Е-Факт

Собраниската комисија за избори и именувања денеска ќе го утврдува персоналниот состав на Комисиите. Потпретседатели на Собранието ќе бидат Јани Макрадули од СДСМ, Сузана Салиу, поранешен заменик-народен правобранител сега пратеник ќе биде потпретседател од ДУИ, и старо-новата потпретседателка Светлана Јакимовска. Ермира Мехмети Деваја ќе биде претседател на Комисијата за односи меѓу заедниците, со што отпаѓа од комбинацијата за местото вицепремиер задолжен за евроинтеграции. Веста е на Алфа.
сите 40 | | | веќе видена

Градот Скопје ги известува граѓаните дека ќе изврши авионска и терестична дезинсекција, против возрасни комарци, на подрачјето на Град Скопје, односно: 1. Вториот наврат на аеросолната дезинсекција (авионска) во 2011 година, на подрачјето на Град Скопје, против возрасни комарци, ќе се одвива во деновите од претстојниот викенд, односно на 09.07.2011 (сабота) и на 10.07.2011 (недела), во период од 05:30 до 08:00 часот. 2. Вториот наврат на аеросолната дезинсекција (терестична) во 2011 година, на подрачјето на Град Скопје, против возрасни комарци, ќе се одвива од 11.07.2011 до 15.07.2011 (од понеделник до петок), во период од 01:00 до 05:00 часот. Доколку временските услови не го овозможуваат вршењето на аеросолната дезинсекција, авиодезинсекцијата ќе се изврши во истиот термин, првиот нареден викенд кога ќе бидат поволни временските услови, а согласно на тоа ќе се извршува и терестичната дезинсекција.
сите 9 | | | веќе видена

Македонскиот центар за меѓународна соработка спроведе сеопфатна студија на Охридскиот рамковен договор, соопштуваат од МЦМС. Дел од таа студија е истражувањето на меѓуетничките односи во Македонија. Во 4 дел од истражувањето се посочува дека меѓуетничките односи важни лично и важни за Македонија, но шести по ранг на прашања кои загрижуваат. Големо мнозинство граѓани сметаат дека меѓуетничките односи се важни лично (78,4 %) и за Македонија (86,3 %). Од друг агол погледната важноста, како прашање кое најмногу ги загрижува граѓаните, меѓуетничките односи ги загрижуваат 3,9 % од граѓаните и е шесто прашање по ранг по невработеноста, сиромаштијата, економијата (трите збирно се 77,7 %), корупцијата/ криминалот (9,5 %), влез во ЕУ/ НАТО (4,9 %). Десет години од вооружениот конфликт – незначително малцинство ги перципира односите како непријателски. Граѓаните најчесто ги оценуваат меѓуетничките односи како воздржани (33,2 %), 18,4 % ги сметаат за ривалски, 17,7 % за мирољубива коегзистенција, 16,9 % сметаат дека ...
сите 19 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за прашања на изборите и именувањата. На дневниот ред на седницата е утврдувањето на Предлог-одлука за избор на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите на Собранието на Република Македонија. Покрај тоа треба да се утврди и Предлог-одлука за избор на претседател, членови и заменици членови на делегацијиите на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС СЕ), во Парламентарното собрание на Северно-атлантската договорна организација (ПС НАТО), во Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ПС ОБСЕ), во Парламентарната димензија на Централно – европската иницијатива (ПС ЦЕИ) и во Парламентарното собрание на Медитеранот (ПС на Медитеранот). Веста е на Сител.
сите 45 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов дене во 10:30 часот, на проштална средба ќе ја прими амбасадорката на Кралството Холандија во Република Македонија, Симоне Филипини, информираат од кабинетот на Иванов.
сите 24 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер до северен правец. Температурата во Битола ќе се движи од 12 °C до 28 °C, а во Скопје од 15 °C до 29 °C.
сите 35 | | | веќе видена

СМК: Сектата на Вранишковски претставува виртуелна имагинација на за територијалните претензии према Македонија Скопје - „Ѓаволската секта на одродникот Вранишковски претставува виртуелна имагинација на Српската црква за аспирациите за сопственост врз црквите и манастирите во Македонија, бидејќи српските архиереи се уште ментално живеат во времето на српската колонизација врз Македонија, иако тоа одамна е трајно свршено и неповратно минато време„, се вели во соопштение на СМК. - Затоа, одродникот Вранишковски, како експанзионистички производ на српскиот синод, има статус на српски епископ независно од неканонското титулирање и лажно претставување, а неговата ѓаволска секта во Српската црква има само статус на виртуелна „епархија“ без сопственост, јурисдикција, територија и верници, велат од СМК. - Одродникот Вранишковски ја обвинува Македонската црква во која е крстен и претставен како новороденче пред Господа за етно-филетистичка, а за свои верници ги брои Србите во Македонија во чиј број повторно не ...
| | веќе видена

Скопје - Рибља чорба во Охрид. „И го должиме тоа на охридската публика и многубројните гости. Овој пат да се слушнеме добро„, порачуваат од култната група Рибља чорба кои на 29-ти јули ќе настапат на втората вечер во рамките на овогодинешното издание на Охридскиот „Пиво Фест“. Иако и минатата година имаа одличен настап на првото издание на „Пиво фестот“, сепак впечатокот беше поматен со поклопувањето со уште еден настан во непосредна близина – концертот на Бијело Дугме. Токму затоа од Рибља чорба за оваа година ветуваат концерт кој долго ќе се памети и велат дека тоа и го должат на нивната верна публика од Охрид, но и на многубројните гости. - Овој пат да се слушнеме добро, порачуваат членовите на култните Рибља чорба кои оваа година слават 33 години од постоењето. Групата е формирана во 1978 година во Белград кога Бора Ѓорѓевиќ по разделувањето со групите Рани мраз и Сунцокрет решава да оформи група со малку потврд рок-звук и ја основа Рибља чорба. Истата година групата го одржува својот прв концерт во ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска на проштални средби ги прими амбасадорите на Романија, Унгарија и на Полска во Република Македонија, информираат од кабинетот на Иванов. На средбата со Адријан Стефан Константинеску, амбасадор на Република Романија во Република Македонија, амбасадорот изрази благодарност за отворената соработка со Претседателот Иванов во вршењето на дипломатските должности. Двајцата соговорници изразија задоволство од достигнатото ниво во политичките односи и од растечката економска соработка и трговска размена. Претседателот Иванов и амбасадорот Константинеску разговараа и за претстојната возвратна посета на Претседателот Иванов на Романија. Претседателот Иванов на унгарскиот амбасадор Ференц Кекеши му изрази благодарност за силната и принципиелна поддршка за време на унгарското претседавање со Европската Унија. На средбата беше констатирано дека оваа поддршка ќе продолжи и понатаму. Претседателот Иванов и амбасадорот Кекеши оценија дека билатералните ...
сите 31 | | | веќе видена

Вчера, 5.VII.2011 година, СВР Скопје до надлежното OJO Скопје, поднесе кривична пријава и ja предаде за понатамошна постапка С.З.(63) од Скопје, поради постоење на основано сомневање дека сторила кривично дело „Примање поткуп“, дело предвидено и казниво казниво по член 357 од КЗ на РМ. Со кривичната пријава, осомничената вработена во Основен суд Скопје I Скопје – Одделение за прекршоци, на работно место Виш судски референт, се товари дека, со цел да не изврши службено дејствие, кое што била должна да го изврши, побарала и примила парична награда во висина од 3.000 денари од лице, на кое што поради сторен сообраќаен прекршок му била изречена прекршочна санкција „Забрана на управување со моторно возило од Б категорија во траење од три месеци“. Кривичното дело, осомничената го сторила на 24.VI.2011 година, кога во просториите на Основен суд Скопје I Скопје, на лице од Куманово му побарала 3.000 денари за да му помогне, на тој начин што пресудата од Основен суд Скопје I Скопје од 17.V.2011 година, со која била ...
сите 11 | | | веќе видена

СВР-Скопје на поднесе кривична пријава против лицето З.П. (51) од Скопје вработен како лекар во една КПУ поради основано сомнение дека завчера (04.07.) околу 08.30 часот на ул. “Трифун Хаџијанев“ поточно на влезот од книжарата „Аренал“, додека оштетеното лице била на работа како продавач во гореспоменатата книжара, извршил кривично дело – “задоволување на полови страсти пред друг“. Имено пријавениот дошол пред влезот од книжарата, и во еден момент се завртел кон оштетената и со едната рака (другата му била во лонгета) почнал полови дејствија пред оштетената. Оштетната во тој момент почнала да вика, а пријавениот се завртел и почнал да бега. Викањето го слушнал вработен во “Блик Мак“ лоциран во близина на книжарата „Аренал“, по што случајот го пријавиле во полиција. Од страна на СВР-Скопје по кратко време сторителот е пронајден и приведен во ПС„Гази Баба“, а извршено е и препознавање од страна на оштетената. Инаку З.П. и претходно е пријавуван за истото кривично дело.
сите 9 | | | веќе видена

Македонските власти мораат да запрат со обидите за загрозување на слободата на изразување, порача „Амнести Интернешнл“, откако три весници беа затворени, а и на телевизијата А1 и’ се заканува истата судбина. „Овие затворања, средствата што се побаруваат и условите за наплата, се чини дека се политички мотивирани“, стои во писмената изјава на директорката за Европа и Централна Азија во „Амнести Интернешнл“, Никола Дакворт. Таа додава дека „ова не е изолиран инцидент, туку конфронтација со медиумите критичари на власта што се случува веќе повеќе од една година. Овие затворања изгледаат се’ повеќе и повеќе како решителен напад врз слободата на изразување“. „Амнести Интернешнл“ стравува дека со изборот на новата влада работите нема да се променат. „Стравуваме дека владата на премиерот Никола Груевски го користи новиот мандат како изговор да продолжи со намерите за изолирање, маргинализирање и замолчување на медиумите кои ја критикуваат власта“, забележува Никола Дакворт. Таа ја повикува „ЕУ да ја потсети ...
сите 7 | | | веќе видена

Кривичниот Совет на Основниот Суд Скопје 1 му го продолжи притворот на екс-министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски за уште 30 дена. Со оваа одлука, времето што Бошкоски ќе го помине во притвор ќе изнесува најмалку два месеци
сите 26 | | | веќе видена

Околу 200 луѓе се удавија откако брод со илегални имигранти, кој пловел од Судан во Саудиска Арабија се запалил по четири часа на море. Вкупно 197 лица се удавија вчера во Црвеното Море во територијалните води на Судан, по пожар на брод со кој илегално се обиделе да влезат во Саудиска Арабија, се наведува на Интернет страницата на Суданскиот медиа центар. Портпаролот на суданската полиција ги потврди овие информации, а суданските власти соопштија дека во несреќата се спасени само три лица. Властите информираа дека операцијата за трговија со луѓе е планирана во областа Токар во близина на границата со Еритреја, како и дека четири жители на Јемен кои се сопственици на бродот кој пловел под кубанско знаме се уапсени. И друг обид за пренесување на 247 имигранти од Сомалија, Еритреја, Чад и Нигерија низ истата област, исто така бил неуспешен.
сите 8 | | | веќе видена

Комуналната инспекција во Општина Штип со одлука за Комунален ред на Општина Штип им забрани на граѓаните да чуваат добиток и живина. Со цел да се заштити здравјето на луѓето и да се подобри санитарно-хигиенската состојба и естетскиот изглед на градот, се забранува чувањето на добиток и живина на подрачјето на град Штип. За добиток и живина се сметаат животните што служат за исхрана на луѓето и задоволување на економските потреби, за запрега и носење товар (овци, кози, крави, биволи, магариња, свињи, зајаци и сл.) Од општината информираат дека добиток и живина може да се чуваат на оддалеченост од најмалку 500m од градежниот реон. Доколку не се почитуваат овие одлуки и не се спроведат во рок од 15 дена, следуваат казни согласно законските прописи.
| | веќе видена

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска ќе престојува во прва официјална посета на БиХ, во чии рамки со официјалните претставници на оваа земја ќе разговара за соработката меѓу двете држави и за нивните европски интеграции. Тадиќ во Сараево ќе се сретне со претседавачот на Претседателството на БиХ Небојша Радмановиќ и со членовите на ова тело Бакир Изетбеговиќ и Жељко Комшиќ, а предвиден е и состанок на делегации на двете земји. Српскиот претседател ќе има средби и со претставници на парламентот и Советот на министри на БиХ. Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ изјвил дека Тадиќ е добредојден во Сараево. - Само на таков начин можеме да ги подобриме односите. Србија е најголемиот трговски партнер на БиХ. Еден милион срби живеат во БиХ и над 300 000 босанци во Србија. Имаме доволно причини да ги подобриме односите, изјавил Изетбеговиќ, јавуваат српските медиуми.
сите 21 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи втората седница на чиј дневен ред е Предлог одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели на Собранието. На дневниот ред е и Предлог одлуката за основање постојани работни тела на Собранието на Република Македонија, поднесен од пратениците Илија Димовски, Имер Алиу, Силвана Бонева, Игор Ивановски, Горан Мисовски, Талат Џафери и Рејхан Дурмиши. На седницата се очекува да се разгледа и Предлог одлуката за основање делегации, пратенички групи и други облици на остварување на меѓународна соработка на Собранието на Република Македонија, поднесен од пратениците Илија Димовски, Силвана Бонева, Игор Ивановски, Имер Алиу, Горан Мисовски, Талат Џафери и Рејхан Дурмиши. Пратениците ќе дискутираат и по Предлог одлуката за изменување на Одлуката за основање Национален совет за евроинтеграции, поднесен од пратениците Илија Димовски, Силвана Бонева, Игор Ивановски, Имер Алиу, Горан Мисовски, Талат Џафери и Рејхан Дурмиши.
сите 90 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес се очекува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата во Битола ќе се движи од 12 °C до 25 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 26 °C. Утре ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер до северен правец.
сите 25 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на проштални средби ќе ги прими амбасадорите на Романија, Унгарија и на Полска во Република Македонија. Во 10:00ч. Иванов ќе го прими Адриан Стефан Константинеску, амбасадор на Република Романија во Република Македонија, во 11:30ч. проштална Ференц Кекеши, амбасадор на Република Унгарија во Република Македонија, а во 13:00ч. Дариус Бахура, амбасадор на Република Полска во Република Македонија.
сите 39 | | | веќе видена

Република Македонија се наоѓа на крстосница од европските коридори 8 и 10 кои се исклучително фреквентни во летниот период, кога голем број туристи и иселеници ги користат одморите за да посетат некоја дестинација или за да се вратат во родната земја. Тоа значи дека стотици илјади странски државјани во текот на овој и следниот месец ги минуваат границите и ги користат македонските патишта. Владата на Р. Македонија подолг период наназад прави напори за подобрување на впечатокот кој странските државјани го добиваат за земјава. Оттаму, исклучително е важно секоја институција и поединец да придонесат во оваа насока во рамки на своите ингеренции и овластувањата, соопштуваат од МВР. Министерството за внатрешни работи започна со делење на информативни материјали, испечатени на осум јазици, на сите гранични премини при влез во земјава, со кои на странските државјани им се даваат корисни информации и истите се запознаваат со законската регулатива. Во рамки на овие активности, неопходно е вклучување и на сообраќајната ...
сите 6 | | | веќе видена

next