И оваа недела не ги пропуштајте единствените „Фчерашни новости“, од кои во 10 епизода од 4 сезона последни ќе дознаете: – Ексклузивно: Граѓаните се подготвуваат за загадувањето – Фчерашни на терен: Како помина прославата на една навивачка група – Државата во тешки маки по зголемувањето на даноците „Фчерашни новости“ – недела, 19:30 часот на Канал 5 телевизија и во живо на „Фејсбук“.
сите 11 | | | веќе видена

Шармантниот водител и актер Тарик Филиповиќ во недела еден на еден со Жарко Димитриоски. Во новата епизода од сезона 10 на „Еден на Еден“, Филиповиќ зборува за неговата неколкудецениска работа како актер, „Милионер“, квизовите, новата серија… Тој открива за тоа дека досега три пати имал улога на хомосексуалец, па за тоа дури и му замериле. Филиповиќ зборува и за новата претстава во која го игра легендарниот Мирослав Блажевиќ и за тоа како Чиро реагирал кога го гледал ликот. Гледајте „Еден на Еден“ во недела од 18:30 на Канал 5.
сите 7 | | | веќе видена

Маркијан, љубов моја. Да знаев дека ти ќе бидеш причина за да научам како и невозможното станува возможно и дека целите кои ги поставувам се градење на поубаво утре за многу деца, ќе си измислев дете како тебе… Македонската пејачка Ребека Јанковска Ристески пред некој ден го прослави 12. роденден на својот син Маркијан. По тој повод таа сподели емотивен статус на „Фесјбук“ со кој го честиташе роденденот на својот син. „Маркијан, љубов моја. Да знаев дека ти ќе бидеш причина за да научам како и невозможното станува возможно и дека целите кои ги поставувам се градење на поубаво утре за многу деца, ќе си измислев дете како тебе. Моето се си ти, но и сите ближни луѓе околу тебе и Бог ни дал се за да се радуваме и да го менуваме овој свет кон подобро. Ти благодарам за љубовта и секојдневното твое. Мамичка те сака. Среќен 12ти роденден херој мој“, напиша Ребека на својот „Фејсбук“.Да те немав, ќе те измислев„
сите 3 | | | веќе видена

Во СЦ „Борис Трајковски” изминатиот период беа реновирани сите соблекувални, но најинтересен новитет е што за првпат салата добива и Вип соблекувална, односно просторија каде што светските и регионални музички ѕвезди ќе можат да се опуштат пред и по концертите. Први музичари кои беа гости во Вип соблекувалната се 2 Chellos, а во наредниот период таму ќе се опуштаат Здраво Чолиќ, Ерос Рамацоти, Лени Кравиц, Лепа Брена и многу други музички ѕвезди кои ќе настапат во Вип Арена „Борис Трајковски”. Вип соблекувалната е градена по светски стандарди и се состои од една поголема просторија , каде што има фрижидер, телевизор и простор за седење, тоалет и неколку туш кабини. На Балканот, единствена Вип соба од ваков тип има само во белградска Арена.
сите 12 | | | веќе видена

Извадете точаците, стари и нови! Време е за Скопје на точак Замислете град со стотици илјади точаци. Тоа било Скопје во 60-те години кога немало место каде да го паркираш својот велосипед. Стари и нови, од пони до партизан велосипеди, мали и големи, сите вртеле педала низ улиците во градот покажувајќи дека животот може да тлее во здрава средина, без издувни гасови, стигнувајќи на работа, дома, во школо, на факултет, на средба, секаде со велосипед. Време е да се врати духот на минатото и да им се покаже на сите граѓани на Скопје дека градот може да живее на велосипед. Сојуз на спортови на Скопје под покровителство на Град Скопје во недела, 11.11.2018, во 11.00 часот, го организира велосипедскиот караван Скопје на точак со партнерите Бајк центар и Пробајк Скопје. Секој е поканет да се пријави и да дознае повеќе за оваа иницијатива на http://www.sportskopje.mk/skopjenatocak. Тука може да најдете информации и за наградите во склоп на лотаријата која ќе се одржи по самиот круг низ градот. Учеството е бесплатно и ...
сите 57 | | | веќе видена

Третата самостојна изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска, насловена „Хексагон„ ќе биде отворена на 10 ноември, со почеток во 19 часот, галерија Eville Soe во Софија (ул.Пиротска 45). „Хексагон„ е новиот инспиративен предизвик на Јованка Јанкоска, филигрански осмислен и на оваа третата самостојна и прва меѓународна изложба. Со сребрената жица како медиум Јанкоска ги синтетизира традиционалните и модерни креативни тенденции така што хексагонот, што е во основата на формата, низ оплеменување со филигранот во техниката и методите на создавањето, добиваат универзални уметнички димензии. Накитот создаден со уникатна и впечатлива естетика, како оригинално, единствено надополнување на убавината на жената, едновремено е и впечатлив изложбен експонат на Хексагон. Изложбата традиционално е со продажен карактер и ќе трае до 09 декември.
сите 24 | | | веќе видена

Македонската компанија за развој на продукти од ИТ секторот Интертек која работи на глобалниот пазар оваа година повторно е дел од Macedonia 2025. Сопственикот на компанијата Димитар Силјановски кој минатата година беше гостин панелист на самитот и говореше за Македонија како како центар за паметни индустрии, оваа година ќе биде дел од жири комисијата за стартап бизниси на балканско ниво која е во организација на CANSEE (Канадско-српска бизнис асоцијација), Macedonia2025 и Restart (Босна и Херцеговина) за финансиска поддршка од Фондот за Западен Балкан. Оваа програма започна во Белград, како прв дел од трите, на која се разгледуваа идеите за бинзис. Следната фаза се одржа во Сараево во месец Август, а денеска заврши во Скопје каде беше и последната трета фаза. Според Димитар Силјановски на овој самит биле презентирани навистина голем број на идеи кои се за почит. “Драго ми е што имав можност да бидам дел од самитот Macedonia 2025 како дел од жири комисијата на старта ап бизниси. Имав можност да видам одлични ...
сите 20 | | | веќе видена

Денеска и утре во вашиот омилен Скопје Сити Мол по втор пат ќе се одржи манифестацијата „Во светот на Физиката“ која ќе опфати натпревари, експерименти, работилници, предавања и изложби за сите генерации. Овој настан е во организација на Друштвото на физичарите на Република Македонија, и „Скопје Сити Мол“, и е продолжение на Месец на Науката, настан кој се одржа во 2016. Во рамки на настанот ќе се одржи и 42. школа „Млади физичари“ на која учениците ќе се натпреваруваат во изработки, демонстрации и експерименти. “Овие два дена ќе бидат организирани креативни детски работилници каде најмалите ќе може на сосема поинаков начин да се запознаат со природните закони на науката. Како дел од месецот на науката ќе можат да се проследат и предавања на разни теми од сите научни области од научници од Македонија како и од гостите од странство. Покрај овие активности, низ „Скопје Сити мол“ ќе има и разни поставки на кои ќе бидат презентирани технички помагала и апарати, како и материјалите за работа на овие научни ...
сите 4 | | | веќе видена

Да се биде успешен не значи да се остваруваат најголемите профити или да се заработуваат големи пари. Тоа е само еден дел од успехот. Да се биде успешен треба да се биде кредибилен пред се, да се биде мотив во општеството, да се вложува во заедницата и да се вложува во личен развој. Од оваа година за прв пат Македонија ќе добие избор за Мажи на годината. Избор кој има за цел да ја препознае вистинската вредност на успешните мажи. Настанот кој е во организација на Фрајдеј и МОМЕНТУМ има за цел да прерасне во традиција. Според Александар Манев, сопственикот на економскиот портал Фактор и дел од жири комисијата за избор на Мажи на годината, во Македонија има доста успешни мажи. “Во Македонија имаме доста успешни мажи од еконoмска гледна точка, како сопственици на компании, менаџери на одредени институции кои знаат да се носат со своите предизвици. Да бидам искрен имам чувство дека немаме критична маса за одредени општествени работи и личниот развој на тоа поле како да го запоставуваме. Да се биде успешен не ...
сите 5 | | | веќе видена

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а потоа и концерт на Нога Ерез од Израел – прв настан од музичката програма. Фестивалот продолжува денеска со два филма од гала-програмата во „Милениум“ – „Остров на кучиња“ во режија на Вес Андерсон од 20 часот и „Белата врана“ режиран од Ралф Фајнс од 22 часот. Во кино „Фросина“ се два фила од натпреварувачката програма на балкански филм СинеБалкан – турскиот „Арада“ (19.00) и филмот „Брак“ (21.20) – копродукција на Косово и Албанија, пред кој ќе биде прикажан краткиот филм „Магнолија“ на Ана Опачиќ. Ќе има и два филма од програмата Специјални проекции со почеток во 17 часот – „Хотел Југославија“ во „Фросина“ и „Хотел Гагарин“ во Џебното кино на МКЦ, каде што од 20 и од 22 часот ќе бидат прикажани и филмовите „Младешка осаменост“ на Клер Симов и музичкиот „Бети: велат дека сум поинаква“ во режија на Филип Кокс. ...
сите 40 | | | веќе видена

На сцената на Македонската опера и балет повторно ќе биде поставен балетскиот спектакл „Клеопатра“, кој ќе се игра на 14.11.2018 и 17.11.2018 со почеток од 20 часот. „Клеопатра“ на реномираниот кореограф Василиј Медведев е грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет. Македонската публика ќе има уникатна можност да го проследи балетот кој сеуште не е поставен во друг театар во светот, да помине незаборавна вечер во магичниот свет на Римската Империја и танците на антички Египет. За „Клеопатра“,специјално компонираната музика е на авторката Нерија Голдберг од Литванија, сценограф / костимограф: Павол Јураш од Словачка, а либретото е на Јана Темиз од Турција. Во главните улоги настапуваат првенците: Клеопатра: Александра Мијалкова Цезар: Васил Чичијашвили (Грузија) Марк Антони: Бобан Ковачевски Октавија: Марија Кичевска Шокаровска Змија: Мими Поп Алексова Атанасовска Солисти, балетскиот ансамбл, оркестарот и хорот на МОБ. Диригент е Бисера Чадловска.
сите 24 | | | веќе видена

После една недела младата девојка која се водеше за исчезната се вратила дома… Петнаесетгодишната Викторија Настевска од селото Суводол се вратила дома, соопшти полицијата. Мајката на девојчето вчера во полициската станица пријавила дека таа е на безбедно. Родителите една недела ја бараа Викторија, а јавноста споделуваше фотографии, по веста дека таа последен пат била видена минатиот петок пред средното медицинско училиште во Битола каде што учи.
сите 27 | | | веќе видена

После три неуспешни бракови, глумицата Деми Мур, наводно, е во интимна врска со стилистката од Белград и заедно одгледуваат девојче. Деми Мур (55) веќе две години е во љубовна врска со позната стилистка од Белград, тврдат американските таблоиди. Славната актерка неколкупати е видена во друштво на српската стилистка Маша Манџука (43), а според некои извори тие веќе делат ист покрив и заеднички се грижат за двегодишната ќерка на Маша. Српските медиуми во август минатата година пишуваа дека холивудската актерка и Маша во друштво на уште неколку пријатели посетиле познат сплав во Белград и одлично се забавувале до доцна во ноќта. Оваа информација тогаш ја потврдил и еден од музичарите кои ги забавувале гостите. После три неуспешни бракови, глумицата Деми Мур, наводно, е во интимна врска со стилистката од Белград и заедно одгледуваат девојче. Наводно, врската почнала пред три години, но има фотогарфии на кои се Деми и Маша од 2014. година. „Кога се сами тие две се многу интимни. Се држат за раце,а Деми е како ...
сите 6 | | | веќе видена

Викторија Настевска (15) од село Суводол, демирхисарско исчезна пред шест дена, а нејзините родители бараат помош за да се пронајде. Последен пат е видена во петокот во 13:30 часот пред средното медицинско училиште во Битола каде што учи и од тој момент и се губи секаква трага. Веќе шест дена се трага по 15-годишната Викторија Настевска од село Суводол, Демирхисарско, која е исчезната во петокот. „Барем гласот да и го чуевме, но и тоа не можеме, бидејќи Вики дента намерно или не својот телефон го оставила дома. Беше одлична ученичка, секогаш на време си доѓаше по часовите дома, никогаш се немаше случено да задоцни, а колку што знам немаше ни дечко“, изјавил таткото на Викторија за „Вечерпрес“ и уште еднаш замолил за помош во потрагата. Родителите ги замолуваат сите кои имаат некакви информации да ги контактираат на 078 425 497 или 075 410 664.
сите 23 | | | веќе видена

Ретроградна Венера овој петок се сретнува со Марс во тригонот. Управувано од енергијата на Јупитер, ќе бидете расположени и отворени за љубов, особено со луѓето од твоето минато. Ќе се разбудат некои спомени и можности за обновување на контактот, затоа уживајте во енергијата на Јупитер ако сте осамени и ви треба друштво. Исполнети со елан ќе ве инспирира да патувате, особено на оддалечените дестинации, па дури и ако немате средства за тоа, ќе најдете алтернатива.Налетот на огромна добра енергија ќе ве мотивира да ја потрошите на вистински и добри работи. Зголемена потреба за учење во овој период, особено странски јазици. Ова е одлично време за учениците да го подготват и да го полагаат испитот. Со волкав оптимизам од страна на Јупитер во Стрелец, успехот нема да ве заобиколи! Овен Работа Имате добри идеи и реална проценка, но немате доволно очекувана поддршка во кругот на соработници. Некој поставува погрешни прашања или има различни деловни интереси. Љубов Треба да ги разберете емоционалните намери на ...
сите 58 | | | веќе видена

Светата православна црква денес го празнува споменот на светиот маченик Нестор, кој со благослов на Свети Димитрија, го убил гладијаторот Лео. Во времето на страдањето на свети Димитриј Мироточивиот, во Солун живееше еден млад човек по име Нестор, којшто на верата се научи од самиот свети Димитриј. Во тоа време, христоборниот цар Максимијан приредуваше разни игри и веселби за народот. А љубимец на царот му беше еден вандалин по име Лиј, со голијатски раст и сила. Како царски гладијатор, Лиј секојдневно ги предизвикуваше на мегдан луѓето и ги убиваше. Крволочноста на овој Лиј го развеселуваше крволочниот идолски цар. За борбите на Лиј царот направи посебна сцена, како една тераса на столбови. Долу под терасата имаше забиено копја со остриците устремени нагоре. Кога Лиј ќе победеше некого во борење, ќе го фрлеше одозгора од терасата врз цела една шума од исправени копја. Наоколу стоеше незнабожечкиот народ со својот цар и се развеселуваше кога некое бедно човечко суштество ќе се виткаше во маки на копјата сè ...
сите 21 | | | веќе видена

Напитокот од ѓумбир, кромид и куркума е природен лек кој помогнува во детоксикација на плуќата. Ако сте бивш пушач можно е да имате токсини во плуќата предизвикани од лошата навика, а природната медицина подарува рецепт за напиток кој ги чисти плуќата, а се прави од само три состојки. Ѓумбир Овој древен зачин од дамнина се користи поради своите исцелителски својства. Исто така помогнува во елиминирањето на одвишната слуз во плуќата. Кромид Кромидот како и лукот има антиканцерогени својства. Посебно е делотворен во спречувањето на болести на дишните патишта. Куркума Куркума или индиски шафран е преполн со витамини и минерали, а содржи и супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства па секако својата секојдневна исхрана збогатете ја со овој зачин. Потребно е: 400 г кромид, 1 литар вода, 400 г шеќер (или користете мед или јаворов сируп доколку скаате поздрава варијанта), 2 лажици куркума, корен ѓумбир со големина на палец. Подготовка: на водата додајте и шеќер ...
сите 21 | | | веќе видена

По конечното откажување на Рафаел надал кој замина на операција, носители на групите се првиот тенисер во светот – Новак Ѓоковиќ и третиот – Роџер федерер. Во Лондон од 11. до 18. ноември ќе се игра завршниот Мастерс турнир на кој ќе учествуваат осум тенисери. Организаторот ги објави составите на двете групи со по четири играчи. The singles draw for the #NittoATPFinals is complete! The match up I am most excited to watch is ___ ___ #ATP pic.twitter.com/0cjM6K1mwZ — ATP World Tour (@ATPWorldTour) November 5, 2018 Во групата „Гуга Куертен“ се: Новак Ѓоковиќ – првиот светски рекет и најдобар српски тенисер, Александар Зверев од Германија, Хрватот Марин Чилиќ и Џон Изнер од САД. Во групата „Лејтон Хјуит“ ќе играат: Роџер Федерер (Швајцарија), Кевин Андерсон (Јужна Африка), Доминик Тим (Австрија) и Кеј Нишикори (Јапонија). Во случај на некое откажување во Лондон, алтернатива ќе бидат победникот во Париз, Русинот Карен Хачанов и хрватскиот тенисер Борна Чориќ. Двајцата првопласирани од секоја група одат во ...
сите 139 | | | веќе видена

Убавата глумица веќе три децении владее со Холивуд. Шерон Стоун е синоним за комплетна глумица. Талентирана, одмерена, сензуална и убава. Токму таква е и понатаму. Има 60. години, а на недамнешното појавување во крајно опуштено издание, со едноставна комбинација, докажала зошто веќе со години важи за една од најубавите жени на светот. Шерон Стоун се појавила на премиерата на филмот „Pimp“ во Лос Ангелес носејќи жолт џемпер кој го искомбинирала со светкави црни панталони и капа. Глумицата не претерала ниту со шминката, а црвениот кармин само ја нагласил нејзината вонвремена убавина.
сите 2 | | | веќе видена

Глумецот Расел Кроу поради новата улога толку многу се транформирал што е невозможно да го препознаете. Кроу моментално работи на новата серија во која го толкува ликот на починатиот Роџер Ејлес, долгогодишен презентер на „Фокс“. Во серијата ќе биде прикажан неговиот живот, како и моментот од 2016. година кога дал отказ поради обвинувања за сексуално вознермирување. Роџер починал девет месеци подоцна, на возраст од 77. години, после пажање во бањата.
сите 5 | | | веќе видена

next