Е-Факт

Гевгелија – Вчера во општина Гевгелија градоначалникот Иван Франгов имаше средба со новинарите од неколку национални медиуми. При тоа тие присуствуваа на јавната презентација на Системот 48 часа, кој за прв пат се применува во Република Македонија. Овој систем, кој е подарок од братската општина Инџија, Република Србија, од ден на ден го користат се повеќе граѓани. Тие, преку телефонски, СМС или е-мејл пораки , пријавуваат свој проблем или барање до Кол-центарот и во рок од 48 часа добиваат одговор како да им биде решен нивниот проблем. Покрај ова, новинарите го посетија граничниот премин Богородица, во чија близина наскоро треба да се изгради нов туристичко-угостителски комплекс, а имаа и средба и со менаџерите на хотел-казиното Принцес.
| | веќе видена

Гевгелија -Во Негорските бањи вчера се одржаа 16-те Регионални пензионерски спортски натпревари. Пензионерите од регионот се натпреваруваа во 11 спортски дисциплини, а победниците ќе се здобијат со правото за учество на Државниот натпревар. На свеченото отворање поздравни говори одржаа претседателот на Здружението на пензионери на општина Гевгелија Ристо Танелов, претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија Драги Аргировски и градоначалникот на општина Гевгелија Иван Франгов , кој ги прогласи игрите за отворени.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денес во 11 часот во хотелот „Континентал“ ќе се обрати на свеченото отворање на меѓународната работилница „Новиот имиџ на Балканот“, во организација на „Разноликост“ – колекција за поезија, фикција и есеј на Меѓународниот ПЕН-центар, а поддржана од фондацијата „Фридрих Еберт“, информираат од министерството. Одржувањето на регионалната работилница е во рамките на одбележувањето на 21 мај, Светскиот ден на културната разноликост.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Ја слушаме Радмила Шеќеринска овие денови како зборуваат за сиромаштија. Вели дека ни во Гана не се живело вака. Но ниту Радмила Шеќеринска, ниту Бранко Црвенковски немаат чувство за тоа што значи човек да е сиромашен, Тие не знаат што е немаштија, изјави денес Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Тие луѓе целата своја кариера ја поминаа вршејќи државни функции. Преку ноќ станаа енормно богати. Овие луѓе ниту пет минути не поминаа со народот, меѓу граѓаните. Радмила Шеќеринска е жената која комфорно ужива во огромниот стан во Тафталиџе, развозувајќи се со новиот луксузен автомобил и носејќи гардероба вредна илјадници евра. И замислете токму, Радмила Шеќеринска бесрамно говори за сиромаштија. Како може човек кој го поседува сево ова воопшто да знае што е сиромаштија?Г-да Социјалдемократи зарем до толку го потценувате народот, праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ. - Прво го храневте со расипано месо, потоа му давате по 100 грама кафе, наполитанки и по парче локум, а сега викате дека е сиромашен, а ...
сите 9 | | | веќе видена

Софија - Бугарската ултранационалистичка партија Атака и нејзиниот лидер Волен Сидеров предизвикаа масовна тепачката пред џамијата “Бања Баша” во центарот на Софија, јави интернет порталот „Гласове„. Симпатизерите на Атака, кои протестирале против звучниците од џамијата, почнале да се борат со муслиманите, кои биле таму за петочната молитва. Еден од претставниците на партијата на Волен Сидеров се обидел да ги насочи демонстрантите кон муслиманите но бил пресретнат од нив, што предизвикало реакција и дошло до тепачка. Иако протестот на Атака бил закажан за 13,00 часот, судирот бил провоциран пред тоа. Полицијата уапсила еден од приврзаниците на Атака. Еден од луѓето на Сидеров, кој се претставил како “случаен минувач”, бил вознемирен од тоа дека пред џамијата се постилале черги за молитва на муслиманите. Тој се обидел да земе една од чергите, што предизвикало судир и моментална реакција на учесниците на митингот. Од Атака почнале да викаат в навредливи пароли кон муслиманите.
сите 8 | | | веќе видена

Брисел - Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо презеде невиден чекор и ја откажа посетата на Албанија, во време кога во земјата повторно има спорови поради резултатите од изборите. Високи извори од Европската комисија наведуваат дека трпението на Брисел во однос на земјата, која се надева да се приклучи на европскиот блок, се повеќе се губи, пишува ЕурАктив. Тензиите поради локалните избори на 8 мај, кои беа внимателно следени од ЕУ, го натера Баросо да ја откажи својата посета во Албанија, што требаше да биде дел од оваа балканска турнеја. Последните настани изгледаат како тажно повторување на ситуацијата по парламентарните избори на 28 јуни 2009, кога социјалистите, кои се во опозиција, одбија да ги прифатат резултатите и ја обвинија владата за корупција и фалсификување на гласовите. Високи претставници на Европската комисија велат дека во Брисел веќе губат трпение во однос на земјата и забележуваат дека Тирана ја ризикува историската шанса да започне процес за членство во ЕУ. Наташа ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје -Во вторникот (17 мај) Здружението за промовирање на стрип-културата „Макстрипови“ започна со едукативни стрип-часови за ученици во основните училишта во Општина Карпош. Првиот час се одржа во ОУ „Христијан Тодоровски-Карпош“, а до крајот на оваа учебна година се планирани повеќе предавања и во другите основни училишта. Предавањето го држеа Здравко Гиров (стрип-цртач) и Давор Драмиќанин (стрип-сценарист), а презентацијата беше насочена кон познатите македонски стрипови и стрип-ликови. Првата половина од часот беше претставување на сегашната македонска стрип-сцена, особено на авторите кои се појавиле во стрип-магазинот „Синдром“, како и последните активности на Здружението „Макстрипови“ и македонскиот стрип-форум www.makstrip.com.mk. Во вториот дел од часот се предаваше за основите на стрип-цртањето, практичниот дел на кој Гиров ги покажа своите тајни и трикови при цртање стрип. „Благодарение на професорот по ликовно воспитание, Илчо Симовски, ние дојдовме до правиот таргет – талентирани ученици кои ...
| | веќе видена

Скопје - Возниот парк на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје од денеска е збогатен со три нови противпожарни возила за гасење пожари во урбана средина. Едното противпожарно возило е набавено од Градот Скопје, а две противпожарни возила се донација од Владата на Република Македонија. Промоцијата на новите возила се одржа во рамките на денешното одбележување на 20 мај, Денот на пожарникарството, во кругот на Противпожарната бригада во населбата Автокоманда. Традиционалното одбележувањето на Денот на пожарникарството почна со свечено постројување на противпожарната бригада, а командантот на пожарникарите, Благоја Менковски, поднесе рапорт пред градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и пред министерот за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. - За оваа професија, се потребни многу пожртвувани луѓе кои што го ризикуваат својот живот за да спасат други животи кои што се во опасност. Ја користам оваа можност во името на граѓаните на Градот Скопје и во мое лично име да ви упатам благодарност. ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ нуди пакет мерки наречени “Закони за слобода“, изјави денеска Гордан Георгиев од СДСМ. - Пет години македонските граѓани живеат во неслободно општество. Политиките на режимот на Груевски имаа за цел да создадат систем и општество во кои граѓаните ќе се плашат да не бидат казнети, санкционирани, уапсени, прислушкувани… Новата Влада на СДСМ, во изборната програма нуди пакет мерки наречени “Закони за слобода“. После 5 јуни новата Влада на СДСМ ќе пристапи кон менување на сите закони кои беа донесени од сегашнава Влада, а кои на разни начини ги ограничуваа правата и слободите на граѓаните, нагласи Георгиев. - Еден од првите закони кои ќе ги промениме ќе биде драконскиот Закон за заштита од пушењето. Ние во СДСМ целосно стоиме зад потребата да се уреди начинот на кој граѓаните ќе се заштитат од штетните влијанија на пушењето. Но, пред и над сè веруваме во правото на слободен избор дали некој ќе пуши или не, како и во обврската на државата да обезбеди рамноправни услови за економски просперитет на ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес објави дека СДСМ подготвува непризнавање на изборите. - Сакаме да предупредиме, директно и недвосмислено дека СДСМ, заедно со медиумите на Велија Рамковски подготвуваат сценарио за непризнавање на резултатите од изборите, изјави Васко Наумовски од ВМРО-ДПМНЕ. - Бранко Црвенковски и СДСМ свесно ги кршат сите законски, морални и етички правила за одржување на избори. СДСМ ја започна предвреме изборната кампања и со тоа го прекрши законот. Не се кријат дека на овие избори ќе подмитуваат гласачи за месо, брашно, кафе, локум и наполитанки. Незаконски поставуваат штандови и времени објекти, за да испровоцираат реакција на институциите и потоа да се жалат на притисок. Нивната партиска телевизија емитува политички спотови без да назначи нарачател и ги емитува надвор од со закон предвидените термини. Нивната партиска телевизија емитува преноси во живо од митинзите на СДСМ, спротивно на закон, рече Наумовски. - Подготвуваат проект за ангажирање на најсилни активисти, кои во голем дел ги има ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје - Во Општина Карпош продолжува пролетниот турнус на големи реконструкции овој пат со градежни работи во двете урбани заедници Тафталиџе 1 и Тафталиџе 2. Така, деновиве почна изведбата на приклучок кон централен топлификациски систем на градот, дислокација на надземен вод Д2 по ул. Прашка (кај „Гранит“) зафат вреден 6.096.264,60 денари. Изведувач на работите е фирмата „Аполо инженеринг“. Освен тоа во Тафталиџе 1 се врши и: Реконструкција на тротоари на ул. Париска и крак од ул. Париска во износ од 2.489.239,05 денари, изведувач е „Тератрејд“; Реконструкција на тротоари на ул. Иван Милутиновиќ во износ од 1.848.417,00 денари, изведувач е „Вратница“, како и Кружен тек на улица Париска и ул. Варшавска во износ од 1.249.042,00 денари, изведувач е „Анизор“. Вкупната вредност на градежните работи кои се вршат во УЗ Тафталиџе 1 во овој инфраструктурен циклус е 11.682.962,65 денари. Во истовреме, во УЗ Тафталиџе 2 е почната реконструкцијата на тротоарите на ул. Софиска, која Општината ќе ја чини ...
сите 3 | | | веќе видена

Бад Верисхофен – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска оствари средба со бизнисмени од германската сојузна држава Баварија на која разговараше за можностите за инвестирање во Македонија. Средбата се одржа во рамките на посетата на Претседателот Иванов на Баварија каде што учествува на годинешната конференција на германската Паневропска Унија. Во баварскиот град Бад Верисхофен, Претседателот Иванов се сретна со претставници на авионската и текстилната индустрија, со успешни стопанственици од секторот туризам, приватно образование и претставници на германски стопански комори и организации на локалната самоуправа. Учесниците на средбата до Претседателот Иванов изразија интерес за поволностите кои Македонија ги нуди за инвестирање особено за секторот услуги. Баварија е една од економски најразвиените германски сојузни држави, каде се седиштата на индустриски гиганти како што се БМВ и Ауди и голем број други водечки компании. Претседателот Иванов денеска ќе оствари средба со Неговото ...
сите 19 | | | веќе видена

СВР Струмица до надлежното ОЈО ќе поднесе кривична пријава против лицето Б.Ѓ. (35) од Велес поради постоење на основано сомнение дека сторил кривични дела – “недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“ и “неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“ сторено од пријавениот. Имено, по предходно обезбедена Наредба за претрес на дом и помошни простории, од страна на полициски службеници извршен е претрес во семејната куќа каде моментално престојува пријавениот. Притоа пронајдени се: ловна пушка калибар 16 мм; ловна пушка карабин калибар 7,57 мм; полуавтоматска пушка; ловен карабин ЦЗ со оптички нишан; три пушки преправени и адаптирани за функционирање; еден пригушувач за пушка; 121 куршум различни калибри; топовски удар; две бомби ЦС, флеш бомба и бомба кашикара; парче пластичен експлозив; 68 детонаторски каписли; пет фитили за експлозив; една експлозивна направа – самоизработена; мала количина црн барут; девет куршуми маневарска муниција; 17 ...
сите 8 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.Н. (39) од с.Мелница-Чашка, за сторени кривични дела „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“ и „поведување и овозможување полови дејствија“. На 15.05.2011 година, во битолско село, пријавениот на пат кон селската продавница пресретнал 12-годишно девојче над кое извршил полови дејствија. Истражен судија на пријавениот му одреди мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 11 | | | веќе видена

Матурантите од неколко средни училишта во Македониј денес напладне на плоштадот „Пела“ во Скопје танцуваа осум минути квардил во рамки на „Матурска парада 2011“ во истовреме со нивните врсници од повеќе земји од Југоисточна Европа. Учениците беа облечени во жолти и во црни маички. Организатори се Дирекцијата за култура и уметност од Скопје и Танцовиот клуб „Ритам плус“, а покровители се Град Скопје и Агенцијата за млади и спорт. Манифестацијата почна во 2001 година во Љубљана, а во Скопје се одржува петти пат.
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов во германската сојузна држава Баварија учествува на годинешната конференција на германската Паневропска Унија. Претседателот Иванов во германскиот град Линдау ќе оствари средба со Претседателот на меѓународната Паневропска Унија г-дин Алан Тераноар и со Претседателот на германската Паневропска Унија г-дин Бернд Поселт. Во рамките на конференцијата, Претседателот Иванов ќе оствари средба со Неговото Височество Принцот на Лихтенштајн, Ханс Адам Втори. Предвидени се средби со политичари од голем број европски држави, членови на Европскиот Парламент, Европската Комисија, баварските власти, како и со истакнати личности од академскиот живот и бизнис претставници. Паневропската Унија е водечка меѓународна организација која со децении се бори за европско обединување, како и за промоција на демократијата и слободата. Членовите на Паневропското движење се постојани и силни поддржувачи на Република Македонија и нејзините европски перспективи.
сите 26 | | | веќе видена

Скопје - Амбасадорот на САД Филип Рикер, денес, во хотел “Холидеј Ин,” официјално ќе ја отвори конференцијата “Стратешки пристап кон општествената одговорност на претпријатијата” организирана од Американската стопанска комора. На оваа конференција ќе се дискутира за ООП како интегрален дел од бизнис стратегијата, наместо како дополнителен дел на водењето бизнис. Поканети се претставници од многу компании, меѓу кои се Проктер & Гембл, Авон козметика, Холцим Хрватска, Државниот универзитет на Кент и компанијата Кока Кола, кои ќе ги споделат своите стратешки пристапи кон ООП и интерактивно ќе дискутираат со другите учесници за најголемите предизвици во процесот на интегрирање на ООП во нивниот бизнис. Излагачите од овие компании исто така ќе зборуваат за нивните клучни приоритети во полето на ООП и нивната врска со бизнис стратегиите.
| | веќе видена

Скопје – Денес во 13 часот во седиштето на Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје, во Автокоманда, министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска, во име на Владата на Република Македонија, ќе присуствува на примопредавањето на трите нови противпожарни возила за потребите на бригадата.
сите 13 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со умерена облачност, попладне на места нестабилно со локален дожд и грмежи. Во Битола ќе биде умерено облачно. Температурата ќе се движи меѓу 22 °C и 6 °C. Во Скопје според прогнозата ќе биде умерено облачно со температура меѓу 25 °C и 9 °C. Утре во земјава повторно ќе биде сончево,
сите 26 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ реагира на изјавата на Гордан Георгиев од СДСМ. - Она што го прави СДСМ веќе е дегутантно. г. Гордан Горгиев три дена излегува на прес конференција и говори за истите работи, кои ќе повториме дека се во надлежност на нивниот партиски член Борис Кондарко, кој е и Претседател на Државната изборна комисија. По трет пат ќе повториме дека доколку нешто е во спротивно со законите, г. Гордан Горгиев треба информациите да ги достави до најповиканот, претседателот на ДИК г. Борис Кондарко. Доколку се утврди било каква незаконитост, апелираме до Претседателот на ДИК Борис Кондарко и до Државната изборна комисија да ја исправат. Наместо г. Гордан Горгиев три дена да се обидува да ја замајува јавноста треба да одговори од кај им се парите за кафето, локумот, наполитанките што деновиве ги дели СДСМ и како Радмила Шекеринска преку ноќ, започна да живее удобен и луксузен живот, се вели во реакцијата.
сите 2 | | | веќе видена

next