Е-Факт

Владата и премиерот на Грција Јоргос Папандреу се одлучни да продолжат со преговорите за спорот со името. Ова го изјавила Мариа Елени Копа од редовите на владејачката ПАСОК во разговор за Дојче Веле. Копа се смета за блиска до премиерот на Грција Јоргос Папандреу, член е на Националниот совет за надворешна политика на Грција, член на политичкиот совет на ПАСОК, а на Универзитетот Пантеон е асистент професор специјализирана за политиката на Балканот. Во разговорот за Дојче Веле, таа нагласува дека и покрај кризата во нејзината земја, во неа постои одлучност за изнаоѓање на решение за проблемот со името на Република Македонија. „Грчката влада и лично премиерот Јоргос Папандреу е одлучен да продолжи со преговорите за да се дојде до решение на проблемот со името, поради ова беше и последната средба меѓу него и г-динот Груевски“, истакнала Копа. „Се разбира, ситуацијата во Поранешната Југословенска Република Македонија не загрижува многу. Антиквизацијата на политиката не е добар избор за да се подобрат односите ...
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија днес ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 15 °C и 31 °C, а во Скопје меѓу 18 °C и 35 °C. Утре порвторно се очекува многу топло време.
сите 54 | | | веќе видена

Скопје – Стотина новинари од Време, Шпиц и „**** е Ре“ кои денеска ќе протестираат пред фирмите на „Перо Наков“, јави Канал 5. Новинарите биле испровоцирани од вчерашната изјава на Велија Рамковски дека сметката на А1 е полна така што можела да послужи како гаранција за домашен притвор за него и за другите обвинети од Пајажина. Новинарите кои до пред две недели работеа во весниците на Рамковски не зеле плата за мај и јуни, ниту пак им се платени придонесите од почетокот на годинава со објаснување дека нема пари. Новинарите од кои дел работат во порталот Плус инфо дознале дека од 1 август ќе добијат отказни решенија.
сите 48 | | | веќе видена

Скопје – Заедницата на единиците на локална самоуправа на Република Македонија-ЗЕЛС, денес ја организира 4-тата седница, на Генералното Собрание на ЗЕЛС, информираат од ЗЕЛС . На седницата, која ќе се одржи во хотелот „Холидеј ин„ актуелниот претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, ќе ги презентира резултатите од работењето на Заедницата за изминатите две години, при што ќе бидат потенцирани и идните приоритети за развојот на единиците на локалната самоуправа и за целокупниот напредок на процесот на децентрализацијата во нашата земја. Согласно Статутот на ЗЕЛС, Генералното Собарние на ЗЕЛС ги избира членовите на најзначајните тела на заедницата, чии мандати, според Статутот, се со траење од две години. Поради истекување на нивните мандати, на оваа седница Генералното Собрание ќе го утврдува новиот состав на Надзорниот одбор на ЗЕЛС ( 5 члена) на Управниот одбор на ЗЕЛС ( 19 члена) и на Комитетот на Советите ( 13 члена). На седницата, присутните ќе го разгледуваат Финансискиот извештај за работата на ЗЕЛС, за ...
сите 20 | | | веќе видена

Скопје – Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи петата седница на чиј дневен ред е Предлог-одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан во состав на Школото за воена полиција во рамките на НАТО мисијата за обука во Авганистан (NTM-А). Пртходно седница со иста точка на дневниот ред ќе одржи и собраниската Комисија за одбрана и безбедност. Веста е на Сител.
сите 69 | | | веќе видена

Скопје – Никола Груевски и Али Ахмети во понеделникот вечерта си подале рака за ново четиригодишно владино коалицирање, пишува „Вечер„. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени. Се очекува Груевски најдоцна до крајот на неделата да го достави персоналниот состав на новиот владин кабинет до Собранието. Иако се шпекулираше, сепак, меѓу двајцата лидери нема потпишан договор. Директорските позиции во МВР, Управата за безбедност, ДБК, УЈП и Царината остануваат кај ВМРО-ДПМНЕ. Од позначајните директорски позиции ДУИ ќе раководи со три: Шумската полиција, Македонија пат” и втор директор во Фондот за здравствено осигурување. Квантитативно ДУИ овој пат ќе има поголем број места од претходниот, велат извори за ВЕЧЕР. не поминало барањето на ДУИ за пензии на борците на ОНА. Коалициските партнери, по препорака на Хашкиот суд и со поддршка на меѓународната заедница, се договориле за автенитчно толкување на хашките случаи, а ДУИ добила обврска да се обезбеди обештетување на раселените, претежно Македонци и Срби од ...
сите 63 | | | веќе видена

Скопје – Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и министерот за образование и наука, Никола Тодоров денес со во дворот на основното училиште „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче ќе постават камен-темелник на нова спортска сала. Ги покануваме редакциите на пишаните и на електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.
сите 12 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 15 °C и 30 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 34 °C.
сите 70 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија ги избра тројцата потпретседатели Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ, Јани Макрадули од СДСМ и Сузана Салиу од ДУИ се тројцата потпретседатели на Собранието на Република Македонија, кои денеска беа избрани на третата собраниска седница. Парламентот ги верификува и мандатите на Сузана Анова и Стевче Трпковски, двајцата нови пратеници по оставките на мандатарот Никола Груевски и Горан Трајковски од ВМРО-ДПМНЕ. Двајцата се од листата на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден.
сите 28 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.С.(43) од Скопје за сторени кривични дела „убиство“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 11.07.2011 година, во раните утрински часови, во семејната куќа лоцирана на ул.„Кемал Сејфула„ во Скопје , по настаната вербална расправија со неговата сопруга Наџије С.(42) со која подолг временски период биле во нарушени семејни односи, откако истата заминала со најмалото дете во нивната спална соба да спие, пријавениот со пиштол „екол“ кал.7,65 мм, што го поседувал без одобрение и нанел прострелна рана во слепоочницата. Повредената била пренесена во ГОБ „Свети Климент Охридски“, каде по кратко време им подлегнала на повредите. На местото на настанот е извршен увид од страна на увидна екипа, при што се пронајдени пиштолот, рамка со пет куршуми, една чаура и еден проектил, што се предадени за вештачење.
сите 7 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против О.Р.(22) од Куманово и В. А. (20) од с.Идризово-скопско за сторени кривични дела „разбојништво“ и две дела „тешка кражба“ на дрзок начин. На 09.07.2011 година, на плоштад „Маршал Тито“ во Куманово, пријавените со употреба на физичка сила извршиле разбојништво над С.Д.(81) одземајќи и златни обетки. Во текот на овој месец, пријавените и над две други постари жени извршиле дрски кражби, одземајќи им исто така обетки.
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за денеска ја закажа третата седница на која ќе бидат изгласани предлозите за потпретседатели на Парламентот. Комисијата за прашања на изборите и именувањата минатата недела на седница ги утврди предлозите Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ, Јани Макрадули од СДСМ и Сузана Салиу од ДУИ да бидат тројцата потпретседатели на Собранието. Првпат Парламентот ќе има две жени потпретседатели, а Салиу е правата жена Албанка што ќе биде на оваа функција. Парламентот денеска се очекува да ги верификува и мандатите на Сузана Анова и Стевче Трпковски, двајцата нови пратеници по оставките на мандатарот Никола Груевски и Горан Трајковски од ВМРО-ДПМНЕ. Двајцата се од листата на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден. На дневен ред на седницата се и предлог одлуките за избор на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите на Собранието, за избор на шеф, членови и заменици членови на делегациите на Собранието на Република ...
сите 36 | | | веќе видена

Охрид – Во Охрид денеска почнува работниот дел од Третата регионална средба на претседателите од регионот чиј домаќин е претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, а на која ќе учествуваат неговите колеги од Албанија Бамир Топи, Црна Гора Филип Вујановиќ и од Косово Атифете Јахјага. Според агендата, предвидени се билатерални средби на претседателите по што ќе следи и пленарен состанок на „четворката“. Целта на овој, веќе традиционален, собир е одржување на дијалогот на највисоко ниво меѓу соседните земји во рамки на заедничката евро-атлантска перспектива. Сферите на дискусија и заедничко дејствување се поврзани со теми од ЕУ и НАТО интеграциите кои треба да ги олеснат овие процеси – јакнење на демократските и реформските процеси, зголемена економска соработка и поттикнување регионални инвестиции, инфраструктурно и енергетско поврзување, прекугранична соработка во борбата против криминалот
сите 66 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес во Вила Билјана во Охрид ги прими организаторите и дел од учесниците на годинешното Охридско лето информираат од кабинетот на Иванов. На средбата, организаторите на фестивалот го информираа Претседателот, кој е и покровител на Охридско лето, за досегашниот тек на подготовките. Претседателот Иванов изрази надеж дека фестивалот Охридско лето 2011 година ќе биде успешен културен настан, со учество на голем број странски уметници од кои многумина за првпат настапуваат во Охрид. Според Претседателот Иванов, фестивалот Охридско лето дава исклучителен придонес за промовирање на македонската култура во светот, како и на најзначајните светски културни достигнувања пред македонската публика. Претседателот Иванов минатата година додели Орден за заслуги за Македонија на фестивалот Охридско лето, поради долгогодишното успешно претставување на македонското и светското музичко и културно творештво на оваа национална установа. Фестивалот ќе биде отворен ...
сите 27 | | | веќе видена

Скопје - По расправија со сопругата Муамед Сула извадил пиштол и со еден куршум ја погодил сопругата која подоцна во скопската градска болница починала од раните на главата. Рано утрово на улица Кемал Сејфула во Чаир е убиена 42-годишната Наџија Сула. Ја убил нејзиниот сопруг по жестока семејна расправија. Муамед Сула по расправијата извадил пиштол и со еден куршум ја погодил во глава сопругата. Ранетата била пренесена во болница, но лекарите не можеле да и помогнат и таа им подлегнала на тешките повреди. Во 6.30 минути ова утро лекарите го пријавиле случајот во МВР. Полицијата успеала да го открие и уапси сопругот-убиец. Веста е на Канал 5.
сите 25 | | | веќе видена

Градот Скопје издаде Б-интегрирана еколошка дозвола за усогласување со оперативен план на ДППУ „ВИВАКС“ Ристо и други, ДОО увоз-извоз, Скопје, лоцирана на булеварот Трета македонска бригада бб. Оваа компанија се занимава со производство на сокови. Дозволата е достапна на увид на јавноста секој работен ден од 08:30 до 16:30 часот во просториите на Град Скопје, во Секторот за заштита на животната средина и природата. Евентуалните забелешки за дозволата може да се достават до Градот Скопје во писмена форма во рок од 14 дена. Издавањето Б-интегрирани еколошки дозволи е регулирано со Законот за животна средина. Законот воведува два вида дозволи – А и Б интегрирани еколошки дозволи. Надлежен орган за издавање на А- интегрираните еколошки дозволи е Министерството за животна средина и просторно планирање, а за Б-интегрирани еколошки дозволи надлежноста е поделена меѓу единиците за локална самоуправа и министерството, односно, надлежен орган за издавање на Б-интегрирани еколошки дозволи се единиците на локална ...
сите 6 | | | веќе видена

Штип – Законот за легализација на бесправно изградени објекти влезе во својот четврти месец на важност. До исполнување на законскиот предвиден рок на граѓаните на Штип кои се засегнати со оваа проблематика им остануваат уште два месеца за поднесување на документи за легализирање на нивните градби, доградби и надградби. Со оглед на тоа што во постапката се бара изготвување на елаборат , Општина Штип со цел да им излезе во пресрет на граѓаните на Штип објави дека сите заинтересирани и засегнати странки можат да ги пријават своите дивоградби во оваа фаза, во преостанатите два месеца и без изготвен елаборат , само со преостанатите два документа: копија од лична карта и потврда за платена сметка заинфраструктурен или комунален приклучок. Ваквото олеснување е со цел да им се овозможи на граѓаните да го испочитуваат Законскиот рок а во подоцнежната постапка ќе достават и елаборат со што ќе ја комплетираат постапката.
| | веќе видена

Руските спасувачки екипи ги открија телата на 110 души, загинати при потонувањето на бродот „Булгарија“ во реката Волга, јави Интерфакс. Според информациите 30 од загинатите се деца. На палубата имало 200 души, од кои 60 биле деца. Во спасувачката акција се вкличени околу 100 души. Бродот „Булгарија“ потона во водите на реката Волга во регионот Татарстан.
сите 58 | | | веќе видена

Скопје – Првообвинетиот од случајот „Пајажина“, сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, денеска ќе даде исказ во врска со обвинението според кое се товари за злосторничко здружување, затајување данок, перење пари и злоупотреба на службената положба. Рамковски на минатото рочиште најави дека неговиот исказ ќе биде краток. Освен Рамковски, денеска исказ ќе треба да дадат и Амди Рамковски, братот на сопственикот на А1 телевизија, Невин Рауф и Зоран Мицевски. Додека еден од обвинетите дава исказ, во судницата нема да бидат присутни другите обвинети.ж Веста е на Алфа.
сите 101 | | | веќе видена

Охрид – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на денес и утре во Охрид ќе биде домаќин на Третата регионална претседателска средба на која ќе присуствуваат претседателите на Република Албанија Бамир Топи, на Црна Гора Филип Вујановиќ и на Република Косово Атифете Јахјага, информираат од кабинетот на Иванов. Сферите на дискусија и заедничко дејствување доминантно се поврзани со ЕУ и НАТО интеграциите и повеќе теми кои треба да ги олеснат овие процеси: јакнење на демократските и реформските процеси, зголемена економска соработка и поттикнување на регионални инвестиции, инфраструктурно и енергетско поврзување, прекугранична соработка во борбата против криминалот итн. Целта на овој традиционален собир е одржување на дијалогот на највисоко ниво меѓу соседните земји во рамки на зедничката евро-атлантска перспектива. Првата средба во ваков формат беше одржана во Валона, Република Албанија во 2009 година, додека втората средба беше одржана во Призрен, Република Косово во 2010 година.
сите 95 | | | веќе видена

next