Е-Факт

Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на пуштањето во употреба на бензинска станица на Лукоил, информираат од Владата. Новата бензинска е во општина Кисела Вода, пред влезот во населба Драчево.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - СВР Струмица до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против лицето К.М. (63) од село Ново Коњари, струмичко, а поради постоење основано сомнение дека сторил кривични дела – “прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама“, потоа “царинска измама“, како и кривично дело по член 59 и 60 од Законот за акцизни стоки. Имено, при претрес на куќата и помошните простории сопственост на пријавениот, а од страна на полициски службеници при СВР Струмица, откриено е дека К.М. криел акцизна стока- цигари од странско потекло (без акцизна маркица) а коишто потекнувале од кривично дело “криумчарење“. Притоа, откриени и запленети се 250 штеки цигари марка “трокадеро блу слимс“; 349 штеки марка “мерлин слимс (црвени)“; 50 штеки “мерлин слимс (сини) и 150 штеки цигари марка “џфк класик“ или севкупно 799 штеки цигари во вредност од 240.000 денари. Исто така при претресот пронајдени се два моторцикли “хонда“ и “кавасаки“, како и мопед “пијаџо“ за кои, пак, пријавениот непоседувал никаква ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ќе присуствува на поставувањето камен-темелник за изградба на колектор за отпадни води во населба Лисиче, информираат од Владата.
сите 15 | | | веќе видена

Загреб - Тројца македонски државјани загинаа во сообраќајна несреќа во Хрватска, јави хрватскиот портал Јавно. Несреќата се случила утринава околу 4:35 часот на јужниот коловоз на автопатот А-3 Загреб-Липовац во близина на Нова Градишка. Загинатите се на возраст 32, 35 и 49 години. Во тешка состојба се наоѓаат 40-годипшниот возач на автомобилот и еден од патниците, кој што е на 27 години. Се претпоставува дека причина за несреќата е умореноста на возачот, бидејќи автомобилот „Тојота„ излетал од патот и се превртел.
сите 18 | | | веќе видена

Скопје - Доколку политичките партии сериозно мислат дека е потребен еден нов политички договор во Македонија, тогаш јас мислам дека оваа игра е премногу ризична и лоша игра, изјави во интервју за Радио Слободна Европа лидерот на ДУИ Али Ахмети. „Мислам дека се работи за еден политички маркетинг. Доколку политичките партии сериозно мислат дека е потребен еден нов политички договор или нарекувајте ја нова спогодба во Македонија, тогаш јас мислам дека оваа игра е премногу ризична и лоша игра. Охридскиот рамковен договор оваа година одбележува 10 години, јубилејна година и токму заради ова, сите политички партии треба да се концертираат, да се направи една суштинска и реална експертиза, за тоа што е направено, што е исполнето од овој договор и што останува неисполнето, со тоа што сите ние ќе ја преземеме одговорноста за целосна имплеменатација на овој договор, вели Ахмети. На прашањето „која партија ја преферирате сега како коалициски партнер„, Ахмети одговара: „Јас немам стратешки партнер. Не преферирам некого ...
сите 8 | | | веќе видена

Скопје - Во организација на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН денеска во Битола се одржа тркалезна маса на тема „Духовното културно наследство на Македонците, егзодусот и војните на Балканот – предизвик за помирување во 21 век“. На тркалезната маса присуствуваше министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, градоначалниците на Битола и Пустец, и претставници од здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија во Републиката и здруженија на Македонците од Грција, Албанија и Косово. Тркалезната маса ја благослови и присутните ги поздрави митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар. На Тркалезната маса реферираа Васил Јотевски, амбасадорот Петре Наковски, Јелка Јачева Улчар, Александар Јордановски, Ангелина Маркус, Тодор Петров, Исмаил Бојда, Едмонд Темелко и Симеон Иванов. - Ние не сме Егејци, ни Вардарци, ни Пиринци, ние сме Македонци. Македонија е се што имаме. Туѓо не сакаме, но нашите права во Грција си ги бараме. И благодариме на Владата и премиерот Никола ...
сите 2 | | | веќе видена

Штип – Претставници на занаетчиската комора Кобленц од Германија, денес, сабота 28 мај 2011 во 12:00 часот ќе остварат средба со градоначалникот на Штип, д-р Зоран Алексов , во неговиот работен кабинет.Посетата е дел од успешната соработката помеѓу занаетчиската комора од Кобленц и Занаетчиската комора на РМ, конкретно пркеу проектот за стопанска соработка на покраината Рајланд Фалц и Југоисточна Европа преку канцеларијата во Софија, Бугарија. Една од активностите била и обуката за инсталатери на соларни панели која започнала лани во Штип а сега претставници на Кобленц спроведуваат евалуација при што се во посета на само два града во Македонија: Скопје и Штип.
| | веќе видена

Скопје - Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР м-р Љупчо Тодоровски, денес го прими тимот полициските експерти од Турција, предводен од Аднан Озчан, начелник на единицата за анализа и известување при турската полиција, коишто со поддршка на ОБСЕ, заедно со своите македонски колеги работат на реализација на проектот за креирање на оперативна база на податоци за истраги за потребите на Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР. Во рамките на традиционало добрата соработка помеѓу македонската и турската полициска служба, улогата на труските експерти ќе бидат пружање на експертска помош во дизајнирање, евалуација и изнаоѓање на најфункционално решение во креирањето на оперативната база на податоци за истраги.. Инаку, оваа активност којашто започна на почетокот на неделава и ќе трае до недела (29.05) е резултат на минатомесечната реализирана обука во Полициската академија TADOC во Анкара – Р.Турција на претставници од ЦСОСК- Оддел за криминалистичко разузнавачка анализа и Оддел ...
| | веќе видена

Белград - Сослушувањето на Ратко Младиќ пред судот во Белград заврши во 13.50 часот, пренесе „Блиц„. Младиќ, кој е обвинет за геноцид и други воени злосторства, одбил да го прими обвинението од Хаг. „Вие го избравте Милошевиќ, не јас. Кој ви е крив„, истакнал Младиќ пред истражниот судија.
сите 30 | | | веќе видена

Сараево - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон се очекува денеска да го објави името на новиот амбасадорот на ЕУ во Босна и Херцеговина и специјалниот претставник на ЕУ. Интернет порталот sarajevo-x.com, повикувајќи се на агенцијата СРНА објави дека Данецот Питер Соренсен (44) ќе биде првиот шеф на делегацијата на Европската унија и специјален претставник на ЕУ во БиХ. Меѓу фаворитите за оваа функција, според весникот „Дневни аваз“ се и Германецот Јоаким Рикер и амбасадорот на Велика Британија во Египет Доминик Аскуит, пренесе Телма. Ештон, според дипломатските кругови на почетокот на мај лично разговарала со најсериозните кандидати. Познавачите на дипломатската служба на ЕУ не се сигурни кој од фаворитите ќе ја добие функцијата во Сараево. Соренсен е амбасадор на Европската унија во Македонија, и според европски извори ќе го прекине својот мандат со цел да замине за БиХ. Данскиот дипломат, кој е долгогодишен претставник на Брисел за поранешна Југославија, има ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на пресот на СДСМ. - Во врска со прес конференцијата на СДСМ сакаме да потенцираме дека законите во РМ треба да важат за сите еднакво. Институциите треба да ги расчистуваат сите афери и да имаат ист аршин без разлика дали е некој од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА или било кој друга партија, се вели во реакцијата.
сите 19 | | | веќе видена

Скопје – СДСМ денес обвини дека Јавното обвинителство се става во функција на ВМРО-ДПМНЕ. - Пред четири дена Јавното обвинителство повика на разговор членови на СДСМ од Демир Хисар, по пријава која театрално пред камери беше однесена од ДПМНЕ. Повиканите членови на СДСМ денес уредно и благовремено се јавија на поканата на јавниот обвинител. Не сакавме ова да го актуелизираме претходно, за повторно од ДПМНЕ и неговите режимски мегафони да не бидеме критикувани дека се обидуваме да правиме политички притисок врз правосудните органи. Станува јасно дека Груевски сака и се обидува да стави знак на равенство помеѓу неговите криминални активности за добивање на гласови преку притисоци и закани со наполно легитимна и легална внатрепартиска активност на СДСМ, изјави Калинка Сентиќ-Габер, заменик портпарол на Изборен штаб на СДСМ. - Невиден срам за Јавното обвинителство е да влетува во сценариото на Груевски и фамилијата за забошотување на огромниот скандал со списоците на ДПМНЕ. Како е можно да се изедначуваат ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Јавноста веќе знае. Бранко Црвенковски криел имот на островот Корчула, изјави на денешната прес конференција Зоран Петрески од ВМРО-ДПМНЕ. - Бранко сака да се оправда со тврдењето дека овој имот сеуште е дел од оставинската постапка за имотот на таткото на неговата сопруга, Јасна Димитровска сега Црвенковска. Тоа не е вистина. Ако имотот е дел од оставинската постапка како сопственик во документите ќе биде запишано името на таткотото на Јасна Димитровска сега Црвенковска. А тоа не е така. Сопственик на имотот е токму Јасна Димитровска сопруга на Црвенковски, истакна Петрески. Според владејачката партија таа не можела да наследи имот на кој што според документите од Хрватска веќе е сопственик. - Го прашуваме Црвенковски зошто ако се било чисто со овој имот, вреден повеќе милиони, досега не го пријавил? Зошто имал потреба да се изложува на ризик и да го крие овој имот вреден повеќе милиони? Исто така го прашуваме да одговори уште колку имот крие во странство? И на крај, го гледаме деновиве дека ...
сите 18 | | | веќе видена

Oбраќањето на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов на 17 самит на шефови на држави од Централна Европа кој се одржува во полскиот главен град Варшава. Почитувани присутни, Ценети екселенции, Дами и господа, Вистинска чест и задоволство е да се биде овде, во Варшава на овој значаен самит, и тоа во годината кога Европа ја одбележува 20 годишнината од крајот на Варшавскиот пакт, година кога земјите од зад железната завеса конечно ја искусија слободата, демократијата и благосостојбата. За мене лично, симболиката да се биде овде денес е дотолку поголема бидејќи оваа година Република Македонија слави две децении од својата самостојност, независност и сувереност. Ваквите јубилеи ни даваат убава можност да направиме рефлексија на постигнатото, и подготвени, со гордост да погледнеме во иднината. Слободно можам да кажам дека Република Македонија во изминатите 20 години, во драматични услови и соочувајќи се со тешки искушенија, постигна несомнен успех, во битката за својата независност и во ...
сите 6 | | | веќе видена

Белград - Истражниот судија во Одделот за воени злосторства во Белград констатирал дека се исполнети претпоставките за предавање на Ратко Младиќ во Хаг, изјави портаролот на судот Маја Ковачевиќ-Томиќ, пренесуваат српските медиуми. Најбараниот хашки бегалец, кој беше уапсен вчера, ќе остане во судот додека не се создадат услови за негово испорачување. Претпоставките за предавање на Хаг се исполнети, откако е утврден неговиот идентитет. Пред истражниот судија одбил да го земе обвинението од Хаг и истакнал: „Вие го избравте Милошевиќ, јас не сум Виновен„. Лекарите претходно утврдиле дека Младиќ може да биде распитан од судијата.
сите 31 | | | веќе видена

Скопје - Врз основа на вчерашните објавени резултати од мерењата на рејтингот на политичките партии кои беа реализирани од Институтот Павел Шатев, стручниот тим на Институтот Павел Шатев изработи симулација употребувајќи го Донтоновиот изборен модел, а земајќи ги во предвид резултатите од прашањето “доколку утре се одржaт парламентарни избори за која партија би гласале?”. Извршената симулација покажа дека доколку резултатите од ова прашање се претворат во пратенички мандати соодносот во Собранието на РМ би бил следниот: ВМРО-ДПМНЕ би освоила 55 пратенички места, СДСМ 30, ДУИ 15, ДПА 7, НДП 4, Нова Демократија 3, ЛДП 3, ВМРО-НП 2, Обединети за Македонија 1.
сите 29 | | | веќе видена

Битола - ВМРО-Народна партија, денес со почеток во 21:00 часот, кај Саат Кулата во Битола ќе одржи митинг. Свои излагања на митингот ќе имаат почесниот претседател на ВМРО-Народна партија, г-дин Љубчо Георгиевски и претседателот на ВМРО-Народна партија, г-дин Марјан Додовски.
сите 6 | | | веќе видена

Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на РМ поднесе кривична пријава против С.Ф.(40) од Скопје, управител на ДУПТ„Веритас Фортуна“-ДООЕЛ Скопје и нејзиниот сопруг Д.И.(29) од Скопје за сторени кривични дела „злосторничко здружение“, „фалсификување на исправа“, „измама“ и „измама при добивање на кредит или друга погодност“, потоа против С.П.(36), Ј.П.(34), К.Ј.(54), Т.П.(56) четворицата од Скопје, Д.Х.-Ј.(44), Т.Х.-Ј.(24) двете од Штип, за кривични дела „злосторничко здружение“, „фалсификување исправа“ и „измама при добивање на кредит или друга погодност“, против Ј.Ц.(57) од Скопје за сторени кривични дела „злосторничко здружение“ и „фалсификување на исправа“, против К.Д.(23), П.К.(24), А.Д.(24), И.В.(56), И.Д.(35), Т.Л.(50) сите од Скопје, за кривични дела „фалсификување на исправа“ и „измама при добивање на кредит или друга погодност“ и против правното лице ДУПТ„ВЕРИТАС ФОРТУНА“-Скопје, за кривично дело „фалсификување на исправа“. Имено, С.Ф., Д.И. и С.П. во 2006 година започнале со ...
сите 11 | | | веќе видена

Вчера околу 18,00 часот, во Скопје на бул.Гоце Делчев, на автобуска постојка, четири до пет непознати лица физички ги нападнале Ф.Ф. (19) од село Долно Свиларе и С.А. (21) од Скопје, при што со нож на Ф.Ф. му нанеле убодна рана во стомакот, додека на С.А. му нанеле убодна рана во грбот и расекотина во раката. Повредените по укажана лекарска помош се пуштени на домашно лекување. Инаку, причина за настанот била претходна расправија помеѓу братот на Ф.Ф. и сторителите. Се преземаат меки за откривање на сторителите и расчистување на случајот.
сите 14 | | | веќе видена

next