Е-Факт

Лејди Гага наводно планира да посвои дете од Азија. Сакала да стане мајка пред да наполни 30 години, а ја избрала Азија бидејќи чуствувала посебна лјубов према тој дел од светот. најповеќе би сакала да посвои дете од Индија, Непал и Бангладеш па дури и планира да го научи јазик на државата од кај што ќе биде детето. Во една прилика Гага разговараше со нејзиното момче Карло дека сака да има многу деца, но то ја олади со ијавата дека не сака повеќе од две. Парот наводно ја обновил својата романса, а што мисли Карло за посвојувањето на Гага не и е важно. “Таа ќе го направи тоа до нејзините 30 години му се допаѓало тоа нго или не” изјави еден нејзин пријател.
сите 3 | | | веќе видена

Во врска со фудбалскиот натпревар меѓу екипите на ФК “Шкендија“ од Тетово и ФК “Партизан“ од Белград што ќе се одигра вечерва, со почеток во 20,45 часот, на националната арена “Филип II“ во Скопје, МВР ценејќи ја моменталната безбедносна состојба и пројавениот интерес за натпреварот, презеде бројни безбедносни мерки и активности со цел негово безбедно одржување, информираат од министерството. Во таа насока изготвен е посебен план за физичко и сообраќајно обезбедување, врз основа на кој мерките и активностите се одвиваат во три фази: пред отпочнување на натпреварот, за време на одигрување на натпреварот и по завршување на натпреварот. Наедно, на ниво на МВР, а заради целосно следење и информирање околу активностите пред, за време и по завршување на натпреварот, формиран е оперативен штаб кој ќе биде задолжен за следење и координирање на мерките и активностите на сите служби преку мониторинг центарот. Во текот на вчерашниот ден, согласно предвидениот план, по пристигнувањето на екипата на “Партизан“ и дел ...
сите 17 | | | веќе видена

А1 под стечај Судот отвори стечајна постапка за А1 телевизија, пренесе Сител. За стечаен управник назначен е Ацо Петров. По основ на ДДВ телевизијата должи 9.5 милиони евра кон УЈП која е и најглем доверител. По основ на затаени даноци, за сопственикот на телевизијата и 23 други лица се води судска постапка во случајот ‘’Пајажина’’.
сите 49 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи четвртата седница на чиј дневен ред се извештаите за работата на повеќе институции во 2010 година. Годишен извештај за работата на Државната комисија за спречување на корупцијата, на Регулаторната комисија за енергетика, на Агенцијата за електронски комуникации, на Дирекцијата за заштита на личните податоци, на Комисијата за заштита на конкуренцијата, на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер и на Агенцијата за пошти, се само дел од предвидените точки. Пред пратениците се и годишните извешти за работата на Советот за радиодифузија и на Државната комисија за жалби по јавни набавки за 2010 година, Годишниот финансиски извештај на Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор и Извештајот за работата на Комисијата за хартии од вредност. Ќе се расправа и по Извештајот за финансиското работење на МРТ во 2010 година, како и по Финасискиот план за редовното работење на МРТ за 2011 година. Разгледани ќе бидат и ...
сите 29 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер синоќа е екстрадиран од Австрија во Хрватска и се наоѓа во загрепскиот затвор Реметинец, потврди хрватското министерство за внатрешни работи. Санадер, кого хрватското правосудство го товари за корупција и злоупотреба на службената положба, е екстрадиран по седум месеци минати во притвор во Салцбург.
сите 21 | | | веќе видена

Скопје – Сончево, топло и претежно тивко. Попладен во јужните делови ќе има извесно зголемување на облачноста. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 14 и 31 степени, а во Скопје меѓу 19 и 36. Утре се очекува сончево и топло време со умерена локална облачност.Попладне ќе биде променливо со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец
сите 45 | | | веќе видена

Собранието денеска ги донесе измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. За измените гласаа 63 пратеници, 40 беа против, а воздржани немаше. Од присутните 22 припадници на помалите етнички заедници согласно бадентеровиот принцип на гласање, за гласаа 17, а 5 беа против. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците предвидуваат локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер.
сите 20 | | | веќе видена

На 18.07.2011 година, СВР Куманово до ОЈО Куманово заедно со кривична пријава го спроведе лицето Ф.А..(41) од Куманово, поради основано сомнение дека сторил три кривични дела и тоа: „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“ и „кражба“. На 17.07.2011 година околу 02,15 часот пријавениот со намера да за себе прибави противправна имотна корист влегол во куќата на М.А.(28) лоцирана на ул.„Клара Цеткин„ во Куманово и откако бил забележан од сопственикот избегал од лице место, по што набрзо бил фатен од страна на полициските службеници и приведен во СВР Куманово, а по обавениот разговор е ослободен. По излегување од полициската станица, околу 04,30 часот, пријавениот изреволтиран бидејки оштетениот го пријавил, дошол пред неговата куќа и започнал вербална прасправија, по што отишол дома и повторно се вратил со автоматска пушка и почнал да се заканува на оштетениот, а со кундакот од пушката удирал по влезната врата ...
сите 8 | | | веќе видена

Шерон Стоун треба да плати 144 илјади фунти надомест на својот поранешен работник. Актерката е прогласена за одговорна за повредата која техничарот Питер Краус ја доби кога се обидувал да намести озвучење во дворот во нејзината куќа во Лоас Анџелес. Питер на судот му раскажал дека се лизнал на кал во текот на работата. Се обидел да се фати за дворната ограда, но таа попуштила на неговата тежина и паднал од три и пол метри висина во соседниот двор. При падот Краус го повредил коленото и го оштетил слухот. Судот во Лос Анџелес ја прогласи Стоун за виновна бидејќи оградата не и била стабилна. Краус барал оштета од 930 илјади долари, но судот ја намали цифрата.
| | веќе видена

Собранието на Република Македонија на 27 јули ќе ја почне седницата за избор на новата влада. Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски, како што информираат од неговиот кабинет, во текот на денот ќе ја закаже седницата која според Деловникот за работа на Собранието трае најмногу два дена. Според Деловникот за работа на Собранието седницата за избор на владата се одржува во рок од 15 дена од денот на приемот на Предлогот за состав на владата и Програмата. На седницата мандатарот Груевски ќе ја образложи Програмата и Предлогот за состав на владата пред пратениците. Редоследот на пратениците кои ќе учествуваат во претресот го утврдува претседателот на Собранието, како што се наведува во Деловникот, на начин кој обезбедува учество во расправата на пратеници од различни политички партии застапени во Парламентот.
сите 20 | | | веќе видена

Скопје – Пратениците денес треба да гласаат за Измените на Законот за употреба на знамињата. Во петокот поради немање кворум претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ја одложи седницата и ја презакажа за денес. Измените предвидуваат локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може да го истакнуваат нивното знаме, заедно со државното македонско знаме, кое мора да е за една третина поголемо.
сите 57 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 13 °C и 30 °C, а во Скопје меѓу 18 °C и 34 °C. Утре ќе биде сончево, топло и претежно тивко. Кон крајот на денот во западните делови ќе има зголемување на облачноста. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец.
сите 44 | | | веќе видена

Според пишувањето на британските медиуми, се шушка како новопечената војводка од Кембрич и сопругата на принцот Вилијам е трудна. Таа вест не е потврдена, а не е ни демантирана. Кралското семејство стравува да не останат без наследник од кралската лоза иако младиот пар е пред 30-те, а принцот ма помал брат Хари кој сеуште не е оженет. Сепак, загриженоста на британската јавност доведе до тоа дури еден застапник во Домот на лордовите оваа недела изјави: “Кејт и Вилијам во брак се повеќе од месец дена, на крајот се на триесетите години од животот така да биолошкиот часовник им отчукува”.
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски синоќа во Клубот на пратеници организираше проштална средба со дипломатскиот кор во земјата, информираат од МНР. На приемот присуствуваа и голем број гости кои во изминатиот период соработувале со министерот Милошоски, кој си заминува од функцијата шеф на дипломатијата, и е избран за пратеник на превремените парламентарни избори. Во кусото обраќање Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите во земјава како успешна и непосредна и изрази подготвеност за продолжување на соработката со амбасадорите од неговата нова позиција како претседател на Комисијата за надворешна политика при Собранието на Република Веста е на Сител.
сите 7 | | | веќе видена

Двојката само објави изјава, тврдејќи: “Решивме да му ставиме крај на овој брак. Ова беше многу тешка одлука. Дојдовме до пријателски заклучок на сите наши прашања.” Овој на Џенифер и е трет развод – прво се мажи во 1997 со Оани Ноа, и повторно во 2001 со Крис Џад. На Марк ова му е втор развод. Двојката се венча во 2004 година во нивната куќа на Бевери Хилс. Тие имаат две деца. Марк и Џенифер мината година на нивната шест годишнина ги обновија заветите.
сите 26 | | | веќе видена

Скопје – На 13.07.2011 година, околу 23,30 часот, во Ново Село- скопско, на автобуска постојка, три непознати лица без повод и причина физички го нападнале Ф.Ј.(18) од Скопје, удирајќи го со тупаници и клоци по телото, при што му нанеле тешка телесна повреда на горната вилица . На Ф.Ј. му е укажана лекарска помош во Ургентен Центар Скопје, а се преземаат мерки за откривање на сторителите и расчистување на случајот.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе се одржат седници на комисијата за економски прашања и на комисијата за здравство. Комисијата за економски прашања ќе ги разгледува годишните извешти за работата на Комисијата за заштита на конкуренцијата во 2010 година и за работата на Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија во 2010 година. Предлог на закон за дополнување на Законот за заштита од пушењето, по скратена постапка, е единствената точка по која ќе расправаат членовите на Комисијата за здравство.
сите 19 | | | веќе видена

На 13.07.2011 година, околу 21,20 часот на ул. „Тале Христов“ во Скопје, во „Кам маркет“, две маскирани лица вооружени со пиштоли, заканувајќи се извршиле разбојништво над вработените В.А.(39), З.Д.(37) и И.Ј.(29), при што одзеле околу 280.000 денари од дневниот промет. Се преземаат мерки за откривање на сторителите.
сите 4 | | | веќе видена

Брук Милер му кажа на пријателите дека била повторно излезена со Чарли Шин и дека има можност да се смират.Брук изјави дека заборавила на целата драма и дека има поминато многу убави времиња со Шин и дека имаат многу заедничко, вклучвајќиги и близнаците. Но Брук призна дека ако тие одат на следното ниво ќе биде многу ризичнo, со оглед на тоа што нивната врска заврше со развод. Брук беше несигурна во тоа што го правеше додека беше со Чарли, но сега се расчисте- вратата е отворена.
сите 6 | | | веќе видена

По повод 14 јули – Денот на Бастиља, Националниот празник на Француската Република, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо до Претседателот на Француската Република, Никола Саркози. „Почитуван господине Претседателе, По повод Денот на Бастиља, Националниот празник на Француската Република, во името на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име, Вам лично и на сите граѓани на Вашата земја, Ви упатувам најсрдечни честитки и искрени желби за просперитет на Вашата земја и за благосостојба на пријателскиот народ на Франција„, се вели во честитката на Иванов. „Важноста на 14 јули 1789 година, за Франција, но и за Европа и светот е голема. Тоа е славење на идеалите на Француската револуција – слобода, еднаквост, братство, како и идеалите зацртани во Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот – слободата, правото на сопственост, безбедност, правото на борба против угнетувањето. Идеали кои во континуитет претставуваат инспирација за луѓето и народите ширум светот во ...
сите 11 | | | веќе видена

next