Е-Факт

Една од последните изработки на Ејми Вајнхаус е дуетот со Тони Бенет кој го снимија во март. Се работи за обработка на поп класика “Body and Soul”, а песната наскоро треба да излезе. Целиот приход од дуетот ќе биде префрлен на фондацијата која ја основа татко му на Ејми, која ќе му помага на зависниците од дрога. Песната која џез легендата ја сними со покојната пејачка ќе излезе на неговиот нов албум “Duets II”, кој ќе биди објаве на 20 септември. Бенет вчера го прослависвојот 85 роденден, а кога ја снимал песната со Ејми, вели дека сакал да и рече да успори со животното темпо.
сите 8 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 12 °C и 27 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 30 °C.
сите 22 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод 2-ри Август – Ден на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Македонија и сите Македонци ширум светот. - Денес Република Македонија одбележува 108 години од Илинденското востание и 67 години од второто заседание на АСНОМ. Денес сите македонски граѓани имаат причина за славење и гордост. Денес празнуваат сите Македонци ширум светот, денес празнува секој слободољубец и хуманист, секој правдољубив демократ. Прославувајќи го 2 Август, Денот на Републиката имаме извонредна можност да им се заблагодариме на сите херои од сите периоди и историски премрежија на нашиот народ кои идеалите за слобода, рамноправност и демократија ги преточија во стварност. Она што беше прокламирано во крушевскиот Манифест и етаблирано во одлуките на АСНОМ веќе 20 години е наше секојдневие. Врз цврстите темели што ги поставија нашите предци, Република Македонија, слободна и независна продолжува со својот развој и напредок. Пред нас претстои континуирана работа во ...
сите 8 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ им го честита на сите граѓаните на Република Македонија државниот и национален празник Илинден, се вели во честитката на владејачката партија. - Денешниот ден е симболот на Македонската борба за самостојна и независна држава, преточен преку двата Илиндена, Крушево1903 и АСНОМ 1944, двата столба на независноста на Република Македонија. Прославувањето на двата Илиндена е прославување на стремежот и идеалите на генерации Македонци преточени во нивната борба за слободна Македонија. Денес ние го чествуваме нивното дело, но ја носиме и одговорноста да ја продолжиме борбата, овојпат борба за просперитетна и европска Македонија,.
сите 13 | | | веќе видена

Скопје – Македонија денес го празнува Националниот празник 2-ри Август. На денешен ден започнало Илинденското востание во 1903 година, а во 1944 година е одржано Првото заседание на АСНОМ. По повод 2-ри Август – Ден на Републиката, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ќе има свое обраќање на прославата на пред споменикот на Методија Андонов – Ченто на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод државниот празник Илинден и шеесет и седум годишнината од одржувањето на заседанието на АСНОМ, ќе има свое обраќање на прославата во Меморијалниот центар Пелинце.
сите 58 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Министерот за одбрана и Министерот за надворешни работи на Република Македонија. На средбата со г-дин Муса Џафери, Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковен договор се разговараше за координацијата во правец на одбележувањето на 10 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и активностите кои се предвидени во рамки на одбележувањето, за кои носител ќе биде Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, а ќе бидат под покровителство на Претседателот на Република Македонија. На средбата со новоименуваниот Министер за одбрана на Република Македонија г-дин Фатмир Бесими беше разговарано за развојните и реформските процеси во Министерството за одбрана. На средбата беше констатирано дека е неопходно и натаму да се унапредува тесната соработка меѓу Министерството и Кабинетот на Претседателот, ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Денес матните зделки во финансискиот извештај на СДСМ за изборната кампања во 2011 стануваат се појасни. Од Државната комисија за спречување на корупција, за жал после речиси три недели македонската јавност, а и ние дознавме за повлекувањето на извештаите за финансиско работење од страна на СДСМ и А1 надвор од сите законски рокови. Повлекувањето на основниот финансиски извештај за изборната кампања и поднесувањето на нови, веројатно фризирани, до Антикорупциската комисија и другите надлежни институции, само се доказ дека СДСМ во својата кампања ги има прекршено законите во Република Македонија. Со повлекувањето на извештаите, СДСМ и А1 сакаат да го прикријат фактот дека СДСМ и должи на А1 околу 10 милиони евра за реализирани услуги во кампањата. За тоа говореше и Зоран Стефановски, Претседател на СРД, кадар и активист на СДСМ. Ваквиот обид на СДСМ да ја прикрие бизнис релацијата со А1 само ги прави соучесници во прикривањето на ...
сите 14 | | | веќе видена

Скопје – Опозициската СДСМ излезе со реакција на прес конференцијата на Антикорупциска комисија. - Со жалење констатираме дека партизираната Антикорупциска комисија продолжува да ја одработува дневно политичката агенда на своите налогодавачи од ВМРО ДПМНЕ, велат од СДСМ. - Денешните наводи изнесени на нивната прес конференцијата се тотална невистина. СДСМ во законски предвидениот рок до сите надлежни институции достави Извештај за финансирањето на изборната кампања. Согласно позитивните законски прописи, СДСМ достави и дополнителни писмени информации до институциите заради демант на претходно монтираните тези. Без разлика колку некој се труди да ги изврти фактите, неспорно е дека СДСМ од сите аспекти гледано, својата кампања ја спроведе исклучиво согласно законите.Што и да прави Антикорупциската комисија, не може да го избегне одговорот, како ќе постапува по однос на финансискиот извештај на ВМРО ДПМНЕ, каде има дупка од 3,5 милиони евра за кои Груевски нема покритие, се вели во соопштението.
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод започнувањето на рамазанските пости упати честитка до Ријасетот на Исламската верска заедница во Република Македонија, информираат од кабинетот на Иванов. „Почитуван Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, Дозволете ми од мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија да Ви го честитам започнувањето на рамазанските пости, Вам, на Ријасетот на Исламската верска заедница и на сите граѓани припадници на исламската вероисповед во Република Македонија, посакувајќи да ги поминете во мир, здравје и благосостојба, во духот и традицијата на Вашата вера. Соработката и соживотот се основа на нашето општество и како такви тие се пример за целиот свет. Цврсто сум убеден дека и во иднина, Исламската верска заедница ќе продолжи со својата активност да придонесува Република Македонија и понатаму да биде пример за заедничко живеење во мир и меѓусебно разбирање и почитување на сите граѓани без разлика на нивната етничка и верска припадност. ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, денеска ќе присуствува на поставувањето камен-темелник за изградба на училишна спортска сала, која е дел од проектот за изградба на 145 училишни спортски сали. Настанот ќе се одржи во Основното училиште „Кочо Рацин“, село Петровец, општина Петровец.
сите 7 | | | веќе видена

Општинските власти во Гази Баба утринава околу започнаа акција за уривање на објектот „Космос“ во скопската населба Ќерамидница. Причина за интервенцијата на градежните власти неофицијално е непочитување на Законот за градба. Местото на настанот го обезбедуваат десетици полициски припадници кои не дозволуваат да се пријде на зградата која треба да е висока 65 метри, а досега се изградени 4 ката над земја. Сопственикот на објектот, пратеникот Фијат Цаноски тврди дека причина за акцијата на градежниот инспекторат е што тие утврдиле дека првиот кат од објектот е изграден 1метар и 43 сантиметри над дозволената кота. Причина за интервенцијата на градежните власти на оваа скопска општина неофицијално е непочитување на Законот за градба. Местото на настанот го обезбедуваат десетици полициски припадници кои не дозволуваат да се пријде на зградата која треба да е висока 65 метри, а досега се изградени 4 ката над земја. Сопственикот на објектот, пратеникот Фијат Цаноски тврди дека причина за акцијата на градежниот ...
сите 59 | | | веќе видена

На 31.07.2011 година во 16,00 часот во Велес, на земјен пат кон место викано „Чеплес“ се случила сообраќајна незгода во која Узеир Л.(1977) од с.Г.Јаболчиште-Велес, управувајќи четвороцикл марка „Јамаха 750“ со белгиски рег.броеви, изгубил контрола и слетал во провалија длабока 30 метри. Од здобиените тешки телесни повреди Узеир починал на лице место. Увид на лице место извршила екипа од СВР-Велес.
сите 19 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 12 °C и 24 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 30 °C. Утре се очекува сончево време со умерена облачност. Попладне е можен изолиран развој на нестабилна облачност.
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе ги прими Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковен договор, Министерот за одбрана и Министерот за надворешни работи на Република Македонија, информираат од неговиот кабинет. Иванов најпрво ќе оствари средба со Фатмир Бесими, Министер за одбрана на Република Македонија, а потоа со Муса Џафери, Заменик на Претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковен договор, како и со министерот за надворешни рабори Никола Попоски.
сите 13 | | | веќе видена

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на соопштението на СДСМ. - ВМРО ДПМНЕ на редовна седница на Централниот Комитет, која се одржува на вообичаеното место, го предложи и изгласа новиот состав на Изврчниот Комитет, откако на стариот му истече мандатот. На истиот состанок е избран и новиот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ г. Кирил Божиновски, за кого не постои никаква законска ниту било каква пречка да ја врши таа функција. ВМРО-ДПМНЕ е партија која 6 пати последователно ја добива довербата на граѓаните на демократски избори што го покажува нејзиниот демократски капацитет да одговори на потребите на граѓаните, но и да покаже свежина и обновливост на својот кадровскиот потенцијал. СДСМ наместо да се занимава со нас , најдобро е да се позанимава со сопственото работење. Впрочем СДСМ е партијата која нема ниту сили, ниту кадар да смени еден член на своето губитничко раководство. Наместо тоа СДСМ упорно го манипулира своето членство дека оствариле добар резултат на овие избори само за да останат старите ...
сите 14 | | | веќе видена

Скопје - „Партијата која себе сака да се престави како демократска, во крајно таинствена атмосфера, далеку од очите на јавноста “избрала“ нов генерален секретар и нови членови на извршниот комитет„, се вели во соопштение на опозициската СДСМ. „Очигледно, Груевски на салфетка, во глуво доба, им ги напишал кадровските измени. Толку од лажната демократија во ВМРО ДПМНЕ. Добивме уште една потврда дека во Македонија владее режим и дека Груевски ја поистоветува партијата со државата. Каде постои друг пример во светот, генерален секретар на владата кој потпишува и располага со народните пари во исто време да биде назначен и за генерален секретар на партија? Само во режими, како актуелниот на Груевски и ВМРО ДПМНЕ, велат од СДСМ.
сите 14 | | | веќе видена

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на пресот на СДСМ. - Со резигнација ги отфрламе обвинувањата на СДСМ. СДСМ зборува работи кои целосно се спротивни на законите. Не е добро било кој субјект да промовира непочитување на законот како што тоа го денес го прави СДСМ. Според СДСМ во државата постојат два типа на граѓани и фирми. Едните кои го почитуваат законот, ги плаќаат своите даноци и за долгови многу пати помали од 30 милиони евра одат во стечај, и од другата страна се партиско медимуските коалициони партнери на СДСМ, за кои законите според СДСМ не треба да важат, сед вели во соопштението. Според владејачката партија освен долгот кон државата од околу 10 милиони евра A1 должела приближно двојно повеќе кон приватни субјекти за кои што државата мора да обезбеди легална постапка која ќе им овозможи овие средства да ги наплатат преку стечајната постапка . - Потсетуваме дека според информациите кои веднаш после изборите ги соопшти СРД, кој го води Зоран Стефановски партиски кадар на СДСМ, дека токму ...
сите 29 | | | веќе видена

Скопје – Опозициската СДСМ обвини дека премиерот Никола Груевски ја исполнил заканата што ја дал на ланскиот роденден на ВМРО ДПМНЕ, да ја затвори А1 телевизија. - Минатата вечер, старо-новиот премиер си најде порака за својот говор на Илинден. Тој сега има со што да ја храни својата партиска војска, изјави портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ. - Груевски ја исполни заканата што ја даде на ланскиот роденден на ВМРО ДПМНЕ. Конечно, ја затвори А1 телевизија, најстариот приватен електронски медиум. Сите изминати години А1 беше школа за повеќе новинарски кадри и повеќе од една деценија најгледана и највлијателна телевизија. Уште пострашно, Груевски остава повеќе од 200 вработени од А1 телевизија на улица и без егзистенција, подвлече Станковиќ. Тој уште истакна дека згаснувањето на телевизијата која постои 18 години преставува еден од најтешките удари за македонската демократија. - Се уништи еден од симболите за независност на македонската држава, независност на медиумите, синоним за плурализмот и слободата ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Згасна А1 телевизија. По 18 години емитување на програма сношти телевизијата прекина со зрачење во етерот. „Со решение донесено од Основниот Суд Скопје 2 Скопје, е отворена стечајна постапка над „Трговското радиодифузно друштво А1 телевизија Дооел Скопје – во стечај“ со седиште на ул. „Перо Наков“ број 60, Скопје. Во член 62 став 1 алинеја 4 од Законот за радиодифузна дејност е утврдено дека дозволата за вршење на радиодифузна дејност престанува да важи по сила на закон во случај на стечај или ликвидација“, соопшти вечерва Агенција за електронски комуникации. Директорот на Агенцијата за електронски комуникации, како што стои во соопштението, вчера донел Решение со кое престануваат да важат одобренијата за користење на радиофреквенции во радиодифузната дејност издадени од Агенцијата за електронски комуникации на корисникот „Трговско радиодифузно друштво А1 телевизија Дооел Скопје – во стечај“.
сите 31 | | | веќе видена

Атрактивната поп принцеза, Лејди Гага одлучила да објави книга. Нејзините обожаватели тоа со задоволство го прифатија, тоа не би не чудило тврдат научниците , ако нејзината книга ќе биде составена само од слики. Дури на 350 страници ќе се најдат фотографии во боја но, ќе има и некои црно-бели. Пејачката и даде наслов “Лејди Гага”, а фотографиите ги направил Тери Ричардсон од периодот на август 2010 до февруари 2011 година, додека Гага во студиото го припремаше новиот албум “Born This Way” .
| | веќе видена

next