Е-Факт

Струмица – На 12.06.2011 година, во СВР Струмица, е пријавено дека истиот ден околу 15,30 часот, во с.Банско – струмичко, во дворот на Б.Т.(70) дошол Д.С. (23) од истото село и започнал расправија со Б.Т. поради паричен долг, а потоа со нож му нанел убодна рана во пределот на левото рамо. За кратко време во дворот дошол и братот на Д.С., 28 годишниот Ѓ.С. кој со пиштол се заканил на С.Т.(17) , внук на Б.Т. . На повредениот Б.Т. му е укажана лекарска помош во Медицинскиот центар во Струмица, а се преземаат мерки за пронаоѓање на Д.С. и за целосно расчистување на случајот.
сите 12 | | | веќе видена

Подгорица - Претседателот на Парламентарното собрание на НАТО Карл Ламерс изјави во разговор со црногорскиот премиер Игор Лукшиќ дека Црна Гора е важен партнер на Алијансата и дека таа ги исполнува сите услови за да стане 29-ти член на воениот пакт. Како што соопштија од кабинетот на Ликчиќ, црногорскиот премиер изјавил дека Црна Гора е решена да влезе во НАТО и Европската унија, но нејзината цел не е членство само по себе. Според Лукшиќ, НАТО и ЕУ е важно за да се подобри животниот стандард на граѓаните на Црна Гора. Лукшиќ и Ламерс позитивно го оценија учеството на Армијата на Црна Гора во меѓународната мировната мисија во Авганистан.
| | веќе видена

Анкара - По пребројувањето на речиси сите гласачки ливчиња, турската државна телевизија објави дека Партијата на правдата и развојот на премиерот Реџеп Тајип Ердоган доби над 50% од гласовите. Главната опозициска Републиканска народна партија доби 26%, додека Националистичката партија за акција – 13%, пренесе радио “Гласот на Америка”. Ердоган ги определи резултати на изборите како победа на демократијата, стабилноста и мирот. Сепак, неговата партија има потреба од уште околу 40 места во парламентот за да добие мнозинство од две третини, што значи дека ќе мора да добие поддршка од најмалку една опозициска партија, за да биде ревидиран уставот на земјата. За време на предизборната кампања премиерот вети дека ќе поднесе амандмани на уставот, која е напишан во 1982 година, кога Турција беше под воена власт. Засега не е јасно какви се точно плановите за промена на уставот. Политичките противници се согласуваат дека Ердоган ќе се обиде да ја прошири својата власт, ќе се претвори во нетолерантен кон ...
сите 41 | | | веќе видена

Скопје - Во Центарот за обука „Пепелиште“, денеска на Денот за високи гости, на вежбата „MEDICUR 11“ ќе се изведе финалниот дел во кој ќе се прикаже реакција при земјотрес. Најавено е присуството и на високиот воен претставник од Командата на силите на САД воЕвропагенерал-мајор Марк Замзов, претставник од Врховната команда на здружените сили на Европа како и воени претставници од Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Норвешка.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне нестабилно со локален краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 21°C до 29 °C. Во Битола температурата ќе биде меѓу 11 °C и 23 °C, а во Скопје меѓу 12 °C и 26 °C. Утре се очекува сончево време со умерена облачност. Попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен северен ветер.Температурата ќе се движи од 22 до 29 степени.
сите 25 | | | веќе видена

Марио Валентич уште од мал се занимава со спорт, посебно со борење, а сега на спортски начин на живеење го учи и неговиот две годишен син, Нико. Малиот Нико заедно со татко му учествуваше на бејби маратонот, кој беше одржан во склоп на акцијата “Го сакам трчањето”. На Савскиот настап после бејби маратонот беше одржана детска трка, а потоа на распоред беа трките на граѓаните.
| | веќе видена

Скопје - Најавата на еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Штефан Филе, дека до крајот на годинава Македонија може да започне преговори за членство за македонскиот претседател Ѓорге Иванов е реалност. Според Иванов, кој и честиташе на Хрватска на добивањето датум за пристапување кон Унијата, се работи за позитивен сигнал од Брисел за целиот наш регион и охрабрување за Македонија, пренесе Канал 5. По конституирањето на Собранието и Владата претседателот очекува поголема активност на медијаторот Нимиц. Тој се надева дека со поголема грчка конструктивност можно е конечно надминување на дведеценискиот спор
сите 4 | | | веќе видена

Скопје – Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, подолго време работеше на прибирање на сознанија во врска со криминална група од Македонија, која се занимавала со организирање на транспорти на поголеми количини на марихуана од Албанија преку Македонија за нарко пазарот во земјите на Западна Европа. Како резултат на претходно спроведена истрага, преземени се мерки и активности, при што во координирана акција на ден 11.06.2011 година, пресечен е меѓународен канал за НТ со марихуана од Р.Албанија преку Р.Македонија во земјите на Западна Европа, при што се уапсени две лица, а запленети се околу 105 кгилограми висококвалитетна марихуана. Имено, денеска во координирана акција на ОНТД, во 00,30 часот на крстосницата кај с.Мажучиште, с.Ропотово регионален пат кон Прилеп запрено е ПМВ„Волво В-40“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од лицето Ф.З.(40) од с.Селце, тетовско и совозач Ф.С.(33) од с.Стримница, општина Желино. При преглед на возилото ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - На 10.06.2011 година, во ПС-Гази Баба е пријавено дека на 09/10.06.2011 година во времето од 17,00 до 10,30 часот на бул.„Александар Македонски“ во работилницата „Машино Експорт“, била извршена тешка кражба при што се одземени три апарати за заварување, три шмитшајмни, три апарати за заварување, 100 монологни глодала, тврди парчиња за обработка на метал, 20 држачи за плочи, 60 стругарски ножеви, три котури жица за варење, два комплета гарнитура гедори и електрична рамнилица за дрво, со што е причинета материјална штета од околу 1.000.000 денари. Тешката кражба е извршена на тој начин што сторителот со погоден предмет делувал на влезната врата, влегол внатре, ги зел наведените предмети и заминал во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Скопје и во тек се мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 2 | | | веќе видена

Скопje – Претпладнево во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне променливо облачно со локален краткотраен пороен дожд и со ретка појава на грмежи, особено во западните краишта на земјава
сите 23 | | | веќе видена

Струмица – На 09.06.2011 година, околу 23,30 часот, во с.Дукатино- струмичко, во семејната куќа поради семејни несогласувања дошло до вербална расправија помеѓу Т.Д.(41) и неговата сопруга Л.Д.(34), по што Т.Д. зел скалпел и откако со едната рака ја фатил за коса, потоа со скалпелот и нанел расекотина во пределот на лицето (брадата и устата). Л.Д. заради укажување на лекарска помош била пренесена во МЦ-Струмица, а Т.Д. е приведен во ПС-Струмица и по целосно расчистување на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 6 | | | веќе видена

Брисел – Гледам перспектива до крајот на годината Европската комисија да почне преговори за присоединување кон ЕУ со уште земји од Западен Балкан, на пример со Македонија, каде што имаше успешни парламентарни избори, изјави денеска на прес конференција во Брисел еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Тој истакна дека „моментот за Македонија сега настапува“ и изрази очекување Атина и Скопје да го искористат за да постигнат решение, како што препорачува ЕУ. Еврокомесарот истакна дека патот на Хрватска кон ЕУ започнал уште во октомври 2005 година, и за тоа време земјата извршила сериозни промени кон обезбедување на владеење на правото и кон пазарната економија.
сите 28 | | | веќе видена

Скопје - Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ изразува длабоко жалење и искрено сочувство до семејството, за трагедијата во која Мартин Нешковски го загуби својот живот, изјави денеска Александра Стојчевска од УМС на ВМРО-ДПМНЕ. - Не постои утеха за големата несреќа, но сепак правдата мора да биде задоволена. Институциите на системот мора брзо да го расветлат овој настан, остро и ригорозно да го казнат сторителот. Болката за семејството е огромна. Но ова е голема загуба и за Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ чиј што член беше Мартин Нешковски. Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ апелира овој трагичен настан во кој млад човек загуби живот да не се злоупотребува за политички цели, рече Стојчевска. - Предупредуваме дека она што се прави во овој период не е човечно. Да се води политичка кампања од еден ваков несреќен случај претставува поигрување со болката на ужаленото семејство. А се` само, за беден и примитивен политички профит. Веќе се изгуби суштината, се помина границата. Тргнете ја на страна ...
сите 17 | | | веќе видена

Неготино – На 09.06.2011 година, во 19,40 часот, во Неготино на ул.„Маршал Тито“ во менувачницата „Макс Бос“, две лица со фантомки на главите извршиле “разбојништво во обид“ над вработениот А.Г.(34) од Неготино. Делото е извршено на тој начин што барајќи пари еден од сторителите вперил пиштол кон А.Г., а откако тој одбил да им даде пари, истиот испукал еден проектил кој завршил во ѕидот, а потоа лицата го напуштиле лице местото. При бегството на сторителите им паднала чанта, во која имало ловечка пушка “Црвена Застава“ двоцевка со скратен кундак и скратена цевка, во која имало два патрона. По добиени сознанија дека е можен сторител на делото разговор е извршен со Н. Р. (15) од Кавадарци, при што тој го признал делото, а постојат сознанија и за другиот можен сторител и во тек се мерки за негово пронаоѓање и за целосно расчистување на случајот, по што против сторителите ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 11 | | | веќе видена

Скопје - Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата и понатаму се одвива нормално, без забрани по суви и чисти коловози. На возачите им се препорачува внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Крајна внимателност, прилагодена брзина и одржување на потребното растојание помеѓу возилата е препорачливо низ клисурите и планинските превои, поради можна појава на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци: Катланово – Велес, Демир Капија – Удово и Гостивар – Маврово – Дебар – Струга. Интензитетот на сообраќај е зголемен надвор од градските средини, особено на патните правци кон туристичките места.
сите 5 | | | веќе видена

Загреб - Денес е историски ден за Хрватска, бидејќи се очекува објавувањето на крајот на преговорите со Европската унија. Претседателот Иво Јосиповиќ и премиерката Јадранка Косор во последните денови по многу теми се на различни ставови, но по ова прашање и двајцата се категорични, јавува хрватскиот портал Индекс. Комисијата ќе ги достави до Советот на ЕУ предлог мислењата за преостанатите четири поглавја (конкуренцијата, судството и основните права, финансиски и буџетски одредби и други прашања), со кое го завршува својот дел од работата и ја остава конечната одлука на земјите-членки. Таквата одлука може да се очекува во следните неколку дена. Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе ќе одржи напладне прес-конференција. Добрата вест за Хрватска ја потврди пред состанокот на Министерскиот совет на Унијата европскиот комесар за правда, Вивиен Рединг. - Европската комисија дава зелено светло за пристап на Хрватска, рече Рединг и посочи дека се отстранети и последните пречки, додавајќи дека пред една година ...
сите 61 | | | веќе видена

Нижни Новгород - Во рускиот град Нижни Новгород започна Европска унија – Русија. По традиција лидерите првите разговори ги имаат на неофицијалната вечера. Главни теми на разговорите ќе биде руската забрана за увоз на зеленчук од земјите-членки на ЕУ, како и прашањата за енергетиката. На средбата ќе се разговара и за цел комплекс прашања поврзани со руско-европските односи. Претседателот на Руската федерација Дмитриј Медведев, претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван-Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Дурао Баросо ќе ги објават резултатите од средбата на заедничка прес-конференција. Нижни Новгород во советско време беше затворен за странци. Годинава се навршуваат 20 години од отворање на градот кон светот.
сите 16 | | | веќе видена

Брисел - Европската унија донесе одлука да именува специјален обвинител и посебен тим, кој ќе ја води истрагата за наводите од извештајот на Дик Марти, јави радио Б92, пренесе еФакт. Истрагата ќе вклучува испитување на наводите за трговија на човечки органи во Косово и вмешаност на раководството на ОВК во организиран криминал. ЕУ очигледно се откажала од идејата истрагата да биде водена од ЕУЛЕКС: Според дипломатски извори од Брисел истрагата ќе биде поверена на седмочлена екипа, на чело со специјален обвинител.
сите 30 | | | веќе видена

Скопје - Во Белград, Република Србија ќе се одржи Седмата министерска конференција на УНЕСКО за заштита на културното наследство на земјите од Југоистчна Европа. Организатор на овогодишната конференција е Министерството за култура, информирање и информатско општество на Република Србија и Регионалното биро на УНЕСКО во Венеција. Македонската тричлена делегација ја предводи заменик-министерот Драган Недељковиќ. Во рамките на министерската конференција на која ќе биде усвоена и потпишана заедничка Декларација за соработка на земјите од југоисточна Европа, ќе се одржи и состанок на меѓународната експертска група која традиционално има состанок за време на конференција. На претстојната конференција главни теми за кои ќе се дискутира се: како да се развие иницијативата за јакнење на културното наследство и дијалогот во регионот со учество на граѓанскиот и приватниот сектор, како конкретно да се зајакнат иницијативите за регионалната соработка, како да се овозможи одржливост на културниот туризам, едукација на ...
сите 5 | | | веќе видена

Прилеп - Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денес со почеток во 19 часот во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе го отвори 46-то издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“.
сите 18 | | | веќе видена

next