Е-Факт

Скопје - Хелсиншкиот Комитет се обидува повторно преку превезот на демократијата и човековите права да протурка партиски ставови, се вели во соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. - Здружението на СДСМ наречено Хелсиншки комитет, кое има исклучиво локален карактер, и кое јавно призна дека е финансирано од една соседна земја, секогаш ги брани и застапува позициите на СДСМ и секогаш е против ВМРО-ДПМНЕ. Имено, нивната поврзаност со политиките на СДСМ јасно се гледа во составот на оваа невладина организација во која членуваат членови како Борјан Јовановски, новинар од коалициониот партнер на СДСМ, А1 телевизија. Поранешен претседател на истата оваа невладина организација во минатото беше Мирјана Најчевска, која отворено застапуваше политики на опозициските партии, беше кандидат за градоначалник една од тие партии и член на највисокото раководство. Денешните ставови на Хелсиншкиот комитет нас и македонската јавност не не изненадуваат. Граѓаните веќе знаат дека позициите на овие самонаречени експерти се чисто партиски ...
сите 13 | | | веќе видена

Полицијата уапси 46-годишен скопјанец за полов напад врз шест деца од Скопје. Пет девојчиња и едно момче на возраст од четири до осум години се жртви осомнмичениот, кој работел во гаража во скопски Чаир каде и се случувале блудните дејства врз децата. Според МВР пријавениот од почетокот на годината до 18-ти јули на децата им покажувал порнографски слики и списанија, ги допирал по интимните делови од телата и ги терал да го допираат по половиот орган. Децата за педофилот им кажале на родителите, а тие потоа скопјанецот го пријавиле во полиција. Истрагата покажала дека автомеханичарот давајќи им бомбони и пари за сладодед на децата, ги намамувал да влезат во гаражата, каде им покажувал порнографски списанија и слики, велејќи им дека, треба да ги прават истите работи што ги гледаат на сликите.
сите 17 | | | веќе видена

Неверојатно големи букви со кои е испишано името “Хамад” се појавија на островот Ал Футаиси. Буквите се големи повеќе од три километри во ширина и километар по должина така да се гледат и на сателитски снимки. Овие букви нареди да се направат богатиот шеик Хамад бин Ал Нахјан Хамдан, член на кралското семејство од Абу Даби. Интересно е тоа што буквите “А” и “Х” се полнат со вода од океанот во текот на плимата. Ексцентришниот шеик е познат по тоа што направи куќа во форма на планетата Земја. Тој исто така е сопственик и на луксузна колекција на стари автомобили кои се обоени во боите на виножитото и се ставени под стаклена пирамида за да можат да се гледаат.
сите 4 | | | веќе видена

Советот за радиодифузија денеска ќе одржи седница на која се очекува да стане збор и за евентуалниот стечај на А1 ТВ и дали телевизијата би ја изгубила дозволата за работа. Советот ќе даде толкување на Членот 62 од Законот за радиодифузија во кој стои – ако настапи стечај или ликвидација дозволата за работа престанува да важи. Некои членови на Советот ја отворија дилемата што доколку стечајната постапка заврши со реорганизација наместо ликвидација. Иако на дневниот ред за денеска не е наведена ваква точка, заменикот претседател на Советот, Фетаи најави дека ќе се бара толкување од службите. Веста е на Сител.
сите 36 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес во Вила Билјана во Охрид ќе ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии во Република Македонија, кои присуствуваа на првата средба со Претседателот во пресрет на предвремените парламентарни избори, одржани во јуни 2011 година. Целта на средбата е да се разменат мислења и ставови околу текот на предизборната кампања и предизвиците со кои младите политички активисти се соочија во изборниот процес, но и за нивните планови, визии и иницијативи за иднината на Република Македонија.
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. На места ќе дува умерен ветер од западен и северозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 10 °C и 26 °C, а во Скопје меѓу 14 °C и 32 °C.
сите 22 | | | веќе видена

Скопје – Поранешен декан на еден од трите скопски уметнички факултети бил соработник на тајните служби, пренесува Канал 5, повикувајќи се на добро упатени извори. Уметникот под соработнички псевдоним „Драматург“ десетина години почнувајќи од 1977-та кодошел свои колеги режисери, актери, сценаристи. Содржината на тајното полициско досие било доставено и до Комисијата за лустрација за проверка откако „Драматург“ ја исполнил својата законска обврска и како поранешен декан ја дал својата изјава дека не соработувал со службите. Но во досието имало неколку документи за неговата кодошка улога во минатото. Според информациите на Канал 5, соработникот Драматург всушност прво бил жртва на службите, односно тајната полиција го следела. Подоцна уметникот ја менува улогата и од следен станал соработник кој ги следел своите колеги. Во неговото досие стојат осврти на кодошот за активностите на колегите уметници, а споменато е името на починатиот актер Ристо Шишков – чија кариера во раните 80-ти на минатиот век бргу ...
сите 18 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска прими група претставници на семејства на лица исчезнати во воениот конфликт во 2001 година и ги сослуша нивните мислења и ставови. На средбата, Претседателот Иванов изјави дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година.
сите 10 | | | веќе видена

Прв пат во 20 години е откажан концерт на групата Take That и тоа поради Роби Вилијамс. Роби добил отровање и поради тоа концеротот во Данска е откажан. “Навистина сме тажни што моравме да го откажиме концертот во Данска, ова ни е прват пат да откажиме концерт во нашата 20-годишна кариера. Навистина ни е жал.”стопи во званичото соопштение. Дечките од бендот мислеа дури и да настапат без Роби, но на крајот се откажаја од тоа.
| | веќе видена

Авторката на книгата за малиот волшебник Хари Потер, од Варнер Брос доби бразлетна со 40 дијаманти во знак на благодарност што му дозволила на тоа студио, серијата на нејзините книги да ги претворат во филмсака франшиза чиј осмиот дел, воедно и последното продолжение ги освојува светските кина. Варнер Брос од неколку милиони долари бразлетна од бело злато со 40 дијаманти и подари на Џ. К. Роулинг на афтерпартито на лондонската премиера на филмот.
| | веќе видена

Актерката Линдзи Лохан, која од неодамна е слободна и ја отслужи својата казна со куќен притвор оваа недела е видена во друштво со Спенсер Фалс. Се шушка дека парот е во врска, а Линдзи таа информиција сеуште ја нема потврдени а ни демантирано. Линдзи долго по прекинувањето со Саманта Рос посочубаше дека многу и недостасувала поранешната девојка, а пред неколку месеци купи куќа одма до нејзината иако Саманта е во среќна врска со друга девојка. Според пишувањето на американските медиуми кои ја снимија со Спенсер, парот запознал заеднички пријател фотограф Тајлер Шилдс.
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, денеска во Канбера, ги заврши сите процедури за примопредавањето на старата југословенска амбасада во Канбера, која и припадна на Република Македонија согласно договорот за сукцесија на имотот на поранешната СФРЈ, информираат од МНР. По потпишувањето на записниците за примопредавање со претставниците од Република Србија, во чие владение беше зградата, се одржа свечена церемонија со кревање на македонското знаме на јарболот пред зградата. Амбасадата на Република Македонија во Канбера, веќе од утре ќе ја отпочне процедурата за упис на земјиштето во сопственост на Република Македонија.
сите 18 | | | веќе видена

Ријана не само што ја обнове врската со раперот Дрејк веќе парот се спрема за заеднички живот. Како што пишат американските таблоиди, Дрејк и рекол на Ријана дека ја сака и дека сака заедно да живеат. На пријателите му рекол дека сака нивната врска да ја “подигне на повисоко ниво”, а заедничкиот живот е чекор кој ја означува таа “озбилност”. Ријана и Дрејк прв пат беа во врска во 2009 година, а минатиот месец беа повторно видено заедно во еден клуб во Канада.
сите 3 | | | веќе видена

Српскиот претседседател Борис Тадиќ ги потврди имформациите за аспењето на Горан Хаџиќ, јави Б92. Тадиќ истакна дека Хаџиќ бил уапсен утрово кај Фрушка гора. Српсдкиот претседател ги отфрли гласините дека Хаџиќ бил лоциран во место меѓу Крушедослкиот манастир и објект на Српската армија. Тадиќ истакна уште дека не очекуваат посебна реакција од ЕУ, бидејќи тоа е нивно задолжение.
сите 107 | | | веќе видена

Уапсен е и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, јави Б92. Се очекува покасно српскиот претседател Борис Тадиќ да ги соопшти деталите за апсењето.
сите 124 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува силен ветер од југозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 14 °C и 28 °C, а во Скопје меѓу 19 °C и 34 °C. Утре поворно се очекува променливо облачно време со локален дожд и грмежи.
сите 47 | | | веќе видена

Скопје - Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија. Според усвоеното толкување, членот 1 од Законот за амнестија треба да се толкува така што амнестијата се применува на сите сторители на кривични дела поврзани со конфликтот од 2001 година заклучно со 26 септември 2001 година, освен за лицата кои извршиле кривични дела поврзани и во врска со конфликтот, а против кои Меѓународниот трибунал повел постапка. Случаите „Водство на ОНА“, „Непроштено“, „Мавровски работници“ и „Липковска брана“ беа процесуирани во Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но во 2008 година тие беа вратени во надлежност на македонските судови.
сите 56 | | | веќе видена

Скопје – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) очекува новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс да придонесе кон нормализацијата на односите меѓу Македонија и Грција со постигнување на договор за траен мир и добрососедство меѓу двете држави и за историско македонско-грчко помирување, се вели во соопштение на СМК. - СМК очекува САД и новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс и натаму да останат доследни на својата одлука од 3 ноември 2004 година за признавање на државното име Македонија и за продлабочување на американско-македонското стратешкото партнерство. СМК смета дека токму САД треба да ги елиминираат сите симулации за дестабилизација на Македонија и притисоци врз институциите на власта во Македонија заради промена на нејзиното државно име.Промената на државното име Македонија ќе ја дестабилизира Македонија и регионот, бидејќи не е само политичко туку и безбедносно прашање. Истовремено, СМК уште еднаш укажува дека промената на државното име Македонија значи трајна ...
сите 6 | | | веќе видена

Гевгелија – Водоснабдувањето во Миравци се одвива нормално, иако, непознати градци ја украле комплетната 160 киловолтната трафостаница од водната пумпа со која се снабдува со вода за пиење ова населено место, која веднаш беше заменета. Воопшто не станува збор за обична кражба, бидејќи трафостаницата тешка 900 килограми е симната од постаментот висок 6 метри, од пумпата која се наоѓа во непосредна близина на железничката пруга. Тоа несомнено укажува на фактот дека крадците трафостаницата морале да ја симнат со сајли и други помагала. Притоа, предизвикале штета од над 5.000 евра. Кражбата на трафостаницата веднаш е пријавена во Полициската станица во Гевгелија, која изврши увид и трага по крадците. Кражбата на трафостаницата ја запре работата на водната пумпа во Миравци, но не дојде до нарушување на водоснабдувањето во ова населено место. Од страна на општина Гевгелија веднаш е набавена нова трафостаница и по извршената замена во комуналното претпријатие во Миравци снабдувањето со вода за пиење во ова ...
сите 3 | | | веќе видена

Со оглед на фактот што голем број македонски граѓани патуваат и престојуваат во Република Турција, Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги информира сите граѓани на Република Македонија, кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, дека почнувајќи од 13 јуни оваа година, болниците кои се поврзани со Министерството за здравство на Република Турција, започнаа со давање на здравствени услуги на странски државјани, кои претходно се даваа исклучиво од приватните здравствени установи. За туристите кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на кол-центарот со број 112, или доколку имаат жалби од третманот на број 184. Во поголемите градови и центри како Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин, формирани се Регионални координативни центри за странци. За добивање на здравствена услуга за странски државјани во Република Турција, подетални информации може да се добијат на веб-страницата ...
сите 9 | | | веќе видена

next