапка на раст во второто тримесечие од 1%, Чешка 1,2% и Белгија 0,4%. Резултатите се уште полоши во европските земји кои тешко успеваат да ја совладаат кризата. Кипар има пад на БДП од 2,4 %, Италија 2,5% а во Шпанија падот е 1,3%. Лошо поминала и Португалија со пад на БДП од 3,3%, додека убедлив лидер е Грција со пад на економијата во вториот квартал од 6,3%. Во истиот период негативни стапки на раст има и во Швајцарија, Велика Британија и Холандија, додека германската економија забележала раст на БДП од 1%.
сите 2 | | | веќе видена

Европската комисија соопшти дека покренала официјална процедура со цел истрага дали рускиот производител и снабдувач со природен гас, Газпром, ја злоупотребил доминантната позиција на пазарот на гас во централна и источна Европа. Во Газпром само кусо ја прокоментираа најавата на ЕК: „Нека вршат истрага“. Европската комисија сака да истражи дали Газпром ограничува слободен проток на гас меѓу државите членки на ЕУ, спречува диверсификација со снабдувањето и има неоправдано високи цени „врзувајќи“ ја цената на гасот за цената на горивата. Покренувањето на таа процедура не прејудицира исход од истрагата, тоа само значи дека ЕК тоа прашање ќе го третира како приоритетно, се вели во соопштение на ЕК. Комисијата е загрижена дека Газпром „можеби злоупотребува своја доминантна позиција на пазарот на гас во држави од централна и источна Европа“ и со тоа го криши членот 102 од Договорот за функционирање на ЕУ. ЕК го извести Газпром за својата истрага за чие завршување не постои со закон предвиден рок. Неименуван ...
сите 4 | | | веќе видена

До крајот на месецов ќе бидат објавени тендерите за продажба на загубарите ОХИС, Тутунски комбинат Прилеп и Еурокомпозит Прилеп, додека јавниот повик за продажба на ЕМО Охрид ќе биде објавен подоцна. Ова го најави министерот за економија Ваљон Сарачини во одговор на новинарско прашање пред почетокот на денешната презентација на Програмата за конкурентност и иновации - ЦИП на Европската унија и начинот за аплицирање за добивање средства пред членките на Стопанската комора на северозападна Македонија. - На тендерот за продажба на ОХИС остануваат истите критериуми и не е сменет моделот. Потребно е само следната недела на седница на Владата да се пројдат процедурите околу објава на новиот тендер и официјално да добиеме одобрени за да објавиме јавен повик, прецизира Сарачини нагласувајќи дека веќе се завршени сите неопходни процедури во Министерството за економија и во ПИОМ.
сите 14 | | | веќе видена

Од Грција се изнесени милијарди долари од перење пари, корупција и затајување даноци, смета американската невладина органзиација Глобал фајненшал интегрити (Global Financial Integrity). Во интервју за Шпигел, директорот на организацијата Рејмонт Бејкер посочува дека во периодот 2003 - 2011 година од државата се изнесени 261 милијарда долари. - Тоа се огромни загуби за толку мала економија, изјави Бејкер. Според податоци на организацијата, во 2010 година во Грција се внесени илегално 90 милијарда долари. Во минатата година сумата е 109 милијарди долари. Бејкер вели дека причина е што компаниите и приватници тешко добиваат заеми во период на рецесија. Тие се принудени да користат пари од незаконска дејност за да ги покријат „дупките“. - Податоците покажуваат дека грчката Влада не контролира незаконски приливи на пари. Пред кризата Грција имаше втора најголема сива економија во светот меѓу државите (25) членки на Организацијата за економска соработка и развој. Само Мексико беше во полоша состојба, изјави ...
| | веќе видена

next