Е-Факт

За Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо тоа подобро, изјави денеска полскиот амбасадор во Скопје Карол Бахура пред отворањето на изложбата „Полски плакат“ во мултимедијалниот центар Мала станица, пренесе Сител. Во последниот извештај за напредокот на Македонија, додаде Бахура одговорајќи на новинарско прашање, јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш штом се постигне договор околу прашањето за името со Грција. - Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ќе го постигнат двете страни и кој ќе биде во рамки на ОН препораките, нагласи амбасадорот.
сите 15 | | | веќе видена

Полицијата со хеликоптер вчера околу 19 часот извлече тело на починат 30 годишен маж од провалија во близина на месноста Чебрен кај селото Манастир во Мариово. Станува збор за Дејан Рајковиќ од Драчево. Рајковиќ вчера со уште тројца пријатели биле во посeта на мариовската областа. Телото е префрлено во Прилепската болница.
сите 18 | | | веќе видена

Полска денеска го презема претседавањето со Европската унија од Унгарија. Цел на најголемата бившо-комунистичка членка на ЕУ е да го зајакне заедничкиот пазар, да ја прошири Унијата на Западен Балкан и да ја поврати довербата во европските институции. Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј ќе ја посети Полска, каде ќе се сретне со претседателот Доналд Туск.
сите 56 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес се очекува променливо облачно и нестабилно време на места со дожд и грмежи. Локално врнежите ќе имаат пороен карактер. Ќе дува слаб до умерен, а повремено засилен северозападен ветер. Во Битола температурата ќе се движи меѓу 10 °C и 22 °C, а во Скопје меѓу 12 °C и 23 °C.
сите 32 | | | веќе видена

Изложба во амбасадата на Република Македонија во Виена Виена - Во изложбениот салон на македонската амбасада во Виена денес се отвори изложбата на слики од младиот академски сликар Гоце Илиевски од Скопје. Илиевски е сликар кој дипломирал на Факултетот за фини уметности, насока сликарство со конверзација и рестаурација, во класата на проф. Жанета Вангели. Досега изложувал на „Групна хуманитарна изложба“ во Мала станица во Скопје, „Биенале на мали графики“ (Тетово), „Групна изложба-Трансформација“ во Истанбул. Прва самостојна изложба имал во 2011год. во МКЦ Галеријата во Скопје, под наслов „Портрети“. Изложбата во Амбасадата на РМ во Виена следи после неговото успешно деби во Виена, во галеријата Мерикон, каде беа откупени неколку негови платна, што претставуваше изненадување за галеристите во Виена, имајќи го предвид бројното присуство на сликари од земјите на Централна и Источна Европа во Виена. Сликите во Амбасадата ќе бидат изложени од 30 јуни до 30 август 2011год. Изложбата ја отвори Амбасадорот ...
| | веќе видена

Скопје - На 29.06.2011 година, во 19,07 часот, во Скопје на ул. „Адолф Циборовски„, откако М.И. (30) од Скопје се обидел да се паркира со неговото ПМВ, настанала расправија со непознато лице кое било паркирано со ПМВ. Притоа лицето физички го нападнало М.И., удирајќи го со тупаници во пределот на главата. На М.И. му е укажана лекраска помош во Ургентен Центар каде е констатирана тешка телесна повреда, скршеница на вилица и истиот е задржан на лекување. Се преземаат мерки за пронаѓање на лицето и расчистување на случајот.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски утре ќе учествува на Министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија. На оваа, шеста министерска конференција на Заедницата на демократии, ќе се расправа за натамошно промовирање на демократијата и демократските принципи, за јакнење на демократските стандарди во новите и демократиите во транзиција, за унапредување на принципите на владеењето на правото, како и за неодамнешните промени и настани во земјите од Северна Африка и Блискиот исток. На министерската конференција во Вилнус ќе учествуваат премиери, вицепремиери и министри за надворешни работи, меѓу кои и Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон. Предвидено е Конференција да усвои и Декларација во која ќе биде реафирмирана посветеноста за развој на демократијата во светот, како и подготвеноста за натамошна соработка и поддршка на демократијата и доброто владеење.
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - На 63-годишна возраст по кратко боледување утрово во Скопје почина актерот Кирил Ристоски. Тој беше и декан на Факултетот за драмски уметности, актер со големо искуство и многу улоги што публиката ќе ги запамети. Комеморацијата ќе се одржи утре во 11 часот на ФДУ, а во 14 часот ќе биде погребот на Градските гробишта Бутел. Ристоски е роден на 14 ноември 1948 година во Прилеп. Дипломирал на отсекот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје. По дипломирањето една година работел во Народниот театар “Војдан Чернодрински” во Прилеп, а во 1978 година станал дел и од ансамблот на Македонски народен театар. Од 1998 година е избран за редовен професор на ФДУ.
сите 25 | | | веќе видена

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи. За Канал 5 Милошоски ја потврдил информацијата. Тој министерската функција ќе ја замени со пратеничкото место во Собранието, каде ќе биде претседател на Комисијата за надворешна политика. Причина за ваквата одлука на Милошоски биле приватните обврски.
сите 49 | | | веќе видена

Република Македонија и државата Тувалу вчера попладне, во просториите на Постојаната мисија на Република Македонија при ООН, беа воспоставени дипломатски односи под уставно име на амбасадорско ниво, информираат од МНР. Тувалу е 132 земја која официјално ја призна Македонија под уставното име. Заедничкото комунике го потпишаа македонскиот амбасадор, Пајо Авировиќ и неговиот колега. Односите меѓу двете земји ќе се развиваат во согласност со принципите на заемно почитување, пријателство, немешање во внатрешните работи, како и признавање на територијалниот интегритет и суверенитет на двете земји.
сите 16 | | | веќе видена

Инвестиција на американската компанија „Kemet Electronics Corporation„ Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со високи претставници на американската компанија „Kemet Electronics Corporation“. Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија. Воедно Груевски ќе присуствува и на потпишувањето на два договора за отпочнување на реализацијата на инвестицијата на американската компанија. Потоа е предвидено, претседателот на Владата на Република Македонија да присуствува на поставувањето на камен темелник за изградба на нова фабрика на американската компанија „Kemet Electronics Corporation“ во ТИРЗ Скопје 1 – Бунарџик.
сите 36 | | | веќе видена

Пустец - Вчера во Пустец се одржа конститутивна седница на советот на општината. Советот брои 13 членови од кои девет се на победничката коалиција на последните локални избори, предводена од Македонската партија со Демократската партија, а четворица на опозицијата предводена од Социјалистичката партија. советот го верификува мандатот на тринаесетте советници. Пред советниците заклетва за совесно и одговорно работење даде градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој и досега ја вршеше таа функција во изминатиот мандат од 2007 година. Со верификацијата на мандатот и полагањето на заклетвата започнува да тече четиригодишниот мандат на советниците и градоначалникот до 2015 година. За претседател на советот е избран Лазо Стојан, а за потпретседател на советот Васил Василевски и двајцата советници на Македонската алијанса за европска интеграција. Со денешната конститутивна седница на советот на општина Пустец се заокружија последните локални избори кои се одржаа на 8 мај годинава, но Државната изборна ...
сите 5 | | | веќе видена

Битола – Бит Фест го започна летниот ритам на културно живеење , така да продолжува со реализацијата на своите проекти и настани што се зацртани во овогодинешната програма . Од саботата , кога беше свечаното отворање Битола и битолчани пулсираат со ритамот на Бит Фест . Не ретко се случува во една вечер да има и по три настани и сите да се преполни и да се бара седиште повеке . 30 јуни на програмата на Бит Фест се два настани. Во 20,30 часот во Собата на клавирите во Завод и музеј е настанот : Музичко –поетска вечер со Мери Кавкалева –клавир Елена Георгиева –Костадиновиќ –поет Настанот ќе се одржи на 30 јуни четврток со почеток во 20,30 часот во салата на клавирите во Завод и музеј . Програмата се состои од изведување на поетски творби во придружба на пијано . Професор Мери Кавкалевска –Стоилова е познат педагог и музичар не само во нашата земја туку и , туку и надвор .Музичка Академија има завршено во класата на познатиот пијанист Владимир Крпан –(ученик на Артуро Бенедети-Микеланџели) во ...
сите 4 | | | веќе видена

И покрај 48 часовниот штрајкот на грчките царински службеници, кој според најавите треба да заврши вечервна на полноќ, според податоците од Регионалниот центар за гранични работи “Југ“, сообраќајот на трите гранични премини на македонско-грчката граница се одвива тековно без поголеми застои, соопштуваат од МРВ. Единствено на граничниот премин “Богородица“ на секои два часа во интервал од по 20 минути од грчка страна, односно од ГП “Евзони“, се пропуштаат патнички моторни возила, додека товарниот сообраќај е под блокада. Според информациите од РЦ за гранични работи “Југ“, денеска од полноќ до 12 часот земјава ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 наши и 1.019 странски државјани. На останатите гранични премини кон Грција, “Меџитлија“ и “Стар Дојран“ сообраќајот се одвива со вообичаената фреквентност. На ГП “Меџитлија“ во периодот од полноќ до 12 часот од земјава излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а пак влегле 326 македонски државјанин и ...
сите 25 | | | веќе видена

Скопје – Со оглед на вчерашните и денешните настани во Република Грција, каде во главниот град Атина имаше и демонстрација на насилство, Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги предупредува сите граѓани на Република Македонија, кои имаат намера да патуваат во Република Грција или веќе престојуваат во оваа земја, да избегнуваат да патуваат во главниот град Атина, како и во другите поголеми градови во Република Грција, како и да избегнуваат присуство на јавните собири. Министерството за надворешни работи препорачува македонските граѓани кои во моментов престојуваат или треба да патуваат во туристичките дестинации во Република Грција, редовно да се информираат преку Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина и Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун, како и преку средствата за информирање за проодноста односно блокираноста на граничните премини на Република Грција кон Република Македонија, на патиштата во Република Грција, ...
сите 15 | | | веќе видена

Одделението за илегална миграција при РЦ за ГР “Југ“ до битолското ОЈО поднесе кривична пријава против 53-годишниот Р.А. жител на село Лојане, општина Липково, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – “Криумчарење мигранти“. Пријавениот, вчера околу 06.30 часот, на излезот од Битола кон магистралниот патен правец Битола-Прилеп, управувајќи комби-ТМВ марка “Форд“ со кумановски регистерски ознаки, сопственост на неговиот брат, бил сопрен од полициски службеници од ПС БПС при СВР Битола. Притоа, во возилото се затекнати четворица странски државјани кои биле без никакви документи за идентификација. Лицата, заедно со пријавениот се приведени и задржани во СВР Битола, а по извршените проверки и обавените разговори, констатирано е дека се работи за државјани на Мароко, на возраст од 23 до 27 години. Според нивните искази дадени во полицијата, на територијата на Република Македонија влегле нелегално, во близина на ГП “Меџитлија“ на македонско-грчката граница. Како што наведоа, за превозот ...
сите 15 | | | веќе видена

Атина – Четириесет и шест луѓе се ранети во протестите пред парламентот во Атина, а најмалку 14 се уапсени. Над 10 часа траеја судирите меѓу полицијата и млади луѓе кои фрлаа со камења и молотови коктели во центарот на Атина. Тоа ја принуди полицијата да употреби солзавец врз демонстрантите. Протестите се случија во момент на дебати во парламентот за планот за нови економски мерки од кои зависи продолжувањето на финансиската помош неопходна за државата. Пратениците втор ден ја разгледуваа буџетската програма со која се предвидени приватизации за 50 милијарди евра и заштедување 28,4 миллијарди евра. Меѓународните кредитори тоа го бараат како услов за да може Атина да добие 12 милијарди евра, нова транша од заемот од 110 милијарди евра доделен лани. Грција вчера беше парализирана од генерален штрајк против новите економски мерки кој ќе трае и денеска кога се очекува парламентот да гласа за економските мерки.
сите 89 | | | веќе видена

Денес со почеток во 11:00 часот свечено ќе биде отворена изложбата на фотографии насловена „Aмерика низ мојот објектив“ на младиот студент Александар Соколов, кој има престојувано во САД како учесник на летните програми за студенти. Изложбата ќе ја отворат Анџела Агелер, советник за односи со јавноста во Амбасадата на САД во Р.Македонија и проф. д-р Емилија Јаневиќ-Ивановска, проректор за настава при Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип. Настанот ќе се одржи на салата за свечености на Кампус 2 (Педагошки факултет).
| | веќе видена

Вашингтон – “Гугл” лансира сопствена социјална мрежа, конкурент на “Фејсбук”. Новата социјална мрежа ќе се вика”Гугл Плус”. Според нејзините креатори, една од главните предности на “Гугл Плус” се разбирливи за потрошувачите поставки за приватност, можноста да се здружуваат контактите во одделни групи и за секоја група да има различни права за пристап, пренесоа светските медиуми. Освен тоа, “Гугл Плус” ќе нуди и функцијата групна видео конференција, која што е уште една функција одамна посакувана од корисниците на “Фејсбук”.
сите 27 | | | веќе видена

next