Е-Факт

Личниот лекар на Жан-Клод Ван Дам е наредил на холивудска ѕвезда да носи специјален заштитник на ушите откако прегледи утврдиле дека тој веќе има делумна загуба на слухот. Ван Дам не можел да слуша звуците со високи фреквенции. Годините во акционите филмови со многу звучни и специјални ефекти нанеле многу штети на слухот на Ван Дам. Неодамна тој побарал помош од лекарите да му помогнат да се справи со проблемот. Share this:
сите 2 | | | веќе видена

Поради зголемениот број на имигранти во земји од ЕУ Србија може да биде отстранета од т.н. бела Шенген листа за безвизно патување во ЕУ, која што стапи на сила дури во крајот на 2009 година. Ако земјата не успее да го намали бројот на лажните имигранти ќе биде вратен визниот режим. Ова ќе биде голем удар за владејачката коалиција на претседателот Борис Тадиќ, чија кампања беше базирана токму на успесите во интеграцијата. При падот на ограничувањата сепак српските власти требаше да се помират со фактот дека безвизниот режим не важи за граѓаните на Косово. Сега Белград ќе мора да преземе нови непопуларни мерки за да го задржи своето место во белата листа, загрозено од приливот на бегалци во Германија, Шведска, Белгија и Луксембург. Share this:
сите 24 | | | веќе видена

Традиционалната културно-историска манифестација ДЕНОВИ НА ЈУСТИНИЈАН I, утре во 20 часот, во црквата Пресвета Богородица, по петти пат ќе се одржи во чест на на византискиот император Јустинијан I, а ќе биде отворена со целовечерен концерт на црковно источно пеење. Во рамките на традиционалните хорски средби, ќе настапат следниве хорски ансамбли: Хор “Академија Кукузелиана”, диригент, Георгиј Секулоски; Македонски византиски хор “Хармосини”, хороводец Ристо Солунчев; Хор “Св. Нектариј Битолски” – Битола; Женски хор “Црква Рождество на Пресвета Богородица“ – Битола; Женски хор “Црква Св. Петнаесет Тивериополски маченици“ – Струмица и Византиски хор – “Св. Роман Мелод“, Струмица, диригент, Јани Митев. Со манифестацијата се одбележува годишнината од раѓањето на Јустинијан I (11 мај, 483 год.), кој потекнува од околината на Скопје и на овие простори ја подига таинствената архиепископија “Јустинијана Прима“. Замислена како своевиден спој помеѓу античкото и модерното време, манифестацијата има за цел да ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Утре ќе биде отворен првиот Интернационален фестивал на храна и пијалак „ГУРМАН 2011“. Фестивалот е под покровителство на град Скопје. Фестивалот ќе се одржува на Плоштадот Македонија и во неколку ресторани што за време на фестивалот ќе понудат специјална програма, дегустација на вина и специјални менија по повод првиот „Гурман 2011“. Посетителите на Фестивалот ќе имаат можност да се забавуваат во светот на вкусовите и да доживеат незаборавна гурманска авантура. Покрај промоцијата на домашни и интернационални кујни, производи и услуги, настанот ќе изобилува со богата забавна програма како: готвење во живо, гурмански работилници, музичка програма збогатена со репертоарот на Музичка младина на Македонија, забавна програма за најмалите со Супер ѕвездите на Македонија, настапи на познати македонски ДЏ-и, едукативни предавања во областа на нутриционизмот, здравата исхрана и енологијата. Во рамки на првиот Фестивал на храна и пијалак ќе биде реализиран и првиот натпревар во брзо јадење и уште многу други ...
сите 24 | | | веќе видена

Скопје - Во пресрет на одбележувањето на 2 годишнината од инаугурацијата, Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес ќе ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори. Целта на средбата е да се поттикнат младите лидери и сите членови на подмладоците на партиите да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето мирни, фер и демократски избори. Share this:
сите 10 | | | веќе видена

Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип организира „Отворени денови“ кои се наменети да ги информираат средношколците од последна година во средно образование за можностите за студирање, академските услови, како и ресурсите со кои располага Универзитетот во Штип. „Отворените денови“ на Универзитетот се на 12 мај (четврток) и 17 мај (вторник), од 10 до 15 часот. Информативните пултови ќе бидат поставени на Кампус 2 (Педагошки факултет, Земјоделски факултет и Факултет за природни и технички науки) и пред Ректоратот на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Share this:
| | веќе видена

Штип – Дејан Зафиров вчера пристигна во Македонија по велосипедскиот маратон во Кина. Завршена е третата етапа од неговиот маратон низ сите континенти. Третиот континент е освоен со околу 4000 километри низ Кина. Тој денес ќе има средба со градоначалникот на Штип д-р Зоран Алексов во 10:00 часот во кабинетот на градоначалникот. Зафиров поддршка во својот потфат доби од градоначалникот и локалната самоуправа и ова средба е прва по неговото враѓање од Кина со цел претставување на импресиите од маратонот. Share this:
сите 4 | | | веќе видена

nationalgeographic.com Силните ветрови со песок и прав опфатија област во Кина. Голем број градови се во портокалово-кафеави облаци. На места видливоста падна до 200 метри. Според властите воздухот е штетен за директно вдишување. Затоа повеќето жители на погодените области се движат со маски на лицата. Експертите препорачуваат прозорците да се однесуваат затворени и луѓето да не излегуваат од дома. Стихијата затвори и некои од аеродромите во земјата. Во четвртокот попладне се очекува слаб дожд, кој да го исчисти воздухот и ситуацијата постепено да се нормализира. Поради бурата сепак се очекува и значително заладување на времето. Share this:
| | веќе видена

Мадрид - Шпанските власти евакуирале околу 10 000 луѓе од град Лорка, кој што настрада во земјотресот оваа ноќ, соопшти агенција Франс прес, повикувајќи се општинските власти. Според податоците на геолошките служби на САД јачина од земјотресот во провинцијата Мурсија во Југоисточна Шпанија бил 5,1 степени според Рихтеровата скала. Последно беше соопштено дека жртвите се 10, но локалните власти во Шпанија велат дека загинатите се 8, а двајца се тешко повредени. Share this:
сите 38 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе го прими Претседателот на Владата на Република Унгарија г-дин Виктор Орбан. Унгарскиот премиер е во официјална посета на земјава. Share this:
сите 79 | | | веќе видена

Вашингтон - Обединета Македонска Дијаспора испрати реакција на прилог на А1 Телевизија. - ОМД е разочарана од непрофесионалноста на А1 Телевизија. Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) е приморана да реагира со несогласување кон вчерашниот прилог на А1 телевизија во врска со гласањето на дијаспроата. Ова не е прв пат А1 Телевизија да извади извод од контекст изјави дадени од страна на ОМД. На наше големо разочарување овој медиум го изгуби кредибилитетот на веродостојно пренесување на вести со тоа што на секој можен начин негативно ги филува дневните настани во Република Македонија. ОМД има потреба да го потврди нејзиниот статус како кодексна невладина, непартиска, и добротворна организација која се залага за интересите на Република Македонија како и за успешни, фер и демократски избори во Јуни 2011, се вели во соопштението. - Во интервјуто од 10ти Мај потпретседателот на ОМД Александар Митрески даде одговор на неколку прашања но во вестите на А1 беше објавено само едно прашање кое беше извадено од контекст ...
сите 3 | | | веќе видена

Гостивар - Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал реализиран при МВР против лицето С.А.(61) професор во Средно економско училиште од Гостивар до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава поради постоење основано сомнение дека го сторил кривичното дело – “примање поткуп“. Пријавениот во својство на службено лице, вработен како професор по предметот Економија во СЕУ “Гостивар“, заради стекнување со противправна имотна корист, побарал и примил парични средства во износ од 300 евра, за да поправи негативна оценка по предметот којшто го предавал. Имено, во почетокот на месецов меѓу оштетениот, родител на ученик во споменатото училиште, и пријавениот С.А. биле остварени повеќе средби, на кои оштетениот побарал од пријавениот да му ја поправи негативната оцена на неговиот син по предметот „Економија“. Притоа пријавениот ја искористил ситуацијата и на оштетениот му побарал парични средства во износ од 300 евра за оценката на неговиот син да биде поправена. По ова од страна на оштетениот случајот е ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопје - Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе престојува во официјална посета на Македонија, информираат од Владата. Орбан ќе биде пречекан од својот домаќин, претседателот на Владата Никола Груевски, по што ќе следува тет-а-тет помеѓу двајцата премиери. За покасно е предвидена средба меѓу делегациите на дете земји, како и потпишување на Спогодба за економска соработка помеѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Унгарија. Од македонска страна Спогодбата ќе биде потпишана од министерот за економија во Владата на Република Македонија Фатмир Бесими, а од унгарска страна Спогодбата ќе биде потпишана од министерот за национален развој во Владата на Република Унгарија Томас Фелеги. Груевски и Орбан ќе се обратат и на бизнис форум во Стопанската комора на Македонија. Share this:
сите 83 | | | веќе видена

Мадрид - Најмалку седум лица загинаа откако земјотрес со јачина 5,1 степени според Рихтеровата скала ги погоди јужните делови на Шпанија, пренесува Франс прес, ​​повикувајќи се на шпанското Министерство за внатрешни работи. Има информации и за урнати згради. Првиот земјотрес бил проследен од послаб со јачина 4,4 степени. Владата објави дека шпанскиот премиер Хозе Луис Родригез Запатеро издал наредба за распоредување на војници за вонредна состојба во зоната на земјотресот. Телевизиски кадри покажуваат урнати стари згради, меѓу кои и градскиот часовник во градот Лорка. Share this:
сите 48 | | | веќе видена

Скопје - Откако Бранко Црвенковски сфати дека нема со што друго да напаѓаат по ВМРО-ДПМНЕ, доцна во денот го прати Гордан Ѓоргиев да раскаже неколку празни реченици. Г-дине Горгиев и Ние го повикуваме јавниот обвинител да отвори случај во врска со расипаното месо кое е конфискувано пред штабот на СДСМ, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски. - Доколку се докаже дека СДСМ и нивниот коалиционен партнер поткупувале гласови со расипано месо, бараме јавниот обвинител да поднесе тужби за обид за убиство, бидејќи последиците од овој случај можеле да бидат катастрофални. Исто така ако се потврди случајот со монтажата на телевизијата на Велија Рамковски направена во Седиштето на СДСМ, го повикуваме јавниот обвинител и за тоа да покрене постапка пред надлежните органи, истакна Бичиклиски. Share this:
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Кандидатот на СДСМ за мандатар на Владата, Радмила Шекеринска, заедно со членот на владиниот тим, Стево Пендаровски, денес заминуваат на еднодневна официјална посета на Брисел, каде ќе одржат средби со претставници на Европската унија и НАТО Алијансата, соопштуваат од СДСМ. На средбите ќе биде разговарано за предизвиците на претстојните парламентарни избори, состојбата со демократијата во Македонија, како и исполнувањето на очекуваните реформи, кои се услов за приближувањето кон овие две организации. Шекеринска и Пендаровски ќе се сретнат со Штефан Филе – Комесар за проширување на ЕУ и Дирк Бренгелман – помошник Генерален Секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика. На средбата ќе стане збор за потребата Македонија да спроведе демократски и фер избори на 5-ти јуни. Шекеринска и Пендаровски средбата ќе ја искористат да ги повторат заложбите на СДСМ за што побрза интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО. Дополнително, Шекеринска и Пендаровски ќе остварат средби и со претставници на ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје – Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, во новата Спортска сала „Народни Херои“ при Факултетот за Физичка Култура – Скопје, симболично го означи стартот на кошаркарскиот натпревар за 1 место, помеѓу екипите на ДУФК”М.М.Брицо”- СУГС”Орце Николов”, што се играше во рамките на „final four“ натпреварите од најмасовната средноучилишна лига на град Скопје за учебната 2010/2011. Градоначалникот Трајановски на членовите на најдобрата кошаркарска екипа, на крајот на мечот, им ги врачи наградите и им посака успех во спортот на сите учесници во Средношколската лига на ниво на град Скопје. Најдобра машка екипа во кошарка е екипата на ДУФК”М.М.Брицо”, втори се СУГС”Орце Николов”, а третото место им припадна на учениците од СУГС”Васил Антевски-Дрен”. Со завршувањето на „final four“ натпреварите во Одбојка, Кошарка, Футсал и Ракомет се добијат најдобрите средноучилишни екипи на град Скопје за оваа учебна година, па така во одбојка најдобра женска екипа е екипата на СУГС”Георги Димитров”, втори ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Министерството за внатрешни работи, по претходно добиени оперативни сознанија и информации, вчера попладне, во општина Шуто Оризари, во непосредна близина на штабот на политичката партија СДСМ, откри и лоцираше две товарни возила, ладилници, полни со месо, за кое подоцна се потврдија претпоставките дека е расипано, со одамна изминат рок. Веднаш по откривањето на ладилниците, МВР ги контактираше надлежните државни инспекторати и побара асистенција од пазарната и ветеринарната инспекција за постапување во рамки на нивните ингеренции. Во меѓувреме од надлежниот суд беше обезбедена наредба за отворање на ладилниците и одземање на месото чија употреба би била исклучително ризична по здравјето на лицата кои би го конзумирале. Доцна вечерта месото е одземено, а рано утринава, истото беше пренесено во депонијата Дрисла каде беше уништено. Од направените проверки утврдено е дека сопственикот на ладилниците не поседувал никаков сертификат или декларација за месото. Нема никаков документ ниту кога месото е ...
сите 46 | | | веќе видена

Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска (1 во хотелот Александар Палас во Скопје, ќе се обрати на Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC. Меѓународната годишна балканска конференција – IBAC е во организација на Истанбулскиот Универзитет, Универзитетот „Св Кирил и Методиј“ – Скопје, Државниот Тетовски Универзитет и Универзитетот „Свети Климент Охридски“ – Битола. Научната конференција која се одржува од 9 – 13 мај во Скопје со учество на 236 професори од неколку светски држави е вклучена во државната програма за одбележување на 10 годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор, како и одбележувањето на 20 годишнината од независноста на Република Македонија. Целта на конференцијата е проучување на заедничката култура и историја на балканските народи, како и подобрување на соработката меѓу земјите на Балканот. Share this:
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Денеска во МНР на РМ, на разговор беше повикан Шефот на Канцеларијата за врски на Република Грција во Република Македонија, амбасадорот Александра Пападопулу, информираат од министерството. Поводот за нејзиното повикување беше вчерашниот инцидент во Солун, односно несоодветното однесување од страна на грчката полиција кон Генералниот конзул на Република Македонија во Република Грција г. Томислав Димитровски, поради наводно сторен сообраќаен прекршок. На средбата во МНР, директорот на Директоратот за Југоисточна Европа при МНР на РМ, Дејан Костадинов-Петров, на амбасадорот на Република Грција,Пападопулу и искажа усмен протест во врска со настанот. Притоа беше укажано на кршењето на Виенската конвенција, на разочараноста од начинот на кој било постапено од страна на грчката полиција во Солун и за краток период повторен несоодветен третман кон маекедонските дипломати акредитирани во Република Грција. Со оглед на навремената реакција од страна на Министерството за надворешни работи на Република ...
сите 10 | | | веќе видена

next