Ви посакуваме од доброто – најдоброто, од убавото – најубавото, од среќното – најсреќното. Нека оваа година ви биде полна со насмевки, да трае со среќа и ...
сите 12 | | | веќе видена

Што се не се случи, кој се не се понуди да го направи вечното почивалиште на Есма Реџепова и на крај – срамна грешка… Навистина е штета што посветата не е според стандардите на македонскиот литературен јазик, па всушност треба да стои Споменикот го подигНа Влада на РМ, а не подига како што е напишано сега. (Подигна -свршен глагол, подига-несвршен глагол) Можеби за некого тоа и’ не е некоја голема грешка – сепак грешка си е грешка. Па, Есма Реџепова, жената која беше МАКЕДОНСКИ амбасадор во светот не заслужува такви грешки. извор: бизнис вести
сите 9 | | | веќе видена

Зулу 3.4 е инструментален бенд од Скопје. Формиран од страна на Дамјан Даневски, Марио Симоновски и Стефан Спасовски во март 2018 година. Музиката е фузија од повеќе стилови. Бендот Зулу 3.4 ќе свират на третата фестивалска вечер на UNDERFEST во недела на 07 април, 2019-та година. Влезот за сите посетители е бесплатен. ЛИНК од НАСТАНОТ – https://www.facebook.com/events/293336504797381/
сите 5 | | | веќе видена

Вторник е, а на небото Месечината влегува во знакот на Водолија, и следи период на нагласени комуникациим било да станува збор за социјални мрежи или пак средби во живо. Ќе има многу понуди за забава, запознавање на нови лица, љубов, ќе владее нова енергија која и вас ќе ве зарази, па севкупно ќе биде многу растеретувачки и позитивно. Затоа, опуштете се и впловете во добри вибрации, нека ве понесат. Проблемите нека почекаат малку, ионака не можеме да им избегаме. Меркур е на последното скалило на Скорпија, затоа е подобро да „удрите на веселба“. Убаво поминете го овој ден. Овен Работа Нема потреба постојано да се инсистира на вашите оригинални намери. Некој отворено ви дава знаење дека нема да имаат премногу разбирање за вашите барања. Љубов Вие сте вознемирени. Полесно ви е да се обвини некој поради вашата емоционална состојба. Треба подобро да се адаптирате на блиско лице. Здравје Ќе ви годи прошетка. Бик Работа Вие не можете да ги менувате основните услови или расположението во деловните кругови. Планови ...
сите 64 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 ноември. Денеска е Св. 15 Тивериополски маченици. Од 15-те Тивериополски, т.е. Струмички маченици, четворица беа од Никеја. Еден од нив, Тимотеј, стана и епископ на Тивериопол. Друг, Теодор, веќе беше епископ и учествуваше на Првиот вселенски собор во 325 година. Кога овие четворица дојдоа во Тивериопол, со своите зборови и со чудата, кои се крилја на зборовите, многумина привлекоа кон Христа. Тоа се случуваше во времето на царот Јулијан Отпадникот, кој ги гонеше христијаните. Гласот за овие мажи стигна до Солун, па тамошните управници дојдоа во Тивериопол и ги погубија. Нивните мошти се покажаа чудотворни. Подоцна, бугарските цареви Михаил и Симеон пренесоа дел од моштите во Брегалница и ги положија во црквата што ја изградија во нивна чест. Другиот дел остана во Тивериопол, т.е. Струмица. Свети петнаесет Тивериополски свештеномаченици Празникот на петнаесетте струмички свештеномаченици Меѓу македонските светители-маченци што ги празнува ...
сите 10 | | | веќе видена

Долго време сте биле пријатели, разговарате еден со друг, па дури и со него излегувате и кој ви се допаѓа. И одеднаш, се случува, настапува таа промена а да не сте ја сфатиле.Вашето пријателство добива нова форма и изгледа се’ повеќе и повеќе како романтична врска. Но, всушност, никако да сте во врски, бидејќи не сте сигурни дали тој/таа чувствува повеќе од пријателство кон вас? Ова се сигурни знаци дека во вас гледа повеќе од пријател. Вашите пријатели почнуават да ве зафркаваат Одеднаш, секој пат кога сте заедно во друштво,некој од вашите заеднички пријатели во шега вели колку би изгледале како еден супер пар заедно, колку сте слични? Многу е можно вашите пријатели да ја забележат оваа искра меѓу вас, дури и пред да сте сте сфатиле што се случува! Секој ден се слушате, најчесто пред спиење Од никаде, пред да забележите, вие двајца сте почнале да се слушате секој ден? И тоа се долги разговори, зборувате „за ништо и за сè”, и тајно уживате во тоа. Зборувате за тоа како сте го минале денот, што правиш во тој ...
сите 5 | | | веќе видена

После победата на музичкото натпреварување „Икс Фактор Адриа“ пред скоро пет години, Даниел Кајмакоски снимал и соработувал со имиња како што се Кики Лесандриќ и Жељко Јоксимовиќ. Настапи и на Евровизија како претставник на Македонија. Пред две години направи пауза во музиката, го немаше во медиумите, но сега се врати подготвен да работи многу повеќе отколку било кога. „Повторно се споив со бендот со кој работев пред две години после победата која ја остварив на „Икс Фактор“. Тие за мене не се само бенд туку и пријатели бидејќи долго се знаеме, имаме само убаво однос“, вели Даниел. Македонецот отсуствувал од музичката сцена бидејќи сакал да се посвети на семејството. „На самиот почеток на кариерата реков дека би сакал да се остварам во улогата на татко, неодамна се оженив и добив син, се вика Давид. Тој е нешто најубаво на светот. Како маж и како татко ми беше многу важно да се посветам на тоа бидејќи цел живот ја имав таа желба и не сакав да ги пропуштам првите години од животот на моето дете“, вели Даниел ...
сите 8 | | | веќе видена

Баш овие денови (повторно) сте планирале да почнете диета и да ја промените исхраната? Сите знаеме и таков план ни е добро познат, а доста демотивира кога ќе се сетиме дека килограмите нема да се истопат само благодарение на нашата желба за промени. За тоа е потребно многу работа, а понекогаш и откажување. За почеток би можеле да се откажете од оној чипс кој упорно ве привлекува… Но, слабеењето не мора да биде многу тешко. Имено, на патот кон идеалната тежина можат да ви помогнат и одредени зачини. Да, мислиме на оние исти кои ги уфрлувате во сите јадења кои ги подготвувате. Иако и тие содржат, тоа количество сигурно нема да ви ја загрози диетата. Напротив, некои од нив го намалуваат апетитот и го зголемуваат чувството на ситост. Поедини зачини ја зголемуваат температурата на телото, го подобруваат согорувањето на мастите и го забрзуваат метаболизмот и така помогнуваат во намалувањето на мрсните наслаги. Цимет Иако неговиот мирис ви асоцира на омилени колачи, овојпат ќе морате да заборавите на слатките. ...
сите 3 | | | веќе видена

“Да знаат децата во Јужна Америка какви слатки се произведуваат во Македонија извесно е дека и тие ќе побараат каде е Виница на географската карта. Тоа е единствениот континент чии жители засега не ги вкусиле тортиците и ролатите „Винчини”, кои со години се произведуваат во македонската компанија „Макпрогрес”, напиша пред извесно време еден македонски медиум. Не е ни чудно тогаш зошто децата во Македонија со нетрпение ги чекаат токму новогодишните пакетчиња од Винчини. Составени од внимателно избрани производи, според вкусот и желбите на децата, правејќи ги воедно најубавиот детски подарок. Бесценето е да се види радоста на лицата на децата кога ги отвораат новогодишните подароци. За децата, тие имаат големо значење, па често и неколку недели пред Нова Година пишуваат писмо за Дедо Мраз и прават список на слатки и подароци кои сакаат да ги добијат, верувајќи дека новогодишните пакетчиња, Дедо Мраз на 1-ви јануари ќе им ги остави под елката. Дечињата ги обожаваат новогодишните пакетчиња кои се полни со слатки ...
сите 22 | | | веќе видена

Научно е докажано дека комбинацијата на мед и цимет спречува развој на грип… Можеби звучи неверојатно, но мешавината на мед и цимет навистина лекува многу болести. А што е најдобро, овие релативно ефтини продукти можете да ги набавите во сите поголеми продавници. Научниците потврдуваат дека медот е ефикасен во лекувањето на многу болести, а во комбинација со цимет стануваат смртоносно оружје против грип, висок холестерол и шеќер и други непријатели на нашето здравје. Болести на срцето Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте на леб наместо мармалад и јадете го тоа редовно за појадок. Ова ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи срцев удар. Артритис Во чаша врела вода измешајте две големи лажици мед и една лажичка цимет во прав. Тоа пијте го наутро и навечер. При редовно козумирање може да помогне во излекувањето, дури, и на хроничен артритис. Инфекција на жолчка Во чаша млака вода измешајте две лажици цимет во прав и една лажичка мед. Пијте го тоа секој ден. Ова ќе ги уништи ...
сите 26 | | | веќе видена

Рони својата прва титула на Отвореното првенство на Обединетото кралство ја освоил на 18-годишна возраст. Легендарниот Рони О’Саливен ја освои рекордната седма титула на Отвореното првенство на Обединетото кралство и стана играч со најмногу титули во историјата на снукерот. О’Саливен, во неделата вечерта, го освои 19. гренд-слем трофеј во кариерата. О’Саливен трофејот го одбрани со победата над Марк Ален од Северна Ирска. Финалето го доби со 10:6, што воедно беше и негов реванш за четврт-финалниот пораз на Мастерсот. 43-годишниот О’Саливен на вечната листа го престигна својот идол Стив Дејвис, кој остана со шест титули. Рони својата прва титула на Отвореното првенство на Обединетото кралство ја освоил на 18-годишна возраст. Тој има освоено вкупно 19 титули на турнирите кои се наречени „тројна круна“ (Светско првенство, Отворено првенство на Обединетото кралство и Мастерс) и за еден трофеј го надмина рекордот на Стив Хендри. Вкупно има 34 трофеи кои се бодуваат за светската ранг листа. Лидер на оваа листа е ...
сите 2 | | | веќе видена

Поради честите несреќи во минатото, пистата е проширена, но пилотите и понатаму поминуваат посебна обука пред да добијат дозвола да летаат на овој остров. Иако Мадеира е поблиску до Мароко, сепак припаѓа на Португалија, а поради прекрасните 180 километри крајбрежје, морето, прекрасните плажи и патишта, вреди да се посети. Тоа што прво ќе го забележите на овој остров е големата површина со зеленило, па затоа често се нарекува Едемска градина. Сепак, пред да го видите сето она што ве очекува на Мадеира, ќе го искусите најопасниот аеродром на светот, кој името го добил по Кристијано Роналдо. Аеродромот се наоѓа помеѓу планините и Атлантскиот океан, а на него се слетува строго според движења на стрелките на часовникот. За време на слетувањето, пилотите прво го вртат авионот кон планините, а потоа во последна минута, нагло свртуваат надесно. Кога е времето убаво, тогаш пилотите немаат проблем, но кога дуваат силни ветрови, кои не се реткост во оваа област, на многумина не им е едноставно да гледаат како авионите ...
сите 2 | | | веќе видена

Советот на Град Скопје на денешната 22-ра седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги извршува ЈП „Градски паркинг“. Со усвоените измени на оваа одлука ќе поскапе паркирањето за вработените во Клиничкиот центар, односно вработените во Клиничкиот центар наместо 300 ќе плаќаат 800 денари месечна карта за паркирање во комплексот на Клиничкиот центар. Градоначалникот Шилегов истакна дека се укинува повластената цена од 300 денари и се врши усогласување со цените што ги плаќаат граѓаните за услугите на ЈП „Градски паркинг“ во насока на регулирање на сообраќајниот хаос во рамките на Клиничкиот центар. – На Клиничкиот центар заради евтин популизам се издадени 1.500 месечни карти за кои вработените плаќаат повластени 300 денари во услови кога на паркингот има 670 места. За пациентите или корисниците на услугите на ЈП „Градски паркинг“ на Клиничкиот центар цената останува иста, изјави Шилегов. Шилегов потенцираше дека зголемувањето на цената на месечната карта за вработените ...
сите 143 | | | веќе видена

Многупати именуван и како најлековита билка на светот, бозелот навистина е посебно растение. Неодамна се запрашав зошто детството не го помнам како период на настинки, инјекции и престои во болници, а во последно време и најмалиот сезонски грип сè потешко го лекувам. Веднаш се потсетив на освежителниот и сладок вкус на чајот и сокот од бозел како и џемот од бобинките кој го приготвуваше мојата баба, а јас низ смеа и игра, со задоволство ги консумирав, не знаејќи дека притоа таа секојдневно го заштитувала и зајакнувала мојот имунитет. Научниците заклучиле дека активната материја во бозелот може да го скрати времетраењето на грипот за 4 дена. Поради содржината на слуз која ја содржи, бозелот ја смирува сувата кашлица, па затоа често може да се сретне во комбинираните билни препарати, кои се користат ви вид на таблети, спрееви или сирупи против кашлица. Бројни се народните лекови создадени од ова благородно растение прилично важни за зимскиот период, а неговиот природно посебен, интересен и сладок вкус го прави ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонски Телеком денеска ја отвори новата продавница во Кисела Вода, во зградата „Флатирон“. Продавницата има модерен концепт и освен уреди и услуги нуди уникатно мултимедијално доживување и персонален пристап, преку кој корисниците можат да го најдат она што најмногу им одговара, согласно нивните потреби и можности. На денот на отворањето на продавницата во Кисела Вода, компанијата подготви специјално изненадување за корисниците, односно одредени модели мобилни телефони со Договор во Доверба 24 се намалени до 50 отсто. Ова е втора Телеком продавница по ред која има зелен еко ѕид којшто, освен декоративна, ќе има и практична функција, односно ќе служи за природно прочистување на воздухот. Како и останатите Телеком продавници, така и новоотворената во Кисела Вода со својот интерактивен концепт, дополнително овозможува единствено корисничко искуство. Идејата на компанијата е што повеќе да се доближи до корисниците коишто преку интерактивно истражување и забава ќе се запознаат со комуникациските услуги и ...
сите 14 | | | веќе видена

Посните слави, имендени се секогаш причина повеќе за барање нови рецепти за слатки…за нешто што не сме го имале минатиот пат. Се надеваме дека со овие наши 16. предлози малку ќе ви ја олесниме потрагата… 1. Беќар обланди Состојки: 200 г мелени ореви 400 г шеќер во прав 100 мл овошен сок (од портокал) 1 лажичка рум кора и сок од 1 лимон 150 г посен маргарин неколку капки жолта прехрамбена боја 250 г мелени смокви 100 г суво грозје 150 г шеќер 2 лажици џем од кајсии сок и кора од 1 портокал 1 пакување обланди Подготовка:фил од ореви: мелените ореви и 250 г шеќер во прав полијте со загреаниот сок и лажица рум. Фил од лимон: изматете маргарин со 150 г шеќер во прав, додајте сок и кора од 1 лимон како и неколку капки прехрамбена боја. Овошен фил: убаво загрејте ги сомелените смокви, сечканото суво грозје,шеќер, џем, сок и кора од еден портокал. Редење: обладна – фил од ореви – обланда – жолт фил – обланда – фил од суво овошје – обланда.Убаво притиснете со нешто тешко по најгорната кора и оставете на ладно убаво ...
сите 65 | | | веќе видена

Мултимедијални изложби и презентации, перформанси, работилници, видео проекции, концертни и диџејски настапи се од високоволтажната програма на ЦИВИЛ ФЕСТ, што ќе се одржи на 10 и 11 декември, во Младински културен центар во Скопје. Фестивалскиот слоган е „Слобода, правда, еднаквост“ и се организира по повод Меѓународниот ден на човековите права и 70-годишнината од Универзалната декларација за човекови права, а посветен е на граѓанското новинарство и активизмот. Програмата на ЦИВИЛ ФЕСТ започнува на 10 декември, со воведна панел дискусија „Слобода, правда, еднаквост“ во 13 часот. Веднаш потоа ќе се отвори изложба на фотографии во 14 часот со стотици авторски фотографии, за потоа да следат и отворања на повеќе други сегменти од овој мултимедијален хепенинг. „Кулите на граѓанското општество“ е називот на просторот на посветен на граѓанските организации што ќе се претстават пред публиката со видео и печатени материјали. На програмата се и видео проекции од продукцијата на ЦИВИЛ Медиа, како и видео записи од ...
сите 23 | | | веќе видена

Кралицата на ромската музика и најпознатиот музички амбасадор на Македонија, Есма Реџепова почина пред скоро две години, а сето време се водеа разни „битки“ околу споменикот на нејзиното вечно почивалиште во Бутел. Срамно е што за еден едноставен споменик каков што и е направен се водеа толку битки и се одложуваше… Од фотографијата можете да забележите дека не е направено нипто епохално – споменик каков што често се гледа на македонските гробни места од бел мермер и изгравирани поединости. Можеби сега духовите ќе се смират и ќе се среди и Спомен музејот што го остави на Македонија.
сите 11 | | | веќе видена

Изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ свечено ќе биде отворена на 11 декември (вторник) во 19 часот. Изложбата во Музејот на Македонија ќе ја отворат министерот за култура, Асаф Адеми, министерот за дијаспора Едмонд Адеми и амбасадорот на ЕУ во Р.М, Самуел Жбогар. На отворањето ќе се обрати и директорот на Н.У. Музеј на Македонија, Гордан Николов. Изложбата “Етнолошко наследство на малцинските етнички групи во Македонија” е прва изложба во Музејот на Македонија која го претставува интегрално културното наследство на етничките заедници на Албанците, Турците, Ромите и Власите. Музејот располага со богати музејски збирки поврзани со овие заедници, кои беа од витално значење за истражувањето на нивниот фолклор и традиција. Овие етнички заедници, со векови живеат на исто тло и потребата и нужноста за нивна непосредна секојдневна комуникација е сосема природна. Како резултат на тоа, материјално и духовно културно наследство на овие енички заедници било во постојан допир и меѓусебно ...
сите 15 | | | веќе видена

“Убавицата и ѕверот“ се игра по 350-ти пат во “Театар за деца и младинци” на 12 декември, 2018 година. Ова е рекордно најиграната претстава во Македонија и една од најуспешните театарски продукции во земјава. Претставата е веќе 20 години на репертоарот на нашиот театар. Генерации и генерации на родители и деца растат со љубовта и магијата на нашата сцена. Ја чуваме вашата детска фантазија – млада! Театарот за деца и младинци во вторник (6. февруари) ќе одбележи 20. години активно играње на „Убавицата и ѕверот“ – рекордно најиграна претстава во Македонија. На прославата ќе биде поставена ретроспективна изложба за оваа претстава и за 20.тте години од вселувањето на ансамблот во сегашниот простор. Од премиерата на 6. февруари 1998. година, „Убавицата и ѕверот“ цели 20. години е на тековниот репертоар на театарот. Наскоро, на 12. декември, ќе ја доживее својата 350. изведба, а со тоа ќе го постави рекородот на најиграна претстава во Македонија“, соопшти Театарот за деца и младинци. Оваа претстава се играше и на ...
сите 15 | | | веќе видена

next