Е-Факт

Скопје – Заменик министерот за надворешни работи на Република Mакедонија, Зоран Петров, денес оствари средба со Робин Давид Скот, член на Парламентот на Викторија- Австралија, кој престојува во посета на Македонија, информираат од МНР. Робин Давид Скот со своите досегашни активности и ангажман како пратеник во австралискиот Парламент, се издвојува како докажан пријател на нашата држава. За време на средбата, ЗМНР Петров и членот на австралискиот Парламент, Давид Скот разменија мислења по однос на билатералните односи меѓу двете земји, можностите за нејзино унапредување, како и во поглед на унапредувањето на положбата на македонската иселеничка заедница во Австралија. Во оваа прилика, ЗМНР Петров, се заблагодари на досегашниот ангажман на Робин Давид Скот, изрази задоволство од интензивирањето на парламентарната соработка меѓу двете земји и надеж дека севкупните односи меѓу Република Македонија и Австралија и во иднина ќе бележат нагорен тренд. Во рамките на посетата, покрај официјалните средби во Собранието ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на соопштението на ЗНМ. „Во врска со реакцијата на ЗНМ за понатамошното функционирање на Советот за радиодифузија, со жалење би сакале да го истакнеме фактот дека во послединте десет дена по втор пар се случува Здружението на новинари на Македонија да има идентичен став со најголемата опозициска партија. Дополнително е жално што таквиот став ЗНМ не го гради врз основа на аргументи, туку само врз основа на воопштени впечатоци и заклучоци. Се надеваме дека во следниот период, ЗНМ поединечните интереси ќе ги стави во втор план, а во прв план ќе биде владеењето на правото, функционирањето на системот и демократијата„, стои во реакцијата.
сите 7 | | | веќе видена

Скопје - Телевизијата „А1“ има долг од околу 30 милиони евра од кои само околу 9,5 милиони евра кон УЈП и е неспособна за плаќање. Токму затоа се бара отворање стечајна постапка. Ова го утврди привремениот стечаен управник Ацо Петров на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 2 каде ќе се одлучува дали оваа телевизија ќе падне во стечај. Според Петров, на сметките на А1 има само околу 900.000 евра кои не се доволни да се наплатат долговите од околу 1.8 милјадри денари што ги има телевизијата. Голем дел од тој долг е кон фирми поврзани со телевизијата кои се дадени во форма на позајмици, но сепак според Петров, малку е веројатно дека тие ќе се вратат.
сите 69 | | | веќе видена

Скопје - На Градските гробишта Бутел, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, денеска /26.07.2011г. (вторник)/, по повод одбележувањето на 48 годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26 јули 1963, положија цвеќе пред Споменикот на загинатите во земјотресот. Цвеќе положија и претставници од Собранието и Владата на Република Македонија, членови на Советот на Град Скопје, претставници од Општините на Град Скопје, претставници од Црвениот крст на Град Скопје, како и официјални делегации од странските амбасади во Република Македонија.
сите 19 | | | веќе видена

Тетово – На 24.07.2011 година во времето од 21,30 до 22,30 часот во с.Теново-Тетово, НН сторител извршил тешка кражба во куќата сопственост на М.Ф.(1964), при што одзел 3 000 евра и поголема количина златен накит, со што причинил материјална штета од околу 950.000 денари. Сторителот тешката кражба ја извршил така што преку незатворениот прозор на приземјето влегол во куќата, извршил пребарување во просториите и откако ги пронашол и одзел парите и накитот го напуштил лице местото и се упатил во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Тетово. СВР-Тетово презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 15 | | | веќе видена

Скопје - Скопје денеска одбележува 48 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога загинаа повеќе од 1070 лица, а 2 900 беа повредени. На градските гробишта Бутел, во 10 часот, домашни и странски делегации ќе положат цвеќе пред споменикот на загинатите во земјотресот, а во трговскиот центар Соравија во овие моменти започнува крводарителска акција која ќе трае до 17 часот. Катастрофалниот земјотрес се случи на 26 јули 1963 година во пет часот и 17 минути. Траеше цели 20 секунди , а помали потреси имаше до пет часот и 43 минути. Скопскиот земјотрес се почувствува на простор од околу 50.000 квадратни километри. Од потресот беа урнати 15.800 станови, а оштетени беа 28.000.
сите 27 | | | веќе видена

Скопје – Во Министерството за внатрешни работи денес ќе се одржи примопредавање на донацијата наменета за градење на капацитетите за контрола на малото и лесно оружје и ефикасна борба против нелегалното оружје. Донацијата вредна околу 80.000 американски долари којашто се состои во опрема и технички средства за Секторот за крим-полиција при МВР, а е плод на интензивната соработка на МВР со Европската комисија, УНДП и SEESAC (South Eastern and Eastern Europe Clearinghouse for the Control of Small Arms and Light Weapons), ќе ја прими министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска којашто по тој повод ќе има и свое обраќање. Исто така, на примопредавањето ќе присуствуваат и претставникот на УНДП во земјава Диадре Бојд, како и одоговрниот за овој проект при ЕК, Дитер Тил.
сите 23 | | | веќе видена

Скопје – Во Македонија денес ќе биде променливо облачно и малку посвежо со услови за локален дожд и ретка појава на грмежи особено во северните и источните подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен, а долж Повардарието од северозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 8 °C и 24 °C, а во Скопје меѓу 15 °C и 29 °C.
сите 27 | | | веќе видена

Скопје – Професорот на факултетот за драмски уметности и директор на Фондацијата „Институт отворено општество“, Владимир Милчин ја обвини власта за политички линч против него. Тој истакна дека се работи за обид за дискредитација на Фондацијата Отворено општество – Македонија. Милчин тврди дека бил следен од службите во поранешна Југославија, а не дека соработувал со нив. „Не може лице кое што било предмет на обработка истовремено и да биде соработник. Се работи за лаги и монтажи. Соочени сме со таканаречена лустрација, чиј предмет е политичка пресметка со неистомисленици. Стравот нема да ми ја затвори устата или да ми го блокира мозокот“, рече Милчин. Тој во 2000. година, од тогашната Министерка за внатрешни работи, Доста Димовска, добил известување дека постои досие за него на 217 страници. Од шалтерот на институциите Милчин го подигнал ова досие, кое според него, било досие на жртва и побарал до 2047 година, кога тој би имал 100 години, ова досие да остане тајна.
сите 36 | | | веќе видена

Охрид – Еден од најголемите џез музичари на Балканот, Васил Хаџиманов, ќе биде специјален гостин на заедничкиот концерт на двајцата виртуози Влатко Стефановски и Стефан Миленковиќ, кој што ќе се одржи на 1ви август на Античкиот театар во Охрид, во рамките на фестивалот „Охридско Лето“. Проектот кој што доживеа голем успех на премиерата во Белград, овој пат на промоцијата во Македонија, ќе биде зачинет и со гостувањето на исклучително талентираниот пијанист и композитор Васил Хаџиманов кој никого не остава рамнодушен. -Идејата за овој состав беше Стефан Миленковиќ да отсвири нешто што до сега не свирел: џез, етно, фјужн, помодерна музика невообичаена за него. Во Белград, Сава Центарот беше наполнет 3 пати и беа продадени над 10 000 карти. На концертот во понеделник јас ќе бидам само специјален гостин кој во еден момент ќе влезе со заедничка изведба на помодерно аранжирана традиционална музика, каква што Влатко ја прави и во изведба на класична музика во модерен стил. Секогаш било одлично кога сум настапувал ...
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - На 24.07.2011 година во Штип, во кругот на Одделението за психијатрија пронајдено е телото на Коста Н.(1948) од Штип. Смрт без траги на насилство е констатирана од страна на доктор, а увид на лице место извршила увид на екипа од СВР-Штип. Истиот починал како последица на пад од дрво додека берел круши. Телото на починатиот е предадено на фамилијата.
сите 10 | | | веќе видена

Скопје - По повод трагичните настани кои се случија во Норвешка, Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до Неговото Височество Харалд V, Крал на Норвешка. “Ваше Височество, Со длабока тага ја примив веста за овој необјаснив чин на насилство во Осло и искрено жалам за загубените животи во оваа голема трагедија. Во овие тажни моменти за Вас, за граѓаните на Вашата земја и семејствата на настраданите и повредените, дозволете ми, од името на граѓаните на Република Македонија и од мое лично име да Ви упатам изрази на длабоко сочувство. Сакам да Ве уверам дека срцата на македонските граѓани се со Вас. Ве молам, Ваше Височество, изразите на сочувство да ги пренесете до семејствата на трагично настраданите”, се вели во писмото на Иванов.
сите 3 | | | веќе видена

Гевгелија – Во рамките на Гевгелија-град на културата, овој викенд љубителите на драмските претстави и на културно-уметничките друштва, имаа можност да присуствуваат на интересни настани. Најнапред во петокот, на две различни локации, една драмска претстава и еден концерт. Во несекојдневниот амбиент на дворот на Пионерскиот дом, беше изведена претставата Змеј горјанин на Јани Бојаџи, во изведба на театарот Антон Панов од Струмица. Драма произведена од човечко месо за судбината на македонецот на европските ветрометини. Во центарот на гевгелија потоа целовечерен концерт одржаа КУД Бојмија од Гевгелија и КУД Свети Сава од Кач, Нови Сад, Србија, кои на присутните гледачи уште еднаш им го презентираа богатството на македонскиот и српскиот фолклор. Во саботата навечер на малата сцена во Пионерскиот дом беше изведена монодрамата Човекот од собата број 7, на режисерот Ристе Алексовски, со актерот Сашо Тасевски.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје – Сончево со умерена облачност. Попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 10 °C и 24 °C, во Скопје меѓу 14 °C и 31 °C.
сите 25 | | | веќе видена

Прилеп – ПС Прилеп до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против лицето Ф.И. (19) од Битола, поради постоење на основано сомнение дека сторила три кривични дела – две кривични дела “измама“ и едно крвично дело “кражба“. Во првиот случај на “измама“ пријавената на крајот од март годинава отишла во домот на оштетената Д.Д. во прилепската населба “Точила “ каде што со бебе во рацете наводно се претставила како гатачка и побарала златен женски ланец, златна машка белезија и друг накит за да го однесе во “теќето“ на пеење. Потоа заминала во непознат правец, а накитот никогаш не бил вратен, такашто пријавената се стекнала со противправна имотна корист од околу 30.000 денари. На сосема идентичен начин минатиот месец пријавената, претставувајќи се како гатачка, ја измамила и оштетената В.К. од Прилеп, земајќи и два златни прстена и златен привезок со “намера“ да ги носи во црква. Но откако заминала никогаш не се вратила, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 18.000 денари. Третото кривично дело ...
сите 3 | | | веќе видена

Скопје – Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски испрати писмо со сочувство до норвешкиот премиер Стотленберг. - Ваша Екселенцијо, почитуван колега Столтенберг, Длабоко ме потресе веста за големата трагедија и серијата грозоморни напади во Вашата држава во кои животот го загубија голем број граѓани на Норвешка. Иако во овие тешки мигови на национална жалост не постојат зборови кои можат да ја намалат болката, сепак, како што нашиот народ умее да каже: “Споделена тага е помала тага“, и затоа дозволете ми од мое лично име и од името на Владата на Република Македонија да Ви ги упатам изразите на најдлабоко сочувство и воедно да го осудам овој грозоморен чин. Веста за нападите ја шокираше целокупната македонска јавност. Граѓаните на Македонија искрено сочувствуваат со болката на норвешкиот народ и семејствата кои ги загубија своите најмили во овие безмилосни напади. Нашите мисли и молитви се со Вас, стои во писмото на Груевски.
сите 19 | | | веќе видена

Актерката Ева Лонгорија поради нејзиниот дечко Едуардо Круз, помал брат на нејзината колешка Пенелопе Круз, наводно планира да купи куќа во Шпанија. Лонгорија и Круз во врска се неколку месеци, а неодамна Едуардо ја однесе Ева во Шпанија за да го запознае неговото семејство. Како што пренесуваат американските медиуми Ева се залјубила во таа држава, особено се залјубила во Марбела, а агентот за недвижнини кој треба да и пронајде “идеален дом” веќе е ангажиран.
сите 2 | | | веќе видена

Скопје - Со голема возбуда го очекуваме доаѓањето на големиот мајстор на кларинет, Чарлс Најдих, кој во светот претставува голема атракција и е навистина ретка можност да се види на овие простори. Огромна чест ми претставува тоа што, и покрај сите активности/преполната агенда, уметникот прифати да дојде во Охрид, макар и на неколку часови а не денови, само за да не почести со свој настап, се вели во писмена изјава на на музичкиот селектор на Охридско лето проф. Гордана Јосифова Неделковска. - Комуникацијата со Чарлс Најдих околу неговото доаѓање на фестивалот Охридско лето беше привилегија за мене особено што се одвиваше без посредство на неговиот менаџмент. Со задоволство ја прифати поканата заради љубовта кон Македонија и тоа беше единствениот мотив на уметникот и покрај сите други услови, пред се` финансиски, кои не соодветствуваат на стандардите на еден ваков уметник од светски ранк. Покрај тоа што е врвен уметник, Најдих постојано е ангажиран како предавач на факултетите и мастер класите ширум светот, ...
сите 8 | | | веќе видена

Охрид – Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска во Охрид по втор пат ги прими лидерите на младинските организации на политичките партии, кои присуствуваа на првата средба со Претседателот во пресрет на предвремените парламентарни избори, одржани во јуни 2011, информират од неговиот кабинет . Иницијативата за повторно среќавање беше покрената уште при првиот разговор, кога Претседателот Иванов ги повика младите лидери да го развиваат политичкиот дијалог и активно да придонесат во спроведувањето фер, демократски и мирни избори без насилство и изборни инциденти. Целта на втората средба со претставниците на партиските подмладоци беше, пред сè, да се даде заедничка оценка за начинот на кој беа спроведени изборите и како младите политички лидери придонесоа кон нивната успешност. Тие на Претседателот Иванов му ги презентираа своите искуства од текот на предизборната кампања, предизвиците со кои се соочувале на терен, како и нивниот општ впечаток за изборниот процес. „Во демократијата изборите ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во Конференциската сала за состаноци на Кабинетот, денес приреди прием за дваесеттина странски и домашни учесници на Меѓународниот турнир во одбојка на песок „Скопје 2011“, во машка и во женска конкуренција, што од вчера, па се до недела /24.07.2011г./ ќе се одржува на одбојкарското игралиште во рамки на Градската плажа „Парк“ во Скопје. - Би сакал да ве поздравам и да го изразам своето задоволство што сте сите денеска тука, но и што ја прифативте поканата да бидете наши гости и да учествувате во вториот турнир во одбојка на песок, што годинава поради вашето присуство станува меѓународен. Ми претставува особена чест да ви пожелам убав престој во нашиот град и се надевам дека ќе имате што да видите во ова наше Скопје. Целта на секој градоначалник е да организира барем неколку големи спортски настани за подобро да ги анимира своите граѓани. За мене како градоначалник, овој турнир е голем спортски настан, што се надевам ќе се реализира секоја година, ...
сите 4 | | | веќе видена

next