Е-Факт

Скопје - До СВР Скопје од страна на КПУ Затвор-Скопје поднесена е пријава, каде е наведено дека на службениот мобилен телефон кој го користи директорката на КПУ Затвор-Скопје на 18.04.2011 год. во 23.09 часот и се јавило НН машко лице упатувајќи и заканувачки и навредливи зборови. СВР Скопје постапи по пријавата и со Наредба од ОСС 1, земен е листинг од АД-ОНЕ со цел утврдување на сопственост на телефонскиот број од кој се јавило машкото лице во горе наведеното време. Од извршениот увид во листингот е констатирано дека во критичното време имало повик од телефонски број сопственост на лицето Д.Р.(20) од Прилеп. Истиот од стана на СВР-Скопје повикан е во НККР Прилеп на службен разговор. Од извршениот разговор констатирано е дека истиот не поседува мобилен телефон со горе наведениот број по што се извршени дополнителни проверки каде повикано беше и лицето М.Р.(30) од с.Ропотово-Прилеп кој кажа дека сопственик на телефонскиот број е малолетното лице Х.Б.(14) од с.Саждево-Крушево. Од страна на СВР-Скопје во ...
сите 6 | | | веќе видена

Вработените во њујоршкиот затвор, каде што се наоѓа шефот на ММФ Доминик Строс-Кан имаат тешката задача внимателно да го следат, бидејќи постоело опасност да се самоубие, соопштува lenta.ru. Стражарите го проверува на секои 15 до 30 минути. Доминик Строс-Кан беше притворен на 15 мај за време на обид да избега од САД со лет на “Ер Франс”. Тој е обвинет за сексуален напад и обид за силување на собарка во хотелот во Њујорк. Според податоците жената влегла во станот на Строс-Кан, мислејќи дека е слободен. Подоцна стана јасно дека 20 години затвор се закануваат генералниот директор на ММФ, ако биде прогласен за виновен по обвиненијата.
сите 98 | | | веќе видена

Кочани – Денеска, во 13:30 часот во дворот на Детската градинка „Павлина Велјанова“, на улицата „Скопска“, ќе биде поставен камен-темелник на повеќенаменското детско игралиште чија изградба ја финансира Агенцијата за млади и спорт. Игралиштето е со димензии 45,5 х 28,5 м. Изминатиов период Општина Кочани ги заврши активностите за подготовка на теренот, пред почеток на градбата.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе прими делегација на Ад Хок Комисијата на Парламентарното Собрание на Советот на Европа за набљудување на изборите. Делегацијата е предводена од Жан Шарл Гардето.
сите 54 | | | веќе видена

С копје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге денес ќе прими делегација на набљудувачката мисија на ОБСЕ / ОДИХР за предвремените парламентарни избори, информираат од кабинетот на Иванов. Делегацијата е предводена од Џулијан Пил Јејтс.
сите 55 | | | веќе видена

Скопје -- Годинашен добитник на престижната меѓународна награда „Златен чинар“ за исклучителен придонес во областа на културата и уметноста која за првпат се доделува надвор од Република Турција е министерот за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска. Оваа значајна меѓународна награда, која за првпат ја добива министер за култура од друга држава, ја доделува Комитетот на престижната манифестација која се одржува по петти пат во општината Коџаели, Република Турција. Членови на Комитетот за доделување на наградата „Златен чинар“ се истакнати интелектуалци, универзитетски професори, новинари и невладини организации од Република Турција. Во образложението за доделување на признанието Комитетот потенцира дека Република Македонија е земја која во историјата со својата култура, уметност и традиција е во центарот на вниманието, заблагодарувајќи и се притоа на Канческа-Милевска за заложбите, придонесот и инвестирањето во областа на културата и уметноста не само во Република Македонија туку и ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на прес конференцијата на Гордан Георгиев од СДСМ. -Во врска со прес конференцијата на Гордан Горгиев би истакнале: Доколку нешто е во спротивно со законот го повикуваме претседателот на ДИК г. Борис Кондарко и Државната изборна комисија, да постапат во согласност со законите. Секое лицитирање со имиња, ќе оди до бесконечност од страна на СДСМ или од страна на ВМРО-ДПМНЕ, затоа единствен надлежен орган кој одлучува за работењето на општинска изборна комисија е ДИК и претседателот на Државната изборна комисија г. Борис Кондарко, кој е избран по личен предлог на Бранко Црвенковски, се вели во реакцијата.
сите 30 | | | веќе видена

Скопје - „Една недела ги слушаме мегафоните не ДПМНЕ како нè обвинуваат дека сме вршеле упад во изборниот процес со тоа што на граѓаните им нудиме кафе и локум како дел од нашите предизборни активности.Ајде еднаш засекогаш да ставиме крај на оваа глупост! Кафето и локумот не се ништо поразлични од запалките и пенкалата кои сите партии в о сите изборни циклуси ги користеле како рекламен материјал. Да ве потсетам, целото кафе не чини повеќе од три големи билборди на ДПМНЕ поставени во Скопје. А такви билборди ги има илјадници низ цела Македонија, изјави денеска Гордан Георгиев од СДСМ. - А кога веќе зборуваме за упад во изборниот процес, ајде малку да видиме што станува во органите кои се институционално надлежни за неговото спроведување. Составот на општинските изборни комисии, во кои се делегирани вработени во државната администрација, крие застрашувачки податоци. Спротивно на законот, како членови на ОИК се јавуваат тројца кандидати од листите за пратеници на ДПМНЕ – Елена Павлова од Виница, кандидат за ...
сите 32 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес ја повика СДСМ треба да даде одговор од каде и се милионите евра, потрошени за кафе, наполитанки, локум, тони расипано месо. - СДСМ треба да одговори дали ова се пари од олигарсите на Црвенковски, кои за себе си ги земаа фабриките, а народот сега го залажуваат со 100 грама кафе и една нопилитанка, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - Денес СДСМ повторно излажа. Тие велат дека нема да пренесуваат во живо, а пред само два дена на нивната партиска А1 телевизија сите видоа дека токму тоа го направија. Ние ја разбираме нивната загриженост, поради слабиот одзив кој што го добиваат и на нивните средби со граѓани и на социјалните мрежи. На овој начин се обидуваат да си ги промовираат активностите, но треба да бидат искрени и да кажат дека СДСМ денес зборува за активности кои ВМРО-ДПМНЕ веќе одамна ги спроведува. И не само овие туку и многу други начини на комуникација преку интернет, со кои преставниците на ВМРО-ДПМНЕ се во секојдневна комуникација со граѓаните, рече ...
сите 4 | | | веќе видена

Гостивар - Денес, 17.05.2011 год. во времето од 04,30 до 06 часот, по предходно обезбедени наредби за вршење на претрес во дом и други простории, од ОС Гостивар, извршен е претрес во три објкети со цел пронаоѓање и лишување на слобода на лицата: Ф.А.(1986), Х.А.(1986) и Ќ.С.(1978) тројцата од с.Неготино, Гостивар каде и постојано живее за кои се распишани ценрални потерници, а заради издржување на казна затвор кои лица со пресуда на ОС Гостивар, бр.405/08 од 07.10.2009 год. се осудени на казна затвор во траење од 3 години за сторено кривично дело предвидено со чл.158 ст.2 вв ст.1 а во врска со чл.22 од КЗ на РМ -спречување избори и гласање. По основ на наредба и централна потерница КУИККП бр.107/09, извршен е претрес во домот на лицето Ф.А., лоциран во с.Неготино, Гостивар каде лицето е пронајдено и лишено од слобода и спроведено во Затворот во Тетово, заради издржување на казна затвор во траење од 3 години. По основ на наредба и централна потерница КУИККП бр.103/09, извршен е претрес во домот на лицето ...
сите 4 | | | веќе видена

Инспирирани од знакот за одобрување и “Ми се допаѓа” на Facebook двајца израелски родители ja крстиле нивната ќерка Лајк, објави Би-Би-Cи. Лиор Адлер и неговата сопруга Вердит објаснија дека барале име кое е модерно. Идејата за името е на таткото. Тој направил специјална проверка и утврдил дека никој друг во Израел не носи ова име. “Според нас ова е модерниот еквивалент на името Ахава (Љубов)”, објасни тој пред израелскиот весник “Маарив”. “Ова едноставно е мојот начин да ја наречам Љубов”, рече уште тој. Според локалните медиуми, најпопуларните имиња во земјата се Ное, Маја и Тамара. Лајк нема да биде единствената со нетрадиционални име во семејството. Нејзините родителите го сакаат многу готвењето. Затоа крстиле другите две ќерки Пај (на познатиот англиски колач) и Ваш што на хебрејски значи мед.
сите 8 | | | веќе видена

Поради големиот интерес што го предизвика јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на заштитата на животната средина за правни и физички лица, најубаво уреден двор, најубав состав на тема екологија и најубав цртеж на тема екологија за учениците, Градот Скопје одлучи пријавувањето на конкурсот да го продолжи до 31 мај. Заинтересираните граѓани, невладини организации, јавни установи, претпријатија и други правни и физички лица треба да се достават по пошта на адресата: Град Скопје – Сектор за заштита на животната средина и природата, булевар Илинден бб; во архивата на Градот, како и на телефонските броеви 3297-273 и 3297-302. За потсетување, јавниот конкурс на Градот Скопје се распишува за избор на: 1. Најеколошка компанија (фирма со успешна примена на ИСО 14001 и придонес за зачувување на животната средина); 2. Најголем придонес во областа на заштитата на животната средина (правни и/или физички лица коишто со својата активност и залагање сториле најмногу за зачувување и ...
| | веќе видена

Московската полиција уапси маж под обвинение дека убил својот пријател, по што го расекол на парчиња неговото тело и е изел делови од него, пренесе РИА Новости. Полициски претставници рекле дека на почетокот на месецов во подруми, канализацијата и во реката Москва биле пронајдени делови од човечко тело – рака, нога, па дури и глава. По отпечатоците од прстите полицијата го дознала идентитетот на жртвата и почнала да ги истражува нејзините пријатели и роднини. Така полицајците стигнале до канибалот. Тие го пронашле на масата во неговиот дом, каде што имало свежо подготвена чорба од човечки црн дроб. Дел од него бил оставен во фрижидер за понатамошно готвење. Според податоците на полицијата, уапсениот се водел на извештај во наркоболница и психијатрија. Утврдено е дека тој е разчленил телото на својот пријател со лопата, а потоа е пренел делови од него во својот дом, а други исфрлил.
сите 6 | | | веќе видена

Инспекторите на Европската унија (ЕУ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) рекле на состанокот на министрите за финансии од еврозоната вчера, дека не се задоволни од напредокот на владата во Атина при спроведување на мерките за балансирање на буџетот. Тоа значително ja влошува состојбата на Грција и можеби ќе треба целосно реструктуирање на нејзиниот долг. Соопштениетое на агенција Ројтерс, повикувајќи се на анонимни извори. Сегашната проценка става под прашање следен трансвер од помошта во вредност од 110 милијарди евра. Инспекторите ќе се вратат во Атина, за да договорат дополнителни фискални мерки.
| | веќе видена

Брисел - Денес во Брисел ќе започне четвртата рунда разговори меѓу Белград и Приштина. Во рамките на разговорите ќе бидат отворени и две нови – културно наследство и судбината на исчезнатите лица. Како што е наведено во соопштението на косовската Влада, за време на оваа средба, посебно внимание ќе биде посветено кон теми од претходните средби, како што се матичните книги, катастарот, телекомуникациите, енергетиката, царински печати, слободата на движење и образование.
сите 15 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде претежно облачно со повремен дожд. На места врнежите ќе бидат поинтензивни, а локално е можна и појава на невреме со засилен ветер , грмежи и град. Според прогнозата утре се очекува променливо време, со повремен дожд и грмежи
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, денес ќе оствари посета на општина Охрид. Во рамки на посетата вицепремиерот Пешевски ќе оствари работна средба со претставниците на охридските хотелски капацитети, кои се вклучени во аранжманите за сместување на странските туристи во текот на престојната сезона. Средбата ќе се одржи во хотел Дончо.
сите 10 | | | веќе видена

Охрид - Секој глас даден за помалите партии, а недаден за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија„ е всушност индиректно глас даде за Бранко Црвеновски и неговите марионетки. Ова го изјави на митингот во Охрид лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Според Груевски помалите партии можеби ќе добијат 1,2 пратеника, а можеби ни еден. - Таквата партија нема да ги крои политиките и тоа ќе зависи многу за нашата иднина, рече Груевски. Тој истакна уште дека секој глас даден за друга македонска партија е поддршка за сите оние, кои утре можат да ја уценуваат Владата и да ја уценуваат Република Македонија. - Затоа ни треба силна поддршка. Силна поддршка на 5 јуни. Нам ни треба стабилност. Нам ни требаат 62 пратеника во парламентот. Ни треба стабилно мнозинство, за да не дозволиме никој да ја уценува Македонија, рече Груевски.
сите 31 | | | веќе видена

Скопје – Град Скопје денеска ја спроведе ждрепката за утврдување на редоследот на лепење на плакати на бесплатните паноа. Во согласност со Одлуката за условите за добивање право за бесплатно користење место за истакнување изборни плакати во Градот Скопје („Сл.гласник на Град Скопје„ бр.6/06), Градот Скопје упати јавен повик до сите подносители на листи за наредните предвремени парламентарни избори. На повикот се јавија пет подносители на листи : Демократска десница, ДУИ, СДУ, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и Обединети за Македонија. За нив денес беше направена ждрепка со која им беше утврден редоследот на поставување на изборните плакати на бесплатните паноа. Подносителите на листите кои учествуваа на ждрепката , правото за поставување на плакати ќе може да го користат од денеска. Со одлуката, во сите скопски општини се предвидени 54 посебни локации за поставување паноа.
сите 4 | | | веќе видена

Битола – Денес се првите митинзи на партиите во рамките на изборната кампања. Изборниот караван на ВМРО-ДПМНЕ денес ќе биде во Охрид. Митингот ќе започне во 19:00 часот. Митингот на владејачката партија ќе биде пренесуван во живо на интернет страната ВМРО-ДПМНЕ во Youtube и Facebook СДСМ денес ќе биде во Гостивар. На митингот ќе се обратат кандидатот за премиер и носител на листа за ИЕ 1, Радмила Шекеринска и носителот на листа за ИЕ 6, Стојко Пауновски. ВМРО-Народна партија, на денес во 20:00 часот, пред Хотелот Македонија во Делчево ќе го одржи првиот митинг. Свои излагања на митингот ќе имаат почесниот претседател на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и претседателот на ВМРО-Народна партија Марјан Додовски и кандидатите за пратеници од изборна единица број 3 Првиот митинг на Обединети за Македонија ќе биде во Тетово. На митингот, свое обраќање ќе има лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски, како и останатите носители на листи.
сите 5 | | | веќе видена

next