Е-Факт

Регионалниот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ за ИЕ 3 испрати соопштени во кое се наведува дека е фрапиран од изјавите на Стевчо Јакимовски, носителот на изборната листа на СДСМ во ИЕ 3. ЕФакт го објавува интегралениот текст од соопштението на РИШ на ИЕ3 на ВМРО-ДПМНЕ: На митингот во Штип, „славниот“ и воедно поранешен Министер за труд и социјална политика си дозволи пред и онака малиот број на партиски симпатизери да шири лаги и невистини. Господине Јакимовски, се гледа дека со години не сте биле во Штип! Да бевте почесто тука, а не само пред избори, ќе ја знаевте сета вистина за штипска „Македонка“ и „Астибо“, се истакнува во соопштението. Впрочем, една поговорка вели: „Не е срамота да не знаеш, туку срамота е да не знаеш кој знае!“ Доволно ќе беше пред да проговоревте на плоштадот во Штип, да ги прашавте тие околу Вас да Ви ја раскажат транзициската приказна за „Македонка“ и „Астибо“. Ако прашавте, верувам дека партиските брифери ќе Ви кажеа кој беше Ванчо Трајковски и чија опција ја застапуваше овој човек. ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје: едукативно предавање и тренинг за самопреглед на дојките во Гази Баба Скопје - По иницијатива на младите жени во општина Гази Баба, во рамките на своите активности за едукација на жените во општината каде ќе присуствува и министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, Здружението БОРКА ќе одржи едукативно предавање и тренинг за самопреглед на дојките. Предавањето ке се одржи во просториите (салата) на општина Гази Баба со почеток од 13 часот. Сите жени кои ќе присуствуваат ќе имаат можност и практично да се запознаат со начините за самопреглед на дојките како една од битните превентивни мерки за рано откривање на ракот на дојка. На крајот од настанот на сите присутни ќе им бидат доделени едукативни материјали.
сите 3 | | | веќе видена

Меѓународен ден за борба против пушењето или Светски ден без чад од тутун се одбележува денес. Иницијативата е на Светската здравствена организација од 1987 година. За прв пат денот се слави на 31 мај 1988 год. Традиционално на овој ден се изведуваат разни кампањи кои се насочени кон откажување од штетната навика. Според анализата на Светската здравствена организација објавена по повод 31 мај – Светскиот ден против пушењето, доколку не се превзмат сериозни мерки, милијарда луѓе можат да умрат од употреба на тутун во текот на 21-от век. Пушењето одзема 12-20 години од животот и е причина за 21 процент од смртните случаи. Според последните информации просечната стапка на морталитет за Европа е 35,2 на 100.000 жители од болести поврзани со пушењето. Во Република Македонија според Светската здравствена организација, речиси 21 процент од сите смртни случаи на возраст меѓу 35 и 69 години се поради пушење.
сите 21 | | | веќе видена

Лондон - Цената на основните прехранбени продукти ќе се зголеми повеќе од два пати во текот на следните 20 години, ако светските лидери не преземат мерки за реформирање на светскиот систем на хранење, предупредија од хуманитарната организација Оксфам, пренесува Би-Би-Си. До 2030 година просечната цена на клучните земјоделски производи ќе се зголеми за 120 и 180%, прогнозираат од Оксфам. Половина од поскапувањето ќе биде последица на климатските промени. Организацијата препорачува на светските лидери да ги подобрат системите за регулација на пазарите на храна и да инвестираат во светски фонд за климата. - Прехранбениот систем треба да биде променет целосно, ако сакаме да ги надминеме предизвиците на климатските промени, зголемувањето на цените на храната и недостатокот на земја, вода и енергија, рече Барбара Стокинг, извршен директор на Оксфам.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со повремен локален пороен дожд, засилен ветер и грмежи. Попладне ќе има услови за појава на невреме со поинтензивен дожд и појава на град. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 22 °C, а во Скопје меѓу 11 °C и 27 °C. Утре се очекува променливо облачно, со повремен дожд и грмежи
сите 21 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Гордан Георгиев од СДСМ. - Во врска со прес конференцијата на г. Гордан Горгиев можеме да прокоментираме дека самото одржување на ваквата прес конференција е доказ за стравот кој што владее во СДСМ, изјави Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Целта на денешната прес конфеенција на г. Гордан Горгиев е да се обиде да им ја врати надежта на сопственото членство. Од оваа фотографија каде што јасно се гледа распространетоста на луѓето и на митингот на СДСМ и на митингот на ВМРО-ДПМНЕ, можете да заклучитe дека двојно повеќе граѓани беа на митингот на ВМРО-ДПМНЕ. После вчерашниот митинг јасни се две работи: дека тоа беше најголемиот политички митинг во плурална Македонија и второ, дека ВМРО-ДПМНЕ победува. Секако би сакале да се зблагодариме на илјадници и илјадници граѓани кои што вчера дојдоа да и дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, рече Бичиклиски.
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Вчера уште еднаш излезе на виделина комплексот на ДПМНЕ од СДСМ. Сега овие луѓе навистина се уплашени. На 6 дена пред изборите, уплашени од неминовниот пораз, копирајќи го СДСМ, се обидуваат да си го истераат стравот, изјави Гордан Георгиев од СДСМ. - Што бараше ДПМНЕ вчера пред Влада? Ја бранеше владата од Груевски? Се вежбаат за опозиција после 5 јуни? Или единствениот мотив им беше барем еднаш да му дадат шанса на Груевски да го имитира Црвенковски? За да донесе повеќе луѓе на митингот, Груевски ја злоупотреби власта со досега невидени притисоци врз администрација. Јавноста имаше прилика да види сведочење на вработени во јавната администрација кои под закана за работните места морале да одат на вчерашниот митинг на ДПМНЕ со своите семејства. Да ги употребиме зборовите на Груевски, вчера тој приреди “оптичка варка“. За да изгледа дека има повеќе луѓе тој постави огради на двете страни на улицата за да го ограничи просторот. Како секој манипулатор така и Груевски ги обвинува другите за тоа што ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Ана Павловска Данева од СДСМ. - Во исто време кога Ана Павловска Данева говори за државната администрација, таа е должна да одговори: дали за СДСМ е нормално што Радмила Шекеринска си ја поставила својата золва за одговорна за целокупното финансиско работење секторот Евроинтеграции во време кога Шекеринска е задолжена за овој ресор, во владата на СДСМ?!Дали ова за Ана Павловска Данева не е класичен пример за судир на интереси? Дали золвата на Шекеринска, Лира Секуловска, е човекот зад кој се кријат многу матни зделки? Дали Лира Секуловска е човекот преку кој државните пари завршувале во нечии туѓи џебови? Вака ли Радмила работеше со европските пари, се вели во реакцијата.
сите 21 | | | веќе видена

Скопје - Катастрофалните, импровизаторските и погубните политики на Груевски и ДПМНЕ не се никаде повидливи од експериментите кои ги правеа во јавната администрација, изјави денес Ана Павловска-Данева, потпретседател на СДСМ и носител на листа за ИЕ 2. - Груевски, за пет години, до крај го изгази достоинството на јавните службеници и ги вложи сите свои напори од јавната администрација да направи партиски сервис.Затоа, врвен приоритет на новата Влада на СДСМ е да се создаде стручна јавна администрација, со висок степен на професионалност и зголемена ефикасност. Имаме план и знаеме како – Новата Влада на СДСМ ќе формира Центар за обука на службениците како посебен правен ентитет – јавна установа во чија работа како обучувачи ќе земат учество еминентни домашни и странски експерти. - Стручниот испит, задолжителен за влез во државна служба, нема повеќе да биде во надлежност на политичките органи – Министерство за информатичко општество и администрација, туку ќе биде конципиран и составен од едукатори на ...
сите 3 | | | веќе видена

Лондон - Според грчкиот комесар Марија Даманаки Грција може да биде принудена да ја напушти еврозоната и да ги врати назад драхмите, ако не ги исполни мерките за намалување на трошоците и економските реформи, за кои инсистираат меѓународните кредитори на Атина, пишува британскиот весник Фајненшал тајмс. Иако Даманаки не одговара за економските прашања, нејзината изјава остава место за сомневање за заканата за европската монетарна унија од грчката должничка криза претставува. Ова е категорично предупредување до оние сили во грчката владејачка социјалистичка партија и нивните сојузници во синдикатите, кои се противат на реформите. Особено остро е противењето против ветувањето на владата да собере 50 милијарди евра до 2015 година преку приватизација. Државни холдинзи во областа на комуналните услуги, банки, поранешниот телекомуникациски монопол и други бизниси, како Опап, најголемата компанија во Европа за игри на среќа и спортско обложување, треба да бидат продадени. Владите во еврозоната и Меѓународниот ...
| | веќе видена

Битола – На 29.05.2011 година, во 08,00 часот, во СВР Битола, Г.Н. (30) од с.Јанкоец-ресенско , пријавил дека околу 04,30 часот, додека заедно со неговиот другар Б.А. (32) од Ресен биле во ноќниот клуб „Корзо“ на ул.„Маршал Тито“, повеќе непознати лица со фрлање маси, столици и шишиња физички ги нападнале, а предизвикале и оштетувања во ноќниот клуб . Притоа Г.Н. е телесно повреден, а Б.А. е тешко телесно повреден на кој му е укажана лекарска помош во Клиничка болница Битола. Од страна на СВР Битола по преземени мерки пронајдени се сторителите, станува збор за С.Ѓ.(24), А.С.(28) и З.М.(31) сите од Битола против кои ќе биде поднесена кривична пријава за „насилство„ , а С.Ѓ. ќе биде пријавен и за кривично дело „тешка телесна повреда„. Делата се сторени откако повредените претходно нарачале песна. На 29.05.2011 година, во 08,00 часот, во СВР Битола, Г.Н. (30) од с.Јанкоец-ресенско , пријавил дека околу 04,30 часот, додека заедно со неговиот другар Б.А. (32) од Ресен биле во ноќниот клуб „Корзо“ на ул.„Маршал ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Т. (43) од Скопје, за сторено кривично дело „полов напад врз дете“. На 06.05.2011 година, пријавениот откако со ПМВ ја однел неговата 13-годишна ќерка кај Градските гробишта во Бутел се обидел да изврши обљубља над истата, а притоа извршил друго полово дејствие. Исто така, пријавениот и претходно во повеќе наврати над неговата ќерка извршил други полови дејствија.
сите 8 | | | веќе видена

77 000 интернет корисници го проследија вчерашниот митинг на ВМРО-ДПМЕ Скопје – 77 000 интернет корисници ја искористија можноста да го проследат во живо вчерашниот митинг во Скопје на Коалицијата за Подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, информираат од партијата. - Граѓаните имаа можност еден ваков огромен политички настан да го проследат во живо и тоа на официјалната интернет страница на ВМРО-ДПМНЕ, како и на официјалната фејсбук страница на ВМРО-ДПМНЕ. Овој начин на комуникација кој предизвика огромен интерес во јавноста е во насока на транспарентно и доследно работење, како и доближување на нашата работа до граѓаните.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска /30.05.2011 година/ го означи почетокот на градежните работи на новото паркиралиште кое што ќе се гради пред објектот на Зоолошката градина, од десната страна. - Новиот паркинг-простор за 93 возила ќе го олесни паркирањето за сите посетители на Зоолошката, која што прерасна во модерна Зоолошка градина со уредени и безбедни живеалишта, нови животни и бројни забавни содржини. Градот Скопје за овој проект од Буџетот ќе одвои околу 9,8 милиони денари – рече градоначалникот Трајановски. Новото паркиралиште е широко 18 метри, а долго 152 метри. На површина од 2.671 квадратен метар ќе се направи ископ, просторот ќе се тампонира и ќе се асфалтира. Во текот на градежните работи на паркиралиштето ќе се постави атмосферска канализација долга 180 метри (Ф 300) која што ќе овозможи одведување на атмосферските води. Меѓу тротоарот на булеварот Илинден и паркиралиштето ќе се оформи зелен појас со ширина од 10 метри. На новото паркиралиште ќе бидат ...
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите медицински лица во Република Македонија, без разлика дали припаѓаат на некоја политичка партија или не, да не подлегнуваат под притисокот на СДСМ и да ги почитуваат законските норми и етичките правила, изјави Петар Поп Арсов од ВМРО-ДПМНЕ. - Лекарите нема да дозволат да бидат заплашувани и уценувани од Бранко Црвенковски и неговата транзициска тајфа. СДСМ нема верба ниту во сопствените членови.Социјалдемократскиот сојуз не е сигурен ниту во сопственото членство.Според информациите кои ги презентиравме пред два дена, се виде дека СДСМ превзема крајно долни мерки, искористувајќи ги лекарите, за свои партиски цели, рече Поп Арсов. Според него во акцијата на СДСМ, граѓаните треба да бидат потикнувани од лекарите кои се активни членови на оваа партија, да се запишуваат како болни и изнемоштени, со што би добиле право да гласаат ден пред изборите. - Целта на оваа срамна и неморална акција е СДСМ да се осигура дека овие гласови нема да отидат за друга политичка партија. ...
| | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес излезе со обвинување за судир на интереси и сомнеж за големи финансиски малверзации во периодот додека токму Радмила Шекеринска е одговорна на секретаријатот за европски прашања. - Радмила Шекеринска како потпретседател на владата на СДСМ и одговорна за секторот за евроинтеграции, за раководител на секторот за општи работи и буџет ја има поставено г-ѓата Лира Секуловска, сестра на сопругот на Радмила Шекеринска, односно нејзината золва, изјави на денешната прес-конференција Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Золвата на Шекеринска е одговорна за целокупното финансиско работење на секретаријатот за европски прашања во периодот додека Радмила Шекеринска е министер на СДСМ задолжена за овој ресор. Повторувам, Радмила ја поставува својата золва за шеф на финансиите, истакна Бичиклиски и покажа документ издаден од Владата на Република Македонија на 24.12.2004 година, во кој јасно и недвосмислено за човек која е овластен за финансиското работење на секторот за евроинтеграции се ...
сите 21 | | | веќе видена

Штип - Садовите за отпадоци се во 4 бои и тоа: сина-хартија, жолта-пластика, кафеава-стакло и зелена-комунален отпад (се друго останато) беа поставeни во Гимназија – “Славчо Стојменски. Се поставуваат од страна на Општина Штип во координација со ЈП-Исар и во план е поставување на вакви садови за примарна селекција на отпадот во сите преостанати училишта и јавни институции во нашата општина.
| | веќе видена

Битола - СДСМ денес обвини за хаос во здравството во Македонија. - Директорот на битолската болница Михајло Џолонга вели дека СДСМ во 15 години владеење ништо не направи во здравството. На директорот Џолонга или математиката му е слаба страна или лагите во неговата ДПМНЕ потполно го опседнаа, изјави Менде Динески, кандидат за пратеник од СДСМ. - Во 21 година парламентарна демократија во Македонија ВМРО-ДПМНЕ е на власт 11 години, а СДСМ 10. Ова е непобитно како што е непобитно и тоа дека ДПМНЕ е на власт последниве 6 години, кога во здравството во Македонија се случија најтрагичните моменти од кога паметиме. Во 21 век умираа родилки,бебиња, умираа пациенти поради недостиг на лекови и возила. Овие луѓе на душа ќе ги носи ВМРО-ДПМНЕ, која повеќе размислуваше за забеганите проекти и споменици и перењето на пари отколку на пациентите и медицинскиот персонал. Во 21 век во клиничката болница во Битола шетаа глувци глодари, се пораѓаа жени на светло од мобилни телефони, санитарните јазли наликуваат на полски ...
| | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Гордан Георгиев од СДСМ. - Сакаме да истакнеме дека ВМРО- ДПМНЕ ќе го тужи господинот Гордан Георгиев пред судовите во Република Македонија за изнесените тешки лаги, клевети и манипулации во неговата денешна прес конференција, изјави Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. - Господинот Гордан Георгиев си дозволува да зборува за милиони како да се десет денарки, веројатно мислејќи дека тоа што неговиот лидер Бранко Црвенковски и олигарсите околу него располагаат со милионски суми, значи дека и секој во оваа држава постапува како нив.Поради изнесените клевети и поради изнесените лаги го очекуваме Гордан Георгиев на суд каде што ќе треба сето ова што го изнесе да го каже. Исто така го повикуваме денеска да дојде и тој пред Владата на Република Македонија и да се увери дека и без разлика на шпекулациите, лагите и измислените милионски суми, реформите ќе победат во Република Македонија, рече Димовски.
сите 13 | | | веќе видена

Скопје - Груевски и фамилијата и во последните денови од своето владеење не престануваат со расипништвото и бруталната злоупотреба на власта по сите можни основи, изјави Гордан Георгиев од СДСМ. - Испаничени од неминовниот изборен пораз на 5 јуни, ги кршат законите на секој чекор, грабаат се што можат, камен на камен да не остане во државава. Фрлаат лопати, сечат ленти, по пет пати свечено отвораат исти објекти, спротивно на законите вработуваат во јавната администрација обидувајќи се да купат некој глас, нагласи Георгиев, Според него сите државни органи се ставени во служба на кампањата на ВМРО-ДПМНЕ. - Дури за потребите на изборниот караван на Груевски се користат владините возила. За црната, валкана кампања на Груевски и фамилијата не се штедат пари. Пa не ли им беа доволни 100 милиони евра народни пари потрошени за реклами во изминативе пет години? Еве уште еден огромен скандал поврзан со исплаќање на огромни суми народни пари на омилените медиуми и рекламни агенции на премиерот во заминување. По ...
сите 17 | | | веќе видена

next