Е-Факт

Скопје – Градината и цвеќето не се само украс. Тие се култура, тие се нагледно средство кога се учи екологија. Тоа денес го покажаа дечињата од ОУ „Војдан Чернодрински“, од населбата Тафталиџе, на промоција на проектот „Изградба на екоградина“ која „никна“ во дворот на ова училиште во општина Карпош. Овој проект беше финансиран од амбасадата на Кралаството Норвешка во Скопје, во соработка со невладината организација „Креатива-Мр“ – Скопје и поддржана од Општината Карпош. – Проектот за изградба на екоградината траеше од март до јуни оваа година и негова главна цел беше најзапуштениот дел од ова училиште да се претвори во прекрасно катче, да се подигне еколошката свест кај децата, да се разбуди нивната љубов кон цвеќињата, како и да се зацврсти врската меѓу младите и природата – рече пред присутните претставникот на невладината организација „Креатива-Мр“. Амбасадорот на Кралството Норвешка г. Кјетел Паулсен во Скопје кој пристигна со својата сопруга беше воодушевен од културите кои се одгледани во оваа ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - „Со завршувањето на предвремените парламентарни избори 2011 година, и со објавувањето на резултатите како првична проценка на изборниот процес сакаме да укажеме дека она што како политичка партија го укажувавме, дека се бориме како трета политичка партија во македонскиот блок се оствари„, изјави Марјан Додовски од ВМРО-Народна партија. - Исто така укажуваме на заканите и притисоците од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за време на кампањата од предвремените парламентарни избори 2011 година, кои се вршеа врз нашите членови. Се покажа дека ВМРО-Народна партија претставува вистинско биро за вработување за сите вмровци, а посебно за оние кои вмровци кои своите амбиции сакаат да ги задоволат, јавно кажуваат дека се членови на ВМРО-Народна партија и добиваат експресна понуда. Јавно ги повикуваме сите оние членови на ВМРО-Народна партија кои добија понуда за вработување, некаква награда, некакви одобренија за документи, веднаш да отидат во ВМРО-ДПМНЕ и да си ги побараат решенијата. Формулата за успех е ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната победа и го загубил својот живот, се вели во соопштение на владејачката партија. - Ги повикуваме сите политички партии, останати организации, одговорни субјекти и поединци да не го злоупотребуваат овој настан и да почекаме институциите да завршат со сите потребни постапки, кои ќе бидат во насока на целосно расветлување на овој случај, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Полицијата вчера го уапси Љубе Бошковски. Бошкоски е уапсен поради сомнение дека сторил кривично дело незаконско финансирање на изборната кампања и злоупотреба на службената должност, со оглед на тоа дека е лидер на политичката партија.
сите 63 | | | веќе видена

Скопје – Најмногу гласови на предвремените парламентарни избори, кои што се одржаа вчера освои ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Државната изборна комисија на Македонија, врз основа на обработени 97, 9% од гласовите. Според резултатите на ДИК ВМРО-ДПМНЕ освои 426 804 гласови – 39,36%, СДСМ – 358 169 или 33,03%, ДУИ – 108 371 или 9,99%, ДПА – 59 693 или 5,51%, НДП – 29 132или 2,69%, ВМРО – Народна партија – 27 466 или 2,53%. Нова демократија – 19 314 1,78%, Обединети за Македонија – 16 333 1,51%, ЛДП – 15 958 – 1,47%.
сите 112 | | | веќе видена

Денес претпладне времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност.Во попладневните часови се очекува нестабилно со најава за пороен дожд и грмежи. На некои места дождот ќе биде поинтензивен, со можна појава на град и засилен ветер, посебно во западните делови од земјата. Дневната температура ќе се движи од 22 до 29 степени.
сите 31 | | | веќе видена

Штип се подготвува за финалниот испит за добивање на сертификат за управување со градежно земјиште. Како што е познато, минатата недела во просториите на ЗЕЛС во Скопје се оддржа дводневната стручна обука за добивање на сертификат за овластување за работа на проблематиката на градежното земјиште. Обуката беше со цел општините да бидат подготвени по стапувањето на законските доредби од Законот за градежно земјиште (11.02.2011) со кои локалните самоуправи ќе можат да располагаат со градежно земјиште. На обуката учествуваа 13 лица од Општина Штип. Откако го поминаа теоретскиот и практичниот (софтверскиот) дел од обуката, на 13 и 14 јуни им претстои полагање на испит со кој ќе се стекнат со сертификат за управување на градежно земјиште. Според условите, секоја Општина треба да има минимум 4 лица со положен испит за да добие сертификат од Министерството за транспорт и врски со кое ќе и биде дозволено да управува со градежното земјиште. Општина Штип очекува сите 13 кандидати да го положат испитот со цел забрзување ...
| | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ победија на предвремените парламентарни избори. Опозицискиот СДСМ е задоволен, затоа што оствари многу подобар резултат, отколку на изборите во 2008 година. Малите партии ги нема во паралментот. Според симулацијата што ја направи Граѓанската асоцијација МОСТ, според програмата ПВТ, односно паралелно пребројување на гласовите, каде се дава можност за плус-минус три отсто Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоила 9 пратеници, Коалицијата предводена од СДСМ 8, ДУИ 2 и ДПА 1 пратеник. Во втората изборна единица Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освила 9 пратенички места, СДСМ 7, ДУИ 3 и ДПА еден пратеник. Резултатите за ИЕ 3 се ВМРО-ДПМНЕ 13 пратеници, а СДСМ 8. Според податоците на „МОСТ“, во четвртата изборна единица ВМРО-ДПМНЕ освоила 11 пратенички места, додека СДСМ 9. Во 5-тата ИЕ за ВМРО-ДПМНЕ обезбедени се 9 пратенички места, за СДСМ 8, за ДУИ 2 и за ДПА еден пратенички мандат. Во ИЕ 6, ДУИ освоиле 7 мандати, ДПА 5, ВМРО-ДПМНЕ 3, СДСМ исто така три, ...
сите 122 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за изолиран развој на нестабилна облачност со дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 25 °C, а во Скопје меѓу 13 °C и 28 °C. Утре ќе биде сончево и топло време, а во попладневните часови ќе има изолиран развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи.
сите 21 | | | веќе видена

Во Република Македонија денеска се одржуваат седмите парламентарни избори. Во трката за 123 пратенички места во македонското Собрание се 1679 кандидати од 18 листи. За нив на 2.976 гласачки места можат да се определат 1.821.122 граѓани со право на глас евидентирани во Избирачкиот список. Гласањето почна во седум и ќе трае до 19 часот. Првпат, тројца пратеници во Собранието се бираат од дијаспората. Во трите изборни единици во странство - Европа и Африка, Северна и Јужна Америка и во Австралија и Азија, се поднесени вкупно 24 кандидатски листи, за кои можеа да се изјаснат 7.258 македонски државјани, кои се пријавија за гласање во Дипломатко конзуларните претсавништва. Гласањето на дијаспората се одржа вчера
сите 472 | | | веќе видена

Скопје – На 02/03.06.2011 година во времето од 20,00-00,20 часот во Скопје на ул„Радика“бр 9 во ОУ„Лазо Трповски“, од страна на НН сторител извршена е тешка кражба, при што се одземени 57 детски лап топ компјутери, со што е причинета материјална штета од околу 855.000 денари. Имено, сторителот влегол во училницата од второ одделение и преку отклучените врати дошол во двете училници од одделенска настава, насилно ја отворил вратничката од металниот ормар, ги одзел компјутерите и се оддалечил во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа од ОКТ при СВР-Скопје. ПС-Карпош превзема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 5 | | | веќе видена

Тирана – Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Албанија Едмонд Хаџинасто, вчера ги отфрли идеите за поделба на Косово или замена на територии, оценувајќи дека тие се „стари и архаични„, пишува денешен „Блиц„. Според соопштението на албанското Министерство за надворешни работи, Хаџинасто изјавил во телевизиско интервју дека идеите кои доаѓаат од Белград се “стари, архаични и дека слични обиди не успеаја во Балканскиот регион. Велејќи дека размената на територија вклучува создавање на етнички чисти држави и промена на границите, Хаџинасто додал дека „овие тези не се во согласност со општиот дух во регионот, процесот на интеграција на сите земји од Балканот и духот на пријателство меѓу земјите во регионот„.
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - Претпладне во Македонија ќе биде сончево и топло. Во текот на денот нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за краткотрајно невреме со појава на град и интензивен пороен дожд. Температурата во Битола ќе биде меѓу 11 °C и 22 °C, а во Скопје меѓу 12 °C и 26 °C. Од утре се очекува сончево време, со мала до умерена облачност.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиески и директорот на ЈСП „Скопје“, Мишо Николов, вчера присуствуваа на свеченото пуштање во употреба на жичницата што го поврзува Средно Водно со Милениумскиот крст. Жичницата располага со 28 кабини за по осум лица и две ВИП кабини за по четири лица. Гондолите од надворешната страна се опремени со држачи за велосипеди. - Со завршувањето на овој проект Градот Скопје се придружува на поголем број европски градови во кои што има жичница. Трасата на оваа, нова, градска атракција е долга 1.750 метри и се искачува од 570 метри надморска височина на Средно Водно до 1.068 метри надморска височина на Милениумскиот крст. За функционирањето на жичницата се грижат 10 вработени во ЈСП „Скопје“ кои што ги поминаа најдобрите обуки. Градот Скопје го уреди ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје -ВМРО-ДПМНЕ ја повика државната комисија за спречување на корупцијата да ги разгледа информациите и документите кои излегоа во јавноста, во врска со работењето на Радмила Шеќеринска во Секторот за евроинтеграции за време кога таа е министер во овој ресор. - Да потсетиме за јавноста, во времето на Радмила Шеќеринска во Секторот за Евроинтеграции си ја вработила својата золва Лира Секуловска како шеф за финансии. Но тука целиот случај не застанува. Радмила Шеќеринска го пренатрупала Секторот за евроинтеграции со свои роднини, партиски членови, пријатели и деца на партиски функционери на СДСМ, рече Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. Таа во секторот ги вработила Александар Николовски , зет за братучетка, браќата Депотовски, Билјана Јадровска внука на членот на Извршниот одбор на СДСМ Рената Десковска, Симонида Кацарска, ќерка на Димитар Кацарски, кој за време за владеењето на СДСМ во Сообранието на РМ е именуван за заменик на јавниот обвинител, Мајда Стошиќ, внука од братот на сдсмовскиот директор ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Сведоци сме дека тајната полиција и ДПМНЕ прават се за да создадат впечаток дека ја ослабнале Демократска десница пред изборите, се вели во соопштение од партијата на Филип Петровски. - Нашиот кандидат за пратеник не е единствениот кој е нападнат со овие софистицирани методи. Повеќемина се. И тоа во текот на овие 20 дена кампања постојано. Без некој ефект, што само уште повеќе ги фрустрита. Ние сакаме да се заблагодариме за интересот со кој тие признаа дека се плашат од Демократска десница. Немаме намера да се осврнуваме повеќе на личностите кои тие успеваат со притисок, закани и пари да ги купат, туку да известиме дека ова само ни дава дополнителен мотив на 5 јуни да ја симнеме диктатурата од власт и да воведеме демократија, се вели во соопштението.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - На 03.06.2011 година, околу 01,35 часот, две лица кои претходно побарале такси услуга од Битола до ГП „Табановце„ од К.И. (44) од Битола кој управувал ПМВ „шевролет спарк“, на делницата од автопатот Куманово – ГП „Табановце„ истиот физички го нападнале, потоа го извлекле надвор од возилото и извршиле разбојништво, одземајќи му 1.000 денари, три мобилни телефони, како и наведеното возило со кое заминале. Се преземаат мерки за откривање на сторителите.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Кандидат за пратеник од Демократска десница премина во ВМРО-ДПМНЕ. „Јас, Стојанче Филиповски актуелен кандидат за пратеник на Демократска Десница на Филип Петревски ја информирам јавноста дека преминувам во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Филиповски. - Не сакам да бидам дел од партијата чија единствена цел, не е напредокот на Македонија туку личниот комплекс на нејзиниот претседател да и се наштети на ВМРО-ДПМНЕ. Јас се откажувам од втората позиција за кандидат за пратеник бидејќи се уверив дека гласот граѓаните даден за мала партија како што е Демократска Десница, значи загубен глас, глас кој ќе биде даден за СДСМ и Бранко Црвенковски. Јас не сакам да бидам дел од таквите планови. Ги повикувам сите чесни граѓани да дојдат и да се приклучат кон ВМРО-ДПМНЕ. Само со ВМРО-ДПМНЕ државата може да оди напред, изјави Филиповски.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати порака до македонските граѓани, по повод изборите на 5 јуни. - Во годината кога славиме две децении од независноста и една деценија од Охридскиот рамковен договор, во годината кога очекуваме продолжување на европските и евроатлантските интеграции, моите очекувања и мојот апел до сите вас, е во недела, на 5 јуни, уште еднаш да ја потврдиме нашата демократска зрелост, да ја потврдиме нашата приврзаност кон евроатлантските вредности, да ја прославиме демократијата, се вели во пораката на Иванов. - Во недела, граѓаните треба да го дадат својот глас за оние што во следните четири години ќе ги претставуваат во Собранието на Република Македонија. Оние кои во Ваше име, ќе треба да носат одлуки за тоа што Македонија ќе треба да го оствари, односно за што поскоро остварување на нашите стратешки цели. Во недела сета моќ е во вашите раце. Тоа е Ваш ден. Вие одлучувате. Апелирам тоа да го направите на достоинствен начин, во слободна и демократска ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ вчера реагираше на прилогот на А1 Телевизија, поврзан со името. - Откога лично Бранко не успеа, откога Радмила, Стевчо, Заев и Јани не успеаа, откога Љубчо и Љубе не успеаа, откога Манасиевски не успеа, откога Имер Селмани не успеа, откога сите медиуми на Велија со сите лаги не успеаа, сега Бранко Црвенковски го повика гркот Друцас да се обиде да и наштети на ВМРО-ДПМНЕ, до кое дереџе стигна Бранко, Грци да ти помагаат? Колку пари чини Бранко оваа грчка поддршка што јавно ти ја даваат ? Се што стои во прилогот на твојот коалиционен партнер А1 телевизија е неточно и невистинито. Тоа се лаги кои ги демантираме во целост. Најголем доказ дека се работи за класична фабрикувана монтажа е што твоите коалициони партнери искористуваат една дезинформација која излезе пред 4 месеци во еден минорен грчки весник, и која веднаш беше демантирана. Тоа што таа стара дезинформација ја пласирате на 2 дена пред избори со цел да го замајувате народот е најголем доказ за вашиот обид со лаги да наштетите ...
| | веќе видена

next