Е-Факт

Скопје - Полициските службеници од Полициската станица за гранична проверка „Богородица“, претпладнево беа известени од колегите од грчка страна кои работат на граничниот премин „Евзони“ дека почнувајќи од полноќ, истите ќе стапат во 48 часовен штрајк. Освен полицијата, според најавите, во штрајк ќе стапи и царинската служба на граничниот премин. Согласно известувањето, во наредните два дена на граничниот премин Богородица-Евзони, од грчка страна воопшто нема да се пропуштаат автобуси и товарни возила, додека патнички моторни возила можно е да се пропуштаат на секои два часа. Заради новонастанатата состојба, Министерството за внатрешни работи на Р. Македонија ќе ги преземе сите неопходни мерки за насочување на сообраќајот на Граничните Премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“. МВР апелира, сите граѓани и туристички агенции кои наредниве два дена планираат да патуваат за соседна Грција да имаат трпение и да го почитуваат режимот на сообраќај.
сите 73 | | | веќе видена

Скопје - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја отфрла изјавата на заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евро-азиски прашања Томас Кантримен, дека е потребна брза промена на државното име Македонија заради нејзина евро-атлантска интеграција, се вели во соопштение од СМК. - СМК очекува Соединетите Американски Држави (САД) како стратешки партнер на Македонија да останат конзистентни на признавањето и воспоставувањето на дипломатските односи под државното име Македонија од 3 ноември 2004 година. СМК за крајно опасни ги смета сите обиди за дестабилизација на Македонија или рекомпонирање на власта заради промена на нејзиното државно име, заради сериозно загрозување на безбедноста на регионот. Доколку Атина не ја признае Македонија, се изложува на ризик Грција да не остане цела, велат од СМК. - Барањето за промена на државното име Македонија и на името на македонскиот народ и неговиот македонски јазик претставува злосторство против човештвото, геноцид врз македонскиот народ и флагрантно кршење ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утре ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија на Никола Груевски. Изборот на новата влада треба да биде направен до 10 август.
сите 75 | | | веќе видена

Скопје – Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски, денеска оствари проштална средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на СР Германија во Република Македонија со седиште во Скопје, Улрике Мариа Кнотц. Упатувајќи честитки до амбасадорот Кнотц за успешното извршување на нејзината задача, МНР Милошоски изрази и благодарност за нејзиното залагање и придонес во унапредувањето на билатералните односи помеѓу двете земји, притоа посакувајќи и успех во понатамошната кариера. Воедно, нагласи дека РМ во СР Германија гледа голем пријател и традиционален поддржувач на нашите европски и евроатлантски аспирации. Амбасадорот Кнотц ја потврди подготвеноста на СР Германија за натамошно зајакнување на билатералните односи и нивно постојано унапредување на секаков план. Покрај искажаното задоволство од соработката со Министерството за надворешни работи, амбасадорот Кнотц упати благодарност и до другите институции во земјава за отворениот однос при извршувањето на работните обврски.
сите 3 | | | веќе видена

Прага - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска во Прага, на маргините на 20-тата средба на Меѓународното раководно тело на која Република Македонија го презеде претседавањето со Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015 од Република Чешка, оствари средба со основачот и претседавачот на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос, информираат од Владата. На средбата Груевски го информираше својот соговорник за активностите кои што Владата на Република Македонија ги превзема на полето на социјална инклузија на Ромите во Република Македонија, при што ги нагласи активностите кои се превземаат во доменот на образованието, како што се доделувањето стипендии за Ромите, изградба на средно училиште во општина Шуто Оризари и други активности, како и поддршката во областите на домување, вработување и здравство. На средбата стана збор и за Законот за третман на бесправно изградени објекти, за кој што фондацијата Сорос понуди помош за информирање на ромското население за предностите ...
сите 18 | | | веќе видена

Овен Вилсон и неговата невенчана сопруга Џејн наводно ја прекинаја врската откако пред пет месеци добија син. Џејн сакала да се венча со Овен, но тој сакал повеќе слобода. Наводно Џејн веќе се преселила со синот во Њујорл, а Вилсон останал во Калифрнија.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го посети Министерството за надворешни работи на Република Македонија при што оствари средба со Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и одржа предавање на младите дипломати на тема “Дваесет години македонска независна дипломатија: резултати, состојби, предизвици’’, информираат од неговиот кабинет. Претседателот Иванов имајќи предвид дека МНР е институцијата со која Претседателот на Република Македонија и неговиот Кабинет остварува исклучително тесна и плодна соработка нагласи дека посетата на Министерството ќе прерасне во традиција и ќе се реализира најмалку еднаш годишно. На средбата со Министерот Милошоски, Претседателот Иванов покрена иницијатива која се однесува на Одликувања за заслужни странски амбасадори по завршување на нивниот мандат во Република Македонија. Со оваа иницијатива на амбасадорите кои со исклучителниот ангажман за време на нивниот мандат дале значаен придонес во унапредувањето на билатералните односи, во економската ...
сите 14 | | | веќе видена

Ријана на нејзиниот концерт ја доживеа најголемата ноќна мора на сите изведувачи. Всушност за време на нејзината точка пејачката се засопна од сопствените нозе и падна пред мноубројните обожаватели. Иако тоа не и беше лесно, Ријана како вистинска професионалка стана и им се насмевна на нејзините фанови и потоа продолжи како ништо да не се случило. Како и да е, Ријана често има интересни настапи.
сите 7 | | | веќе видена

Унгарскиот амбасадор во Скопје Ференц Кекеши изјави дека неговата земја смета дека Македонија има иднина во Европа. Во интервју за МИА Кекеши истакнува дека е во интерес на сите спорот за името да се реши побрзо, што ќе овозможи старт на преговорите за членство во ЕУ. Македонскиот случај, вели, привлече значително внимание и беше одржуван високо во европската политичка агенда за време на шестмесечното унгарско претседателство со ЕУ, што завршува на крајот на месецов. - Но, имајќи предвид дека немаше прогрес за името, Европскиот совет не беше во позиција да го стави ова прашање на агендата, изјави Кекеши.
сите 31 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го посети Министерството за надворешни работи, по повод 20 години независна македонска дипломатија. Претседателот Иванов ќе се сретне со министерот Милошоски, а предвидено е да одржи и предавање за младите дипломати во МНР на тема „20 година независна македонска дипломатија – состојби, резултати и идни предизвици“. Посетата на Иванов е прва официјална посета на претседателот на државата на Министерството за надворешни работи, како институција со која тесно соработува и се очекува во иднина оваа пракса да продолжи, соопшти МНР.
сите 31 | | | веќе видена

Скопје – Просторната eдиницата за заштита и спасување на општина Карпош денес во Струга имаше вистински хуман подвиг, спасувајќи татко и две деца од езерското невреме .Имено, осумчлената екипа од оваа неодамна основана едница во состав од: Димитар Бадев, Марјан Јовановиќ, Дејан Јонузоски,Петре Кузмановски, Златко Чегар и Димитар Чаловски кои се на повеќедневна обука за спасување од несреќи во води, денес несакано имаше вистински тест на подготвеноста.Претпладне, за време на обуката, кога ја тестираше опремата за нуркање и вежбаше пливачки техники, на 50-тина метри во вода, тимот од Kарпош забележа на 1,2 километри од брегот неподвижен пловен објект. По интервенцијата во Црвениот Крст беа информирани дека станува збор за објект кој два до три саати стои на исто место и не успева да се приближи до брегот. По ваквите сигнали спасувачки чамец со тим спасувачи, две лица од Црвен Крст и тројца од Единицата за спасување на Општина Карпош (Димитар Бадев, Марјан Јовановиќ и Дејан Јонузоски) отидоа до самото ...
сите 19 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 8 и 21 степени, а во Скопје меѓу 10 и 25. Утре се очекува сончево време, со умерена облачност.
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - Денес во Центарот за обука во Идризово, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ќе присуствува на дел од редовната континуирана обука на полициските службеници за сразмерна употреба на сила, при употреба на полициските овластувања.
сите 22 | | | веќе видена

Скопје – Денеска, 26.6.2011 година, на просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар во Општина Аеродром почна изградба на новото паркиралиште со капацитет од 80 возила. „Со изградбата на уште едно ново паркиралиште во Општина Аеродром ќе покажеме дека продолжуваме да ги решаваме проблемите со кои се соочуваат жителите од урбаниот дел, а тоа е недостигот од паркинг простор“, изјави градоначалникот Ивица Коневски на поставувањето камен-темелник на новото паркиралиште. Тој додаде дека покрај тоа што ќе се одговори на проблемот со недостиг од паркинг простор, истовремено ќе се уреди и просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар, кој подолго време беше запуштен и неискористен. Новото паркиралиште чија површина ќе изнесува 2500 квадратни километри, ќе го зголеми бројот за 75 слободни паркинг места за лесни возила и 5 за автобуси. За изградбата на новиот паркинг, која се предвидува да заврши за два месеци, ...
сите 11 | | | веќе видена

Скопје - На 25.06.2011 година околу 23,30 часот по добиено телефонско известување од дежурниот на ПС-Ресен, од страна на двајца униформирани полициски службеници при ПС за ГН Стење со еден пловен објект со комплетна пловидбена опрема и средства за спасување, упатена е патролна служба кон островот Голем Град на Преспанското Езеро, за спасување на група од десет луѓе, од кои осумина државјани на Р.Финска, кои преку ТА „Лале Турс” од Охрид, сопственост на К.Б.(1991) од с.Пештани, со два метални чамци биле на прошетка на островот и при враќање ги фатило големо невреме и не можеле да се вратат назад и побарале помош од Полицијата. Бидејќи Единицата за специјални задачи при МВР на РМ се наоѓа во х.Крани побарана е нивна асистенција. Истите со еден УПС од ПС за ГН Стење во 00,10 часот со еден пловен објект се упатиле на островот заради прифаќање на дел од групата. Лицата околу 02,40 часот безбедно се донесени во ПС за ГН Стење.
сите 34 | | | веќе видена

Актерот Даниел Крег и неговата колешка Рејчел Вајс прошлата среда тајно се венчаа во Њујорк. Парот успеа во тоа што во Холивуд е речиси невозможно, да се венчаш во тајност и тоа да го задржиш во тајност скоро десет дена. На свадбата учествуваа само ќерката на Даниел, Елена која има 18 години, синот на Рејчел, Хенри кој има 4 години и двајца семејни пријатели и сведоци. Шпекулациите дека тие се во врска почнаа мината есен кога Вајс,41 и Крег, 43, го поминаа Божик заедно во Велика Британија.
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива нормално и без забрани по суви и чисти коловози. На возачите им се препорачува внимателно возење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особена внимателност и прилагодена брзина е препорачлива низ клисурите и планинските превои, поради можната појава на поситни одрони. Ова особено се однесува за патните правци: Катланово – Велес, Демир Капија – Удово и Гостивар – Маврово – Дебар – Струга. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Сончево со умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кои кон крајот на денот постепено ќе се намалува. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 8 °C и 21 °C, а во Скопје меѓу 10 °C и 24 °C. Утре се очекува сончево време, попладне со умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец
сите 30 | | | веќе видена

Скопје - Пет души се ранети во престрелка во Сан Франциско, пренесуваат светските медиуми. Според портпаролот на полицијата Трој Дангерфилд инцидентот станал околу 18 часот локално време. Двајца од ранетите се во сериозна состојба, додека другите се надвор од животна опасност. Полицијата трага по напаѓачот.
| | веќе видена

Скопје - По верификацијата на мандатите, новите парламентарци повторно го избраа Трајко Вељановски претседател на Собранието. освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 56. Коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) доби 42 мандати, Демократската унија за интеграција (ДУИ) – 15, Демократска партија на Албанците (ДПА) – 8 и Националната демократска преродна (НДП) – двајца. За прв пат Во Собранието ќе седнат и двајца пратеници на НДП, чиј лидер е Руфи Османи, еден од оние на листата на градоначалници кои се откажаа од своите мандати.
сите 12 | | | веќе видена

next