Е-Факт

29 годишниот Албанец И.Т. од Либражд е уапсен под сомневање дека извршил полов напад врз десетгодишно девојче од струшкото село Враништа. Нападот го извршил во понеделникот околу 16 часот кај местото викано Црковни Ливади во атарот на селото Враништа. Девојчето додека водело крави кон својот дом забележало дека ја следи И.Т. Кога го прашала дали бара некого, тој ја фатил за левата рака, го откопчал патентот од неговите панталони и почнал да ја допира. Девојчето почнало да плаче и да го моли да не ја повреди при што успеала да му побегне во правец кон селото. Таму им раскажала на соселаните што и се случило, а тие успеале да го фатат и случајот да го пријават во струшката полиција. И.Т. бил задржан на распит, а полицијата работи на расчистување на случајот
сите 10 | | | веќе видена

На 04.07.2011 година, во ПС Гази Баба, Ј.З.Ц.(44) од Скопје пријави дека, истиот ден околу 08,30 часот, во Скопје на ул.Трифун Хаџијанев, непознато машко лице пред книжарницата „Арсенал“ извршил задоволување полови страсти на јавно место, информираат од МВР. Лицето било на возраст од околу 50 години, висококолу 185-190 сантиметри, со куса проседа коса, округло лице, а десната рака му била во гипс. Истиот бил облечен во сина маица и темни панталони.
сите 6 | | | веќе видена

На 04.07.2011 година во времето од 16,30 до 21,00 часот со Наредба од ИС од ОС-Кичево, од страна на пол.службеници од ПС-Македонски Брод извршен бил претрес во домот на Д.К.(1960) од с.Црешнево – Македонски Брод, при што пронајдени и со потврда за привремено одземени предмети одземени се седум (7) дрвени и пет (5) пластични гајби со 459 насади „Канабис сатива“, четири (4) парчиња на зелено растение со вкупно 37 листови и 103 парчиња на боева муниција кал.7,9мм – ППУ универзално зрно. Поради основано сомнение за извршено КД во ПС-Македонски Брод приведени се лицата: Д.К.(1960) и З.К.(1959), двајцата од с.Црешнево и М.Љ.(1985) од Скопје. Се превземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 8 | | | веќе видена

Студентите на стартот на уписите добиваат можност таксените марки да ги плаќаат на самите факултети и преку СМС пораки. Воедно, министерството за информатички технологии и администрација разви апликација за паметни телефони преку која само со неколку клика на мобилниот студентите ќе можат да ја платата таксата на шалтерот за студентски прашања. Оваа апликација ја користат 33 институции меѓу кои се сите министерства. За да се добие пристап до ваквиот начин на плаќање на таксените марки, доволно е институцијата да побара кориснички број од министерството за информатика и да одреди еден од своите вработени кои ќе поминат куса обука како да ја користат ваквата апликација. Веста е на Канал 5.
сите 17 | | | веќе видена

Судскиот совет при основниот Суд во Охрид, предводен од судијката Милка Танеска, ги прогласи за виновни капетанот на бродот „Илинден“ Сотир Филески и овластениот претставник на германски „Лојд“ Бранко Баиќ и ги осуди на по една година затвор, јави Ohrid news. Според судот тие се виновни за предизвикување тешки дела против луѓето и имотот во сообраќајот и дека со своето несовесно работење придонеле на 5-ти септември 2009 година да се случи несреќа на бродот „Илинден“ кој потпона во водите на Охридското Езеро на околу 350 метри од авто кампот Елешец, при што животот го загубија 15 туристи од Бугарија. Во казната за капетанот Филески се пресметува и времето поминато во затворски и домашен притвор од 05.09 2009 до 04.14 2009 година. Судот ги задолжи осудените солидарно да ги надоместат кривичните штети во висина од 2.537.160 денари, како и да ги обештетат оштетените во случајот во рок од 15 дена. Според пресудата прво обвинетиот го прекршил законот и прописите за внатрешна пловидба, заради тоа што не го одржувал ...
сите 31 | | | веќе видена

ОБСЕ изрази поради состојбите со медиумите во Македонија. Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ искажа загриженост поради состојбата во трите печатени медиуми во сопственост на Плус продукција, кои се соочуваат со затворање за наводно затајување данок, како и поради отпуштањата новинари во Утрински весник, пренесе Дојче веле. Таа ја повика Македонија да се придржува до владеењето на правните принципи во ракувањето со наведениот случај. “Весниците Време, Шпиц и Коха е Ре не беа испечатени вчера. Ова е многу вознемирувачки развој, кој практично преку ноќ го елиминира плурализмот и опозиционите погледи во печатот. Покрај тоа, друг медиум, А1 телевизија, која, исто така, се соочува со даночни обврски, можеби ќе треба да престане со работа во наредните недели “, изјави Мијатовиќ.
сите 7 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина 6,5 по Рихтеровата скала било регистрирано во Нов Зеланд, пренесе Ројтерс. Земјотресот бил регистриран во централниот дел на земјата, на 30 км источно од Таупо. Епицентарот бил на длабочина 150 км. Нема информации за жртви и причинети метериални штети.
сите 22 | | | веќе видена

Во Основниот суд во Охрид денеска треба да биде изречена пресудата за обвинетите во случајот со потонувањето на бродот „Илинден“, капетанот Сотир Филески кој е првообвинет и застапникот на германски „Лојд“ Бранко Баиќ како второобвинет кому му се суди во отсуство. На последното рочиште на 30 јуни страните во предметот, пред Судскиот совет со кој претседава судијката Милка Танеска, ги изнесоа своите завршни излагања. Притоа, јавниот обвинител истакна дека од доказната постапка е утврдено оти обвинетите Сотир Филески и Бранко Баиќ се одговорни за делото за кое се товарат – „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ и побара да им се изрече казна согласно законските прописи. Застапникот на бугарските државјани кои ја преживеаја несреќата при потонувањето на „Илинден“ Никола Мујоски од судот побара на првообвинетиот капетанот Сотир Филески да му изрече алтернативна, а не ефективна законска мерка, затоа што, како што беше речено, тој сторил се што е во негова можност за да спаси што поголем ...
сите 45 | | | веќе видена

Сеф во кој имало неколку пиштоли бил украден од куќата на Љубе Бошкоски, лидер на партијата Обединети за Македонија. Кражбата била пријавена од сопругата на Бошковски Виолета. Бошковска завчера се вратила од Хрватска и забележала дека во спалната соба го немало сефот во кој имало три до четири пиштоли. Полицијата излегла на терен терен, но не биле пронајдени траги на насилно влегување во домот на Бошкоски.
сите 4 | | | веќе видена

Телевизијата А1 бара нов газда, пишува Утрински весник. Според весникот цената што се бара е 25 милиони евра, од кои ќе бил намирен долгот од 9,5 милиони евра кон Управата за јавни приходи. Вакви шпекулации се слушаат деновиве откако телевизијата објави дека поради неможност за нормално функционирање, морале да ги пратат новинарите на принуден одмор, а ќе се емитуваат само десетминутни технички вести. Како што се зборувало меѓу вработените во А1, близок роднина на сопственикот Велија Рамковски престојувал во Турција каде што барал купувачи. Наводно, првичната сума што била побарана од заинтересираните била 25 милиони евра, со кои потенцијалниот сопственик добивал одврзани раце да прави што сака. Според овие гласишта, заинтересирани имало порано, односно пред неколку месеци, но не и сега откако УЈП извести колкаво е побарувањето.
сите 3 | | | веќе видена

Претпладне во Македонија ќе биде претежно сончево и топло, попладне локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во вечерните и ноќните часови повремени врнежи од дожд ќе има речиси на цела територија. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 14 °C и 27 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 29. °C
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денес во проштална посета го прими амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија г-дин Филип Рикер. Двајцата соговорници се согласија дека односите меѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави се исклучително добри, на ниво на стратегиско партнерство кое со несмален интензитет опстојува од осамостојувањето на Македонија до денес. На средбата, Претседателот Иванов изрази задоволство од досегашниот развој на односите, соработката и партнерството со Соединетите Американски Држави, искажувајќи висока почит за ангажманот и посветеноста на амбасадорот Рикер во градење и развивање на односите помеѓу двете држави. Амбасадорот Рикер истакна дека САД високо го цени пријателството и партнерството со Република Македонија и му се заблагодари на Претседателот Иванов за исклучително позитивната и конструктивна соработка за време на неговиот мандат. Тој нагласи дека особено ги цени иницијативите на Претседателот Иванов ...
сите 23 | | | веќе видена

Скопје - Водечките интернет агенција од Хрватска и Македонија, iSTUDIO и Nova Solutions ја започнаа својата официјална соработка на проектот socijalnimediumi.com кој покрај своето лансирање во Хрватска, Словенија и Србија, деновиве се лансираше и во Македонија. Socijalnimediumi.com е статистички портал чија цел е следење на успешноста на настапот исклучиво на службените комерцијални страници на најголемата социјална мрежа Facebook. Порталот ги рангира Facebook страниците спрема следните критериуми: вкупен успех на страницата по бројот на лица на кои им се допаѓа таа страница, раст на страницата на дневно и неделно ниво како и според агенциите, квалитетот на интеракција (FIR индекс) на претпријатијата и поединците кои ги застапуваат и водат тие страници. Порталот моментално ги следи најдобрите страници во Хрватска, Србија, Словенија и Македонија, а се планира и понатамошно ширење и развој. Socijalnimediumi.com е оригинален производ на водечката хрватската компанија за социјални медиуми iSTUDIO, која во ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) по повод смртта на Ото фон Хабзбург денеска испрати писмо со сочувство до семејството Хабзбург во кое се изразува длабоко жалење за смртта на големиот пријател на Македонија, се вели во соопштението на СМК. - Македонците во целиот свет изразуваат голема благодарност за се што стори Неговото Царско Височество Ото фон Хабзбург за афирмацијата на Македонците и Македонија во Европа и светот. Македонците во светот изразуваат уверување дека визијата на Ото фон Хабзбург за слободна, демократска, просперитетна и обединета Европа „нема да биде целосна без Македонија во неа“, и понатаму ќе остане цврста определба на прогресивните сили во европските демократии. Ото фон Хабзбург кој почина денеска на 98 години во својот дом во Баварија, е син на последниот австроунгарски цар, долгогодишен претседател на Паневропската унија и член на Европскиот парламент македонскиот. За исклучителниот придонес за јакнењето на меѓународната положба и углед на Македонија и за нејзина промоција ...
сите 5 | | | веќе видена

Скопје - По повод смртта на д-р Ото фон Хабсбург, Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска испрати писмо со сочувство до семејството Хабсбург. - Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на големиот Европеец и голем пријател на Република Македонија, д-р Ото фон Хабсбург. Во меморијата на граѓаните на Република Македонија ќе останат врежани спомените за Фон Хабсбург, еден од визионерите и архитектите на проширувањето на Европската унија. Воден од темелната идеја на Паневропската унија – единство на сите европски народи во една силна Европа – тој никогаш не ја заборави Македонија, уверен дека „Европа нема да биде целосна без Македонија во неа“, се вели во писмото на Иванов. Претседателот уште истакнува дека Република Македонија е неизмерно благодарна за неуморниот ангажман и воедно горда што го имаше за искрен пријател и поддржувач. - Фон Хабсбург не задолжи сите нас, да го негуваме и продолжиме неговото дело чиј централен мотив беше идејата за слободна, демократска, просперитетна и ...
сите 7 | | | веќе видена

Поранешниот сопруг на пејачката Бритни Спирс, Кевин Федерлајн банкротира. Бидејќи остана без пари, танчерот одлучи да ги стави на аукција личните работи на Спирс. На акукцијата ќе се најдат нивни заеднички фотографии, шеширот на Бритни и поканите од нивната венчавка од 2004 година. Почетната цена за поканите ќе биде илјада долари, но Кевин се надева дека обожавателите на пејачката ќе издвојат и многу повеќе.
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија денеска испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама со кое му го честита националниот празник на САД 4 јули и изразува очекување за продлабочување на пријателството помеѓу двете земји. - Дозволете ми, во мое лично име и во име на граѓаните на Република Македонија, да Ви посакам, Вам и на американскиот народ, најсреќен Четврти јули. Пред повеќе од две столетија, остварувањето на очигледната вистина „дека сите луѓе се создадени еднакви, дека на сите луѓе им се дадени, од нивниот Создател, својствени и неотуѓиви права… живот, слобода и потрага по среќа“, ги промени мислите и срцата на американскиот народ и оттогаш претставува инспирација за милиони луѓе, ширум целиот свет, да ги бараат и да ги остваруваат овие права. Пред две децении, македонскиот народ исто така донесе историска одлука за самостојност, независност и сувереност. Господине Претседателе, задоволен сум од досегашното ниво на македонско-американски односи и соработка, и во овој свечен момент за ...
сите 36 | | | веќе видена

МЦМС спроведе сеопфатна студија на Охридскиот рамковен договор. Дел од таа студија е истражувањето на меѓуетничките односи во Македонија. Истражувањето на меѓуетничките односи ќе биде објавено во четири дела. Големо мнозинство (79,4%) од граѓаните има добро лично искуство со другите етнички заедници. Мнозинството граѓани (59.2%) верува дека повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи. Дека употребата на македонскиот јазик кај немнозинските заедници обезбедува добра комуникација со мнозинството е став на 79,3% од граѓаните. Мнозинството граѓани (59,2%) верува дека повеќе мешање ќе води кон подобри меѓуетнички односи. Најголема е поддршката за мешање во спорт и забава (81,5%), на работно место (71,5%), посакувана е во политички партии (65,7%), а најмала е за мешани бракови (25,6%). Од просторот во кој опстојуваме, како простор со јасно или со главно изразен етнички идентитет, граѓаните ги сметаат најмногу соседствата (55,7%), училиштата (49,7%) и најмалку работниот простор (34,8%). И ...
сите 3 | | | веќе видена

next