Е-Факт

Скопје – Во Македонија денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб ветер од северен правец. Доцна попладне ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 16 °C и 34 °C, а гво Скопје меѓу 21 °C и 36 °C.
сите 38 | | | веќе видена

На концертот на Ријана кој беше оддржан во Петокот во Далас избувна мал пожар додека пејачката ја пееше песната “California King Bed”. Екипажот брзо го изгасна пожарот на радост на 12.500 фанови. Ријана подоцна на Твитер напиша: “Јас сум многу изнервирана, многу убаво си поминав со сите вас!!! Ќе се вратам пак!! Мило ми е што вие бевте безбедни. Ви ветувам ека ќе се вратам”.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево и многу топло со слаб ветер претежно од јужен правец. Кон крајот на денот во западните подрачја ќе има извесно зголемување на облачноста. Температурата во Битола ќе се движи од 15 °C до 31 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 34 °C.
сите 33 | | | веќе видена

Џенифер Анистон одлучи да се откаже од снимањето на филмови за една година бидејќи актерката целото свое време и внимание да му го посвети нанејзиното ново момче Џастин Теру. Оваа година Анистон има премиери на три филам, а следната година нема да работи ништо. Џастин и Џенифер веќе живеат заедно,а се запознаја минатата година на сниамањето на еден филм. На почетокот на прошлиот месец се видени заедно и од тогш се неразделни, а Џастин поради Џенифер ја оставил својата долгогодишна свршеница.
| | веќе видена

Скопје - Владата излезе со реакција на соопштение на А1 телевизија. - Во врска со соопштението од А1 телевизија објавено вчера сметаме за потребно да ја информираме јавноста за следното: Во целост го отфрламе обвинувањето дека било која институција на власта има намера да ја затвори А1 телевизија. Единствена цел на надлежните институции е да ги спроведуваат законите за сите субјекти подеднакво, без разлика дали станува збор за медиум, трговска компанија, производствен погон или било каков друг субјект. Целокупната јавност изминатиот период беше активно информирана од страна на институциите, односно Управата за јавни приходи која ја води даночната постапка за следното: Фирмите од т.н. случај Перо Наков, а кои претежно вршат медиумска дејност се запознаени со секој даночен акт, како и со сите нивни права и обврски. Даночната постапка за овие фирми се води според правила кои се еднакви за сите. Сите акти, даноци се донесени и утврдени согласно Законот за даночна постапка и даночните прописи во Република ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на пресот на Транспарентост Македонија. - Организацијата Транспарентност Македонија која ја водат соработниците на Бранко Црвенковски, Сашо Орданоски и Ванчо Узунов, денес со цел да направи услуга на СДСМ сака да го изедначи начинот на финансирање на изборните кампањи на двете најголеми политички партии во државата, велат од ВМРО-ДПМНР. - Фактот што сите надлежни институции се произнесоа дека финансирањето на кампањата на СДСМ е крајно сомнително, Транспарентност Македонија му помага на СДСМ со изедначување на впечатокот. ВМРО-ДПМНЕ во своето работење ги почитува сите закони на Р. Македонија и ние сме сигурни за целосната исправност за начинот на кој работиме. Истовремено ги повикуваме сите надлежни институции во Република Македонија да направат длабинска и сериозна контрола на финансирањето на кампањите и на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Ние сме сигурни во исправноста на начинот на нашата работа. Меѓутоа тоа што Транспарентност Македонија денеска истрча да му помогне на СДСМ ...
| | веќе видена

Шакира е позната како одлична танчерка со чуство за ритмика. Се знае дека најдобрите музичари на Балканот потекнуваат од Македониа. Колумбијската лепотица е по потекло од Македониа. Нејзиниот татко е Американец со либанско-македонско потекло. И самата на еден концерт изјави дека песната “Hips don’t lie” му ја посвеетува на татко му со либанско-македонско потекло. Дедото на Шакира бил Либанец а се оженил со македонка. Таткото на пејачката е роден во Америка, а подоцна се преселил во Колумбија и таму се оженил со нејзината мајка.
| | веќе видена

Пејачката Бијонсе сними спот за песната “Best Thing I Never Had”. Во спотот таа се појавува во долна облека и додека пее се подготвува за свадба. Потоа пејачката се појавува во голем фустан и се присетува на минатото и тогаш се појавуваат снимки од нејзината матурска вечер од 1998, кога момчето кој ја следеше ја остави поради друга девојка. Потоа во спотот Бијонсе се мажи на една мала интимна церемонија каква што имаа таа и Џеј Зи. Всушност ниедна фотографија од нивната свадба не е објавена.
сите 2 | | | веќе видена

На 08.07.2011 година во 02,00 часот во СВР-Велес, лекар од МЦ-Велес пријавил дека кај нив се донесени две лица со убодни рани. УПС од СВР-Велес од извршените разговори утврдиле дека настанот се случил во дворот од ОУ „Васил Главинов“, во кој 7-8 НН лица физички ги нападнале В.П.(1989), Д.З.(1988) и Љ.Ј.(1984), сите од Велес. При нападот В.П. се здобил со тешка телесна повреда, убодна рана од остар предмет во пределот на грбот, Д.З. со убодна рана во пределот на грбот и скршена клучна коска, додека Љ.Ј. се здобил со телесни повреди. СВР-Велес превзема мерки за пронаоѓање на лицата.
сите 11 | | | веќе видена

СВР Скопје по добиен оперативен податок откри пет сторители кои се товарат дека на подрачјето на градот, во претходниот период, во континуитет, извршиле 30-тина кривични дела „одземање на ПМВ“, „тешки кражби од ПМВ“, тешки кражби од куќи, продавници и др. По добиениот оперативен податок беше распишана потрага по лицата: А.А.(1991), Ќ.Е.(1991), Е.А.(1990) и Ј.Ф.(1991), сите од Скопје. Веднаш по пронаоѓање на истите од страна на ПС од НККР „Бит Пазар„ со нив се извршени разговори, превземени соодветни оперативно-тактички мерки за документирање на направените кривични дела, по што ќе следи соодветен поднесок односно кривична пријава против осомничените за извршените кривични дела откако во целост сите ќе бидат документирани. На 14.06.2011 осомничените одзеле ПМВ „Застава 101“ од ул.„Маркс и Енгелс„ поточно пред паркингот на Македонска Пошта, сопственост на Љ.К. од Скопје, за што оштетениот поднел записник во ПС ОН „Центар“. А.А. со подесен клуч или калауз го отворил возилото, а потоа со кинење на жиците и ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонија и Хрватска денеска го парафираа договорот за екстрадиција на сопствени државјани, што ќе овозможи поефикасна борба против организираниот криминал, корупцијата и перењето пари. По парафирањето, како што изјави министерот за правда Михајло Маневски, договорот ќе биде доставен до владите на Македонија и Хрватска, а по ратификацијата во парламентите тој влегува во правна сила. Маневски информира дека продолжуваат разговорите на работните групи со Министерството за правда на Црна Гора за склучување договор за екстрадиција и дека е завршена работата на работните групи за склучување договор за екстрадиција со Србија.
сите 30 | | | веќе видена

Началникот на Копнените сили на Хрватската армија генерал Младен Круљац бил уапсен утринава во Загреб, јави ХРТ. Круљац бил уапсен по налог на Управата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал (УСКОК). Заедно со Круљац се уапсени уште пет други лица. Според неофициалните информации Круљац бил уаспен за малверзации со градежно земјиште.
сите 8 | | | веќе видена

Списанието Forbes ја објави овогодишната листа на најплатени актерки во Холивуд. Со заработени 30 милиони американски долари во текот на минатата година Анџелина Џоли и Сара Џесика Паркер го делат првото место. Потоа се Џенифер Анистон и Рис Витерспун со заработени 28 милиони американски долари секоја. На петото место се Џулија Робертс и Кристен Стјуарт со заработени 20 милиони американски долари. Во Топ 10 се и Кетрин Хеигл – 19 милиони американски долари, Камерон Диаз – 18 милиони американски долари, Сандра Булок – 15 милиони американски долари и Мерил Стрип – 10 милиони американски долари.
| | веќе видена

Бројот на самоубиствата во Европа драстично се зголеми во периодот 2007-2009 година, а експертите нагласуваат дека тоа се должи на финансиската криза, високата невработеност и малите плати. Најдраматично е зголемувањето на самоубиствата во Грција и Ирска. Истражувањето е спроведено од научници од Лондонската школа за хигиена и тропски болести и од истражувач од Универзитетот Кембриџ, кои ги објавија своите заклучоци во британското медицинско списание „Лансет“. Со истражувањето беа опфатени десет европски земји, Австрија, Велика Британија, Грција, Ирска, Летонија, Романија, Унгарија, Финска, Холандија и Чешка. Експертите нагласуваат дека истражувањето покажало колку брзо финансиската криза се одразува врз здравјето на луѓето. Самоубиствата всушност се само врвот на ледениот брег, а претходно за зебележани поголем број психички и здравствени проблеми, нагласуваат истражувачите. Тиа имаат цел да го прошират истражувањето и да сфатат зошто некои луѓе, заедници, па дури и цели општества се особено ранливи, а ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонија и Хрватска денеска треба да го парафираат текстот на Договорот за екстрадиција, информираат од Министерството за правда. Со измените на Уставот се создаде правен основ за потпишување билатерални договори за екстрадиција на државјаните на државите потписнички, за кривични дела од организираниот криминал и корупцијата. Со тоа ќе се оневозможи злоупотреба на двојното државјанство за одбегнување на казнено гонење. На парафирањето на текстот на Договорот му претходеа неколку средби на експертско ниво, на кои интензивно се работеше на изготвување на билатералниот договор.
сите 55 | | | веќе видена

Актуелниот македонски амбасадор во Мисијата во ЕУ, 33-годишниот Никола Попоски најверојатно ќе биде нов шеф на дипломатијата и наследник на Антонио Милошоски, пишува „Дневник„. Попоски на амбасадорската функција во Брисел е точно една година. Пред преземањето на амбасадорската функција во ЕУ во Брисел во 2010 година, Попоски немал дипломатско искуство, но од 2006 година работел во Директоратот за истражување на досието на Хрватска, како тим-лидер на Европската комисија за инвестициски проекти во рамките на преговорите со оваа земја. Има завршено магистерски студии во Колеџот за Европа во Бриж и зборува англиски, француски, италијански и фламански јазик. Дел од образованието го стекнал во Франција, каде што завршил средно образование и почнал да студира економија во Ница, а подоцна дипломирал во Скопје.
сите 3 | | | веќе видена

44 годишната Дона Симпсон е жената која што го држи рекордот на најдебелата мајка на светот. Нејзиниот партнер ја напуштил и сега храната ја добива благодарение на нејзината 4 годишна ќерка Жаклин. Дона во моментов тежи 317 килограми, а дневно консумира повеќе од 15000 калории. Дона исто така бара маж за да ја храни, а истовремено да и го намали товарот на малата Жаклин.
| | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска на проштална средбa ја прими амбасадорката на Кралството Холандија, Н.Е. Симон Филипини. Амбасадорката Филипини искажа благодарност до институциите на Република Македонија за соработката и поддршката во вршењето на дипломатските должности, но пред сè за топлиот прием и гостопримството во нашата земја за време на нејзиниот мандат. Таа нагласи дека заминува од Македонија со бројни спомени и позитивни впечатоци. Претседателот Иванов изрази благодарност за ангажманот и неуморната посветеност на Амбасадорката Филипини во изминатите четири години, кои придонесоа за унапредување на односите и соработката помеѓу Македонија и Холандија. Беше изразено заемно задоволство од развојот и достигнатото ниво на билатералните односи, како и од зголемениот обем на севкупна соработка меѓу Република Македонија и Кралството Холандија, особено на планот на економијата, културата, туризмот. На средбата беа разменети мислења за евро-атлантските аспирации на Република ...
сите 13 | | | веќе видена

СВР Скопје поради основано сомнение за сторен стек на кривични дела и тоа: „Лажно претставување“, „Измама“ и „Измама во обид“, поднесе кривична пријава против лицето А.Б.(1968) од Скопје. Имено, на 24.06.2011 год., околу 17.00 часот, на автобуската станица „Зелено Пазарче“, пријавениот на оштетениот М.М.(1936) од Скопје, му пришол и лажно му се претставил како инспектор Зоран од полициската станица Беко. Оштетениот бил доведен во заблуда и му поверувал на осомничениот, кој го легитимирал и му побарал пари, а бидејќи тој не носел пари со себе, сторителот го натерал да одат во неговиот дом, каде „инспекторот“ му земал 8.000 денари, наводно, за да се изврши проверка на оргиналноста на парите. Во меѓувреме, сторителот ја забележал девизната книшка на М.М и заедно со него, го натерал да одат во филијалата на Стопанска банка во нас. Автокоманда, Скопје, и од неговата девизна книшка да извади 1.499 eвра. Горепријавениот ги зел и тие пари, наводно заради проверка на оргиналноста на истите, и го натерал оштетениот ...
сите 10 | | | веќе видена

На 06.07.2011 година, СВР Штип до ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против лицето М.Р.(56) од Берово , поради основано сомнение дека сторилa кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“. Пријавенaтa во својство на директор на ЈЗУ Здравен Дом-Берово, искористувајки ја службената положба, во текот на втората половина на 2010 година, спротивно на одредбите на Законот за јавни набавки во 6 наврати со решенија иницирала отпочнување на постапки за реконструкција на неколку простории и санитарни јазли, поставување на ограда и осветлување на дворно место, демонтажа на стари и набавка и монтирање на стари врати и прозорци. Во решенијата било нагласено дека постапката ќе се спроведе со прибирање понуди без објавување на оглас а таквата постапка да биде спроведена од Комисионо тело во кое членуваат вработени лица во ЈЗУ-Берово. Од страна на пријавената потоа биле донесени решенија за избор на најповолни понуди, кои наводно биле избрани врз основа на предлозите на комисијата за јавни набавки ...
сите 5 | | | веќе видена

next