Е-Факт

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито. Попладне во северните и крајните западни подрачја можна е изолирана појава на дожд и грмежи. Ќе дува умерен, на места засилен ветер од северозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 10 °C и 25 °C, а во Скопје меѓу 14 °C и 28 °C.
сите 22 | | | веќе видена

Скопје - Владата на Република Македонија. на седницата одржана денеска определи заменици на претседателот на Владата, информираат од владината прес служба. За заменик на претседателот на Владата е определен г-дин Зоран Ставрески, кој во исто време ќе ја врши и функцијата министер за финансии. За заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања е определена г-ѓа Теута Арифи. За заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања е определен г-дин Владимир Пешевски. За заменик на претседателот на Владата задолжен за спроведување на Рамковниот договор е определен г-дин Муса Џафери.
| | веќе видена

Варшава – Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека ја прифатил оставката на министерот за одбрана Богдан Клих, пренесе Франс прес. “Вчера министерот за одбрана Богдан Клих ми ја врачи својата оставка, а денес јас ја прифатив”, изјави Туск пред новинарите. Клих поднесе оставка поради заклучоците на полската комисија која ја истражува авионската несреќа крај Смоленск, во која загина претседателот на Полска Лех Качински.
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме. Температурата во Битола ќе се движи 13 °C и 25 °C, а во Скопје меѓу 16 °C и 32 °C.
сите 29 | | | веќе видена

Њујорк - Советот за безбедност на ОН го отфрли повикот на Србија за специјална расправа за ситуацијата во Косово, пренесе Франс прес. Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ протестира откако не му беше дозволено да се обрати пред Советот за време на консултациите. „Ќе има редовна седница за Косово следниот месец. Тоа ќе биде добро место за јавна расправа„, изјавил анонимен дипломат. Советот за сигурност на ОН проведе консултации за ситуацијата во Косово Советот за сигурност на ОН го отфрли повикот на Србија за специјална расправа за ситуацијата во Косово, пренесе Франс прес. Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ протестира откако не му беше дозволено да се обрати пред Советот за време на консултациите. „Ќе има редовна седница за Косово следниот месец. Тоа ќе биде добро место за јавна расправа„, изјавил анонимен дипломат.
сите 22 | | | веќе видена

Скопје - Собранието на Република Македонија десетина минути пред полноќ ја изгласа новата Влада на Никола Груевски. 70 пратеници гласаа за владата, 47 беа против, немаше воздржани. Груевски е шести премиер од независноста на Македонија и доби трет, последовен мандат да формира Влада, по победите на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2006, 2008 и 2011. Претседателот и членовите на Владата дадоа свечена изјава за одговорно и совесно извршување на функцијата. Владата има четворица заменици-претседатели – покрај двајца кои беа и во претходниот Кабинет – Зоран Ставрески, кој воедно е и министер за финансии, и Владимир Пешевски, задолжен за економски прашања, нови вицепремиери се Теута Арифи за евроинтеграции и Муса Џафери за спроведување на Рамковниот договор. Петнаесетте министерства што ќе ги водат кадри на предлог на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и на коалициската ДУИ. Во шест ресори остануваат исти министри – Гордана Јанкулоска за внатрешни работи, Зоран Ставрески за финансии, Елизабета Канческа-Милевска ...
сите 68 | | | веќе видена

Скопје – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла реториката за Македонија на грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис пред собраниската комисија за надворешна политика и работна средба со амбасадорите на Грција од целиот свет. Ако Ламбринидис турската армија на Кипар ја смета за окупациска, а Албанија ја предупредува за односот кон грчкото етничко малцинство, време е да престане да му дели лекции на македонскиот премиер и да не заборава дека и Македонија е суверена држава со меѓународни права и обврски за грижа за положбата и правата на Македонците во Грција и дека Македонија не пишува нова историја, ниту ја краде грчката врз окупираниот дел од Македонија во Балканските војни во 1913 година, туку го ревидира грчкиот историски фалсификат на наци-фашистичка еднородна и едноверна држава од 1821 година,, се вели во соопштение на СМК Време е Стварос Ламбринидис да разбере дека фашизмот во Европа е поразен во Втората светска војна и дека Македонците ќе им помогнат на Грците да ...
сите 4 | | | веќе видена

Гевгелија – И покрај денешното предупредување на Дирекцијата за заштита и спасување за зголемената опасност од појава на пожари, денеска околу 11 часот во околината на Гевгелија изби голем пожар. Горат нискостеблести растенија и нискостеблеста шума над локалниот пат Негорци-Кованец. Екипите на Територијалната противпожарна екипа од Гевгелија, како и на екипите на Македонски шуми и подрачната единица на Дирекцијата за заштита и спасување се на лице место, но не можат засега да интервенираат затоа што се работи за тешко пристапно подрачје. Пожарот на кој му погодува и ветровитото време, не е ставен под контрола, но засега нема никаква опасност по населените околни места. Сите екипи остануваат на лице место, го следат движењето на пожарот, а , доколку се укаже потреба, ќе биде побарана и дополнителна помош.Г
| | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов по завршувањето на седницата во Собранието на Република Македонија ќе приреди прием за членовите на Владата на Република Македонија, информираат од неговиот кабинет.
сите 10 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска /28.07.2011 година/ ги почна градежните работи за реконструкција на коловозот на улицата Радишанска, во општината Бутел. Со овој градежен зафат ќе се обноват 750 метри од сообраќајницата по должината на трите влеза во населбата Радишани. Стартот на градежните работи на улицата Радишанска го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општината Бутел, Петре Латиновски. - Првата фаза од градежните работи на оваа улица ја почнуваме токму во текот на летото кога интензитетот на сообраќај во градот е значително намален. На обнова на коловозот на улицата Радишанска ќе работат екипите на градежната компанија „Хуљуси комерц“, а работите се очекува да завршат до 1 септември. За реконструкција на коловозот на улицата Радишанска Градот Скопје ќе потроши околу 10 милиони денари. Обновата на сообраќајницата ќе придонесе за зголемување на безбедноста во сообраќајот и на проточноста на возила во овој дел од градот – рече денеска градоначалникот Трајановски. ...
сите 5 | | | веќе видена

Грчкиот шеф на дипломатијата Ставрос Ламбринидис изјави дека македонскиот премиер Никола Груевски е заложник на сопствената непомирливост и ја држи како заложник европската иднина на сопствената држава. - Време е Груевски да напише историја, а не да ја препишува нашата. Грција е искрена во своите намери и подготвена да се дојде до решение, но господинот Груевски, спротивно на тоа, е заробен во непопустливата реторика, порача грчкиот министер за надворешни работи говорејќи на собраниската комисија за надворешна политика, пренесе Канал 5. – Ви признавам, не знам што сакаше да пополни со огромниот споменик на Александар Велики, што го постави во Скопје. Но, време е да сфати дека дојде моментот да напише историја, а не да ја препишува нашата. Тоа веќе едногласно го бара од него Европа, го бара Америка, го бараат многу големи земји од светот, им објасни Ламбринидис на члeновите на комисијата за надворешни прашања.
сите 11 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предлогот за состав на нова влада. Согласно Деловникот за работа, изборот на владата треба да се изврши најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски во експозето пред пратениците истакна дека зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија се петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат.
сите 36 | | | веќе видена

Скопје - Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со СЕКИ Центарот и во соработка со SOCA (Британска агенција за сериозен и организиран криминал), Американската служба за борба против дрога ДЕА,како и српските и грчките полициски служби за борба против дрога, подолго време работеше на Оперативната обработка „Соја“, која подразбираше прибирање на сознанија во врска со меѓународна криминална група составена од членови од Р.Србија и Р.Македонија, која се занимавала со организирање на транспорти на поголеми количини на кокаин од Боливија преку Р.Грција – Р.Македонија за Р.Србија. На 19.06.2011 од страна на грчкиот Оддел за финансиски и економски криминал во Солун, Р.Грција беа пронајдени 169 кг. наркотична дрога кокаин, сокриен во преси за соја сместени во контејнер со податоци за фирма испраќач од Боливија, а како примач на стоката е наведена фирма од Скопје, чии податоци се злоупотребени од страна на српската криминалната група заради ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод 2-ри Август 2011 година – Националниот празник на Република Македонија, даде помилување на 85 осудени лица, информираат од неговиот кабинет. Од нов 19 осудени се потполно помилувани, а 66 делумно се ослободуваат од натамошно извршување на казната затвор.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Кон крајот на денот ќе има изолиран развој на нестабилност со локален пороен дожд и грмежи. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 14 °C и 29 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 33 °C.
сите 28 | | | веќе видена

Штип - Согласно статитстиката на терен, од почетокот на важноста на Законот за легализација на бесправно изградени објекти на 4-ти март 2011 до денес (27.07.2011) во Штип се евидентирани 2565 дивоградби. Од нив, 1645 се по пријава на самите граѓани во едношалтерскиот центар додека преостанатите над 800 барања се од тимовите кои веќе трета недела се на терен и на лице место им помагаат на граѓаните да поднесат документи. Според статистиката, до сега се издадени над 80 решенија за легализација. Само за четири дена биле обработени 387 барања од терен (18.07 до 22.07). Најголем дел од поднесените барања, околу 1394 се поднесени само во периодот од 1-ви до 22 јули. Наскоро Законот влегува во последниот месец на важност заради што Општина Штип апелира до сите заинтересирани граѓани да го испочитуваат законскиот рок и до 3-ти септември да ги пријават своите дивоградби.
| | веќе видена

Скопје – Општина Аеродром ги поканува граѓаните масовно да се приклучат кон свеченото испраќање на триесетината коњаници од Горно Лисиче, кои денес во 18:00 часот ќе го почнат коњичкиот марш од дворот на Општина Аеродром. Од општинскиот двор, преку булеварот „Јане Сандански“ коњаниците, кои се на возраст од 17 до 57 години, ќе се упатат кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче од каде што потоа ќе тргнат кон славниот Мечкин камен во Крушево. Пред поаѓањето, здружението „Илинденски марш 1978“ и Општина Аеродром ќе организираат свечено испраќање на храбрите коњаници. Испраќањето ќе биде проследено со зурли и тапани, а ќе се вклучат и стотина игроорци од КУД „Никола Ј. Вапцаров“. Учесниците во Илинденскиот марш традиционално ќе бидат придружувани и од фалангата составена од дваесетина членови. По пристигнувањето на коњаниците, меѓу кои годинава има и жена коњаник, во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче, во 19:00 часот ќе стартува свечена програма по повод испраќањето на комитите, а владика од ...
сите 15 | | | веќе видена

Скопје - Во Македонија денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 11 °C и 27 °C, а во Скопје меѓу 15 °C и 33 °C. Утре повторно се очекува сончево време.
сите 27 | | | веќе видена

Скопје – Денес ќе започне собраниската седница за избор на нова Влада. Седницата треба да заврши најдоцна до утре на полноќ. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски заедно со координаторите на пратеничките групи вчера го утврдија текот на седницата. Прв ќе говори мандатарот Груевски. Во своето 15 минутно експозе се очекува да зборува за развојот на економијата, намалување на невработеноста, евроатлантската интеграција на Македонија, борбата против корупцијата и организираниот криминал, владеење на правото, реформи во судството и во администрацијата, развивање на меѓуетничките односи и имплементацијата на Рамковниот договор, инвестиции во образованието и науката… Никола Груевски, кој е шести премиер од независноста на Македонија, по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите во 2011, 2008 и 2006 година.
сите 96 | | | веќе видена

next