Повеќе од 30 години Тошо Филиповски е активен и пасиониран собирач на музички артефакти, изданија и на информации за македонската рок-сцена. Македонската рок ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако се изземат тврдините и Кинескиот ѕид долг 8,8 милиони метри, Британија некогаш била сопственик на најголемата зграда во светот. Кралската болница „Нетлеј“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Силен земјотрес од 6,8 степени според Рихтер беше забележан минатата ноќ во Грција на Јонското Море покрај крајбрежјето на островот Закинтос, продолжуваат ...
сите 133 | | | веќе видена

1. Сите сте искусни музичари. Тоа може да се забележи од вашите настапи. Како дојде идеата за овој музички состав? Идејата дојде од желбата да оставиме нешто ...
сите 5 | | | веќе видена

Вековите минуваат а приказните за светителката и понатаму ги инспирира срцата на верниците. И’ ја јакне верата, враќајќи не секогаш повторно,на самата нејзина ...
сите 19 | | | веќе видена

Во сабота се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Родена е кон крајот на деветиот или пак на почетокот на десетиот век ...
сите 20 | | | веќе видена

Студентка, која паралелно со студирањето, работи и како келнерка, не можела да се соземе кога видела колкав бакшиш и оставил гостинот кој нарачал само две чаши ...
сите 24 | | | веќе видена

Руска гиманастичарка која настапувала на познатиот циркуски фестивал не успеала до крај да ја изведе својата точка… Во рускиот град Новокузњецки се одржувал ...
сите 3 | | | веќе видена

Српските медиуми пишуваат дека фолк пејачот Дарко Лазиќ, кој поради брзо бозење доживеа тешка сообвраќајна несреќа и во болница во Белград се борат за неговиот ...
сите 140 | | | веќе видена

Македонија повторно дочека топол бран па последниот викенд од октомври ќе ни донесе високи и пријатни температури за овој период од годината. Од денес под ...
сите 198 | | | веќе видена

Во Крушевица за потребите на снимањето изградени се два филмски сета, со автентични сценографски решенија во духот на времето, кое режисерот сака да го долови ...
сите 8 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 октомври. Именден празнуваат: Злата, Златка, Златица, Злате… Денеска е Св. новомаченица Злата ...
сите 32 | | | веќе видена

next