Е-Факт

Кабул – При самоубиствениот напад врз хотелот “Континентал” во авганистанскиот главен град Кабул загинаа најмалку 10 лица. Според официјални авганистански извори зградата на хотелот била нападната од шестмина терористи, од кои двајца биле застрелани од полицијата, а останатите се самоубиле. Во меѓувреме, предводената од САД коалиција во Авганистан соопшти дека два хеликоптери на НАТО убиле тројца вооружени мажи на покривот на хотелот.
сите 33 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денес во 11 часот во Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ ќе се обрати на свеченоста по повод 150-годишнината од издавањето на „Зборникот на браќата Миладиновци“ и 50-годишнината од манифестацијата „Струшки вечери на поезијата“. На свеченото одбележување на двата големи јубилеја, реч за капиталното дело на струшките браќа ќе одржи Раде Силјан, претседател на Друштвото на писателите на Македонија, а за претстојниот јубилеј на СВП – 50 години во слава на поезијата, ќе зборува директорот на манифестацијата, Данило Коцевски.
сите 19 | | | веќе видена

Будва - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, утре во Будва ќе учествува на состанокот на Партнерската Комисија на земјите членки на Повелбата за партнерство меѓу Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и САД, односно така наречената Јадранска Повелба, информираат од МНР. Се очекува на средбата, на која ќе учествува и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, министрите за надворешни работи на земјите-членки на Повелбата, да разговараат за прашања поврзани со Евроатланската интеграција на регионот и заедничкиот придонес во операциите на Алијансата во Авганистан, како и да ги договорат идните активности во рамките на овој форум.
сите 64 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно, а попладне нестабилно со локален дожд и грмежи, особено во западните и северните делови. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Температурата во Битола ќе се движи од 9 °C до 20 °C, а во Скопје од 12 °C до 24 °C.
сите 26 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денес ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во Будва, Црна Гора, информираат од МНР. На Форумот ќе бидат разменети мислења за натамошно промовирање на европските перспективи на регионот, со посебен фокус на регионалната соработка. Денес, министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа ќе учествуваат на отворањето на изложбата на слики од познати уметници од регионот, при што Република Македонија учествува со три ликовни дела (слики) од основоположничката генерација на ликовна уметност во Македонија, и тоа Димитар Пандилов Аврамовски со делото „Жетварки“, Лазар Филип Личеноски со делото „Женски акт“ и Никола Мартиноски со делото „Две девојки“. Сликите ќе бидат изложени во Цетиње, во рамките на започнувањето со работа на Центарот за култура и општество во Цетиње. На ...
сите 65 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување на нова Влада. Груевски има 20 дена да ја претстави програмата и персоналниот состав на Владата. Се очекува тоа да биде направено пред законскиот рок, со оглед на тоа дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ најверојатно во наредните денови ќе ги финишираат преговорите. Ова е трет мандат на Груевски како премиер и прв, кој го врачува Иванов како претседател.
сите 16 | | | веќе видена

Скопје - На 36. седница на Советот на Општина Карпош, која се одржа денес (28 јуни 2011), со мнозинство гласови, советниците го верификуваа мандатот на новиот член во Советот на Општина Карпош Илија Деспотовски од советничката листа на Група избирачи РП. На седницата беа донесени и други значајни документи како: Програма за работи во областа на располагањето со градежно земјиште во сопственост на Република Македонија на подрачјето на Општина Карпош за 2011 година. Со оваа програма за 2011 година која денес беше усвоена нашата Општина ги исполни условите за прием на надлежноста на управување со градежното земјиште која долго ја очекувавме. На денешната седница исто така беа донесени и Измените и дополнувањата на Буџетот на Општина Карпош за 2011 година, беше утврден и Нацрт-деталниот урбанистички план за дел од УЗ Влае 1, дел Б (локалитет 2), Општина Карпош – Скопје како и Заклучокот за усвојување на Извештајот за работењето на Центарот за развој на Скопскиот плански регион.
сите 2 | | | веќе видена

Пијан кумановец ја нападнал својата сопруга Куманово - СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.Г.(40) од Куманово, за сторено кривично дело „телесна повреда“ при семејно насилство. Во мај 2011 година, во Куманово на ул.„Иво Лола Рибар“, пријавениот под дејство на алкохол, по претходна вербална расправија физички ја нападнал неговата сопруга А.Г.(35), удирајќи ја со тупаници и клоци по телото, а потоа со нож и се заканил по нејзиниот живот.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Иако вчера од страна на грчките полициски служби беше најавено дека се приклучуваат на штрајкот на грчките царински работници, сепак тоа не се случи, па сообраќајот на граничните премини на македонско-грчката граница, особено од македонска страна се одвива без никакви проблеми и поплаки од страна на патниците, соопштија од МВР. Според податоците од Регионалниот центар за гранични работи Југ, на граничниот премин “Богородица“ од стапувањето на сила на штрајкот на грчките царински службеници од полноќ до 11 часот земјава ја напуштиле 392 македонски државјани и 1.633 странски државјани, додека во Македонија влегле 225 наши и 690 странски државјани. На секои два часа во интервал од по 20 минути од грчка страна, односно од ГП “Евзони“, се пропиуштаат патнички моторни возила, а товарните возила воопшто не се пропуштаат. Со оглед на превземените мерки од наша страна и благовременот известување на ГП “Богородица“ нема поголеми застои, ниту пак поголеми колони на товарни моторни возила. Иако беше најавено ...
сите 48 | | | веќе видена

За втор пат во две години Мајк Тајсон рече “Да” на истата жена во Лас Вегас, но овој пат венчавката беше повеќе од изненадување. Госите беа изненадени кога сватија дека наместо на роденденска забава присуствуваат на обновувањето на брачните завети на Мајк и неговата сопруга. Кога сите дошле на забата Мајк и Лакиа исчезнале на некое време и се појавија облечени за венчавка . Парот е во брак три години, но не правеа свадба бидејчи десет дена пред свадбата почина ќерката на Тајсон.
сите 2 | | | веќе видена

Јакната на Мајкл Џексон која ја носеше на снимањето на спотот за песната “Трилер” на аукција е продадена за 1,800,000 долари. Од аукциската куќа беа изненадени бидејќи се учекуваше јакнта да достигне цена до 400,000 долари. Мајкл јакната им ја поклони на двајца костимографи кои рабтеа на снимањето на спотот. Тие ја дадоа на аукција неодамна, а парите ќе одат во хуманитарната акција која се гржи за бенгалски тигри во дивината, вклучувајќиги и двата тигра на Мајкл, Тилер и Сабу кои веќе 5 години живеат во дивината.
| | веќе видена

Британската пејачка Џеси Џеј настапи со скршена нога на познатиот фестивал во Гластонбери, каде со седум годишно девојче гоиспеа нејзиниот хит “Price Tag”. Џеси Џеј целокупниот настап гоизведе седејќи бидејќи на почетокот на овој месец си ја скрше ногата на сцената.
| | веќе видена

Република Македонија, од страна на Стејт Департментот, повторно е рангирана меѓу земјите кои целосно ги исполнуваат стандардите за борба против трговијата со луѓе, изјави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. - По 2005-тата, 2006-тата и 2007-мата година кога земјава беше рангирана во групата ТИЕР 2, односно во групата на земји кои нецелосно ги исполнуваат минималните стандарди, во 2008-та и 2009 тата година земјава се најде во друштво на државите рангирани во групата ТИЕР 1, а лани бевме вратени во групата ТИЕР 2. Благодарение на напорите не само на врботените во Министерството за внатрешни работи, туку и на членовите на Државната комисија и на другите релевантни институции, Република Македонија за само една година успеа да ги корегира недостатоците и да ги подобри резултатите, со што избегна подолг престој во оваа група и се врати меѓу земјите кои целосно ги исполнуваат стандардите. Оваа година напредок успеаја да направат уште 22 земји, додека 22 други земји назадуваа во рангирањето ...
сите 15 | | | веќе видена

Mакедонија е извор, дестинација, и транзитна земја на мажи, жени и деца за проституција и за принудна работа. Македонски жени и деца се шверцуваат внатре во земјата, се наведува во годишниот извештај на Стејт департментот, пренесе Радио Слободна Европа. Во извештајот се истакнува уште дека странските жртви кои се предмет на присилна проституција или принудна работа во Македонија може да потекнуваат од Албанија, Бугарија, Србија и Косово. Македонските жртви и жртвите кои транзитираат низ Македонија се подложени на принудна проституција или принудна работа во Јужна, Централна и Западна Европа. Децата, вклучувајќи ги етничките Роми, се подложени принудно да просат на улиците и на јавните пазари. Сите жртви кои се идентификувани од владата минатата година, беа домашни државјани. Луѓето обвинети на трговија се првенствено сопственици на барови, ноќни клубови и мали хотели, како и таксисти.
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - На централниот плоштад во Скопје пред почетокот на улица „Македонија“, денеска почнува монтажата на спомен обележјето на Цар Самоил, информира општина Центар. Споменикот е изработен од бел мермер, висок е 5 метри, поставен на постамент исто така од бел мермер со висина од 3,5 метри. На постаментот ќе бидат поставени бронзени релјефи. Автор на делото е Димитар Филиповски, а изработувач е уметничката галерија „Пиетро Базанти и Фиљо“ и уметничката леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца, Италија.
сите 22 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Изборот на новата влада треба да биде направен до 10 август.
сите 66 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно. Во североисточните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата во Битола ќе се движи од 9 °C до 20 °C, а во Скопје од 12 °C до 24 °C.
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Покрај вчерашното известување од страна на грчките полициски службеници за 48 часовниот штрајк на граничниот премин “Евзони“,исто такво известување до македонските погранични органи стигна и за граничниот премин “Стар Дојран“, кој што исто така од вечерва од полноќ од грчка страна е затворен за сообраќај поради 48 часовен штрајк на грчките полициски и царински служби, соооптија од МВР.
сите 70 | | | веќе видена

Ресен – Припадници на ПС за ГН “Стење“ во содејство со припадниците на Езерската полиција деновиве извршија акциска контрола за откривање на рибокрадци во водите на Преспанското езеро. Притоа, во водите на езерото наспроти селото Асамати било откриено лицето З.Г. (28) од Ресен при вршење незаконит риболов и против него ќе биде поднесена соодветна пријава. Исто така, откриени и запленети се еден метален чамец, седум рибарски мрежи за лов на белвица со должина од по 50 метри како и шест килограми риба белвица. Покрај ова, на различни позиции во езерото пронајдени се уште 92 рибарски мрежи со долѓина од по 50-тина метри, односно севкупно со должина од 4.600 метри а во дел од нив и улов ( десетина килограми крап и четириесетина килограми белвица). Полициските службеници од ПС “Стење“ на петстотини метри од брегот на Преспанското езеро наспроти месноста Сирхан открија и запленија уште 16 рибарски мрежи со должина од по 50 метри. Инаку, пред десетина дена припадниците на Полициската станица за граничен надзор на ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - Денес, Министерот за внатрешни работи г-ѓа Гордана Јанкулоска оствари работна посета во Центарот за обука во Идризово и присуствуваше на спроведувањето на континуираната обука на Единицата за борба против криминалот-Алфа, при што Единицата за борба против криминалот-Алфа изведе презентација на полициски вештини од делокруг на работата на Единицата. Притоа, Единицата за борба против криминалот-Алфа во текот на презентацијата изведе седум сценарија со интервенција на Единицата во можни ситуации: 1.Легитимирање на лице коешто не минува во евиденцијата на Министерството за внатрешни работи. 2. Легитимирање на лице коешто минува во евиденцијата на Министерството за внатрешни работи и воедно пружа пасивен отпор (со држење за столб се противи да биде одведен во полициска станица). 3.Легитимирање на лице коешто пружа активен отпор. Субјектот го напаѓа полицискиот службеник со користење на физичка сила (удари со тупаница). 4.Приведување на опасно лице со употреба на оружје и врзување со лисици од назад. ...
сите 7 | | | веќе видена

next