Е-Факт

Евентуална заткулисна зделка меѓу Европа и САД, при изборот на нов директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) може да го поткопа легитимитетот на меѓународната институција, како и намерата на Г20 да даде поголемо влијание на земјите во развој, пишува Ројтерс. Земјите во развој се разочарани од тоа дека Европа и САД, најверојатно, ќе решат меѓу себе кој ќе биде новиот шеф на ММФ и најверојатно тоа ќе биде министерот за финансии на Франција Кристин Лагард. Управувачката позиција на ММФ остана слободна по оставката на Доминик Штрос-Кан во минатата недела, кој е обвинет за сексуално насилство. Повеќе од шест децении меѓу Европа и Вашингтон има “џентлеменски договор” дека на чело на ММФ ќе биде Европеец, а на Светската банка Американец. Кристин Лагард е авторитетен во пошироката јавност, но земјите во развој сакаат да видат голем број кандидати од различни националности да се борат сериозно за местото, дури конечно да биде избран претставник на Европа. „Се обидуваме да гарантираме дека ќе има процес на избор ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на Влашката заедница по повод Денот на Власите, 23 мај - На 23 мај го празнуваме денот посветен на исполнување на аманетот кој на Власите им го остави големиот поет Константин Белемаче: „Целата радост и светлина во домот, за оној што мајчиниот јазик не го заборава!“ Овој родителски, општочовечки завет е вграден во темелите на македонската државност, но и во македонската мултиетничка демократија насочена кон чување, развивање и промовирање на етничкото, јазичното и културното богатство на Република Македонија. За посветеноста на Република Македонија зборува фактот што во 2007 година, на 10 годишниот јубилеј од донесувањето на Препораката 1333 на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, беше истакнато дека токму Република Македонија е пример за сите други држави за тоа како треба да се негува, унапредува и промовира влашкиот јазик и култура, не само со зборови, туку и со дела. Република Македонија е горда на ...
сите 3 | | | веќе видена

Носителот на листа од Изборна единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија м – р Гордана Јанкулоска, ќе присуствува на поставување на камен темелник на повеќенаменско спортско игралиште во Шуто Оризари, а потоа ќе оствари средби со граѓани во село Оризари – Шуто Оризари. Воедно Јанкулоска и кандидатите за пратеници од Изборна единица 2 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ќе присуствуваат на мини митинзи во населено место Иго Тричковиќ – Куманово, во населено место Карпош – Куманово, како и во населбата железара – Гази Баба. Претседателот на СДСМ , Бранко Црвенковски, денес ќе ги посети општините Македонска Каменица, Пехчево, Берово и Делчево . Во Македонска Каменица ќе има средба со граѓани во кино салата. На средбата ќе присуствува и носителот на листа за ИЕ 3, Стевчо Јакимовски. Во Пехчево е предвиден мини митинг на плоштадот. На мини митингот ќе се обрати и носителот на листа за ИЕ 3, Стевчо Јакимовски За вечер е залажан митинг на плоштадот во Берово. На митингот ќе се ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Премиерот Никола Груевски испрати честитка по повод Националниот ден на Власите. - Почитувани припадници на Влашката етничка заедница, Дозволете ми, Во името на Владата на Република Македонија и во свое лично име, да Ви упатам најсрдечни честитки по повод 23 мај – Националниот ден на Власите, и на Вас и на Вашите семејства, да Ви посакам многу здравје, успех и просперитет. Уште од далечната 1905 година, овој датум е симбол за себеидентификација, сегмент за препознавање и гордост на Влашката заедница. Вашата радост и гордост, се радост и гордост и на цела Република Македонија, и затоа овој празник е добра можност да ги одбележиме вредностите на Вашата заедница и да ја потврдиме определбата дека културниот развој, почитувањето и негувањето на правдата и на националните права се основен столб на демократијата, и на нашата земја, во која овие вредности се фундамент на општествениот соживот, заедништвото и развојот. Честитајќи Ви го денешниот празник, дозволете ми да го изразам своето уверување дека ќе ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со умерена облачност, попладне на места нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи. Утре се очекува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи.
сите 21 | | | веќе видена

Скопје - Македонска државна и црковна делегација, предводена од Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорѓе Иванов, од денеска ќе престојува во тридневна посета на Република Италија и Светата Столица, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“. Во состав на државната делегација се и Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и Заменик директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Антон Серечи, а во црковната делегација се Митрополитите преспанско-пелагониски и европски, господин Петар и господин Пимен, како и Бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов. Според програмата, попладнево во Рим делегацијата ќе ја посети античката капела при Пантеон во придружба на Даниеле Микелети, Ректор на базиликата Пантеон, каде ќе присуствува и на свеченото отворање на манифестацијата со концерт на Благој Нацоски, Ана и Олег Кондратенко, Алесандро Д Агостини и Марија Вршкова. Во текот на утрешниот ден, во Ватикан претседателот Иванов ќе биде ...
сите 63 | | | веќе видена

Скопје - Градот Скопје денеска ја почна изградбата на катната гаража на улицата „Даме Груев“ во близина на ТЦЦ Плаза (кај поранешно Беко). Почетокот на градежните работи на катната гаража го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски. - Почнуваме уште еден во низата капитални проекти кои што ќе имаат огромно позитивно влијание кон подобрување на сообраќајниот хаос во Градот Скопје, денес го означуваме почетокот на Градежните работи за изградба на уште еден објект во Скопје – Катната гаража на улицата Даме Груев. Станува збор за современ објект што ќе обезбеди јавен паркинг за околу 605 возила и ќе придонесе кон решавање на еден од најголемите сообраќајни проблеми во центарот на градот – обезбедувањето паркинг-место за сите, Градот Скопје во последниве две години интензивно работи на решавање на сообраќајните проблеми со кои граѓаните на Скопје и бројните посетители секојдневно се соочуваат, рече градоначалникот Трајановски ...
сите 17 | | | веќе видена

Скопје - Бранко Црвенковски во обид да ја спаси својата кариера свесен дека ќе ги изгуби изборите, го стави целиот имот на СДСМ на Бихачка под хипотека кај својот личен пријател Хари Костов. Човекот кој Бранко го постави за премиер на Владата на СДСМ, изјави денеска Александар Биликлиски од ВМРО-ДПМНЕ. - Ако хипотеката на целиот износ на имотот на СДСМ, кој Бранко го заложи кај Хари Костов изнесува околу 6 милиони евра, СДСМ за кампања по сите проценки, со сите непријавени донации и целото купување и делење на тони и тони кафе, локуми и наполитанки, со сите спотови кај медиумите на Велија ќе потроши околу 4 милиони евра. Од 6 милиони евра до 4 милиони евра ќе останат 2 милиони евра. Многу е веројатно дека Бранко остатокот од средствата од 2 милиони евра ќе си го присвои за себе, нагласи Бичиклиски. Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ целата операција прераснува во очигледен пример на перење пари. - Бранко на тој начин сака да ја направи СДСМ уште позависна, наметнувајќи се како неминовност и неопходност. ...
сите 16 | | | веќе видена

Скопје – Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски, заедно со претставници на белгиските институции за мигранти, денес го посетија ГП “Табановце“, во рамки на активностите за превентивно делување и информирање на граѓаните за значењето и начинот како треба да се користи визната либерализацијата. Во контекст на континуираната медиумска кампања Јанкулоска и Наумовски ги промовираа новите летоци кои од страна на граничните служби ќе им се делат на македонските државјани при излез од земјата, а кои содржат информации околу визната либерализација. Токму министерката за внатрешни работи и вицепремиерот за европски прашања први започнаа да ги делат на возачите новоизработените летоци. Јанкулоска и Наумовски, исто така, одржаа работен состанок со командирот на ПС за ОДГ “Табановце“ на кој, од прва рака, беа информирани за активностите кои се превземаат за спречување на лажните азиланти, и притоа им беше посочено дека освен што лажните баратели на азил се ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на Свечената академија во чест на Националниот ден на Власите .Настанот ќе се одржи во Домот на АРМ во Скопје
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ денес обвини дека власта не презела ништо за да ја зачува визната либерализација - Деновиве македонските граѓани се алармирани од можноста Македонија да го загуби безвизниот режим, изјави Гордан Георгиев од СДСМ. Нашите власти и МВР биле алармирани за опасноста, од страна на европските институции уште пред 14 месеци, но до денешен ден не презеле ништо за да ја зачуваат визната либерализација. Напротив, можеме слободно да кажеме дека токму Груевски и неговиот омилен коалиционен партнер, Амди Бајрам, ќе ги вратат редиците пред странските амбасади, истакна Георгиев. - Овој документ на МВР е доказ дека државните органи уште од декември 2010 година знаеле дека организатор на превозот на лица кои бараат азил во земјите на ЕУ, е патничката агенција „Скај Вин“. Управител на агенцијата е синот на Амди Бајрам, коалиционен партнер на ДПМНЕ и кандидат за пратеник во ИЕ2, Елвис Бајрам, инаку градоначалник на Шуто Оризари. Од документот воедно дознаваме дека МВР била запознаена дека агенцијата на Елвис ...
сите 14 | | | веќе видена

Скопје - СДСМ влегува во стечај, изјави денеска Зоран Петрески од ВМРО-ДПМНЕ. - Бранко Црвенковски е готов, поразен е, свесен е за тоа и тоа го признава, затоа тој уште отсега ја започнува битката за останување на лидерската поозиција во СДСМ, а како најголем адут за своето останување, ГО ЗАЛОЖУВА И ГО СТАВА ПОД ХИПОТЕКА ВО КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ИМОТОТ НА ПАРТИЈАТА СДСМ, подвлече Петрески. - Бранко Црвенковски го ставил под хипотека комплетниот имот на СДСМ на Бихачка, 2000 метри квадратни простории и 2700 метри квадратни дворно место, ова е објавено во Службен весник број 66, од 12 мај 2011 година, а проценката за вредноста на тој имот согласно локацијата и цените на пазарот е над 6 милиони евра. Ех Бранко, Бранко до кое дереџе стигна да заложуваш имот за да може да функционираш. Никој веќе не ти верува, никој нема доверба во тоа што го збориш, никој не смета дека ќе победиш па мораш имотот да го заложиш, истакна Петрески. - Го заложуваш имотот кој го поседуваат членовите на твојата партија, без да ги прашаш, ...
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - Од МВР информираат за оштетени штабови на политичките партии СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Инцидентите се во Кичево, Куманово и село Ваташа – Кавадарци. На 19/20.05.2011 година во Кичево, на ул.„Партизански Одреди“ бб, од страна на НН сторител кој со камен го скршил излогното стакло, оштетен е штабот на политичката партија „СДСМ“. ПС-Кичево превзема мерки за пронаоѓање на сторителот. На 19.05.2011 година во Куманово, на ул.„Поток Серава“ бб, од страна на НН сторител кој го скршил излогното стакло и го одзел партиското знаме, оштетен е штабот на политичката партија „ДУИ“. ПС-Куманово превзема мерки за пронаоѓање на сторителот. На 19/20.05.2011 година во с.Ваташа-Кавадарци, од страна на НН сторител кој со камен го скршил излогното стакло, оштетен е штабот на политичката партија „ВМРО-ДПМНЕ“. ПС-Кичево превзема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 4 | | | веќе видена

Тетово – На 20.05.2011 година во 14,30 часот во ПО-Жеровјане, НН лице известило дека на регионалниот пат Тетово-с.Волковија, на место викано „Буџак“, атар на с.Милетино, има поголема количина муниција и минско експлозивни средства. Увид на лице место извршила екипа од СВР-Тетово, при што се пронајдени: - 7 дрвени сандаци со 21 парчиња ракети за рачен фрлач РПГ, кинеско производство; - 8 кумулативни мини М-57 за рачен фрлач, југословенско производство и 17 полнења за мини; - 5 тромблонски мини; - 2 против тенковски мини метални со детонатори, албанско производство; - 2 рачни бомби кашикари со упаљач, кинеско производство; - гас маска, 10 паковања бездимен барут, 100 грама црн барут за ловни патрони; - 11 лимени кутии со различен калибар од куршуми, и тоа: кал.7,62х54мм вкупно 3150, кал.14х7мм вкупно 75 и кал.7,62мм за АП вкупно 310 и 2 рамки за АП. Поголемиот дел од пронајдената муниција и минско експлозивни средства биле зафатени со корозија. Пронајдената муниција и минско експлозивни средства од страна на ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска ќе присуствува на свеченото отворање на новата спортска сала во СОУ “Наум Наумовски Борче” во Пробиштип.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Градот Скопје ги известува учесниците во сообраќајот дека денес поради изведување градежни работи–асфалтирање на дел од булеварите Партизански одреди и Кузман Јосифовски Питу, како и на улицата Васил Аџиларски ќе се воведе привремен сообраќаен режим. На булеварот Партизански одреди ќе се спроведе втората фаза од асфалтирањето, од крстосницата со улицата Франклин Рузвелт до крстосницата со улицата Ленинова, во правец од Карпош кон Центар. Булеварот Кузман Јосифовски Питу ќе се асфалтира од крстосницата со улицата Никола Карев до крстосницата со булеварот Кочо Рацин. Улицата Васил Аџиларски ќе се асфалтира на делот од крстосницата со улицата 11.Октомври до крстосницата со булеварот Гоце Делчев. Асфалтирањето на трите потега ќе се одвива од 06 часот во сабота до 20 часот во недела. Поради отежнатите услови на сообраќајот се известуваат возачите и останатите учесници во сообраќајот да бидат крајно внимателни и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација за што побезбедно одвивање на ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Претпладне сончево и топло, а попладне локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 22 °C до 28 °C . Во Битола температурата ќе се движи меѓу 11 ° C и 23 °C, а во Скопје од 12 °C до 26 °C. Утре ќе биде сончево и топло, а попладне локално ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.
сите 26 | | | веќе видена

Вашингтон - Американскиот претседател Барак Обама побара од Конресот да ги поддржи ограничените дејствија на САД во рамките на операцијата на НАТО во Либија, пренесе Франс прес. Барањето на Обама за поддршка доаѓа откако беше достигнат рокот од 60 дена, во кои што треба да добие поддршка од Конгресот за да го користи своите воените права. Според Белата куќа за поддршката на САД кон сојузниците во Либија не е потребна официјална декларација за војна, која се предвидува со Уставот на Америка. Според Обама би било корисно ако конгресмените наместо задолжителната резолуција дадат поддршка на САД за забележителните меѓународни напори.
| | веќе видена

Белград – Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон на 26 мај ќе допатува во посета на Белград, пишува денес весникот „Блиц„, пренесе еФакт. Реформите во Србија, регионалната соработка и дијалогот меѓу Белград и Приштина се темите, за кои што ќе разговара со српските претставници. Се очекува следниот ден, 27 мај Ештон да ја посети и Приштина. Од нејзиниот кабинет информирале дека се работи за редовна посета.
сите 11 | | | веќе видена

Дневни активности на партиите и коалициите за Парламентарните избори 2011. Носителот на листа од Изборна единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија Гордана Јанкулоска денес ќе присуствува на акција на бесплатно мерење на крвен притисок и шеќер во крвта и ќе оствари средби со пензионери во паркот во Ѓорче Петров. Воедно Гордана Јанкулоска во часот ќе присуствува на ставање на камен темелник на спортско игралиште во населба Даме Груев во Ѓорче Петров. Претседателот на ВМРО-Народна партија Марјан Додовски и носител на Изборна единица 3 денес ќе ги посети следните Караорман и Населбата Баби. Носителот на изборна единица 4 од ВМРО-НП – Миле Јакимовски денес ќе се сретне со граѓаните во Струмица и околината. Вечерта Централен Митинг во 21:00 часот во градскиот парк во Струмица, кај споменикот на револуцијата, каде покрај носителот на изборната единица 4, ќе говорат кандидатите за пратеници од изборната единица 4, претседателот на ВМРО-Народна Партија, Марјан Додовски и почесниот претседател на ...
сите 3 | | | веќе видена

next