Е-Факт

Цената на нафтата се зголеми за трет последователен ден за време на сесијата во Њујорк по сигнал дека Европската унија ќе одобри помош за Грција. Ова доведе до шпекулации при пребарувањето на гориво и зголемување на цената. Фјучерсите се зголемија од 0,5% на 2,1% вчера. До крајот на овој месец лидерите на ЕУ ќе донесат одлука за дополнителна помош за Грција и не исклучуваат “реструктуирање на нејзиниот долг” , рече Жан-Клод Јункер, претседател на групата на министрите за финансии од еврозоната.
| | веќе видена

Скопје – Денес во Скопје ќе биде потпишан Меморандум за соработка со Корпорацијата КАРАНА. Таа го спроведува УСАИД Проектот за конкурентност, единиците на локалната самоуправа, т.е. општините Кочани, Штип и Виница, автомобилскиот кластер и Центарот за стручно образование и обука. Основна цел на меморандумот е соработка во взаемната заложба за поддршка на развојот, унапредувањето и спроведувањето на компонентата за развој на работната сила, која претставува дел од целокупните активности на УСАИД Проектот за конкурентност. Намената на овој Меморандум за разбирање е да се определат одговорностите на договорните страни во нивниот заеднички интерес да ги постигнат наведените цели.
| | веќе видена

Денес во Штип на 4 локации ќе бидат поставени големи туристички мапи. Билборд-мапите се дел од проект на Одделението за локален економски развој во соработка со Министерството за Економија-сектор туризам. Првата билборд мапа ќе биде поставена во 9:30 часот пред Педагошкиот факултет по што ќе следи поставување на мапите и на локациите во паркот Бриони, кај крстосницата кај маркетот Туш и на градскиот плоштад. Вакви „сити лајт мапи“ Министерството за Економија им додели на девет општини од Македонија, меѓу кои е и Штип.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот командант на војската на босанските Срби Ратко Младиќ ноќта ја минал во изолирана ќелија, соопштија претставници на Хашкиот Трибунал, пренесува РС Европа. Според нив, изолацијата е стандарден третман за сите новодојдени осомничени. Се очекува Младиќ да биде лекарски прегледан, а потоа да се изјасни по точките на обвинението во рок од 48 часа по доаѓањето во судскиот притвор. Младиќ синоќа беше префрлен во притворот Шевенинген во Трибуналот. Тој беше уапсен минатата недела на српска територија по 16 години бегство. Обвинет е и ќе одговара пред Хашкиот Трибунал за геноцид и злодела против човештвото за време на војната во БиХ.
сите 71 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес претпладне ќе биде претежно сончево. Попладне на места нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 12 °C и 24 °C, а во Скопје меѓу 13 °C и 28 °C.
сите 19 | | | веќе видена

Гевгелија - Претседателот на РМ Ѓорѓи Иванов престојуваше во општина Гевгелија, каде што оствари повеќе средби со претставниците на оваа општина, а присуствуваше и на прославата на 50 годишнината од ЈОУДГ„Детска радост“. Претседателот Иванов најпрво имаше средба со градоначалникот на општината Иван Франгов, кој го запозна со реализираните и проектите што допрва ќе се реализираат во оваа општина. Посебно, зголемената заинтересираност на инвеститорите за вложување во убранизираниот простор крај автопатот, а во непосредна близина на граничниот премин Богородица. Притоа, информираше дека е издадено одобрение за градба на нов туристичко-угостителски комплекс во близина на Милци од страна на домашна компанија. Исто така, Ѓорѓи Иванов имаше средба и со претседателот и координаторите во Советот на општина Гевгелија. За време на престојот во Гевгелија, претседателот Иванов присуствуваше на прославата од 50 годишнината од постоењето на јавната установа детски градинки „Детска радост“, која се грижи за ...
| | веќе видена

Гевгелија - Иван Раденов од Гевгелија е Македонски идол, а Гевгелија е во еуфорија, зашто нивниот сограѓанин е момчето кое триумфално ја освои оваа престижна музичка награда во Метрополис арената во Скопје. Финалето на Македонскиот идол беше спектакуларно шоу во однос на содржината, сценските ефекти и техничките аспекти. Тројцата финалисти: Иван Раденов, Мики Секуловски од Велес и Дејан Јованов од Радовиш во првото претставување отпеаа по една македонска изворна песна и светски евергрин одреден од тричленото жири. По првиот круг на гласање од финалето испадна Дејан Јованов по што следуваше уште еден круг во кој Иван и Мики ги отпеаа песните со кои настапија во првиот круг на елиминација на Мацедониан идол: „Лове аин’т а странгерр”, односно „Хелло”. По сумирањето на резултатите, беше прогласен победникот – Иван Раденов. Новата музичка звезда се очекува во Гевгелија да биде пречекана со воодушевување од бројните фанови.
сите 5 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /31.05.2011 година/ ја почна изградбата на новото паркиралиште наменето за автобуси и за лесни моторни возила под Транспортниот центар. Новиот паркинг-простор е ограден со реката Вардар и со улиците Никола Карев и Владимир Комаров и ќе обезбеди 64 паркинг-места. Почетокот на градежните работи на новото паркиралиште го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на општината Аеродром, Ивица Коневски и директорот на ЈП „Градски паркинг“, Борче Јакимовски. - Денеска ја почнуваме изградбата на второто паркиралиште под Транспортниот центар и ја продолжуваме нашата заложба за подобрување на капацитетите за паркирање во центарот на градот. Ова паркиралиште ќе се протега на површина од 8.000 квадратни метри на која што ќе се нанесе подлога од тампон и песок, а потоа ќе се наредат бекатон-плочки со дебелина од 8 сантиметри. Паркиралиштето ќе располага со 10 обележени паркинг-места за автобуси, 12 места за комби-возила и со 42 паркинг-места за автомобили. На ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Започна со експериментално работење интернет страната www.neogenocide.com , единствена од ваков вид која е исклучиво фокусирана на спорот со името. Нејзина цел е да презентира што е можно поголем број на квалитетни информации во врска со ова прашање, не само за домашната, туку и за меѓународната јавност. Преку објавување на посеопфатни информации за проблемот со името на Република Македонија, интернет страната сака да овозможи негово подобро разбирање и проучување. Интернет страната, исто така, публикува анализи и статии за различните аспекти на злосторството геноцид и другите геноцидни политики како што е етноцидот. На овој начин интернет порталот neogenocide.co сака да придонесе за поголема информираност на јавноста за геноцидните студии во согласност со политичките околности кои ги носи денешното време.
| | веќе видена

Скопје – Градот Скопје постави ново јавно осветлување на улицата Првомајска, од фабриката ОХИС до мостот пред населбата Драчево. Овој потег повеќе години беше без улично осветлување и претставуваше опасност по безбедноста во сообраќајот. Град Скопје изготви и реализира решение кое што ќе ги подобри условите за одвивање на сообраќајот на оваа фреквентна сообраќајница. Поставени се 55 дрвени столбови на делницата долга 1.550 метри. Напојувањето со електрична енергија е решено со воздушно мрежно поврзување на 400-волтните светилки кои што се поставени на столбовите. Град Скопје обезбеди точки за електрично напојување на осветлувањето, за кои што доби енергетска согласност од ЕВН. Од Буџетот на Град Скопје се издвоени 840.721 денари за реализацијата на овој проект, а работите во рекорден рок ги изведе фирмата „Електроизградба“ од Скопје. Град Скопје за да ја подобри безбедноста за сите учесници во сообраќајот на оваа делница од Првомајска во текот на минатата година изведе комплетна реконструкција на ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ излезе со реакција на изјавата на Зоран Петрески од ВМРО-ДПМНЕ. - На целата македонска јавност веќе и е јасно дека партиско-медиумската спрега меѓу ДПМНЕ и Дневник беше активирана за да го забошоти и минимизира она што со заминувањето на режимот на Груевски од власт неминовно ќе излезе на површина – богатата колекција на недвижен имот на семејството Груевски. Наместо залудно да се обидуваат да држат во живот непостоечка тема, ДПМНЕ треба да се позанимаваат со скандалите во сопствените редови. Ниедна манипулација нема да им помогне да го покријат фактот што Надежда Груевска, пензионирана медицинска сестра, поседувала шест станови на атрактивни локации во Скопје за време на воениот конфликт во 2001 година за кои плаќала 750 евра месечна камата по стан или пак фактот дека братот на премиерот во заминување неодамна се впишува во листата на сопственици, се вели во реакцијата.
сите 15 | | | веќе видена

Скопје – Ова е 180 пат како СДСМ зборат за истото. Мислат дека граѓаните ќе им поверуваат. Ова е класично дезинформирање на јавноста на само неколку дена пред изборите, изјави на денешната прес конференција Зоран Петрески од ВМРО-ДПМНЕ. - Не можевме ништо друго да очекуваме во оваа гнасна кампања која ја води СДСМ и нивниот коалиционен партнер А1. Целата нивна кампања се базира на брутални местенки и лаги. Целта на СДСМ и А1 е да го заштитат криминалот и да ја ослабат борбата против него, да ги заштитат неплаќачите на данок и да ги заштитат крумпираните личности Нивните местенки, дезинформации и лаги веќе се граничат со психички терор, но нивната паника и страв од јасниот пораз ги прави уште побезобразни. Граѓаните знаат да ја препознаат вистината, изјави Петрески.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ најави тужба за Гордан Георгиев од СДСМ. - Човекот кој СДСМ го користи како камиказа за овие избори ќе добие тужба за клевета и нарушување на кредибилитетот за изнесените лаги на денешната прес конференција. Вистина е дека мајката на Никола Груевски поседува еден стан во населбата Капиштец купен во 1986 година, тој стан е од 86 м2 и дека поседува два мали стана купени на кредит од кој едниот кредит сеуште се исплаќа. Тоа е целокупниот имот и тој е пријавен во надлежните институции. Камиказата Гордан Горгиев кого СДСМ го користи на овие избори за изнесување на лаги ќе биде тужен и ќе одговара пред суд, се вели во соопштението.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Груевски пет години дрско ја лаже јавноста дека е чесен и дека не ја злоупотребува власта за личен профит. Јасно е дека ниту 150 милиони евра, народни пари, потрошени на себерекламирање во изминативе пет години, не можат да ги променат фактите, изјави на денешната прес конференција портпаролот на изборниот штаб на СДСМ Гордан Георгиев. - Последните информации говорат дека семејството Груевски во периодот 2000-2002 поседувало не четири туку шест станови. Два стана на улицата “Владимир Комаров“ со вкупна површина од 124 м2, два стана на улица “Бихачка“ со вкупна површина од 143 м2, еден стан на улицата “Васил Ѓоргов“ од 86 м2 и еден стан на непозната адреса од 57,29 м2. Значи, семејството Груевски во овој период поседувало недвижен имот со вкупна површина од фантастични 410 м2, рече Геориев. - Гревот да биде уште поголем, двата стана на “Бихачка“, семејството Груевски ги купило на 09.08.2001 година, само еден ден по крвавиот настан кај Карпалак, за време на конфликтот во 2001 година. На 18.12.2002 ...
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - Каналот на течење на пари од Секторот за европски прашања во време на Радмила Шеќеринска е откриен, изјави денеска Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. - СДСМ призна дека золвата на Радмила Шеќеринска, Лира Секуловска била вработена како шеф на финансиите во Секретаријатот за европски прашања, во исто време додека Шеќеринска е министер во овој ресор. Радмила Шеќеринска не убедува дека е чесна, а целокупното финансиско работење на секторот за европски прашања го доверила на сопствената золва, сестрата на својот сопруг, рече Бичиклиски. - Ако била чесна Радмила Шеќеринска, зошто тогаш не вработила професионалец, избран во транспрентна постапка кој ќе биде задолжен за финансиите во секторот за евроинтеграции. Наместо тоа, Радмила Шеќеринска за шеф на финансиите ја вработува сестрата на својот сопруг, сопствената золва Лира Секуловска. Со народните пари во секторот за евопрски прашања во време кога Радмила Шеќеринска е одговорна за овој ресот, располагала нејзината золва. Фактот дека Радмила ...
сите 15 | | | веќе видена

Скопје – Речиси еден тон кокаин и 160 кг хашиш се запленети во меѓународна полициска операција предводена од Шпанската цивилна гарда и координирана од страна на Европол. Македонската полиција партиципираше, односно беше дел од оваа успешна меѓународна акција за пресекување на канал за шверц нанаркотици од Јужна Америка кон Европа. Контролираниот транспорт, односно товарното возило кое требаше да го пренесе кокаинот кон Албанија во координација со другите полиции, македонските служби го презедоа на северната граница и го проследија до границата со Албанија, пришто беше информирана и албанската полиција. Огромната пратка кокаин била растворена во 13 тони палмино масло кое е испорачано од Колумбија, преку Антверп во Белгија, пред конечно да биде запленета во Албанија. Се на се, 22 членови на меѓународната криминална мрежа за дрога, некои од нив „главни ѕверки“ се уапсени во оваа операција. За да се овозможи успешен исход на операцијата „Салоника“, шпанските власти заедно со Европол работеа со органите за ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје – Во пресрет на вонредните парламентарни избори, Институтот Павел Шатев во периодот меѓу 29 и 30 Мај спроведе телефонска анкета на 1000 испитаници со цел да се измери поддршката на граѓаните кон политичките партии и политичките лидери во Република Македонија, како и да се артикулира ставот на граѓаните во насока на актуелните политички случувања во предизборието. Во истражувањето кое беше спроведено на ниво на целата територија на Република Македонија, пропорционално беа опфатени сите шест изборни единици, со вклучување и на други релевантни демографски карактеристики на населението како пол, возраст, образование и етничка припадност. Дополнителна стратификација беше направена и според местото на живеење. Како и во претходните истражувања, резултатите од ова истражување не покажуваат значајни промени во рејтинзите на политичките партии. Највисок рејтинг и понатаму има владејачката ВМРО-ДПМНЕ, по што следуваат СДСМ, ДУИ, ДПА и НДП. Доколку утре се одржуваат парламентарни избори за која партија би ...
сите 4 | | | веќе видена

Neogenocide.com е независен интернет портал чија мисија е да придонесе за подобро разбирање на злосторството геноцид и на геноцидните политики, како и во превенцијата и спречувањето на сите актуелни или потенцијални геноцидни намери, акти и политики. Негови приоритетни цели се: - да информира за сите аспекти на злосторството геноцид и да ја зголеми свесноста за новите форми на геноцид - да овозможи подобра информираност за “Случајот на Р. Македонија“, за кршењето на основните човекови права, за делата против хуманоста, и за геноцидните политики - да го сврте вниманието на релевантните меѓународни политички фактори, на ООН и на глобалната јавност за развојот и примената на нови, софистицирани техники на геноцид - да укаже на потребата од навремена акција против сите геноцидни намери и политики - да ја промовира неопходноста од креирање и имплементирање на правни инструменти за превенција, спечување и казнување на сите форми на геноцид - да даде нов импулс во проучувањето на злосторството геноцид во согласност ...
сите 2 | | | веќе видена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Р. (55), директор на стамбена задруга „Наш дом“, за сторено криивчно дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ . Во текот на 1985 година, пријавениот заедно со уште 22 физички лица ја основале стамбената задруга „Наш Дом“, по што од страна на општината им било одобрено право на користење на градежно земјиште и одобрение за изградба на адимистративен објект, а подоцна земјиштето било приватизирано во нивна сопственост. По ова, пријавениот со други четири лица во 2005 година, без согласност на претходните 22 косопственици, основал нова задруга под истото име „Наш Дом“, а по негово барање од страна на општината му било издадено Решение за локациски услови со имотот од претходната задруга. Исто така, пријавениот врз основа на фиктивна одлука, имотот од старата задруга го ставил под хипотека и успеал да подигне кредит во износ од 200.000 евра како инвестициски средства со кои изградил нова зграда. На овој начин, пријавениот ги оштетил другите 22 физички ...
сите 6 | | | веќе видена

Вчера околу 21,55 часот, во Скопје во маркет„МИТ„ лоциран на ул.„Сава Ковачевиќ„ е извршено разбојништво над вработената во маркетот Б.Ц.(35) од Скопје. Двајца сторители со закана со нож одзеле 17.000 денари. Од страна на СВР Скопје во тек се мерки за пронаоѓање на сторителите.
сите 8 | | | веќе видена

next